Muskoka District Kennel Club
Thursday, August 3, 2017 - Show # 3



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MBISS Can GCh/MBIS Col GCh/Am Ch Summerford's What Ever
Owner: Francisco Chavez Pouchard, John Affel and Leo Jaime Rabinovitz
Breeder: Christina Koffman-Heard
www.summerfordnewfoundlands.com


Best In Show
Judge: Patricia Lanctot
Newfoundland  
GCh Summerford's What Ever
Points: 154 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Patricia Lanctot
Akita  
Feel In Love Tavo Svajone
Best Baby Puppy In Show
Judge: Patricia Lanctot
Doberman Pinscher   Kelviews Loves To Parti








Group 1 - Fred Dewsbury Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   39
Group 2nd   
Ch Sarabay's Where's The Beef
  Retriever (Golden)   37
Group 3rd   Ch Ferngold's Royal Sterling   Vizsla (Smooth-Haired)   26
Group 4th   
GChEx RiverMist Broxden Make Mynah Double
  Spaniel (Brittany)   23
BPIG   
Ch Sarabay's Where's The Beef
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Strmynghts Bullseyeby Starlings   Retriever (Golden)   0
Judge: Fred Dewsbury

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Neigenuveaux King Of The Road

Best Of Opposite Sex
Neigenuveaux's Make It So

Best Puppy In Breed
Blue Spruce Rover's RubyTuesday



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Neigenuveaux's Make It So

Reserve Winners Bitch
Blue Spruce Rover's RubyTuesday

Junior Puppy Bitch Class
1st Blue Spruce Rover's RubyTuesday

Open Bitch Class
1st Neigenuveaux's Make It So


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Dewsbury

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Apple




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Dewsbury

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rowansgaard Paint It Black




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Dewsbury

Best Of Breed: 10 pts (1-6-1-3)
GCh Sarabay's Where's The Beef

Best Of Opposite Sex
GCh Blackpool Jersey Girl

Best Of Winners: (1-6-1-3)
Sarabay's You Make Me Melt

Best Puppy In Breed
GCh Sarabay's Where's The Beef

Select Bitch
GCh Shadymist Ambercroft Shesofine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Dewsbury

Best Of Breed: 10 pts (3-5-2-1)
Ch Marsh Ridge Tracker At East Hill

Best Of Opposite Sex
Skazka's Breakfast At Tiffany's

Best Of Winners: (3-5-2-1)
Skazka's Breakfast At Tiffany's

Best Puppy In Breed
Gloryland's I Love Lucy

Select Dog
GCh Castlegar Elroy At Autumwynd

Select Bitch
GCh Devonsleigh's Black Charm


Winners Bitch: (3-5-2-1)
Skazka's Breakfast At Tiffany's

Reserve Winners Bitch
Gloryland's I Love Lucy

Junior Puppy Bitch Class
1st Gloryland's I Love Lucy

Canadian Bred Bitch Class
1st Hunterleigh Asklar Dreams

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st East Hill Poppy

Open Bitch Class
1st Skazka's Breakfast At Tiffany's
2nd Marsh Ridge Final Approato Easthill

3-6 Month Bitch Class
1st Skazka's Sweet Seduction
2nd East Hill's Wild Violet
3rd Skazka's Rumor Has It


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Dewsbury

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bran Linn Amulet

Best Of Opposite Sex
Black Anvil Rampant Lion

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bran Linn Amulet


Winners Dog: (1-1-0-0)
Black Anvil Rampant Lion

Open Dog Class
1st Black Anvil Rampant Lion


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bran Linn Amulet

Open Bitch Class
1st Bran Linn Amulet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Dewsbury

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shaankata's Spirit O'Clanagroe




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Dewsbury

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx RiverMist Broxden Make Mynah Double




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Dewsbury

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Cockerlea's Copper Penny

Best Of Opposite Sex
Cockerlea Gatewood's Tristan

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Cockerlea's Copper Penny

Best Puppy In Breed
Especially Tri'n Make Me


Winners Dog: (1-3-0-0)
Cockerlea Gatewood's Tristan

Open Dog Class
1st Cockerlea Gatewood's Tristan


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Cockerlea's Copper Penny

Reserve Winners Bitch
Especially Tri'n Make Me

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Especially Tri'n Make Me

Open Bitch Class
1st Cockerlea's Copper Penny
2nd Cockerlea's Under Your Spell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Dewsbury

