Ottawa Kennel Club
Friday, May 27, 2011 - Show # 1



Related Results

Obedience

Saturday, May 28 (Trial 1)
Saturday, May 28 (Trial 2)
Sunday, May 29 (Trial 3)
Sunday, May 29 (Trial 4)



Results courtesy of:

-- Linda Thompson --
Ch. Brandy Hills ImaMazing v Reichrott
Owner/Breeder: Joe/Rene Allegrini and Joe Panaro
Handled By Linda Thompson
Best In Show
Judge: Rita Walker
Soft-Coated Wheaten Terrier   
Ch Greentree Keepsake Surfin' USA
Points: 173 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Sandra Anderson
Soft-Coated Wheaten Terrier   
Ch Greentree Keepsake Surfin' USA








Group 1 - John Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st   Ch Shadagee One Red Scent   Irish Setter   34
Group 2nd    Don Juan De Busz   Vizsla (Smooth-Haired)    28
Group 3rd    Tom Von Hause Der Konige Starfields Bulkley   Pointer (German Short-Haired)    25
Group 4th   
RA's Frequent Flyer
  American Cocker Spaniel   23
BPIG    Tom Von Hause Der Konige Starfields Bulkley   Pointer (German Short-Haired)    N/A
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts
Ch RA's Frequent Flyer



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts
GChEx BarbuGaulois Darwin



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Southgate Endor Mystic Shaman



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Editions Manhattan Project



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Foxboro N Karmadi Makin Our Mark



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts
Ch Sirius' In Rise Shines A Victory Starr In The Skye



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts
Goldensand Heat Of The Night



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 5 pts
Ch Shadagee One Red Scent



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 7 pts
Mooselake Stealth Bomber



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Tollchester Wish's 4 Nopper



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Seasyde Fashion Avenue



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts
Tom Von Hause Der Konige Starfields Bulkley



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts
Don Juan De Busz







Group 2 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Windstorm Padtheway Vagabond
  Saluki    18
Group 2nd   
Aotearoa Kaldaun Concerto
  Irish Wolfhound    17
Group 3rd   
Ch Bassetarium Disney Dreams Love
  Basset Hound    15
Group 4th   
Mayvale's Regal Sensation
  Borzoi    14
BPIG   
Mayvale's Regal Sensation
  Borzoi    N/A
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bassetarium Disney Dreams Love



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
GCh Curtisfarms Take Me Away



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts
Ridgerunner Adam's Answer



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
GCh Mayvale's Regal Sensation



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts
Ch Grandgables Ms Roses R Red



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
Ch Klarj's Jayenn Thunder Hunter



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts
Ch Aotearoa Kaldaun Concerto



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts
Cataraqui Serendipity



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
Ch Windstorm Padtheway Vagabond



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts
Ch Tailwind's Close Encounters







Group 3 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Royal Future JP Izanagi Of Dabney
  Doberman Pinscher    33
Group 2nd   
Ch Sherakan's Once In A Lifetime
  Siberian Husky   25
Group 3rd   Ch Tickitbou's Walk The Line   Boxer    22
Group 4th    Danka's Emerald Eyes   Saint Bernard   18
BPIG    Tschuggen's Mutschli   Bernese Mountain Dog    N/A
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts
Tschuggen's Mutschli



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts
Ch Tickitbou's Walk The Line



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Knatchbull's Phantom Ranger



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Jaykay Richelieu Rules



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 7 pts
Ch Royal Future JP Izanagi Of Dabney



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Aerdenhout's Osoyoos Larose



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts
Ch Kingsgroves Tikhii Shchenok



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Ventana Abbeyroads Day Tripper



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Allure Classi Domina



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 5 pts
Eirian's Eat My Dust



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Danka's Emerald Eyes



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts
Ch Sherakan's Once In A Lifetime







Group 4 - Sandra Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Greentree Keepsake Surfin' USA
  Soft-Coated Wheaten Terrier    17
Group 2nd    Princedale's Red Rose Rosalie   Airedale Terrier    15
Group 3rd   
Ch Shastakin Jersey Jake
  Australian Terrier    14
Group 4th   
Ch Scotabee Highland Phantom
  Scottish Terrier    13
BPIG   
Ch Greentree Keepsake Surfin' USA
  Soft-Coated Wheaten Terrier    N/A
Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts
Princedale's Red Rose Rosalie



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Shastakin Jersey Jake



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Shelburne Ride The Wave



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 3 pts
Cabaret Rhapsody In Red



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 1 pts
Ebonylyn's Warrior Zena



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 2 pts
Wildgoose Fashionista



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Scotabee Highland Phantom



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Greentree Keepsake Surfin' USA



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Glenns Bricklin



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts
Windyfields Luna Ginger Girl







Group 5 - Deirdre McKinnon Top Dog
Points
Group 1st   
Silhouette's Swan Lake
  Pomeranian    19
Group 2nd   
Ch MnSpaws Cashman At Kateejo
  Pug    15
Group 3rd   
Ch PixieTail Trix R For Kids
  Chinese Crested    13
Group 4th   
Ch Cogie's Sungold Mr Dexter
  Chihuahua (Short Coat)    10
BPIG   
Silhouette's Swan Lake
  Pomeranian    N/A
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 1 pts
Dachari Uptown Girl



Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cogie's Sungold Mr Dexter



Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 2 pts
Ch PixieTail Trix R For Kids



Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Cantex First You Make A Roux



Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 2 pts
Dachari Reeses Pieces



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts
Taeplace Spice Up The Music



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts
Ch Silhouette's Swan Lake



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts
Ch MnSpaws Cashman At Kateejo







Group 6 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Nuuktok's Atka Inukshuk
  American Eskimo Dog (Standard)    19
Group 2nd   
Ch Mardeck's The Sorceror's Son
  Schipperke   18
Group 3rd    Karendon's Over The Moon   French Bulldog    17
Group 4th    Signet Second To None   Standard Poodle   11
BPIG    Signet Second To None   Standard Poodle   N/A
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Nuuktok's Atka Inukshuk



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Luvit's A Rolex Yacht-Master At Dalnavert



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts
Eq High Class Carli Of Bigsho



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dragonslayer Tai's Dragonchaser



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 5 pts
Karendon's Over The Moon



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Axinite Black Ma Griffe Thalpet



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
Ch Mardeck's The Sorceror's Son



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 4 pts
Ch Signet Second To None



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
Ch Woodruff's Chantilly Lace





Group 7 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st    Liberty's Copper Belle   Bearded Collie    27
Group 2nd   
Laureate Immortality
  Shetland Sheepdog   23
Group 3rd   Ch Cymry Autumn Amethyst   Pembroke Welsh Corgi   13
Group 4th   
Ch Ben Kenobi de la Foret de Bizy
  Belgian Shepherd Dog   12
BPIG   
Laureate Immortality
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts
Ch Sunpiper Look It Up



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts
Ch Liberty's Copper Belle



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Ben Kenobi de la Foret de Bizy



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Zesde Van Vlaanderen



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Yasashiikuma I Am The Captain



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 5 pts
GCh Vanlousvir's Sinbad



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cymry Autumn Amethyst



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 9 pts
Ch Laureate Immortality



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By