Mid Canada Dog Association
Saturday, May 7, 2011



Related Results

Conformation

Friday, May 06
Friday, May 06 (Sporting Specialty)
Saturday, May 07
Saturday, May 07 (Working-Herding Specialty)
Sunday, May 08

Related Specialties

River City Labrador Enthusiasts - Saturday, May 07 - Conformation



Results courtesy of:


-- Diane Fast --
MBIS MBPIS Ch Aikerskaill Jury of One
"Sophia"
Owner: D. Fast / D. Markus / H. Lee
Handler: Diane Fast, Special "D" Dalmatians
Best In Show
Judge: Terry Carter
Borzoi   
Ch Lythe My Blue Heaven
Points: 188 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Terry Carter
Lakeland Terrier   
Ch Waterwalk iKandy








Group 1 - Geraldine Taylor Top Dog
Points
Group 1st   Ch Beswin Ynot Achey Breaky Heart   English Springer Spaniel   42
Group 2nd   
Ch Desert's Electric Slide
  English Setter   40
Group 3rd   
Ch Fyreglo's Lights Camera Action
  Golden Retriever   36
Group 4th    Kizmar Pagliacci Only Th' Wicked   Vizsla (Smooth-Haired)    33
BPIG    Rickways Tarot   Labrador Retriever   N/A
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts
Leolynne's Beyond Reason



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts
Prairiestorm Playing With Fire



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ranzfel Jazzman Blues



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 3 pts
Ch Desert's Electric Slide



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Beswin Ynot Achey Breaky Heart



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 2 pts
Ch Fyreglo's Lights Camera Action



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts
Ch Oakisle Knight Vision



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Kulana Fortune Hunter



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 13 pts
Ch Bay Breeze Bare Necessities



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts
Ch Westerlea's T For Two



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Sweet Bay Coralwood and Seasyde Gold of Isleworth



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
Sepia Hisea Splendid Splinter



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts
Kizmar Pagliacci Only Th' Wicked



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 3 pts
Ch Win'Weim Better Wear Jimmy Choo At Koping







Group 2 - Martin Doherty Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lythe My Blue Heaven
  Borzoi    17
Group 2nd   
Ch Bretica's Secret To Typecast
  Whippet   14
Group 3rd   
Ch Cragland's Black Or White
  Beagle    12
Group 4th   
Ch See You Again Taillis Au
  Foxhound (English)    11
BPIG   
Ch Cragland's Black Or White
  Beagle    N/A
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 1 pts
Ch Bagabones Hard Act To Follow



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cragland's Black Or White



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 2 pts
Ch Lythe My Blue Heaven



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 3 pts
Ch Gran's Splashy Legend ML



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 1 pts
Ch Harbour Deep MacDara Woods SW



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts
Ch See You Again Taillis Au



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts
Ch Manjusha's Yrkki



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Jahina's Krugerrand



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Sandstorm Like A Rolling Stone



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 1 pts
Ch Bretica's Secret To Typecast







Group 3 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Steinhaus Tres Bien
  Standard Schnauzer   31
Group 2nd   
Ch Striders MoJo Rising
  Great Dane    30
Group 3rd   
Ch Winterchill's Cruz'n Spirit
  Alaskan Malamute    28
Group 4th   
GCh Remember Me Last Man Standing
  Boxer    20
BPIG   
Greywolf's Quartz Precision
  Alaskan Malamute    N/A
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bearfactz Tribute To Beau



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 7 pts
GCh Winterchill's Cruz'n Spirit



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Afterberner A Rivr Runs Thruit



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Remember Me Last Man Standing



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 6 pts
Ch Cassels The Price Of Passion



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
Tanglewood's Fleur Delacour



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Striders MoJo Rising



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Timbermist's Fallenoak Destiny



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts
GChEx OTCh Stonerose Reign Vom Khayrick



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts
Kudos Lizie



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Trishamar's Ride Captain Ride



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Steinhaus Tres Bien







Group 4 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Waterwalk iKandy
  Lakeland Terrier    19
Group 2nd   
Ch Kenan's Beneath The Waves
  Kerry Blue Terrier   18
Group 3rd   
Zircons Thunder Storm
  Bull Terrier    16
Group 4th   Ch Jonaire's McDreamy   Norwich Terrier    14
BPIG   
Ch Waterwalk iKandy
  Lakeland Terrier    N/A
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
Airecot's Shawndee Warrior



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts
Ch Boldwind Naturally



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts
Ch Zircons Thunder Storm



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
O'Nut Glen Burgundy Duke



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Kenan's Beneath The Waves



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
Ch Waterwalk iKandy



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
Ch Jonaire's McDreamy



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts
Winsomeways Look Who's Come



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts
Ch Halcar Seamus Finnegan



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 3 pts
Ch Kellynack Jonaire Sir Prize



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
Ch Brynmill Bennie







Group 5 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Havanas Steppin Out With Class
  Havanese   24
Group 2nd   
Ch Riesa's Lyric For Maximilian
  Papillon    21
Group 3rd   Ch Bloomfield's A Man In Black   Cavalier King Charles Spaniel    13
Group 4th   
Envoy Mydee Fine Karisma
  Toy Fox Terrier   9
BPIG    Orah Dee Cool Hand Luke   Papillon    N/A
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
Ch Bloomfield's A Man In Black



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Laud Noumea Surprise



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Crestyle Aupair Most Wanted HL



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
Ch Havanas Steppin Out With Class



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch SheepRiver Samurai Sans Maitre



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 7 pts
Ch Riesa's Lyric For Maximilian



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
PomWinds Irish Eyes R Smilin



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Glory's Li'l Deuce Coupe



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch Envoy Mydee Fine Karisma







Group 6 - Martin Doherty Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Gumby's Living On A Prayer
  Chinese Shar-Pei    15
Group 2nd   
Ch SpecialD The Best Of Broadway
  Dalmatian    14
Group 3rd   
Litilann's Lights Camera Action
  Standard Poodle   13
Group 4th   
Lightburn's Betty Boop
  Bulldog    11
BPIG   
Litilann's Lights Camera Action
  Standard Poodle   N/A
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fluffette's Encore At Kenningway



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 1 pts
Ch Lightburn's Betty Boop



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts
Ch Gumby's Living On A Prayer



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts
Ch SpecialD The Best Of Broadway



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 1 pts
Step Lav Ernestina



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts
Ch Darkenwald Flashpoint At Southcar



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 2 pts
GCh Sonora Keja Git Go Rodeo



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 1 pts
Rustinwood's Holly At TzuVilla



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 1 pts
Ch Litilann's Lights Camera Action



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kyeri's Ralung Tenzing





Group 7 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh WinsorCastle Made From Legends
  Pembroke Welsh Corgi   34
Group 2nd   
Ch Motlikru-Buaidh Figure It Out
  Bearded Collie    31
Group 3rd    Blackwater Kizmar Absolute   Belgian Shepherd Dog   30
Group 4th   Ch Sporting Fields Yankee Clipper   Border Collie    28
BPIG    Sugarok Robert Redford   Finnish Lapphund    N/A
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 3 pts
Kinring's Zenyatta



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Motlikru-Buaidh Figure It Out



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Blackwater Kizmar Absolute



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts
Ch Sporting Fields Yankee Clipper



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Prairiemist Life Of Riley



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts
GCh Shadagrace Raising A Ruckus



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 4 pts
Ch Woodsides CK Wall Street



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts
GChEx WinsorCastle Made From Legends



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 9 pts
Ch Cassbar's Man In The Mirror



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Larska's Nitroglycerin



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By