Windsor All Breed Training & Tracking Club
Saturday, March 21, 2015 - Show # 1



Related Results

Conformation

Saturday, March 21 (Show # 1)
Saturday, March 21 (Show # 2)
Sunday, March 22 (Show # 3)
Sunday, March 22 (Show # 4)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GCh/Am GCh Summerford's Remember Me, AOM
"Michael"
Breeder/Owner/Handler: Christina Koffman-Heard
www.summerfordnewfoundlands.com


Best In Show
Judge: James Frederiksen
Afghan Hound  
GCh Xenos Condren
Points: 170 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: James Frederiksen
Siberian Husky   Trishamar's In The Money








Group 1 - Denise Branch Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Shireoak Iced Sensation
  Setter (Irish Red & White)   47
Group 2nd   Ch Pine Hollow's What Can I Say For Millicent   Setter (English)   46
Group 3rd    Vizcaya's Moonshine Tipsy   Vizsla (Wire-Haired)   45
Group 4th    Majestic She's Got Whatever 'It' Is   Spaniel (English Cocker)   44
BPIG    Vizcaya's Moonshine Tipsy   Vizsla (Wire-Haired)   N/A
Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Poppenspaler's Ichiban




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Perryglen's Justdoitat Coquetel

Best Puppy In Breed
Ch Seasyde Euphoria




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChEx Legacyk Breakfast At Tiffany's

Select Bitch
GCh De Lombardie Belle des Bois




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ripsnorter's Reigning At Thunder Myst



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Stonepeake's Wrtn In Stone




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Podunk's Better Days Ahead


Winners Dog: (1-0-0-0)
Podunk's Better Days Ahead

Open Dog Class
1st Podunk's Better Days Ahead



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 12 pts (5-5-1-2)
GCh Bearabella's Sweet Addiction

Best Of Opposite Sex
GCh Gangway Bearabella's Diggin For Treasure

Best Of Winners: (5-5-1-2)
Stormynights Showem What U Got

Best Puppy In Breed
Bearabella's Freedom Of Choice

Select Bitch
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick


Winners Bitch: (5-5-1-2)
Stormynights Showem What U Got

Reserve Winners Bitch
Bearabella's Freedom Of Choice

Junior Puppy Bitch Class
1st Bearabella's Freedom Of Choice

Senior Puppy Bitch Class
1st Honadore's Merry Maehem

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st 1stclass Superstar

Open Bitch Class
1st Stormynights Showem What U Got
2nd Kyon's Ooh La La


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 9 pts (3-4-0-3)
GCh Maktawae My Kinda Party

Best Of Opposite Sex
Marsh Ridge Tracker At East Hill

Best Of Winners: (3-4-0-3)
Anjalabs East Hill Bootlegger

Best Puppy In Breed
Anjalabs East Hill Bootlegger


Winners Bitch: (3-4-0-3)
Anjalabs East Hill Bootlegger

Reserve Winners Bitch
Endeavor Just Like Heaven

Senior Puppy Bitch Class
1st Anjalabs East Hill Bootlegger
2nd Applemeadow Freedom

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Endeavor Just Like Heaven
2nd Callibreeze Rhythm Of My Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Katyra Do U Fancy Duck Oryxes




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Pine Hollow's What Can I Say For Millicent




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Shireoak Iced Sensation




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Truly Yours Private Happiness

Best Of Opposite Sex
Silkroad's A Rare Penny

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Truly Yours Private Happiness

Best Puppy In Breed
Silkroad's A Rare Penny


Winners Dog: (1-2-0-0)
Truly Yours Private Happiness

Open Dog Class
1st Truly Yours Private Happiness


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Silkroad's A Rare Penny

Reserve Winners Bitch
Silkroad Gadabout N Black Lace

Senior Puppy Bitch Class
1st Silkroad's A Rare Penny
2nd Silkroad Gadabout N Black Lace


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Majestic She's Got Whatever 'It' Is



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Majestic She's Got Whatever 'It' Is

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Majestic She's Got Whatever 'It' Is


