Join Our Newsletter



Featured Links


The Captain's B(Log)
  • 'Captain' Will Alexander writes about dog shows, life on the road & other musings.
An Owner/Handler's Diary
  • Donna Jenkins shares her view as a Owner/Handler
Breed Standard Petition (Sept 2014 Deadline)
  • Petition to return control of breed standards to the National Clubs
Sonny Tougas Bursary
  • Application for July 15th deadline for 'The Sonny Fund'
CDJA Judges Education
  • Contact the CDJA to offer Ringside Mentoring & Breed Presentations
CKC Foundation Update
  • The CKC Foundation is looking for volunteers to serve on committees
Read More

    CKC Directors

    • Contact information for the 2012 - 2014 Canadian Kennel Club Board of Directors.
    Read More

    Site Updates

    Read More

    Did you know

    • So far today Canuck Dogs has had 33,988 visitors.
    • Canuck Dogs receives on average 122,959 visitors a day.
    • Last month Canuck Dogs received 5,937,004 visitors.
    • Since March 26, 2010, Canuck Dogs received 190,216,859 visitors.
    • The top 10 days for visitors on Canuck Dogs:
    554,537 on Oct 10, 2013
    406,966 on Aug 3, 2013
    380,589 on Aug 4, 2013
    368,972 on Jun 16, 2013
    343,134 on Aug 5, 2013
    341,008 on Mar 2, 2014
    325,224 on Dec 18, 2012
    318,629 on Aug 11, 2013
    316,949 on Feb 26, 2013
    316,631 on Mar 23, 2014

 
 
 


MBIS Am. Can. GCh. Classique Scaramouche CGN
Standard Poodle
(Click on breed to view standings)
Call Name: - (Male)
Owner: Tanis Gardner, Classique Standard Poodles
Breeder:
Handler: Simon Briggs
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 2 2 1 1 1

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
28 3 87 12 1 2   1 0 0 0 5   11607
Win Record - 2010
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2010
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 1st   Warner Cespedes Arias 54
Monday Group 4th   Doug Windsor 40

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 10 to December 12, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   James Frederiksen 483 *
  Group 1st   James Frederiksen 61

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club November 26 to November 28, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Jack Ireland 508 *
  Group 1st   Virginia Lyne 53
Saturday Group 1st   Patricia Hastings 55
Friday Group 1st   Jack Ireland 49

Show Date
44th Show of Shows November 20 to November 20, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club November 19 to November 21, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   David Ojalvo 274 *
  Group 1st   Enrique Filippini 43

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 12 to November 14, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Deborah Graffmann 297 *
  Group 1st   Deborah Graffmann 25
Saturday Group 1st   Morley Thornton 29
Friday Group 2nd   Alan Bennett 21

Show Date
United Kennel Club November 05 to November 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Donald Emslie 43
Saturday Group 1st   Tim Doxtater 44
Friday Group 1st   Thomas Nesbitt 37

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Nancy Popovich 35

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 22 to October 24, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Ann Ingram 38
Friday Group 1st   Letitia Bett 20

Show Date
Nipissing Kennel Club October 09 to October 11, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   John (Fred) Peddie 169 *
  Best In Show   Walter Pinsker 174 *
  Group 1st   John (Fred) Peddie 23
  Group 1st   Jacqueline Rusby 23
Sunday Best In Show   Jacqueline Rusby 174 *
  Group 1st   Donna Cole 21
  Group 1st   Walter Pinsker 20
Saturday Best In Show   Donna Cole 174 *
  Best In Show   Jack Ireland 174 *
  Group 1st   Jack Ireland 23
  Group 1st   Thomas Alexander 24

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 03, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Neil Graves 208 *
  Group 1st   Neil Graves 23
Saturday Group 1st   Linda Millman 23
Friday Group 1st   Thora Brown 16

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 24 to September 26, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Olga Gagne 27
Saturday Group 1st   Phyllis Wolfish 33
Friday Group 1st   Ron Mahon 26

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 19, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mary Lou Kniola 29
Saturday Best In Show   Michele Billings 183 *
  Group 1st   Ole Nielsen 29
Friday Group 1st   Wendy Maisey 24

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Houston Clark N/A
  Group 1st   Janet Lobb 25
Saturday Group 4th   Kathleen Guimond 18
Friday Reserve Best In Show   Mary White N/A
  Group 1st   Toddie Clark 28

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 03 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Jack Ireland 220 *
  Group 1st   Skip Stanbridge 26
Sunday Group 1st   Ole Nielsen 26
Saturday Reserve Best In Show   Ole Nielsen N/A
  Group 1st   Allan Brown 27
Friday Group 1st   Michael Woods (Dr) 24

