Societe Canine de Quebec
Friday, August 3, 2012 - Show # 2



Related Results


Results courtesy of:

-- Linda Thompson --
BIS Am/Can Ch Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott
"Wally"
Owner/Breeder: Joe/Rene Allegrini and Joe Panaro
Handled By Linda Thompson
Best In Show
Judge: John B. Ross
Spaniel (American Cocker)  
GCh Mario N Beechwood's Midnight Express
Points: 157 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: John B. Ross
Basenji  
GCh Ahmahr Nahr's Hallelujah Makes A Joyful Noise
Best Puppy In Show
Judge: John B. Ross
Pointer   Yakityak's Taken By Surprise








Group 1 - David Markus Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mario N Beechwood's Midnight Express
  Spaniel (American Cocker)   43
Group 2nd    Chablais Fly With Me To The Sky   Retriever (Labrador)   42
Group 3rd    Yakityak's Taken By Surprise   Pointer   35
Group 4th   
Ch TreeBeard's Galapagos Girl
  Barbet   34
BPIG    Yakityak's Taken By Surprise   Pointer   N/A
Judge: David Markus

Best Of Breed: 4 pts
Ch TreeBeard's Galapagos Girl



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Ch DuValin O Chef



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Yakityak's Taken By Surprise



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Bajnok Scotch Blues And Pepper



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Bertschire Visions Of The Heart



Judge: David Markus

Best Of Breed: 10 pts
Ch Honeymoon Zero Believe In Me



Judge: David Markus

Best Of Breed: 6 pts
Chablais Fly With Me To The Sky



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Mario N Beechwood's Midnight Express



Judge: David Markus

Best Of Breed: 2 pts
Ch Asherwood Rhapsody In Blue Jeans



Judge: David Markus

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Society's I Want To Believe



Judge: David Markus

Best Of Breed: 3 pts
Ch Stella des Marais du Nord



Judge: David Markus

Best Of Breed: 5 pts
Ch Akar Sweet Samantha's Secrets



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Stealyka Weatherrun Delsika







Group 2 - John B. Ross Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ahmahr Nahr's Hallelujah Makes A Joyful Noise
  Basenji   18
Group 2nd   
Akiliridge Hadiya Shiraz
  Rhodesian Ridgeback   17
Group 3rd   Ch Heather's Cat On A Hot Tin Roof   Bloodhound   16
Group 4th    Metsanvelho   Drever   15
BPIG   
Ch Cariad's Full Moon Party
  Whippet   N/A
Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Marquis Saka Secret Of Simoon



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ahmahr Nahr's Hallelujah Makes A Joyful Noise



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Heather's Cat On A Hot Tin Roof



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 1 pts
Footloose's Happy Go Lucky



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Myanka's Big Bang Bazinga



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Dachall's Zaia V Panama SL



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 3 pts
Ch Stonedach Mo Dit Molson SS



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 4 pts
Ch Carmelita



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Metsanvelho



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Akiliridge Hadiya Shiraz



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cariad's Full Moon Party







Group 3 - John B. Ross Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott
  Rottweiler   26
Group 2nd   
Ch Claircreek Dolce Cordelia
  Portuguese Water Dog   22
Group 3rd   
Ch Monark Abbeyroads Molly Malone
  Great Pyrenees   20
Group 4th   
Sennenhof Petra
  Bernese Mountain Dog   19
BPIG   
Nikita Contesse Delphine
  Samoyed   N/A
Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 3 pts
Ch Sennenhof Petra



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 1 pts
Ch Lynbary's Seize The Day



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 3 pts
Bullmax Fleur de Lys



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Viviens Purple Equinox



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 2 pts
GCh Striders Santana V Drogheda



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Monark Abbeyroads Molly Malone



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 1 pts
Ann's Lions Fi Country Flower



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 1 pts
Ch Claircreek Dolce Cordelia



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 2 pts
Ch Nikita Contesse Delphine



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Skansen's Dax Gatsby Dark Sky







Group 4 - David Markus Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Minuteman Safety Last
  Schnauzer (Miniature)   5
Group 2nd    NoneTaboo Born To Be A Lover Boy   Bull Terrier   3
Group 3rd   Ch Kalua Dabsquoui Kahlan   Airedale Terrier   2
Group 4th         -1
BPIG         N/A
Judge: David Markus

Best Of Breed: 2 pts
Ch Kalua Dabsquoui Kahlan



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Ch NoneTaboo Born To Be A Lover Boy



Judge: David Markus

Best Of Breed: 1 pts
Ch Minuteman Safety Last







Group 5 - David Markus Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Orchard Hill Shirmont Backtalk
  Cavalier King Charles Spaniel   31
Group 2nd   
Ch Baila Sky Is The Limit
  Chihuahua (Long Coat)   26
Group 3rd   
Ch Touche Unlike Any Other
  Japanese Chin   24
Group 4th   
Lanaudiere First Dance
  Papillon   23
BPIG   
Lanaudiere First Dance
  Papillon   N/A
Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 4 pts
Ch Orchard Hill Shirmont Backtalk



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 1 pts
Ch Baila Sky Is The Limit



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 5 pts
Ch Envi & Casasal's I'm A Keeper Of Berco



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 2 pts
Rexbelgicus Tessa D'Ashgrove



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 5 pts
Marchwind Amelia Cornelia Of Belina



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts
Ch Touche Unlike Any Other



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts
Ch Love Me Tender Of Snow County



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 2 pts
Keltic Pinsha Akasha



Judge: David Markus

Best Of Breed: 1 pts
Ch Lanaudiere First Dance



Judge: David Markus

Best Of Breed: 1 pts
Ch Damascusroad Diamond At Franca



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Depasquiet Rising Star







Group 6 - David Markus Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Dscho Utra Zer Thag Colledge
  Tibetan Terrier   9
Group 2nd   
Ch Doreval Xavier Eliott
  Bulldog   8
Group 3rd   
Ch Fabelhaft Robobull Di Oro
  French Bulldog   5
Group 4th    Cimarron From Dreams Came Dots   Dalmatian   4
BPIG   
Ch Doreval Xavier Eliott
  Bulldog   N/A
Judge: David Markus

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Doreval Xavier Eliott



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cimarron From Dreams Came Dots



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fabelhaft Robobull Di Oro



Judge: David Markus

Best Of Breed: 1 pts
Rubypearl Agathe



Judge: David Markus

Best Of Breed: 1 pts
Loveboby Kate



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Dscho Utra Zer Thag Colledge





Group 7 - David Markus Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Boyero Look At Me Now
  Bouvier des Flandres   19
Group 2nd   
Ch Signature's Philip Marlow V Kridler
  German Shepherd Dog   15
Group 3rd   Ch Macdega Chappaqua   Shetland Sheepdog   10
Group 4th   
Ch Northbay Tryfecta Shazamm!
  Australian Shepherd   6
BPIG    Haven du Domaine   German Shepherd Dog   N/A
Judge: David Markus

Best Of Breed: 2 pts
GCh Northbay Tryfecta Shazamm!



Judge: David Markus

Best Of Breed: 2 pts
Ch Cami Deabei



Judge: David Markus

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Boyero Look At Me Now



Judge: David Markus

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Signature's Philip Marlow V Kridler



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Bagatelle Pixelle Sur La Lune



Judge: David Markus

Best Of Breed: 3 pts
Ch Macdega Chappaqua



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 19th of October 2017 09:35:14 AM