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh KAS Black Pearl

Best Of Opposite Sex
Briarton Foxboro Sparks Fly

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Monarch's Playboy


Winners Dog: (1-1-1-0)
Monarch's Playboy

Open Dog Class
1st Monarch's Playboy


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Briarton Foxboro Sparks Fly

Open Bitch Class
1st Briarton Foxboro Sparks Fly


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Bajolo's Avalon Herceg Rhys

Best Puppy In Breed
Ferngold's Royal Sterling

Select Dog
GCh Varazs Mokany Kiralyi Orban


Winners Dog: (1-0-2-0)
Ferngold's Royal Sterling

Junior Puppy Dog Class
1st Ferngold's Royal Sterling



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vizcaya's Moonshine Tipsy

Best Puppy In Breed
Vizcaya's Moonshine Tipsy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Vizcaya's Moonshine Tipsy

Junior Puppy Bitch Class
1st Vizcaya's Moonshine Tipsy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Doc's Acadia Living The Dream

Best Of Opposite Sex
Waypoints Lincoln Contiental

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Doc's Acadia Living The Dream

Best Puppy In Breed
Starshine's The Other McFly V Liberty


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Doc's Acadia Living The Dream

Open Bitch Class
1st Doc's Acadia Living The Dream


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - James Frederiksen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Xenos Condren
  Afghan Hound   19
Group 2nd   Ch Ahmahr Nahr's Best Of The Best   Basenji   18
Group 3rd   
Ch Gwencalon's Tam O'Shanter
  Beagle   17
Group 4th   
Oheaven's Worth Repeating
  Otterhound   14
BPIG    Cariad's U're It At Spellbound   Whippet   N/A
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Xenos Condren




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ahmahr Nahr's Best Of The Best




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Gwencalon's Tam O'Shanter

Best Of Opposite Sex
Till's If Dreams Come True

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Till's If Dreams Come True

Best Puppy In Breed
Till's A Friend Like Me


Winners Dog: (1-1-1-0)
Till's A Friend Like Me

Junior Puppy Dog Class
1st Till's A Friend Like Me


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Till's If Dreams Come True

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Till's If Dreams Come True


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Jazzman Coal Miner's Daughter

Best Of Opposite Sex
Jazzman Live At The Ryman

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Jazzman Coal Miner's Daughter


Winners Dog: (1-1-0-0)
Jazzman Live At The Ryman

12-18 Month Dog Class
1st Jazzman Live At The Ryman


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Jazzman Coal Miner's Daughter

12-18 Month Bitch Class
1st Jazzman Coal Miner's Daughter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Golden Days Tequila Rose

Best Of Opposite Sex
Erieau's Vintage Speed Racer

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Erieau's Vintage Valentine


Winners Dog: (1-1-0-1)
Erieau's Vintage Speed Racer

12-18 Month Dog Class
1st Erieau's Vintage Speed Racer


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Erieau's Vintage Valentine

12-18 Month Bitch Class
1st Erieau's Vintage Valentine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Oheaven's Worth Repeating



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Oheaven's Worth Repeating

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Oheaven's Worth Repeating


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Osiris Iridescence XO

Best Puppy In Breed
Osiris Iridescence XO


Winners Dog: (1-0-0-0)
Osiris Iridescence XO

Senior Puppy Dog Class
1st Osiris Iridescence XO



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Diamonds Sojourner Veritas Lionridge

Best Of Opposite Sex
Zareba's After Midnight Of Tji-Wara

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Diamonds Sojourner Veritas Lionridge

Best Puppy In Breed
Zareba's Hey You Skaduwee


Winners Dog: (2-2-0-0)
Zareba's After Midnight Of Tji-Wara

Reserve Winners Dog
Zareba's Hey You Skaduwee

Junior Puppy Dog Class
1st Zareba's Hey You Skaduwee

Open Dog Class
1st Zareba's After Midnight Of Tji-Wara


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Spellbound's Lil Bit Of Something

Best Of Opposite Sex
Vrymeer Hu Of Cardhu

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Spellbound's Lil Bit Of Something

Best Puppy In Breed
Cariad's U're It At Spellbound


Winners Dog: (3-1-0-0)
Vrymeer Hu Of Cardhu

Reserve Winners Dog
Cariad's U're It At Spellbound

Junior Puppy Dog Class
1st Cariad's U're It At Spellbound
2nd Cariad's All About It

Open Dog Class
1st Vrymeer Hu Of Cardhu


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Summerford's Remember Me
  Newfoundland   36
Group 2nd   
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion
  Schnauzer (Giant)   33
Group 3rd   
GCh Ravencrest's Power Up Cinnrhee
  Boxer   32
Group 4th   
Ch Belouro's Explorer Rafael
  Portuguese Water Dog   28
BPIG    Trishamar's In The Money   Siberian Husky   N/A
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Starring-Maat Original Sin

