Northern Alberta Canine Association
Monday, June 6, 2011



Related Results


Results courtesy of:

-- Tammy Sawatzky --
Woodside's Al Capone
Owner: Tammy Sawatzky & Cheryl Stuber
www.mystksand.webs.com
Best In Show
Judge: Ralph Scoggins
Welsh Terrier  
Ch Darwyn's I'm Not Arguing That
Points: 373 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Ralph Scoggins
Dachshund (Standard Wire-Haired)  
Ch Matsutakes A Moment In Time
Best Puppy In Show
Judge: Ralph Scoggins
Great Dane  
Ch Kiltic Daynakin HunymoonNVegas








Group 1 - Sandra Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch RLB Drakkar's Tom Foolery
  Pointer (German Wire-Haired)   69
Group 2nd   Ch BSB Cocker King Of Hearts   Spaniel (American Cocker)   68
Group 3rd   
Ch Kulana Juniper
  Setter (Irish)   47
Group 4th   
Ch Tosser's Chantilly Lace
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   44
BPIG    Sombra's Just My Style   Retriever (Golden)   N/A
Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 2 pts
Ch Pipedreams Babe Is Adored



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts
Ch RLB Drakkar's Tom Foolery



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Mallardsway Rumor Has It



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Blacklace Olympic Magic Merlin



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 10 pts
Ch Sombra's Just My Style



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 8 pts
GCh Cambridge Points North



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Tosser's Chantilly Lace



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Sagebrush Bull Mtns Judee



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sunrunners Veni Vidi Vici



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 2 pts
Ch Kulana Juniper



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 20 pts
Ch BSB Cocker King Of Hearts



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 2 pts
Ch Tricklecreek Make A Memory



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 6 pts
Wittersham's Ole' To Summerland



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Beswin Ynot Achey Breaky Heart



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Coomara's Emerald Isle Warrior



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 2 pts
GCh Primetime Idol's Hot Rocker







Group 2 - Ralph Scoggins Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Matsutakes A Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   38
Group 2nd   
Ch Ahmahr Nahr's Harlequin Casanova Jack At Whitewater
  Basenji   36
Group 3rd   
Ch Bon Jour Stepowy Goniec
  Borzoi   35
Group 4th   Ch Nalikar Don't Stop Believin'   Afghan Hound   27
BPIG   
Ch Cragland's Runaway
  Beagle   N/A
Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 0 pts
Ch Nalikar Don't Stop Believin'



Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 0 pts
Ch Ahmahr Nahr's Harlequin Casanova Jack At Whitewater



Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 3 pts
Ch Cragland's Runaway



Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 7 pts
Ch Bon Jour Stepowy Goniec



Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 0 pts
Ch Gran's Fire On Rosehill



Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 1 pts
Pandoradox Diva Sings Tosca



Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 1 pts
Ch Gran's Y Not A Dotted Trail MWP



Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 1 pts
GCh Matsutakes A Moment In Time



Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 0 pts
Hollyrood Houndstounge



Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 5 pts
Lonnkyle Lander



Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 0 pts
Ch Naku N Rnb's L'il Drummer Boy



Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 2 pts
Mirepoix Johnny Rotten



Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 6 pts
Ch Bretica's Secret To Typecast







Group 3 - Robert Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kiltic Daynakin HunymoonNVegas
  Great Dane   89
Group 2nd   
Baywood Crown Jewel
  Portuguese Water Dog   79
Group 3rd   
GCh Steinhaus Tres Bien
  Schnauzer (Standard)   77
Group 4th   
Ch Mytuk's Technical Knock Out
  Alaskan Malamute   72
BPIG   
Ch Kiltic Daynakin HunymoonNVegas
  Great Dane   N/A
Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 2 pts
Ch Satikahonshus Codeofhonor Cva



Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 7 pts
GChEx Mytuk's Technical Knock Out



Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 6 pts
Ch Windraider Stormy Monday Blues



Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 11 pts
Ch Silverlane's Take No Prisoners



Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Melkev's Lord Angus At NewAlba



Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 9 pts
GChEx Rex de Akido San



Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 9 pts
GCh Kiltic Daynakin HunymoonNVegas



Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wonderwhite's Flying Colours



Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 0 pts
Ch Meafiton Bella



Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 3 pts
Ch Sweetiron's Harley



Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 4 pts
Ch Tiptop's Rendezvu At Rosethorn



Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 1 pts
Ch Baywood Crown Jewel



Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 5 pts
GCh Onyxgold's Royal Flush



Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 2 pts
Ch Vanderbilt's Loud As A Whisper



Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 0 pts
GChEx OTCh Innovation Dancing V Darkside



Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 4 pts
GCh Steinhaus Tres Bien



Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 7 pts
Ch Shisaido's SandKist SailRunner







Group 4 - James Ham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Darwyn's I'm Not Arguing That
  Welsh Terrier   38
Group 2nd   
Ch Benchmark's Winning Goal
  Border Terrier   37
Group 3rd   
Ch Black Watch Sound Off
  Lakeland Terrier   35
Group 4th   
Ch Clanmarr's Seamus MacDubh
  Cairn Terrier   30
BPIG    Envoy Foxy III Beaugart Xpress   Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: James Ham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Winsea's Big Star



Judge: James Ham

Best Of Breed: 0 pts
Ch FLK So In Tune At GLK



Judge: James Ham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dejeune Mochamotion