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cerise Springfire's Hobo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Dewsbury

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Ferngold's Royal Sterling

Best Of Opposite Sex
Ferngolds Fabulous Phoebe

Best Puppy In Breed
Ferngolds Fabulous Phoebe



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Dewsbury

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Oakpoint's Ultimate Showdown


3-6 Month Dog Class
1st Nimiq's Ghosted Reserve



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Letitia Bett Top Dog
Points
Group 1st   GCh Foxtail's Race To The Finish   Beagle   10
Group 2nd   
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick
  Deerhound (Scottish)   9
Group 3rd   
Ch Buffobass Mr. Bojangles
  Basset Hound   8
Group 4th   
GCh Africanadian James T Kirk
  Basenji   7
BPIG   
Shetara's Whole Lotta Rosie
  Whippet   N/A
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Buffobass Mr. Bojangles




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sweet Little Lady Madonna




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Southbreeze Class Act




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Quiquen Derecho

Best Of Opposite Sex
Quiquen Snow Country

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Quiquen Derecho


Winners Dog: (1-1-0-0)
Quiquen Derecho

Open Dog Class
1st Quiquen Derecho


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Quiquen Snow Country

12-18 Month Bitch Class
1st Quiquen Snow Country


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shetara's Whole Lotta Rosie

Best Of Opposite Sex
Azure's Fleeting Image

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shetara's Whole Lotta Rosie

Best Puppy In Breed
Shetara's Whole Lotta Rosie


Winners Dog: (1-1-0-0)
Azure's Fleeting Image

Canadian Bred Dog Class
1st Azure's Fleeting Image


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Shetara's Whole Lotta Rosie

Senior Puppy Bitch Class
1st Shetara's Whole Lotta Rosie


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Summerford's What Ever
  Newfoundland   31
Group 2nd   
GCh Claircreek Faro Do Atlantico
  Portuguese Water Dog   27
Group 3rd   
GCh Tiamat's All About That Base
  Boxer   26
Group 4th   Ch ConnQuest Fallen Angel   Doberman Pinscher   22
BPIG   
Feel In Love Tavo Svajone
  Akita   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kelviews Loves To Parti   Doberman Pinscher   0
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Indevor Space Effect

Best Puppy In Breed
Feel In Love Tavo Svajone



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Feel In Love Tavo Svajone

Senior Puppy Bitch Class
1st Feel In Love Tavo Svajone


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Bearhug's Return To Sender

Best Of Opposite Sex
Ch Shelaskan's Designer Dog

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Bearhug's Return To Sender

Best Puppy In Breed
Keikewabic's Krystalmar Tyohni

Select Bitch
Ch Tundra Keikewabic Krystalmar


Winners Dog: (1-1-1-1)
Keikewabic's Krystalmar Tyohni

Senior Puppy Dog Class
1st Keikewabic's Krystalmar Tyohni


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Bearhug's Return To Sender

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bearhug's Return To Sender


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Northernpaws Cortina



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Northernpaws Cortina

Reserve Winners Bitch
Northernpaws Aspen

Open Bitch Class
1st Northernpaws Cortina
2nd Northernpaws Aspen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Barentsnight Light My Fire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Tiamat's All About That Base

Best Puppy In Breed
Dajen's Evergreen



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Dajen's You Belong With Me

Reserve Winners Bitch
Dajen's Evergreen

Junior Puppy Bitch Class
1st Dajen's Evergreen
2nd Dajen's Under The Mistletoe

Open Bitch Class
1st Dajen's You Belong With Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch ConnQuest Fallen Angel

Best Of Opposite Sex
GCh Ravalleses Always A Step Ahead

Best Puppy In Breed
GCh Ravalleses Always A Step Ahead

Select Bitch
GCh Liberator's Goldsail v DreamOn



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Kelviews Far From Over

Reserve Winners Bitch
Ignite's Dreamcatcher V Gatehouse

12-18 Month Bitch Class
1st Ignite's Dreamcatcher V Gatehouse

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kelviews Far From Over

3-6 Month Bitch Class
1st Kelviews Loves To Parti


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Hi-Air Northrop Lightning

Best Of Opposite Sex
Fleur De Lis's Karewe Of Mystic Of Time



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Summerford's What Ever

Best Of Opposite Sex
Summerford's I Remember When 2nd

Best Puppy In Breed
Bold And Beautiful Von Wildau

Select Bitch
GCh Ailama Try To Win



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Summerford's I Remember When 2nd

