Monarch Kennel Club
Friday, June 19, 2015 - Show # 2



Related Results


Results courtesy of:


-- Pat Blenkey --
GCh. Liberator's Power Play
"Kessel"
Breeder/Owner/Handler: Pat Blenkey & Brian Casey
www.wrathliberator.com


Best In Show
Judge: John Hodgkinson
Fox Terrier (Wire)  
GCh Foxheart's Rough And Ready
Points: 116 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: John Hodgkinson
Chow Chow  
A&I Of The Island's Invader Zim








Group 1 - Joy Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick
  Retriever (Golden)   24
Group 2nd   
Ch Bran Linn Braxfield Xpert Advice
  Setter (Gordon)   21
Group 3rd   
Ch Stonepeake's Wrtn In Stone
  Retriever (Chesapeake Bay)   20
Group 4th   Ch Skjervtun's To Have And To Hold   Spaniel (English Cocker)   19
BPIG   Ch Rush's Wild Yonder   Retriever (Flat-Coated)   N/A
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Northrock's Eau De Joy



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Brackenmoor Somethingroyal



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Legacyk Breakfast At Tiffany's



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Stonepeake's Wrtn In Stone



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts
Fishercreeks Gold Frankincense&Myrrh



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts
Danikk Deep Run Tiger By The Tail



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bran Linn Braxfield Xpert Advice



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 4 pts
Ch Truly Yours Legally Crowned



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts
GCh RJ's Paddington Bear



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Skjervtun's To Have And To Hold



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts
Northern Pine's EBS Harbor Bay Omg!



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts
Ch Adrian's Mystic Dream







Group 2 - Joy Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Auriga Peter Parker
  Petit Basset Griffon Vendeen   7
Group 2nd   
Ch Gwencalon's Tam O'Shanter
  Beagle   6
Group 3rd    Dachsforth JP Exquisite Gem   Dachshund (Miniature Long-Haired)   5
Group 4th   
Staier's Shepord
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   2
BPIG    Dachsforth JP Exquisite Gem   Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Gwencalon's Tam O'Shanter



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts
Dachsforth JP Exquisite Gem



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Staier's Shepord



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts
Highpoint's Cosmopolitan



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Auriga Peter Parker







Group 3 - John Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Seabury's Final Voyage
  Portuguese Water Dog   18
Group 2nd   
Ch Pyrview's Spartan Warrior
  Great Pyrenees   15
Group 3rd   
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion
  Schnauzer (Giant)   14
Group 4th   
GCh Liberator's Power Play
  Doberman Pinscher   13
BPIG   
Ironpride's Goin' Rogue
  Alaskan Malamute   N/A
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts
Ch Ironpride's Goin' Rogue



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts
Schmidtacres Headn For Home Cinnrhee



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 3 pts
GCh Liberator's Power Play



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Pyrview's Spartan Warrior



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts
GCh Seabury's Final Voyage



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts
Daisy Duke Von Der Indischen-See



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion







Group 4 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxheart's Rough And Ready
  Fox Terrier (Wire)   11
Group 2nd   
GCh Benchmark's Winning Goal
  Border Terrier   8
Group 3rd   
Ch Windeire Firebreak
  Irish Terrier   7
Group 4th   
Northcote's To The Max
  Lakeland Terrier   6
BPIG   
Northcote's To The Max
  Lakeland Terrier   N/A
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
GCh Benchmark's Winning Goal



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts
Ch Dancingb's Rally Road Alpha Romeo



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts
Gabesway-Equinox Kinda Spicy



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Outfoxed Whole Lotta Love



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts
GCh Foxheart's Rough And Ready



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Windeire Firebreak



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Northcote's To The Max







Group 5 - John Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cogie's Precious Streak
  Chihuahua (Short Coat)   22
Group 2nd    Tinyprints Always Coca Cola   Pomeranian   21
Group 3rd    Dobereich's Pandora   Pug   16
Group 4th   
GCh Deebet's Robin Hood
  Toy Manchester Terrier   14
BPIG    Pomywoods Prairie Pandora   Pomeranian   N/A
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 4 pts
Ch Hartscontent Vsop At Birchrun



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Cogie's Precious Streak



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts
Koridawns Where Stars Stripes N Eagle Fly



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts
Ch Laurelgate's Inferno



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts
Ch Cornsilk Noble Against The Odds



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 4 pts
Tinyprints Always Coca Cola



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts
Dobereich's Pandora



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts
GCh Deebet's Robin Hood







Group 6 - Joy Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st   
A&I Of The Island's Invader Zim
  Chow Chow   8
Group 2nd    Shente's Dreaming Of Love   Shih Tzu   7
Group 3rd   
Litomada's Every Loves
  Tibetan Terrier   5
Group 4th   
Keerocka's NeverEnding Story For Purrkees
  Keeshond   3
BPIG   
A&I Of The Island's Invader Zim
  Chow Chow   N/A
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts
A&I Of The Island's Invader Zim



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts
GCh Foxmoor Petite Cherie Creme Fraiche



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Keerocka's NeverEnding Story For Purrkees



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts
Shente's Dreaming Of Love



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Litomada's Every Loves





Group 7 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Sengalas Frankly Classical
  Bearded Collie   20
Group 2nd   
Ch Stefsstells Saer Seifur
  Iceland Sheepdog   19
Group 3rd    Quiche's Nite Skye Laurendell   Bouvier des Flandres   18
Group 4th   
Ch Mr Merlot du Bouleau Blanc
  Schapendoes   16
BPIG   Ch Pine Springs Luna Del Diablo   Australian Shepherd   N/A
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts
Ch Pine Springs Luna Del Diablo



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Sengalas Frankly Classical



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sarron For Your Eye's Only



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts
Ch Quiche's Nite Skye Laurendell



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts
Ch Omega High Hopes



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bearspaw Sampo



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts
Tokaye's Karma V Elite Design Dershimer



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Stefsstells Saer Seifur



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 3 pts
Ch Goldenhylite's The Maverick



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Aelwyd Watch For Me By Moonlight



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 19th of October 2017 11:32:01 AM