Best Of Opposite Sex
Dreamekatcher's Magnus Who Stole My Heart



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Ravencrest's Power Up Cinnrhee

Best Of Opposite Sex
Cinnrhee Barquentine Hollyrivr

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Cinnrhee Barquentine Hollyrivr


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Cinnrhee Barquentine Hollyrivr

Reserve Winners Bitch
Cinnrhee Barquentine LHaveRivr

12-18 Month Bitch Class
1st Cinnrhee Barquentine Hollyrivr

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cinnrhee Barquentine LHaveRivr


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Stonehill's One And Only

Best Of Opposite Sex
Back To Roots Kinta Marlor

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Stonehill's One And Only

Best Puppy In Breed
Stonehill's One And Only


Winners Dog: (1-2-0-0)
Back To Roots Kinta Marlor

12-18 Month Dog Class
1st Back To Roots Kinta Marlor


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Stonehill's One And Only

Reserve Winners Bitch
Stonehill's Journey To The Top

Junior Puppy Bitch Class
1st Stonehill's One And Only

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Stonehill's Journey To The Top


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Mi-Ti's Pop Quiz

Best Of Opposite Sex
Mi-Ti's Quiz Quest

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Mi-Ti's Pop Quiz

Best Puppy In Breed
Mi-Ti's Pop Quiz

Select Bitch
Ch ConnQuest No Apologies


Winners Dog: (1-1-0-1)
Mi-Ti's Quiz Quest

Junior Puppy Dog Class
1st Mi-Ti's Quiz Quest


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Mi-Ti's Pop Quiz

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mi-Ti's Pop Quiz


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Bluebonnet's Fricis Is On Fire Of Acorn

Best Of Opposite Sex
Dreambigbragginritesofludwicks

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Ex Animo Benvenuti Amici


Winners Dog: (1-2-1-0)
Ex Animo Benvenuti Amici

Open Dog Class
1st Ex Animo Benvenuti Amici


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Baby Blue's Barney Rubble



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Summerford's Remember Me

Best Of Opposite Sex
Tiptop's Water Witch

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Poucove Southwind State Of Phy

Best Puppy In Breed
Tiptop's Water Witch


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Tiptop's Water Witch

Junior Puppy Bitch Class
1st Tiptop's Water Witch


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Vom Red A Perfect Storm V Robban

Best Of Opposite Sex
Ilse Vom Vollenhaus

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Vom Red A Perfect Storm V Robban


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ilse Vom Vollenhaus

12-18 Month Bitch Class
1st Ilse Vom Vollenhaus


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Snowshoe's Sleigh Ride

Best Of Opposite Sex
Snowshoe's Christmas In Dixie

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Snowshoe What A Star


Winners Dog: (1-1-1-0)
Snowshoe What A Star

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Snowshoe What A Star


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Snowshoe's Christmas In Dixie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Snowshoe's Christmas In Dixie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Trishamar's In The Money

Best Puppy In Breed
Trishamar's In The Money


Winners Dog: (3-0-0-0)
Trishamar's In The Money

Reserve Winners Dog
Taja's Earthquake Of Doghouse Farm

Senior Puppy Dog Class
1st Trishamar's In The Money

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Taja's Titanium

Open Dog Class
1st Taja's Earthquake Of Doghouse Farm



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Oscar Echandi Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stonebridge Just A Little Bit Better
  Cairn Terrier   8
Group 2nd   
Ch J'Cobe Broxden Hampton Court Detroit Tiger
  Fox Terrier (Smooth)   5
Group 3rd   
GCh Foxheart's Rough And Ready
  Fox Terrier (Wire)   4
Group 4th   
Ch Jaskarin Carissima's Gem
  Australian Terrier   3
BPIG    Jobie's I Put A Spell On You   Border Terrier   N/A
Judge: Oscar Echandi

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Jaskarin Carissima's Gem




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Oscar Echandi

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Jobie's I Put A Spell On You

Best Puppy In Breed
Jobie's I Put A Spell On You



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Jobie's I Put A Spell On You