Reserve Winners Bitch
Bold And Beautiful Von Wildau

Junior Puppy Bitch Class
1st Bold And Beautiful Von Wildau

Open Bitch Class
1st Summerford's I Remember When 2nd


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Claircreek Faro Do Atlantico




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Esmonds Devil Went Down To Georgia

Best Puppy In Breed
Abraxus Noel



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Abraxus Noel

Junior Puppy Bitch Class
1st Abraxus Noel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Twin Branch's Remington Rambo Man

Best Of Opposite Sex
Westhaven's When You Wish Upon A Star Heidi

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Twin Branch's Remington Rambo Man


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Schattentier's Now And Again



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Schattentier's Now And Again

Reserve Winners Bitch
Schattentier's Pass The Word

12-18 Month Bitch Class
1st Schattentier's Pass The Word

Open Bitch Class
1st Schattentier's Now And Again


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Highlander's Huskystar Halley




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Fred Dewsbury Top Dog
Points
Group 1st   Ch Northcote Larkspur Of Course   Lakeland Terrier   10
Group 2nd   
Ch Abberann Phelan
  Glen Of Imaal Terrier   9
Group 3rd   
Ch Zlatapraha Primrose At Sandant
  Cesky Terrier   8
Group 4th   
GCh Haslemere Haggis Heads To Toulin
  Scottish Terrier   6
BPIG    Portadown's Radiant Sydney   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Zlatapraha Wonder   Cesky Terrier   0
Judge: Fred Dewsbury

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch MeliaGold's Mighty Gamer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Dewsbury

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Zlatapraha Primrose At Sandant

Best Of Opposite Sex
Alchemy Hotline Bling

Best Puppy In Breed
Alchemy Hotline Bling


Winners Dog: (1-0-0-1)
Alchemy Hotline Bling

Senior Puppy Dog Class
1st Alchemy Hotline Bling


3-6 Month Bitch Class
1st Zlatapraha Wonder


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Dewsbury

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Abberann Phelan




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Dewsbury

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Northcote Larkspur Of Course



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Northcote Larkspur Of Course

12-18 Month Bitch Class
1st Northcote Larkspur Of Course


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Dewsbury

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Portadown's Radiant Sydney

Best Puppy In Breed
Portadown's Radiant Sydney



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Portadown's Radiant Sydney

Reserve Winners Bitch
Windydance's Spring Jewel

Senior Puppy Bitch Class
1st Portadown's Radiant Sydney

12-18 Month Bitch Class
1st Windydance's Summer Rain

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Windydance's Spring Jewel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Dewsbury

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Haslemere Haggis Heads To Toulin




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Dewsbury

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Forestfield Shotgun Rider

Best Of Opposite Sex
Kasamar's The Royal She



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kasamar's The Royal She

12-18 Month Bitch Class
1st Kasamar's The Royal She


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Michael Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Laurelgate's Radical Riggs
  Havanese   29
Group 2nd   Ch Carmorosa's Ranger Rick   Silky Terrier   19
Group 3rd   
Ch CooDeeFoo Fear The Beard
  Pekingese   18
Group 4th    Chrys-Haefen Troy Mardigrais   Cavalier King Charles Spaniel   17
BPIG   
Ch CooDeeFoo Fear The Beard
  Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Somershire's Always Dreaming   Griffon (Brussels)   0
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chrys-Haefen Troy Mardigrais



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chrys-Haefen Troy Mardigrais

Open Bitch Class
1st Chrys-Haefen Troy Mardigrais


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cogie's Je Suis Henry


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cogie's Je Suis Henry

Open Dog Class
1st Cogie's Je Suis Henry



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Rosebriar's Caught You Looking

Best Of Opposite Sex
Zhen's Dare To Dream

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Rosebriar's Caught You Looking

