Forest City Kennel Club
Friday, May 12, 2017 - Show #1



Related Results


Results courtesy of:


-- Norm Fargo --
MBIS MBISS Can GCH Harambee's Luxmoore of Wick
Owners: Dr. Richard Meen MD, Cynthia Crysdale, Ed Shirley
Breeders: Cynthia Crysdale, Ed Shirley
Presented by Norm Fargo


Best In Show
Judge: Judith Taylor
Spaniel (English Cocker)  
GCh Carnaby Between Friends
Points: 159 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Judith Taylor
Border Collie  
GCh Hollowshots A Twist Of Fate
Best Puppy In Show
Judge: Judith Taylor
Staffordshire Bull Terrier  
Clandara's I'm The One








Group 1 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Carnaby Between Friends
  Spaniel (English Cocker)   49
Group 2nd   Ch Dewmist Dare Devil   Retriever (Golden)   48
Group 3rd   Ch Stormwatch Edge Of The Cloud   Retriever (Flat-Coated)   32
Group 4th   
GCh Brackenmoor Somethingroyal
  Pointer   29
BPIG    Reidwood Fashion Statement   Setter (English)   N/A
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Neigenuveaux's Mazaradi

Best Of Opposite Sex
Neigenuveaux's Midori Moonbeam

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Neigenuveaux's Mazaradi

Best Puppy In Breed
Neigenuveaux's Mazaradi


Winners Dog: (1-2-0-0)
Neigenuveaux's Mazaradi

Junior Puppy Dog Class
1st Neigenuveaux's Mazaradi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal

Select Bitch
GChEx Brackenmoor The Duchess




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Legacyk So What's Your Point

Best Puppy In Breed
Mount Albion's Aussie Kiwi



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Mount Albion's Aussie Kiwi

Senior Puppy Bitch Class
1st Mount Albion's Aussie Kiwi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mercer's Daredevil



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mercer's Daredevil

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mercer's Daredevil


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Stormwatch Edge Of The Cloud

Best Of Opposite Sex
Butterblac's Simply Elegant

Best Puppy In Breed
Butterblac's Simply Elegant

Select Dog
GChEx Butterblac's Stop Resisting



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Butterblac's Simply Elegant

Senior Puppy Bitch Class
1st Butterblac's Simply Elegant


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 15 pts (8-6-1-1)
Ch Dewmist Dare Devil

Best Of Opposite Sex
Braefield A Dove For Brevmac

Best Of Winners: (8-6-1-1)
Braefield A Dove For Brevmac

Best Puppy In Breed
Sarabay's Come Fly With Me

Select Bitch
GCh Blackpool Jersey Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Fargoridge Foll'owen Fate

Best Of Opposite Sex
Callibreeze Gone Fishing

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Mooselake Animate This


Winners Dog: (1-1-1-0)
Mooselake Animate This

12-18 Month Dog Class
1st Mooselake Animate This


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Callibreeze Gone Fishing

Open Bitch Class
1st Callibreeze Gone Fishing


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Roaneden's Take A Back Road

Best Of Opposite Sex
Roaneden's Springtime Serenade

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Roaneden's Take A Back Road

Best Puppy In Breed
Roaneden's Take A Back Road


Winners Dog: (1-1-0-0)
Roaneden's Take A Back Road

Junior Puppy Dog Class
1st Roaneden's Take A Back Road


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Roaneden's Springtime Serenade

12-18 Month Bitch Class
1st Roaneden's Springtime Serenade


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Reidwood Fashion Statement

Best Puppy In Breed
Reidwood Fashion Statement



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Reidwood Fashion Statement

Junior Puppy Bitch Class
1st Reidwood Fashion Statement


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 9 pts (0-5-2-3)
GCh WynRidge's Make It So

Best Of Opposite Sex
Ch Ashleysown Touch Of Colour

Best Puppy In Breed
Ashleysown Remarkable Image

Select Dog
Ch Silkroad's Life Is Good Today

Select Bitch
GCh Shaankata's Spirit O'Clanagroe



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Carnaby Between Friends




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cerise Springfire's Hobo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vizslavilla's Rocket


Winners Dog: (1-0-0-0)
Vizslavilla's Rocket

Open Dog Class
1st Vizslavilla's Rocket



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Sandyridge's Mazing Grace

Best Puppy In Breed
Ch Sandyridge's Mazing Grace



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Ben Wasylyshen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick
  Deerhound (Scottish)   13
Group 2nd   
GCh Sporting Field's Start The Bidding
  Whippet   12
Group 3rd   GCh Ionesco du Grand Fresnoy   Borzoi   9
Group 4th   Ch Hunu Man In Th' Mirror MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   6
BPIG   
YR Works Majik Happnz
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bushwacker Mercury Rising