Reserve Winners Bitch
Huntaway Lilly Of Lindesfarne

Junior Puppy Bitch Class
1st Jobie's I Put A Spell On You

Open Bitch Class
1st Huntaway Lilly Of Lindesfarne


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Oscar Echandi

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Stonebridge Just A Little Bit Better

Best Of Opposite Sex
Chriscay-Gabesway Highway Hooker

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Chriscay-Gabesway Highway Hooker


Winners Dog: (1-1-1-0)
Equinox Exodus

Open Dog Class
1st Equinox Exodus


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Oscar Echandi

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh J'Cobe Broxden Hampton Court Detroit Tiger




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Oscar Echandi

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxheart's Rough And Ready




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Oscar Echandi

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Windeire Firebreak




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Oscar Echandi Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Ashstone's Atria
  Havanese   19
Group 2nd   
Ch Kulana's Overnight Sensation
  Chinese Crested   17
Group 3rd   
Patapin Even More Beautiful
  Miniature Pinscher   15
Group 4th   
GCh Pekeden PHD For Schuyler
  Pekingese   14
BPIG   
Patapin Even More Beautiful
  Miniature Pinscher   N/A
Judge: Oscar Echandi

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
GCh Melrose Gold For Bonitos Companeros

Select Dog
GCh Brinklow Winsman Marcello


Winners Dog: (2-0-2-0)
Halfmoon Cavacharms Arcarius

Reserve Winners Dog
Syrenia's London Calling

Senior Puppy Dog Class
1st Syrenia's London Calling

Open Dog Class
1st Halfmoon Cavacharms Arcarius



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Oscar Echandi

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Kulana's Overnight Sensation



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Oscar Echandi

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Ashstone's Atria

Best Of Opposite Sex
Ch Laurelgate's Inferno




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Oscar Echandi

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Denim Summer Magic

Best Of Opposite Sex
Ch Denim Christmas Wish

Select Bitch
Ch Denim Christmas Wish


Winners Dog: (1-0-0-1)
Denim Summer Magic

Open Dog Class
1st Denim Summer Magic



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Oscar Echandi

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Patapin Even More Beautiful

Best Puppy In Breed
Patapin Even More Beautiful



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Patapin Even More Beautiful

Junior Puppy Bitch Class
1st Patapin Even More Beautiful


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Oscar Echandi

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Cornsilks Pirate Princess

Best Puppy In Breed
Cornsilks Pirate Princess



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Cornsilks Pirate Princess

Reserve Winners Bitch
Cornsilks Pinky Pie

Junior Puppy Bitch Class
1st Cornsilks Pinky Pie

Senior Puppy Bitch Class
1st Cornsilks Pirate Princess


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Oscar Echandi

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Pekeden PHD For Schuyler

Best Of Opposite Sex
Ch Diaquiris Samantha Jones

Best Puppy In Breed
Ch Diaquiris Samantha Jones




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Oscar Echandi

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Talbotrails Thunder Cloud

Select Bitch
GCh MnSpaws Glitz And Glamour




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Oscar Echandi

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Oscar Echandi

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Wexford's Moonlight Finale


Winners Dog: (1-0-1-0)
Wexford's National Treasure

Open Dog Class
1st Wexford's National Treasure



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Patricia Cruz Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dawin In Hot Pursuit
  Poodle (Standard)   13
Group 2nd   Ch Cranbrooke Hometown Boy   Dalmatian   10
Group 3rd   
Seulement Tissage Mes Reves
  French Bulldog   9
Group 4th    Purrkees Miss Vickie   Keeshond   7
BPIG   Ch Cranbrooke Hometown Boy   Dalmatian   N/A
Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Dash's Preacher Dash In It To Win It Mouser

Best Of Opposite Sex
Pelee Sauer Mug Enough Said

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Dash's Preacher Dash In It To Win It Mouser

Best Puppy In Breed
Gatsby Icon The One And Only At Qbec


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Pelee Sauer Mug Enough Said

Reserve Winners Bitch
Birks The Black Diamond Of QbecBulldogs

Junior Puppy Bitch Class
1st Birks The Black Diamond Of QbecBulldogs

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pelee Sauer Mug Enough Said

Open Bitch Class
1st Boo's White Asa Ghost At Pelee


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cranbrooke Hometown Boy

Best Puppy In Breed
Ch Cranbrooke Hometown Boy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Seulement Tissage Mes Reves

