Algoma Dog Fanciers
Saturday, June 23, 2012 - Show # 4



Related Results

Conformation

Friday, June 22 (Show # 1)
Friday, June 22 (Show # 2)
Saturday, June 23 (Show # 3)
Saturday, June 23 (Show # 4)
Sunday, June 24 (Show # 5)
Sunday, June 24 (Show # 6)



Results courtesy of:


-- Noreen Lorenz --
Am/Can Ch Reidwood Just in Time
Owner: Noreen Lorenz & Nancy & Jeannette Warner
Breeder: Nancy & Jeannette Warner Handled by Noreen Lorenz
Best In Show
Judge: Stephen Dainard
Karelian Bear Dog  
Ch TsarShadows I Speak Of War
Points: 113 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Stephen Dainard
Spaniel (English Cocker)   Especially Tantalizing Tease








Group 1 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Carnaby Shades Of Winter
  Spaniel (English Cocker)   22
Group 2nd   
Ch Reidwood Just In Time
  Setter (English)   20
Group 3rd    Eden Snow Bird's The Word   Retriever (Flat-Coated)   18
Group 4th    Dreamkeeper Jewel Of Zamora   Retriever (Golden)   16
BPIG    Especially Tantalizing Tease   Spaniel (English Cocker)   N/A
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Goldeneye Budel Anchor Of Combustion



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Shooter's Canada Goose



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts
Eden Snow Bird's The Word



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 5 pts
Dreamkeeper Jewel Of Zamora



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts
Plumtree Arizona Tiger Eye



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Reidwood Just In Time



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Shireoak Rainbows N Raindrops



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Ambitious To Beat Von Agrani



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Ataboy's Red Hot Bullet



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts
GCh Carnaby Shades Of Winter



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts
Ch Ocoee Only Way To Go







Group 2 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Insight's Illusionist SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   18
Group 2nd   
GCh Ahmahr Nahr's Hallelujah Makes A Joyful Noise
  Basenji   17
Group 3rd   
Ch HeavenlyHund's Thurman ML Cream
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   16
Group 4th   
Ch Longscent Legend's Labyrinth At Boru
  Bloodhound   13
BPIG   
Ch Shetara's Moondance
  Whippet   N/A
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Jocker Around Von Agrani



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ahmahr Nahr's Hallelujah Makes A Joyful Noise



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Gwencalon's Chocolate Chip



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Longscent Legend's Labyrinth At Boru



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts
GCh HeavenlyHund's Thurman ML Cream



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Insight's Illusionist SL



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
I Spy E-rumor Gone Viral W



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 6 pts
GChEx Quiquen Quartz



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts
Ch Of Afrikka Sprngvly Farashuu @ Angel Ridge



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
GCh Shetara's Moondance







Group 3 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch TsarShadows I Speak Of War
  Karelian Bear Dog   14
Group 2nd   
Ch Claircreek Dolce Cordelia
  Portuguese Water Dog   13
Group 3rd    Paloma Picasso De Black Shadow   Doberman Pinscher   8
Group 4th   
Ch Trishamar's What A Star Aurora
  Siberian Husky   7
BPIG    Snowmist's Winter Promise   Siberian Husky   N/A
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Illusion's Illusive Mirage At Amaruq



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Tiamat's Vim 'N Vanilla



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Paloma Picasso De Black Shadow



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Ch TsarShadows I Speak Of War



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
Ch Southshore's Big City Girl Gone Kammick



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts
Ch Claircreek Dolce Cordelia



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts
Ch Trishamar's What A Star Aurora







Group 4 - Stephen Andrews Top Dog
Points
Group 1st   Ch Evalill Excalibur Gus   Schnauzer (Miniature)   5
Group 2nd   
Foxheart's Hillbilly Bone
  Fox Terrier (Wire)   4
Group 3rd   Ch Kairos Some Like It Hot   Manchester Terrier   3
Group 4th    Kelbriers Insolent Little Minx   Kerry Blue Terrier   2
BPIG    Waggish Summer Lovin   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Stephen Andrews

Best Of Breed: 0 pts
Syryn Bruadar O'Kirkwood



Judge: Stephen Andrews

Best Of Breed: 0 pts
Ch Foxheart's Hillbilly Bone



Judge: Stephen Andrews

Best Of Breed: 0 pts
Kelbriers Insolent Little Minx



Judge: Stephen Andrews

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kairos Some Like It Hot



Judge: Stephen Andrews

Best Of Breed: 0 pts
Ch Evalill Excalibur Gus



Judge: Stephen Andrews

Best Of Breed: 0 pts
Waggish Summer Lovin







Group 5 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   Ch Elyzian Alexander The Great   Cavalier King Charles Spaniel   22
Group 2nd   
Ch Romiche My Foolish Heart
  Pekingese   21
Group 3rd   
Ch Crestyle Can't Touch This HL
  Chinese Crested   20
Group 4th    Kateejopug's Blu N Side Pocket   Pug   10
BPIG    Tashika's Hot Little Number   Chinese Crested   N/A
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Elyzian Alexander The Great



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Heaven's Gate Keeper



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 9 pts
Ch Crestyle Can't Touch This HL



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts
Ch Cornelia Marie Of Ojibway



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts
Ch Jordannas Irish Cream Playboy



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Romiche My Foolish Heart



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kateejopug's Blu N Side Pocket



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts
Tarmar Banjo Man







Group 6 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st    Cher Ami Toast With Remy Martin   Bichon Frise   6
Group 2nd    Tobishi's Rough 'N Ready   Shiba Inu   5
Group 3rd   
Ch Wund-R Y Deja Vu
  Keeshond   4
Group 4th    Ebonorth Haagen Dazs   Schipperke   3
BPIG    Ebonorth Haagen Dazs   Schipperke   N/A
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cher Ami Toast With Remy Martin



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wund-R Y Deja Vu



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 3 pts
Ebonorth Haagen Dazs



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Tobishi's Rough 'N Ready





Group 7 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Agassiz's Whiskey On The Rocks
  Australian Cattle Dog   20
Group 2nd   Ch Vaulartun's Tomba Kimura   Norwegian Buhund   19
Group 3rd   
Ch Signature's Philip Marlow V Kridler
  German Shepherd Dog   18
Group 4th    Swancrest The Power Of Love Eternal   Polish Lowland Sheepdog   14
BPIG    Caval Eye Candy   Swedish Vallhund   N/A
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Agassiz's Whiskey On The Rocks



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Signature's Philip Marlow V Kridler



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Ch Vaulartun's Tomba Kimura



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Ch Swancrest The Power Of Love Eternal



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts
GCh MOTCh TCh Redpine's One For The Books



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts
Caval Eye Candy



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts
Ch Finnshavn Blue Fangled Dude



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
Becen's Fearless



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By