Kent Kennel Klub
Saturday, April 16, 2016 - Show # 3



Related Results

Conformation

Friday, April 15 (Show # 1)
Friday, April 15 (Show # 2)
Saturday, April 16 (Show # 3)
Sunday, April 17 (Show # 4)
Sunday, April 17 (Show # 5)

Obedience

Friday, April 15 (Obedience Trial 1)
Friday, April 15 (Obedience Trial 2)
Saturday, April 16 (Obedience Trial 3)
Saturday, April 16 (Obedience Trial 4)
Sunday, April 17 (Obedience Trial 5)
Sunday, April 17 (Obedience Trial 6)

Rally Obedience

Friday, April 15 (Rally Trial 1)
Friday, April 15 (Rally Trial 2)
Saturday, April 16 (Rally Trial 3)
Saturday, April 16 (Rally Trial 4)
Sunday, April 17 (Rally Trial 5)
Sunday, April 17 (Rally Trial 6)



Best In Show
Judge: Judith Taylor
Maltese  
Ch Euphoria's Prince Charming
Points: 169 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Judith Taylor
West Highland White Terrier  
Ch Flashlight Thunder v. Paradise of Wind
Best Puppy In Show
Judge: Judith Taylor
Boxer  
Uppercuts Chip Off The Block
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Judith Taylor
Doberman Pinscher   Mi-Ti's Quizzical








Group 1 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Breica's Ain't That A Btch
  Weimaraner   46
Group 2nd   
GCh Carnaby Between Friends
  Spaniel (English Cocker)   41
Group 3rd   
GCh Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   40
Group 4th   
Ch Laurdan's Aurora Borealis Miss Mona
  Spaniel (English Springer)   38
BPIG    Breica Nani Don't Have A Cow   Weimaraner   N/A
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Brackenmoor Somethingroyal



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Legacyk Fiery Heart



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
GCh Stonepeake's Wrtn In Stone



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts
Rowansgaard Barnaby Rudge



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 9 pts
Kyon's Up And Coming Padawan



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 5 pts
GCh Devonsleigh It Takes A Village



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts
GCh Roaneden's Dream Catcher



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
GCh Celestial Hearts On Fire



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 7 pts
Arctic Way Fame Is Forever



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
GCh Carnaby Between Friends



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
GCh Laurdan's Aurora Borealis Miss Mona



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Zoldmali Cetli



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 4 pts
GCh Breica's Ain't That A Btch







Group 2 - Veronica Mercer Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Auriga Peter Parker
  Petit Basset Griffon Vendeen   21
Group 2nd   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   20
Group 3rd   GCh Ionesco du Grand Fresnoy   Borzoi   18
Group 4th   
Ch Ahmahr Nahr's Billy The Kid
  Basenji   16
BPIG    Karontara Sylverwolf And Don't Call Me Sugar   Irish Wolfhound   N/A
Judge:

Best Of Breed: 0 pts
Ch Ahmahr Nahr's Billy The Kid



Judge:

Best Of Breed: 2 pts
GCh BoBac Spoiled Red Cecil B DeMille



Judge:

Best Of Breed: 0 pts
GCh Curtisfarms Take Me Away



Judge:

Best Of Breed: 1 pts
GCh Ionesco du Grand Fresnoy



Judge:

Best Of Breed: 0 pts
Ch Jazzman Live At The Ryman



Judge:

Best Of Breed: 5 pts
Hidden Cedars Lord Of The Ring MS



Judge:

Best Of Breed: 0 pts
Ch Prelude Newhope Brighthope MW



Judge:

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ex Sentia Deuce Coupe W



Judge:

Best Of Breed: 1 pts
Kalkinny McShane Of Starkeeper



Judge:

Best Of Breed: 0 pts
GCh Auriga Peter Parker



Judge:

Best Of Breed: 0 pts
GCh Kimani's Pride And Honor



Judge:

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer







Group 3 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Unicornhill Story Telling
  Siberian Husky   26
Group 2nd   
Ch Summerford's What Ever
  Newfoundland   25
Group 3rd   
Ch Contessa's Not So Angel's Mason
  Cane Corso   24
Group 4th    Mi-Ti's Quizzical   Doberman Pinscher   21
BPIG   
Uppercuts Chip Off The Block
  Boxer   N/A
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ironpride's Echo The Fight



Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 0 pts
GCh Alpenspirit Fine Red Wine



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
Ch Midnightsolo Adara Bat Haviva



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
Ch Uppercuts Chip Off The Block



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
GCh Contessa's Not So Angel's Mason



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
Mi-Ti's Quizzical



Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 0 pts
Ch Pyrview's Spartan Warrior



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Lexington's Lil Beans Bree



Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 0 pts
GCh Summerford's What Ever



Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 1 pts
GCh Seabury's Franklin In The Dark



Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 3 pts
Vanderbilt's Dangerous Dream



Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 0 pts
GCh Unicornhill Story Telling







Group 4 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Flashlight Thunder v. Paradise of Wind
  West Highland White Terrier   16
Group 2nd   
GCh Clandara's Outlaw
  Staffordshire Bull Terrier   12
Group 3rd   Ch Bronwyn Rexroth In The Spot Light   Norwich Terrier   11
Group 4th   
Obsession Mad Queen Juana
  Schnauzer (Miniature)   10
BPIG   Ch Bronwyn Rexroth In The Spot Light   Norwich Terrier   N/A
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ispy Deal Or No Deal



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch Blue Rock The Dude



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts
Equinox Mystic Mandrake



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Outfoxed Whole Lotta Love



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bronwyn Rexroth In The Spot Light



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts
GCh Obsession Mad Queen Juana



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts
Anlochs Breaking Bad



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
GCh Clandara's Outlaw



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts
GCh Flashlight Thunder v. Paradise of Wind







Group 5 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Euphoria's Prince Charming
  Maltese   20
Group 2nd   
Ch Miletree Carnival
  Cavalier King Charles Spaniel   19
Group 3rd   
GCh Ashstone's Atria
  Havanese   13
Group 4th    Hallmark Pfarrell At Cornsilk   Griffon (Brussels)   8
BPIG    XR's Nor'Easter   Havanese   N/A
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 5 pts
GCh Miletree Carnival



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Hallmark Pfarrell At Cornsilk



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts
GCh Ashstone's Atria



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts
Chiyoko's Sho Mei At Chansuki



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch Euphoria's Prince Charming



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch Rexroth's Valentino



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts
GCh MnSpaws Glitz And Glamour



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
GCh Deebet's Robin Hood







Group 6 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Crestagard's Tattletail Mae
  French Bulldog   14
Group 2nd   
El Yoc G Evident Gustavo
  Chinese Shar-Pei   13
Group 3rd   
Ch Dawin Ring Of Fire
  Poodle (Standard)   11
Group 4th   
Ch PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   4
BPIG   
Ch Gardenpath Concours d'Elegante
  Poodle (Standard)   N/A
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh PaRay's Molto Particulare



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch MBM's Everli Quinn



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch El Yoc G Evident Gustavo



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Big Creek Doc Star From Tramac



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Crestagard's Tattletail Mae



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
GCh Keerocka's NeverEnding Story For Purrkees



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 6 pts
GCh Dawin Ring Of Fire



Reserve Best Puppy In Show
Judge: Judith Taylor
Poodle (Standard)  
Ch Gardenpath Concours d'Elegante


Group 7 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hearthside Riveredge Sure Is Summum
  Australian Shepherd   20
Group 2nd   Ch Grandgables Avebury King Coal   Shetland Sheepdog   14
Group 3rd   
GCh Esrohollow Radsprings Tuhmater
  Welsh Corgi (Cardigan)   9
Group 4th   
GCh Bearspaw Sampo
  Finnish Lapphund   8
BPIG    Bonibrook's Mr Baggins   Australian Shepherd   N/A
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 5 pts
GCh Hearthside Riveredge Sure Is Summum



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Artisan Halloween Gremlin



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
GCh Lanvern's Vampire Of The Yukon



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts
Ch Burnhaven Blue Nyla



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bearspaw Sampo



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts
GCh Lindau's Distant Thunder



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 4 pts
Ch Grandgables Avebury King Coal



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
GCh Esrohollow Radsprings Tuhmater



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By