Oakville & District Kennel Club
Saturday, September 10, 2011



Related Results


Results courtesy of:

-- Helene Belanger --
BISS Can. GCh. Am. Ch. Altair's Live Like Horses CGN
Owner/Breeder: Patricia Pentland
Owner/Handler: Helene Belanger, Sassy Tails
Best In Show
Judge: Enrique Filippini
Standard Poodle  
Ch Alaman The Bees Knees
Points: 199 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Enrique Filippini
Afghan Hound  
Ch Mijkelh Sikanni of Procyon
Best Puppy In Show
Judge: Enrique Filippini
Shih Tzu  
Suimien's Definately Maybe
Best Baby Puppy In Show
Judge: Enrique Filippini
Portuguese Water Dog    Bigbay Cabaret








Group 1 - Enrique Filippini Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mario N Beechwood's Midnight Express
  American Cocker Spaniel   35
Group 2nd   Ch Crimsonacre Wind Chime   Irish Setter   31
Group 3rd   
Ch Whisperfield Royal Flush
  Pointer (German Short-Haired)    30
Group 4th   
Ch Sastya's Twelfth Night by NCM
  Gordon Setter   27
BPIG    Mar-K's Village Warrior   American Cocker Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tapeatom Ticket To Ride   Labrador Retriever   0
Judge: Enrique Filippini

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Mario N Beechwood's Midnight Express



Judge: Enrique Filippini

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux



Judge: Enrique Filippini

Best Of Breed: 2 pts
GCh Ataboy's Dazzle Me Daphne



Judge: Enrique Filippini

Best Of Breed: 1 pts
Ch Set'r Ridge's National Acclaim At Creekside



Judge: Enrique Filippini

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fishercreeks Shea Of Darkwater



Judge: Enrique Filippini

Best Of Breed: 6 pts
Ripley's Goldiva Dream Weaver



Judge: Enrique Filippini

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sastya's Twelfth Night by NCM



Judge: Enrique Filippini

Best Of Breed: 0 pts
Ch Crimsonacre Wind Chime



Judge: Enrique Filippini

Best Of Breed: 7 pts
Scarlaw's Sassy Soul Sister



Judge: Enrique Filippini

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Roaneden's Int'l Harvester



Judge: Enrique Filippini

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Brackenmoor The Duchess



Judge: Enrique Filippini

Best Of Breed: 2 pts
GCh Whisperfield Royal Flush







Group 2 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mijkelh Sikanni of Procyon
  Afghan Hound   17
Group 2nd   
Ch Wolfhavens Fools Brick O'Gold
  Irish Wolfhound    13
Group 3rd   Ch Jetstream Butterscotch Ripple   Whippet   10
Group 4th   
Ch Docteur Jivago Du Grand Fresnoy
  Borzoi    5
BPIG    Valhalla's Blaze Of Glory At Lorricbrook   Whippet   N/A
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts
GCh Mijkelh Sikanni of Procyon



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 4 pts
Bow-Ridge's Sophie



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Docteur Jivago Du Grand Fresnoy



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts
GCh Wolfhavens Fools Brick O'Gold



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 4 pts
Ch Jetstream Butterscotch Ripple







Group 3 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Pyrview Solan Warrior King
  Great Pyrenees    40
Group 2nd   
GCh Selene of Inn Wang San KR
  Samoyed   36
Group 3rd   
Ch Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott
  Rottweiler    32
Group 4th   
Ch Liberator's Apache Warbonnet
  Doberman Pinscher    29
BPIG    Bastion's Spellbound   Bullmastiff    N/A
Best Baby Puppy In Group    Bigbay Cabaret   Portuguese Water Dog    0
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts
ERROR



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts
Ch Darena Doch Slavnitza Iz Teremka



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 5 pts
Ch DC's Something To Talk About At CinnRhee



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 5 pts
Ch Knatchbull's Leopold Bloom



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 4 pts
Ch Liberator's Apache Warbonnet



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts
Ch Striders Santana V Drogheda



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts
Ch Pyrview Solan Warrior King



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts
Ch Claircreek Dolce Cordelia



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts
GCh Selene of Inn Wang San KR







Group 4 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Blythfell Fergus
  West Highland White Terrier   12
Group 2nd   
Ch Scandals Escalade At Evalill
  Miniature Schnauzer   11
Group 3rd   
Ch Shastakin Jersey Jake
  Australian Terrier    10
Group 4th   
Ch Ganymede's Hope And Glory
  Border Terrier    9
BPIG    Rootn Magor Thomas The Tank   Bull Terrier    N/A
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Shastakin Jersey Jake



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Ganymede's Hope And Glory



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts
Ch Axelbelle Enno Errol Harley



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
Ch Clossongrey Shylo Chestnuts Ona Fire



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
Ch Scandals Escalade At Evalill