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Buffobass Mr. Bojangles




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy

Select Dog
Ch Lapidus Ted du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Daclier's Keep The Party Going



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Daclier's Keep The Party Going

Open Bitch Class
1st Daclier's Keep The Party Going


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
YR Works Majik Happnz

Best Puppy In Breed
YR Works Majik Happnz



Winners Bitch: (0-1-0-0)
YR Works Majik Happnz

Senior Puppy Bitch Class
1st YR Works Majik Happnz


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Hunu Man In Th' Mirror MW

Select Dog
Ch Trabeiz Hundeleben Hot-Rod MW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ex Sentia Deuce Coupe W




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GCh Sporting Field's Start The Bidding

Select Bitch
GCh McCartney's Star Line Up




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Raymond Lariviere Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ironpride's Echo The Fight
  Alaskan Malamute   17
Group 2nd   
Ch Lindsayleigh's Thunder Struck
  Schnauzer (Giant)   16
Group 3rd   
Ch Bramstoke's Heaven And Earth
  Bullmastiff   15
Group 4th   
Ch Uppercuts Chip Off The Block
  Boxer   14
BPIG    Fyrecreek's Just Like Fire   Boxer   N/A
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ironpride's Echo The Fight




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Alpenbliss' Making Moonshine




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Uppercuts Chip Off The Block

Best Of Opposite Sex
Fyrecreek's Just Like Fire

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Fyrecreek's Just Like Fire

Best Puppy In Breed
Fyrecreek's Just Like Fire

Select Bitch
Ch Cinnrhee's Midnight Summer Breeze


Winners Dog: (1-1-1-1)
Fyrecreek's Raise Your Glass

Senior Puppy Dog Class
1st Fyrecreek's Raise Your Glass


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Fyrecreek's Just Like Fire

Senior Puppy Bitch Class
1st Fyrecreek's Just Like Fire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bramstoke's Heaven And Earth




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Gatehouse Mr. Wonderful

Best Of Opposite Sex
Dobereich's Bewitched

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Gatehouse Mr. Wonderful

Best Puppy In Breed
Gatehouse Mr. Wonderful


Winners Dog: (1-3-0-0)
Gatehouse Mr. Wonderful

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Gatehouse Mr. Wonderful


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Dobereich's Bewitched

Reserve Winners Bitch
Gatehouse Somewhere On A Beach

12-18 Month Bitch Class
1st Dobereich's Gimme Some Lovin

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gatehouse Somewhere On A Beach

Open Bitch Class
1st Dobereich's Bewitched


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hi-Air N Dundane W Freedom Fighter

Best Puppy In Breed
Ch Hi-Air N Dundane W Freedom Fighter




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Snowshoe's Arctic Water Of Tundra

Best Of Opposite Sex
White Magic's Chicka Chicka Boom Boom

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Snowshoe's Arctic Water Of Tundra

Best Puppy In Breed
Snowshoe N Samtos's Rise To Fame


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lindsayleigh's Thunder Struck




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Unicornhill Bonfire O'Kristari

Best Of Opposite Sex
Unicornhill Such A Prude

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Unicornhill Bonfire O'Kristari

Best Puppy In Breed
Unicornhill Bonfire O'Kristari


Winners Dog: (1-1-0-0)
Unicornhill Bonfire O'Kristari

Junior Puppy Dog Class
1st Unicornhill Bonfire O'Kristari


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Unicornhill Such A Prude

Junior Puppy Bitch Class
1st Unicornhill Such A Prude


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   15
Group 2nd   
Clandara's I'm The One
  Staffordshire Bull Terrier   14
Group 3rd   GCh Zlatapraha Peterson   Cesky Terrier   13
Group 4th   
Ch Haslemere Haggis Heads To Toulin
  Scottish Terrier   11
BPIG   
Clandara's I'm The One
  Staffordshire Bull Terrier   N/A
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Thunderally's Stormin Norman

Best Puppy In Breed
Thunderally's Stormin Norman


Winners Dog: (1-0-0-0)
Thunderally's Stormin Norman

Open Dog Class
1st Thunderally's Stormin Norman



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Zlatapraha Peterson

Best Puppy In Breed
Sandant Special Edition


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sandant Special Edition

Senior Puppy Dog Class
1st Sandant Special Edition



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Dralion's Sweet Deal On

Best Of Opposite Sex
Foxlore Cinnamon Twist



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Foxlore Cinnamon Twist

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Foxlore Cinnamon Twist


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ragus Devils Double

Best Of Opposite Sex
Paradym Dralion Lily Tomlins

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ragus Devils Double

Best Puppy In Breed
Dralion's Mirror Image


Winners Dog: (1-2-0-0)
Ragus Devils Double

Open Dog Class
1st Ragus Devils Double


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Paradym Dralion Lily Tomlins