Best Puppy In Breed
Rosebriar's Caught You Looking


Winners Dog: (1-1-0-0)
Rosebriar's Caught You Looking

Junior Puppy Dog Class
1st Rosebriar's Caught You Looking


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Zhen's Dare To Dream

12-18 Month Bitch Class
1st Zhen's Dare To Dream


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maplebruxe Siberian Flower

Best Puppy In Breed
Maplebruxe Siberian Flower



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maplebruxe Siberian Flower

Junior Puppy Bitch Class
1st Maplebruxe Siberian Flower

3-6 Month Bitch Class
1st Somershire's Always Dreaming


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 9 pts (4-3-2-1)
GCh Laurelgate's Radical Riggs

Best Of Opposite Sex
Ch Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Of Winners: (4-3-2-1)
Angelheart's Under Pressure

Best Puppy In Breed
Ch Laurelgate Katie Hearts Delite

Select Dog
Ch Twinkle's Eye Of The Storm


Winners Dog: (4-3-2-1)
Angelheart's Under Pressure

Reserve Winners Dog
Pollo Tropical De Tiene Tumbao

Junior Puppy Dog Class
1st Angelheart's Under Pressure
2nd Joyasedas Twinkle Heartsdelite

Senior Puppy Dog Class
1st Pollo Tropical De Tiene Tumbao

Canadian Bred Dog Class
1st Sedosos Some Like It Hot

3-6 Month Dog Class
1st Twinkle's Indy With Sonrisas


Winners Bitch: (4-3-2-1)
Laurelgate's Tiara

Reserve Winners Bitch
Nimiq's Malted Milk

Junior Puppy Bitch Class
1st Laurelgate's Tiara
2nd Estrella del Norte de Tiene Tumbao

Senior Puppy Bitch Class
1st Nimiq's Malted Milk


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ladyday Artpop Of Windwater



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ladyday Artpop Of Windwater

Reserve Winners Bitch
Ladyday's How High The Moon

12-18 Month Bitch Class
1st Ladyday Artpop Of Windwater

Open Bitch Class
1st Ladyday's How High The Moon

3-6 Month Bitch Class
1st Ladyday's Cata Falling Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Keltic Back N Black


Winners Dog: (1-0-0-0)
Keltic Back N Black

12-18 Month Dog Class
1st Keltic Back N Black



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pikribbon Classic Style

Best Puppy In Breed
Pikribbon Classic Style



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pikribbon Classic Style

Junior Puppy Bitch Class
1st Pikribbon Classic Style


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch CooDeeFoo Fear The Beard

Best Puppy In Breed
Ch CooDeeFoo Fear The Beard




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Ch Heubergs Chips Ahoy

Best Of Opposite Sex
Heubergs Hurricane Agnes

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Heubergs Rose Tattoo

Best Puppy In Breed
Heubergs Hurricane Lloyd


Winners Dog: (2-3-1-0)
Heubergs Rose Tattoo

Reserve Winners Dog
Heubergs Hurricane Lloyd

Junior Puppy Dog Class
1st Heubergs Hurricane Lloyd

12-18 Month Dog Class
1st Heubergs Rose Tattoo


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Heubergs Hurricane Agnes

Reserve Winners Bitch
Heuberg's Lily Of The Nile

Junior Puppy Bitch Class
1st Heuberg's Lily Of The Nile

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Heubergs Hurricane Agnes

Open Bitch Class
1st Heubergs Honeysuckle Rose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Carmorosa's Ranger Rick




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Fwaggles Sting Like A Bee

Best Puppy In Breed
Ch Fwaggles Sting Like A Bee

Select Dog
GCh DeeBet's Excalibur


Winners Dog: (1-0-2-0)
Szulik's Mister Olaf

Junior Puppy Dog Class
1st Szulik's Mister Olaf



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   14
Group 2nd   
GCh Valpo's Man Of Steele
  French Bulldog   11
Group 3rd   
Ch Butterblac's BMW
  Schipperke   9
Group 4th   
GCh Ahkama Losar Khampa
  Tibetan Terrier   8
BPIG    Potrero Musicbox I Have A Dream Of Rainbows   Lowchen   N/A
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Dragonfly Bays Riptide

