Ottawa Kennel Club
Sunday, May 29, 2011



Related Results

Obedience

Saturday, May 28 (Trial 1)
Saturday, May 28 (Trial 2)
Sunday, May 29 (Trial 3)
Sunday, May 29 (Trial 4)



Results courtesy of:

-- Linda Thompson --
Ch. Brandy Hills ImaMazing v Reichrott
Owner/Breeder: Joe/Rene Allegrini and Joe Panaro
Handled By Linda Thompson
Best In Show
Judge: Ray Smith
Dachshund (Miniature Smooth-Haired)  
Ch GrandGables Wee Mr Red Thorn
Points: 207 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Ray Smith
Standard Poodle   Marubi's What Happens In Vegas








Group 1 - Ray Smith Top Dog
Points
Group 1st   Ch Faerie's Take It All Off   Weimaraner    50
Group 2nd   Ch Shadagee One Red Scent   Irish Setter   43
Group 3rd   Ch Blueheron Chance Of A Lifetime   Golden Retriever   37
Group 4th    Highcaliber By Chance   Labrador Retriever   33
BPIG    Goldensand Heat Of The Night   Golden Retriever   N/A
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts
Ch RA's Frequent Flyer



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts
GChEx BarbuGaulois Darwin



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts
Gatewood Sanderson



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 2 pts
GCh Darkenwald Sunny's Halo



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 1 pts
Rowansgaard Eleanor Rigby



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 3 pts
Ch Blueheron Chance Of A Lifetime



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Flash du Moulin de la Ramiere



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 5 pts
Ch Shadagee One Red Scent



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 7 pts
Highcaliber By Chance



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 6 pts
Ch Kalmegess Lua With Brighteyes



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 1 pts
Ch Seasyde Fashion Avenue



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 1 pts
Tom Von Hause Der Konige Starfields Bulkley



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 3 pts
GCh Dynata's Bound To Raise The Bar



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 6 pts
Ch Faerie's Take It All Off







Group 2 - Ray Smith Top Dog
Points
Group 1st   
Ch GrandGables Wee Mr Red Thorn
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   21
Group 2nd   
GCh Windstorm Taliah el Sirhan
  Saluki    19
Group 3rd   
Ch Cataraqui Winter Solstice
  Rhodesian Ridgeback    18
Group 4th   
Ch Touchstone A Splash Of Blue
  Whippet   14
BPIG   
Curtisfarms Take Me Away
  Beagle    N/A
Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts
Ch Raffica's Kandoo Show Me The Money



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts
Ch Adama's African Chieftain



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 1 pts
Soundtrack Almost Paradise



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts
GCh Curtisfarms Take Me Away



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts
Ridgerunner Adam's Answer



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 2 pts
Ch Palakore's Black Limousine



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 1 pts
Ch GrandGables Wee Mr Red Thorn



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts
Ch Klarj's Jayenn Thunder Hunter



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts
Freehold Oldline Finnegan



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 3 pts
Ch Cataraqui Winter Solstice



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 0 pts
GCh Windstorm Taliah el Sirhan



Judge: Ray Smith

Best Of Breed: 3 pts
Ch Touchstone A Splash Of Blue







Group 3 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sherakan's Once In A Lifetime
  Siberian Husky   35
Group 2nd   
Ch Knatchbull's Phantom Ranger
  Bullmastiff    31
Group 3rd   
Ch Royal Future JP Izanagi Of Dabney
  Doberman Pinscher    28
Group 4th    Danka's Emerald Eyes   Saint Bernard   20
BPIG    Lollydane's Hair Of The Dog   Great Dane    N/A
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts
Tschuggen's Mutschli



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts
GCh BarentsNight Bella Donna



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts
Ch Tickitbou's Walk The Line



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts
Ch Knatchbull's Phantom Ranger



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 7 pts
Ch Royal Future JP Izanagi Of Dabney



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts
Lollydane's Hair Of The Dog



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Ventana Abbeyroads Day Tripper



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts
Baskervilles Wish Upon A Star