Judge: James Ham

Best Of Breed: 1 pts
GCh Benchmark's Winning Goal



Judge: James Ham

Best Of Breed: 1 pts
GCh Rootn Flirtn With Texas



Judge: James Ham

Best Of Breed: 0 pts
Nederes Jungle Princess At TR



Judge: James Ham

Best Of Breed: 3 pts
GCh Clanmarr's Seamus MacDubh



Judge: James Ham

Best Of Breed: 0 pts
Ch InStyle's Last Hero Standing



Judge: James Ham

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Beinneins Verona



Judge: James Ham

Best Of Breed: 4 pts
Ch Black Watch Sound Off



Judge: James Ham

Best Of Breed: 2 pts
Noralta Wild Goose Chase



Judge: James Ham

Best Of Breed: 0 pts
Envoy Foxy III Beaugart Xpress



Judge: James Ham

Best Of Breed: 4 pts
Ch Beinneins Believe It



Judge: James Ham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Goodspice Fergus Pepper



Judge: James Ham

Best Of Breed: 4 pts
GCh Tyrone's Revolutionary Road



Judge: James Ham

Best Of Breed: 0 pts
Red Rocks Black Ice



Judge: James Ham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Darwyn's I'm Not Arguing That



Judge: James Ham

Best Of Breed: 2 pts
Ch Leman Thalie







Group 5 - Ralph Scoggins Top Dog
Points
Group 1st   Ch Wynzall Naughty Natalie   Griffon (Brussels)   54
Group 2nd   Ch Lon-Du Impossible Dream   Pekingese   53
Group 3rd   
Ch Salatino La Dame Sans Camelia
  Papillon   50
Group 4th   
Picasso's Love Song
  Chihuahua (Long Coat)   40
BPIG   
Of Lovely Children Showtime With Giulfo
  Poodle (Toy)   N/A
Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Sheeba Happily Inspired



Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 1 pts
Ch Picasso's Love Song



Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 1 pts
Picasso's Bella Donna



Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 5 pts
GCh Wind North By Norwest



Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wynzall Naughty Natalie



Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 3 pts
Ch Havanas Steppin Out With Class



Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 0 pts
Ch Libelle's Incandesca



Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 2 pts
GCh Altanero Red Alert



Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 9 pts
GCh Salatino La Dame Sans Camelia



Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 2 pts
Ch Lon-Du Impossible Dream



Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 1 pts
Ch Oakrose Xena Warrior Princess



Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 3 pts
Ch Innovations Typecast Dixie Cup



Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 2 pts
Ch Perlin's Loki Is Lucky



Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 2 pts
Valcopy Shivaree At Tayfield



Judge: Ralph Scoggins

Best Of Breed: 5 pts
Vickilyn's She's Ez To Be Good







Group 6 - James Ham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Josol's Titan
  Chow Chow   40
Group 2nd   Ch Shente's Trublu Let's Rumble   Shih Tzu   39
Group 3rd   
Graybulls Ketel One
  Bulldog   36
Group 4th    Chaoyang Brings It Home   Chinese Shar-Pei   30
BPIG    Koyotes Emiko's Kaleidoscope   Shiba Inu   N/A
Judge: James Ham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fluffette's Encore At Kenningway



Judge: James Ham

Best Of Breed: 4 pts
Suzies World Class Zacharias



Judge: James Ham

Best Of Breed: 5 pts
GCh Graybulls Ketel One



Judge: James Ham

Best Of Breed: 0 pts
Chaoyang Brings It Home



Judge: James Ham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Josol's Titan



Judge: James Ham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Merry Go Round Coach Master



Judge: James Ham

Best Of Breed: 5 pts
Jambullie Silence des Agneaux



Judge: James Ham

Best Of Breed: 1 pts
Ch Darkenwald Flashpoint At Southcar



Judge: James Ham

Best Of Breed: 0 pts
Ch TillaRox Victory Is Mine



Judge: James Ham

Best Of Breed: 2 pts
Ch Insync Summer Solstice



Judge: James Ham

Best Of Breed: 6 pts
Koyotes Emiko's Kaleidoscope



Judge: James Ham

Best Of Breed: 2 pts
Ch Shente's Trublu Let's Rumble



Judge: James Ham

Best Of Breed: 2 pts
Sandon's Impressive Choice



Judge: James Ham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Samsara Jina Jetsun





Group 7 - Robert Brown Top Dog
Points
Group 1st   Ch Blue Isle's Black Irish   Australian Shepherd   39
Group 2nd   
Ch Mystic Ava Gardner
  Shetland Sheepdog   37
Group 3rd   
Ch Highcroft Ultimate Quest
  Collie (Rough)   23
Group 4th   Ch Silverspar's Hot Wheels Auriga   Old English Sheepdog   19
BPIG   
Breugel's La Femme Nikita
  Bouvier des Flandres   N/A
Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 1 pts
Ch Blue Isle's Black Irish



Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 1 pts
Motlikru-Buaidh Figure It Out



Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 2 pts
Ch Winjammer's Nou Celebration



Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 1 pts
Genesis du Fond Mignardise



Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 3 pts
Ch Highcroft Ultimate Quest



Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bearspaw Sampo



Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 5 pts
Ch Nobler's Rave On



Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 0 pts
Ch Silverspar's Hot Wheels Auriga



Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 1 pts
Sawyer Of Big Rock Pons



Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 13 pts
Ch Mystic Ava Gardner



Judge: Robert Brown

Best Of Breed: 2 pts
Ch Curig FaerieTale Leonardo



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Saturday 18th of November 2017 03:11:44 PM