Best Puppy In Breed
Brenheather's Double Bubble



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Brenheather's Double Bubble

Reserve Winners Bitch
Aldars Whats For Breakfast

Junior Puppy Bitch Class
1st Brenheather's Double Bubble

Open Bitch Class
1st Aldars Whats For Breakfast


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Gumby's Bearposh Ever After

Best Of Opposite Sex
Gumby's Black Pearl

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Gumby's Excalibur Sir Lancelot

Best Puppy In Breed
Gumby's Excalibur Sir Lancelot


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Gumby's Black Pearl

Open Bitch Class
1st Gumby's Black Pearl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Valpo's Man Of Steele

Best Of Opposite Sex
Bugaboo Paparazzi

Best Puppy In Breed
Bugaboo Paparazzi



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bugaboo Paparazzi

Senior Puppy Bitch Class
1st Bugaboo Paparazzi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lasacas Marshall A. Constable




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Potrero Musicbox I Have A Dream Of Rainbows

Best Puppy In Breed
Potrero Musicbox I Have A Dream Of Rainbows



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Beaucaniche Ever In Our Hearts

Best Puppy In Breed
Beaucaniche Ever In Our Hearts



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Beaucaniche Ever In Our Hearts

Reserve Winners Bitch
Bar-None Crooked Halo Of Visualart

Junior Puppy Bitch Class
1st Bar-None Crooked Halo Of Visualart

Senior Puppy Bitch Class
1st Beaucaniche Ever In Our Hearts


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Butterblac's BMW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vestal Rivendell Blue Chalcedony



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Letitia Bett Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Laureate Who Knew
  Shetland Sheepdog   15
Group 2nd   
Bubbleton Agent Orange
  Puli   9
Group 3rd   GCh Grinzing's Jewelled Moonstone   Briard   8
Group 4th    Omega She's Got Flair   Collie (Rough)   7
BPIG   
Catalyst's Bush Party At TK
  Australian Cattle Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Wenlisa's Perfect Assets   Australian Shepherd   0
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Catalyst's Bush Party At TK

Best Puppy In Breed
Catalyst's Bush Party At TK


Winners Dog: (1-0-0-0)
Catalyst's Bush Party At TK

Junior Puppy Dog Class
1st Catalyst's Bush Party At TK



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Bayshore Stonehaven Heart Breaker At HHC

Best Of Opposite Sex
Tresrullahs To The Moon Alice

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Tresrullahs To The Moon Alice

Best Puppy In Breed
Cheynat's So Remarkable


Winners Dog: (1-2-1-0)
Wenlisa's Edge Of Perfection

Open Dog Class
1st Wenlisa's Edge Of Perfection


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Tresrullahs To The Moon Alice

Reserve Winners Bitch
Cheynat's So Remarkable

Junior Puppy Bitch Class
1st Cheynat's So Remarkable

Canadian Bred Bitch Class
1st Tresrullahs To The Moon Alice

3-6 Month Bitch Class
1st Wenlisa's Perfect Assets
2nd Maplewind Intensity


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grinzing's Jewelled Moonstone




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Omega She's Got Flair



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Omega She's Got Flair

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Omega She's Got Flair


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Harro Von Christiansund


Winners Dog: (1-0-0-0)
Harro Von Christiansund

Open Dog Class
1st Harro Von Christiansund



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bubbleton Agent Orange


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bubbleton Agent Orange

Open Dog Class
1st Bubbleton Agent Orange



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GCh Laureate Who Knew

Best Of Opposite Sex
Laureate Radiance

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Laureate Radiance

Best Puppy In Breed
GCh Sharls Crinan She's All That

Select Bitch
GCh Sharls Crinan She's All That


Winners Dog: (1-2-1-2)
Olives Mount Looney Tunes

12-18 Month Dog Class
1st Olives Mount Looney Tunes

3-6 Month Dog Class
1st Cermel Quantum Leap


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Laureate Radiance

Reserve Winners Bitch
Ramblinbrook Satrday Nitefever

12-18 Month Bitch Class
1st Laureate Radiance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ramblinbrook Satrday Nitefever

3-6 Month Bitch Class
1st Regaloake's Guilty Pleasure


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kendelees Reach For The Sky




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 19th of October 2017 11:29:14 AM