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts
Allure Classi Domina



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 5 pts
Ch Carters Commander & Chief



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts
Danka's Emerald Eyes



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts
Legacy Of Oonirgluk



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts
Ch Sherakan's Once In A Lifetime







Group 4 - Raymond Lariviere Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Shastakin Jersey Jake
  Australian Terrier    16
Group 2nd    Keepsake's Defying Gravity   Soft-Coated Wheaten Terrier    15
Group 3rd    Princedale's Red Rose Rosalie   Airedale Terrier    13
Group 4th   
Ch Scotabee Highland Phantom
  Scottish Terrier    12
BPIG    Keepsake's Defying Gravity   Soft-Coated Wheaten Terrier    N/A
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts
Princedale's Red Rose Rosalie



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Shastakin Jersey Jake



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts
Graffiti Can't Be Tamed



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 4 pts
Tuxntails High Hopes Sm



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 2 pts
Wildgoose Haute Couture



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Scotabee Highland Phantom



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts
Ch Keepsake's Defying Gravity



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts
Ch Glenns Bricklin



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts
Windyfields Luna Ginger Girl







Group 5 - Raymond Lariviere Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Schuyler's Laparata Robert
  Pekingese    25
Group 2nd   
Ch Cantex First You Make A Roux
  Italian Greyhound   20
Group 3rd    Pinache's Honey Bee   Miniature Pinscher    19
Group 4th   
Ch MnSpaws Cashman At Kateejo
  Pug    18
BPIG   
Ch Cogie's Sungold Mr Dexter
  Chihuahua (Short Coat)    N/A
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts
Dachari Uptown Girl



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts
Banquise's My Funny Valentine



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cogie's Sungold Mr Dexter



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts
Ch PixieTail Trix R For Kids



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Cantex First You Make A Roux



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 4 pts
Sweet Valley Sachio



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts
Pinache's Honey Bee



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts
Newtopaz Flutterby Starlight



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 4 pts
Ch Schuyler's Laparata Robert



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 2 pts
Bonsai's Tribute To Seranade



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 3 pts
Ch MnSpaws Cashman At Kateejo







Group 6 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Nuuktok's Atka Inukshuk
  American Eskimo Dog (Standard)    23
Group 2nd   
Ch Luvit's A Rolex Yacht-Master At Dalnavert
  Bichon Frise    22
Group 3rd    Marubi's What Happens In Vegas   Standard Poodle   21
Group 4th   
Ch Dscho Utra Zer Thag Colledge
  Tibetan Terrier    16
BPIG    Marubi's What Happens In Vegas   Standard Poodle   N/A
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Nuuktok's Atka Inukshuk



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts
Ch Luvit's A Rolex Yacht-Master At Dalnavert



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts
Eq High Class Carli Of Bigsho



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dragonslayer Tai's Dragonchaser



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 6 pts
A'vigdors Idem Per Idem



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Axinite Black Ma Griffe Thalpet



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts
Ch Mardeck's The Sorceror's Son



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 4 pts
Marubi's What Happens In Vegas



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Dscho Utra Zer Thag Colledge





Group 7 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Watermark Mahogany Ice Highrail
  Australian Shepherd   31
Group 2nd   Ch Shepherds Dogmate Son of Man   Belgian Shepherd Dog   28
Group 3rd   
Ch Camareigh's Ilyssa Shebland
  German Shepherd Dog    22
Group 4th   
Ch BaileySong He's The One
  Bearded Collie    15
BPIG   
Ch Shelamo Flash Forward
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts
Ch Watermark Mahogany Ice Highrail



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts
Ch BaileySong He's The One



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 5 pts
Ch Shepherds Dogmate Son of Man



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts
Ch Ekeko de la Vallee d’Ottawa



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts
Ch De-Baas De Fremery



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts
Merrymoon Pluperfect Paradox



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 6 pts
Ch Camareigh's Ilyssa Shebland



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cymry Autumn Amethyst



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 6 pts
Ch Shelamo Flash Forward



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By