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
Ch Foxbend Call My Agent



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Scotabee Highland Phantom



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
Ch Blythfell Fergus







Group 5 - David Ojalvo Top Dog
Points
Group 1st   
Ch St Aubrey Niklaus Of Elsdon
  Pekingese    26
Group 2nd   
Ch Marcosa's License To Thrill At Mojito
  Havanese   23
Group 3rd   
Ch Wannabee Casanova
  Miniature Pinscher    22
Group 4th   
GCh Whirlwinds Dazzling Debonair
  Yorkshire Terrier   21
BPIG   
Pomroth Classic Simone
  Toy Poodle   N/A
Best Baby Puppy In Group   
BabyDoll BonBon At LaPomette
  Pomeranian    0
Judge: David Ojalvo

Best Of Breed: 2 pts
GCh Brinklow Winsman Marcello



Judge: David Ojalvo

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Altair's Live Like Horses



Judge: David Ojalvo

Best Of Breed: 0 pts
Ch Marcosa's License To Thrill At Mojito



Judge: David Ojalvo

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Cantex First You Make A Roux



Judge: David Ojalvo

Best Of Breed: 0 pts
GCh Wannabee Casanova



Judge: David Ojalvo

Best Of Breed: 2 pts
Ch St Aubrey Niklaus Of Elsdon



Judge: David Ojalvo

Best Of Breed: 2 pts
Son Shine Sheza Parti Girl



Judge: David Ojalvo

Best Of Breed: 1 pts
Nee-Hi I Was Born By The River



Judge: David Ojalvo

Best Of Breed: 0 pts
Ch Diventy's La Vie en Rose Paris



Judge: David Ojalvo

Best Of Breed: 2 pts
Ch Pomroth Classic Simone



Judge: David Ojalvo

Best Of Breed: 2 pts
GCh Whirlwinds Dazzling Debonair







Group 6 - Enrique Filippini Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Alaman The Bees Knees
  Standard Poodle   33
Group 2nd   
Ch Wynovers Letitbe Lashalimar
  Shih Tzu   26
Group 3rd   
Ch Bella Ridge Imperiale Shady Harbor Baciare E Dire
  French Bulldog    21
Group 4th   
Ch Kortar's Koffeetoffee
  Shiba Inu   19
BPIG   
Suimien's Definately Maybe
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kortar's Kandy Kookie   Shiba Inu   0
Judge: Enrique Filippini

Best Of Breed: 2 pts
Phantomrun's Bewitching Kari



Judge: Enrique Filippini

Best Of Breed: 1 pts
Ch Luvit's A Rolex Yacht-Master At Dalnavert



Judge: Enrique Filippini

Best Of Breed: 4 pts
GCh Rosehall's Easy Does It Earl



Judge: Enrique Filippini

Best Of Breed: 2 pts
Ch Gumby's Running To Stand Still



Judge: Enrique Filippini

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dragonslayer Tai's Dragonchaser



Judge: Enrique Filippini

Best Of Breed: 1 pts
Ch Bella Ridge Imperiale Shady Harbor Baciare E Dire



Judge: Enrique Filippini

Best Of Breed: 0 pts
GCh Keesbrook Perly's Daily Double



Judge: Enrique Filippini

Best Of Breed: 2 pts
Ch Bellefleet's Sacre Du Printemp



Judge: Enrique Filippini

Best Of Breed: 0 pts
Mardeck N' Deloran's Sparkling Ice



Judge: Enrique Filippini

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kortar's Koffeetoffee



Judge: Enrique Filippini

Best Of Breed: 4 pts
Ch Wynovers Letitbe Lashalimar



Judge: Enrique Filippini

Best Of Breed: 6 pts
Ch Alaman The Bees Knees





Group 7 - David Ojalvo Top Dog
Points
Group 1st   Ch Bugaboo's Big Shot   Old English Sheepdog    30
Group 2nd    Steppingstone's Impressive   Australian Shepherd    29
Group 3rd   
Ch Highledge True Grit
  Shetland Sheepdog   28
Group 4th   Ch Verena von der Eschelbronner Schlosswiese   German Shepherd Dog    20
BPIG   
Ch Highledge True Grit
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Yvette von der Eschelbronner Schlosswiese   German Shepherd Dog    0
Judge: David Ojalvo

Best Of Breed: 0 pts
Steppingstone's Impressive



Judge: David Ojalvo

Best Of Breed: 2 pts
GCh Romar's Undeniable



Judge: David Ojalvo

Best Of Breed: 0 pts
Dazzle Me Du Cadre Noir



Judge: David Ojalvo

Best Of Breed: 2 pts
Lanvern I'm A Fully Loaded Jag



Judge: David Ojalvo

Best Of Breed: 0 pts
Gold Fire Of The Coastline



Judge: David Ojalvo

Best Of Breed: 4 pts
Highlandblue Ring Of Fire



Judge: David Ojalvo

Best Of Breed: 7 pts
Ch Verena von der Eschelbronner Schlosswiese



Judge: David Ojalvo

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bugaboo's Big Shot



Judge: David Ojalvo

Best Of Breed: 7 pts
Ch Highledge True Grit



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By