Reserve Winners Bitch
Dralion's Mirror Image

Senior Puppy Bitch Class
1st Dralion's Mirror Image

12-18 Month Bitch Class
1st Paradym Dralion Lily Tomlins


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Algernon Sky High Magic

Best Of Opposite Sex
Carbor Bread And Butter

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Algernon Sky High Magic


Winners Dog: (1-1-0-0)
Algernon Sky High Magic

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Algernon Sky High Magic


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Carbor Bread And Butter

Open Bitch Class
1st Carbor Bread And Butter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Haslemere Haggis Heads To Toulin




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Clandara's I'm The One

Best Puppy In Breed
Clandara's I'm The One


Winners Dog: (1-0-0-0)
Clandara's I'm The One

Senior Puppy Dog Class
1st Clandara's I'm The One



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Holweit's Izzy's Good Time Gal

Best Of Opposite Sex
Shiloh Morning's My Ernest Prayer

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Holweit's Izzy's Good Time Gal


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Richard Lake Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rexroth's Angelina
  Miniature Pinscher   26
Group 2nd   
GCh St Johns Independence Day At Whichwire
  Griffon (Brussels)   25
Group 3rd   
GCh CurlyQ's Christmas Star
  Pug   21
Group 4th   
GCh Tinyprints Watch Me Win
  Pomeranian   18
BPIG   
CooDeeFoo Fear The Beard
  Pekingese   N/A
Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 8 pts (4-5-0-0)
Sigma Chi's George At Jimary

Best Of Opposite Sex
Midsummers Cranberry Crisp

Best Of Winners: (4-5-0-0)
Sigma Chi's George At Jimary

Best Puppy In Breed
Midsummer Take A Back Road


Winners Bitch: (4-5-0-0)
Midsummers Cranberry Crisp

Reserve Winners Bitch
Dakshad's Wild Thing

Junior Puppy Bitch Class
1st Dakshad's Tiny Bubbles

Senior Puppy Bitch Class
1st BancoRoyalBeautyBeyondBelief

12-18 Month Bitch Class
1st Dakshad's Wild Thing

Canadian Bred Bitch Class
1st Tallygolds Lavender Rose

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Midsummers Cranberry Crisp


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh St Johns Independence Day At Whichwire

Best Of Opposite Sex
Hallmark Pfarrell At Cornsilk

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Cornsilks N Tapestry Follow Me

Best Puppy In Breed
Cornsilks N Tapestry Follow Me


Winners Dog: (2-1-0-1)
Hallmark Pfarrell At Cornsilk

Reserve Winners Dog
Carnan Uptown Funk At Cornsilk

12-18 Month Dog Class
1st Carnan Uptown Funk At Cornsilk

Open Dog Class
1st Hallmark Pfarrell At Cornsilk


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Cornsilks N Tapestry Follow Me

Junior Puppy Bitch Class
1st Cornsilks N Tapestry Follow Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Very Wonder Full Mano Gentis

Best Of Opposite Sex
Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Puppy In Breed
Laurelgate Katie Hearts Delite

Select Dog
GCh Laurelgate's Radical Riggs



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Laurelgate Katie Hearts Delite

Reserve Winners Bitch
Willowgates Phoebe

Junior Puppy Bitch Class
1st Laurelgate Katie Hearts Delite

Senior Puppy Bitch Class
1st Willowgates Phoebe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Angelina




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
CooDeeFoo Fear The Beard

Best Puppy In Breed
CooDeeFoo Fear The Beard


Winners Dog: (1-0-0-0)
CooDeeFoo Fear The Beard

Junior Puppy Dog Class
1st CooDeeFoo Fear The Beard



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Tinyprints Watch Me Win

Best Of Opposite Sex
Son Shines Pixi Dust

Best Puppy In Breed
Son Shines Touch Of Class



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Son Shines Pixi Dust

Reserve Winners Bitch
Son Shines Shez Elusive

Senior Puppy Bitch Class
1st Son Shines Touch Of Class

12-18 Month Bitch Class
1st Son Shines Pixi Dust
2nd Son Shines Shez Elusive


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh CurlyQ's Christmas Star



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Lake

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh DeeBet's Excalibur




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Peter Laventhall-Wolfish Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Beswicks Ring Of Gold
  Shih Tzu   19
Group 2nd   
Ch Butterblac's BMW
  Schipperke   18
Group 3rd   Ch Dawin Affair Of The Heart   Poodle (Standard)   17
Group 4th    Robobull Fabelfhaft Fawnda Fire   French Bulldog   14
BPIG    Robobull Fabelfhaft Fawnda Fire   French Bulldog   N/A
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch MBM's Everli Quinn