Best Of Opposite Sex
Passion Flower Of Energy House

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Seulement Tissage Mes Reves

Best Puppy In Breed
Seulement Tissage Mes Reves


Winners Dog: (1-1-0-0)
Seulement Tissage Mes Reves

Junior Puppy Dog Class
1st Seulement Tissage Mes Reves


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Passion Flower Of Energy House

Senior Puppy Bitch Class
1st Passion Flower Of Energy House


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Legacy's Tango At Superlative




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Purrkees Miss Vickie



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Purrkees Miss Vickie

Reserve Winners Bitch
Markwright's Touch Of Frost

12-18 Month Bitch Class
1st Markwright's Touch Of Frost

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Purrkees Miss Vickie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Dawin In Hot Pursuit

Best Of Opposite Sex
Dawin Cause For Applause

Best Puppy In Breed
Crystalton Eye Of The Tiger



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Dawin Cause For Applause

Reserve Winners Bitch
Crystalton Eye Of The Tiger

Senior Puppy Bitch Class
1st Crystalton Eye Of The Tiger

Open Bitch Class
1st Dawin Cause For Applause


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Patricia Cruz Top Dog
Points
Group 1st   
Moonshadow Mind Games
  Puli   22
Group 2nd   
Ch Cedarpaws Majestic Expression
  Australian Shepherd   21
Group 3rd   
Ch Yasashiikuma Lest We Forget
  Welsh Corgi (Cardigan)   15
Group 4th    Trelynn Intrepid   Shetland Sheepdog   14
BPIG    Regaloake's Blue Sequins   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GCh Cedarpaws Majestic Expression

Best Of Opposite Sex
Vulcan's Beach Bum Summertime

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Vulcan's Beach Bum Summertime

Best Puppy In Breed
Vulcan's Beach Bum Summertime

Select Dog
GCh Cheynat's Simply Perfect


Winners Dog: (1-3-2-0)
Hazy Hill's Classic Robin

Open Dog Class
1st Hazy Hill's Classic Robin


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Vulcan's Beach Bum Summertime

Reserve Winners Bitch
Alliance Bit-O-Bubbly

Junior Puppy Bitch Class
1st Vulcan's Beach Bum Summertime

Open Bitch Class
1st Alliance Bit-O-Bubbly
2nd Sierra Hearts Desire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dreamweaver's Junk In The Trunk

Best Puppy In Breed
Dreamweaver's Junk In The Trunk



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dreamweaver's Junk In The Trunk

Senior Puppy Bitch Class
1st Dreamweaver's Junk In The Trunk


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Heaven Sent Dressed To Impress




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Laramies Mr. Roberts


Winners Dog: (1-0-0-0)
Laramies Mr. Roberts

Open Dog Class
1st Laramies Mr. Roberts



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Stefsstells Saer Seifur




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Moonshadow Mind Games


Winners Dog: (1-0-0-0)
Moonshadow Mind Games

Open Dog Class
1st Moonshadow Mind Games



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Trelynn Intrepid

Best Of Opposite Sex
Bradshaw Cermel Between Friends

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Trelynn Intrepid

Best Puppy In Breed
Regaloake's Blue Sequins

Select Dog
Goldenhylite's Hawaii Five O


Winners Dog: (2-3-1-0)
Trelynn Intrepid

Reserve Winners Dog
Bradshaw Cermel Aint No Wonder

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Trelynn Intrepid
2nd Bradshaw Cermel Aint No Wonder


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Bradshaw Cermel Between Friends

Reserve Winners Bitch
Regaloake's Blue Sequins

Junior Puppy Bitch Class
1st Enclave As You Wish

Senior Puppy Bitch Class
1st Regaloake's Blue Sequins

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bradshaw Cermel Between Friends


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yasashiikuma Lest We Forget




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Merthyr Creating The Future

Best Of Opposite Sex
Raglansdream Benz Classy Rolex

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Merthyr Creating The Future

Best Puppy In Breed
Raglansdream Starbux Mocha

Select Bitch
Ch Aylesford Wind In The Willows


Winners Dog: (1-2-0-1)
Merthyr Creating The Future

Open Dog Class
1st Merthyr Creating The Future


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Raglansdream Benz Classy Rolex

Reserve Winners Bitch
Raglansdream Starbux Mocha

Junior Puppy Bitch Class
1st Raglansdream Starbux Mocha

Open Bitch Class
1st Raglansdream Benz Classy Rolex


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By