Alberta Kennel Club
Monday, August 2, 2010



Related Results

Obedience

Friday, July 30 (Obed Trial 1)
Saturday, July 31 (Obed Trial 2)
Sunday, August 01 (Obed Trial 3)
Monday, August 02 (Obed Trial 4)

Rally Obedience

Saturday, July 31 (Rally Trial 1)
Saturday, July 31 (Rally Trial 2)
Sunday, August 01 (Rally Trial 3)
Sunday, August 01 (Rally Trial 4)
Monday, August 02 (Rally Trial 5)

Related Specialties

Flat-Coated Retriever Society of Alberta - Thursday, July 29 - Obedience
Flat-Coated Retriever Society of Alberta - Thursday, July 29 - Rally Obedience
Flat-Coated Retriever Society of Canada - Saturday, July 31 - Conformation
Flat-Coated Retriever Society of Canada - Thursday, July 29 - Obedience
Flat-Coated Retriever Society of Canada - Thursday, July 29 - Rally Obedience
Alberta Sporting Hound Association - Friday, July 30 - Conformation
All Terrier Club of Alberta - Friday, July 30 - Conformation
Chinese Shar-Pei Club of Canada - Saturday, July 31 - Conformation
Golden Retriever Club of Alberta - Saturday, July 31 - Conformation
Nova Scotia Duck Tolling Retriever Club of Canada - Friday, July 30 - Conformation
Shiba Inu Canada - Friday, July 30 - Conformation
Westwind Sporting Dog Club - Friday, July 30 - Conformation
Cairn Terrier Club of Canada - Saturday, July 31 - Conformation
Chesapeake Bay Retriever Club of Canada - Saturday, July 31 - Conformation
Ibizan Hound Club of Canada - Saturday, July 31 - Conformation
Kerry Blue Terrier Club of Canada - Saturday, July 31 - Conformation
Saluki Club of Canada - Saturday, July 31 - Conformation
Southern Alberta Toy Dog Fanciers - Saturday, July 31 - Conformation
Stampede City Whippet Club - Saturday, July 31 - Conformation
Belgian Shepherd Dog Club of Canada - Sunday, August 01 - Conformation
Foothills Gazehound Club - Sunday, August 01 - Conformation
Pug Club of Canada - Sunday, August 01 - Conformation
Chesapeake Bay Retriever Club Of Canada - Sunday, August 01 - Conformation
Wild Rose English Springer Spaniel Association Of Alberta - Saturday, July 31 - Obedience



Results courtesy of:

-- Tannis Postma --
Ch. Highland Kendoric Ice Storm
"Elena"
Owner/Handler: Tannis Postma, Pekeapug Black Pugs & Pekingese

-- Becky Kinsey --
Am. Can. GCh. Merry Song's Hero of Goodsir, RN, CD, CGN
Owner: Becky Kinsey
Best In Show
Judge: Ann Hennigan
Pug  
Ch Xoe's Oscar De La Hoya
Points: 724 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Ann Hennigan
Whippet  
Ch Harmony's Dreamwindz Ally Oop
Best Puppy In Show
Judge: Ann Hennigan
Poodle (Toy)  
Innovations On Mastercard








Group 1 - Brian Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sindicates All Liquored Up
  Setter (English)   132
Group 2nd   
GCh Sjoblom's All That He Touches
  Spaniel (American Cocker)   124
Group 3rd   
GCh Cerise Shining Hour
  Spaniel (English Springer)   109
Group 4th   
Ch Kelticfox's Daddy's Wee Lass
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   95
BPIG    Leith's What's The Rush   Weimaraner   N/A




Group 2 - Roberto Del Puerto Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Harmony's Dreamwindz Ally Oop
  Whippet   112
Group 2nd   GCh Crysalis Sharishas Beauty Marc   Afghan Hound   102
Group 3rd   
Ch Bon Jour Stepowy Goniec
  Borzoi   90
Group 4th   Ch Windstorm Unforgettable One   Saluki   85
BPIG    Gala's Own The Podium   Basenji   N/A




Group 3 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Berlane-N-JEMS Just One Look
  Boxer   86
Group 2nd   
Ch Spiritsound's Wind Dancer
  Siberian Husky   70
Group 3rd   
Ch Royal Future JP Jast As I Am
  Doberman Pinscher   65
Group 4th   
Ch Alexander Von Der Heimenruti
  Bernese Mountain Dog   54
BPIG   
Irondale's Tapout
  Boxer   N/A




Group 4 - Roberto Del Puerto Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Gailaurie's Zoom ZoomZoom
  West Highland White Terrier   74
Group 2nd   
Ch Rushwind Golden Boy
  Border Terrier   67
Group 3rd   
Ch Hampton Court's Pick Pocket
  Cairn Terrier   64
Group 4th   
Ch Caliente's Turbo Trouble
  Lakeland Terrier   55
BPIG   
Otleys Clock Watcher At Kismet
  Border Terrier   N/A




Group 5 - Beryl Hession Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Xoe's Oscar De La Hoya
  Pug   128
Group 2nd   
Ch PomWinds Color Coded
  Pomeranian   103
Group 3rd   
Ch Innovations Superman
  Poodle (Toy)   90
Group 4th   
Ch Lionheart Mi Izanami
  Japanese Chin   81
BPIG   
Innovations On Mastercard
  Poodle (Toy)   N/A




Group 6 - James Frederiksen Top Dog
Points
Group 1st   Ch Daimler's Caviar Dreams   Keeshond   97
Group 2nd   
Ch Gumby's Living On A Prayer
  Chinese Shar-Pei   90
Group 3rd   Ch Crystalton's Rare Gem   Poodle (Standard)   77
Group 4th    Zuran's Me & My Shadow   Boston Terrier   66
BPIG    Siosalach's Plug In N Play   Chinese Shar-Pei   N/A


Group 7 - Robert Shreve Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Edgeview In Style
  Shetland Sheepdog   89
Group 2nd   
Ch Maxcell's Alice Cooper
  German Shepherd Dog   63
Group 3rd   
Yutori Suomifoxfire O'Bearspaw
  Finnish Lapphund   57
Group 4th    Kuublac's Iron Man   Belgian Shepherd Dog   54
BPIG   
Yutori Suomifoxfire O'Bearspaw
  Finnish Lapphund   N/A
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Sunday 19th of November 2017 09:52:52 AM