Best Of Opposite Sex
GCh Bulldacious Shatrugo Nacho Biz

Best Puppy In Breed
Bulldacious Pelee U Bet Shiraz



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Bulldacious Ooooh La La

Reserve Winners Bitch
Bulldacious Pelee U Bet Shiraz

Junior Puppy Bitch Class
1st Bulldacious Pelee U Bet Shiraz

Senior Puppy Bitch Class
1st Diona (Meyer)

12-18 Month Bitch Class
1st Bulldacious Ooooh La La


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Tzowen Queen Of Hearts

Best Puppy In Breed
Fairytails RRK Light Up The Night



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Tzowen Queen Of Hearts

Reserve Winners Bitch
Fairytails RRK Light Up The Night

Senior Puppy Bitch Class
1st Fairytails RRK Light Up The Night

12-18 Month Bitch Class
1st Tzowen Queen Of Hearts


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Robobull Fabelfhaft Fawnda Fire

Best Of Opposite Sex
Eltorro's Imperiale Isn't He Nifty

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Robobull Fabelfhaft Fawnda Fire

Best Puppy In Breed
Robobull Fabelfhaft Fawnda Fire


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Robobull Fabelfhaft Fawnda Fire

Reserve Winners Bitch
Petitslutins Robb Isle Shado

Junior Puppy Bitch Class
1st Robobull Fabelfhaft Fawnda Fire
2nd Bugaboo Paparazzi

Open Bitch Class
1st Petitslutins Robb Isle Shado


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Superlative's Dirty Karma




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Duenna's Black Ambition

Best Of Opposite Sex
Duenna's Blonde Ambition

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Duenna's Black Ambition


Winners Dog: (1-1-0-0)
Duenna's Black Ambition

12-18 Month Dog Class
1st Duenna's Black Ambition


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Duenna's Blonde Ambition

Open Bitch Class
1st Duenna's Blonde Ambition


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Dawin Affair Of The Heart

Best Puppy In Breed
Kinder Beaucaniche Mio Despina



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Kinder Beaucaniche Mio Despina

Reserve Winners Bitch
Beaucaniche Ever In Our Hearts

Junior Puppy Bitch Class
1st Beaucaniche Ever In Our Hearts

Senior Puppy Bitch Class
1st Kinder Beaucaniche Mio Despina


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Butterblac's BMW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Beswicks Ring Of Gold




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Colledge Shiver Me Timbers

Best Puppy In Breed
Colledge Shiver Me Timbers


Winners Dog: (1-0-0-0)
Colledge Shiver Me Timbers

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Colledge Shiver Me Timbers



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hollowshots A Twist Of Fate
  Border Collie   14
Group 2nd    Almar's Tamera-May Of Kennelwood   German Shepherd Dog   13
Group 3rd   
GCh Novacoast Believe In Magic
  Australian Shepherd   10
Group 4th   
Ch Omega Hey What Ever
  Collie (Rough)   9
BPIG    Sonoma's Holland Road V Timberline   German Shepherd Dog   N/A
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Byeyo's Wild N Free

Best Of Opposite Sex
Ch Agassiz's Blueberry Crush

Best Puppy In Breed
Byeyo's Wild N Free


Winners Dog: (2-0-0-0)
Byeyo's Wild N Free

Reserve Winners Dog
Uretopia's Red Sam Of Byeyo

Senior Puppy Dog Class
1st Byeyo's Wild N Free

Open Dog Class
1st Uretopia's Red Sam Of Byeyo



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Novacoast Believe In Magic




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hollowshots A Twist Of Fate




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Omega Hey What Ever

Best Of Opposite Sex
GCh Windsong Every Single Day



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Brookdale Forever And A Day

Reserve Winners Bitch
Cadent's Back To The Future

12-18 Month Bitch Class
1st Brookdale Forever And A Day

Open Bitch Class
1st Cadent's Back To The Future


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Almar's Tamera-May Of Kennelwood

Best Of Opposite Sex
GCh BergerAlemnd Catch Me If U Can

Best Puppy In Breed
Sonoma's Holland Road V Timberline



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Almar's Tamera-May Of Kennelwood

Reserve Winners Bitch
Sonoma's Holland Road V Timberline

Junior Puppy Bitch Class
1st Sonoma's Holland Road V Timberline

Open Bitch Class
1st Almar's Tamera-May Of Kennelwood


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lynphil Greendor Envision

Best Of Opposite Sex
Futurehaven Up Up And Away

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lynphil Greendor Envision

Best Puppy In Breed
Lynphil Greendor Envision


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lynphil Greendor Envision

Canadian Bred Dog Class
1st Lynphil Greendor Envision


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Futurehaven Up Up And Away

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Futurehaven Up Up And Away


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Yasashiikuma Heart Of A Lion


Winners Dog: (1-0-0-0)
Yasashiikuma Heart Of A Lion

Open Dog Class
1st Yasashiikuma Heart Of A Lion



Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Saturday 21st of October 2017 12:12:17 PM