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 27 to August 30, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 31
Sunday Group 1st   Eugene Blake 36
Saturday Group 1st   Dianne Miller 33
Friday Group 1st   Jean Fournier 31

Show Date
Group VI Club of Manitoba August 06 to August 06, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Chie Ejima Yamakado 40
  Best Of Breed   Chie Ejima Yamakado 0

Show Date
Manitoba Canine Association August 05 to August 08, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Allan Pepper 39
Saturday Group 1st   Gloria Geringer 40
Friday Best In Show   Gloria Geringer 367 *
  Group 1st   Sharon Derrick 38
Thursday Group 1st   Tempest Deptuch 38

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Ekarat Sangkunakup 23
Sunday Best In Show   Michel Chaloux 313 *
  Group 1st   Chie Ejima Yamakado 29
Saturday Group 2nd   Alan Bennett 22

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 25, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Beryl Hession 369 *
  Group 1st   Kristen Francis 46

Show Date
Valley Kennel Club July 19 to July 21, 2010
Day Position   Judge Points
Tuesday Best In Show   Guy Spagnolo 279 *
  Group 1st   Guy Spagnolo 40

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 16 to July 18, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 76
Saturday Group 2nd   Tempest Deptuch 68
Friday Best In Show   David Strachan 536 *
  Group 1st   Michele Billings 77

Show Date
Poodle Club Of Alberta July 15 to July 15, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Multi Breed Specialty   Joan Scott N/A
  Best Of Breed   Joan Scott 21

Show Date
Poodle Club Of Canada July 15 to July 15, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Multi Breed Specialty   Stephen Wheeler N/A
  Best Of Breed   Stephen Wheeler 21

Show Date
Oxford County Kennel Club July 09 to July 11, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   James Frederiksen 452 *
  Group 1st   Patricia Gellerman 47
Saturday Group 1st   Morley Thornton 46
Friday Group 2nd   James Frederiksen 35

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to July 01, 2010
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 1st   Martin Doherty 14
Tuesday Group 1st   Garry Allan 11

Show Date
Hamilton Kennel Club June 24 to June 26, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Adriano Bosa 227 *
  Group 1st   Adriano Bosa 27
Friday Group 2nd   Franklin van der Spuy 21

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 18 to June 20, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Joan Beech 41
Saturday Group 1st   Melvin Beech 46

Show Date
Ontario County Kennel Club June 11 to June 13, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Gelinas 28
Saturday Best In Show   Michael Gelinas 291 *
  Group 1st   Sandy Gelinas 24
Friday Group 1st   Terry Carter 25

Show Date
Poodle Club Of Canada June 05 to June 06, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Allan Pepper N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Raymond Filburn 47
Friday Group 1st   Federico Fernandez 39
Thursday Best In Show   Jaime Ganoza 352 *
  Group 1st   Jaime Ganoza 34

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 28 to May 30, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Bruce Owen 27
Saturday Group 2nd   Ted Fahlgren 25
Friday Group 1st   Susan Badick 26

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 22 to May 24, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Christopher Neilson 15
  Group 1st   Alan Bennett 19
Sunday Best In Show   Michael Gelinas 174 *
  Group 1st   Sandy Gelinas 17
  Group 2nd   Thomas Burke 14
Saturday Group 1st   Donna Cole 18
  Group 1st   Katelon Bajona-Fox 18

Show Date
Forest City Kennel Club May 14 to May 16, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Pamela Douglas 30
Saturday Group 1st   Allan Pepper 36
Friday Group 2nd   Ole Nielsen 22

Show Date
Seaway Kennel Club May 07 to May 09, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Dianne Miller 36
Saturday Group 1st   Ann Hennigan 45
Friday Best In Show   Ann Hennigan 238 *
  Group 1st   Walter Pinsker 32

Show Date
Guelph & District Kennel Club Inc April 23 to April 25, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   John Lewington 516 *
  Group 1st   John Lewington 44
Friday Group 1st   Katelon Bajona-Fox 29

Show Date
Club Canine de L'Estrie April 09 to April 11, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Thomas Nesbitt 335 *
  Group 1st   David Markus 24
Saturday Group 1st   Thomas Nesbitt 29
Friday Group 1st   Larry Kereluke 20

Show Date
Nickel Dictrict Kennel Club March 26 to March 28, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Doug Windsor 23
  Group 1st   Phyllis Pancel 28

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 20 to March 21, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Nesbitt 20

Show Date
The Purina National March 12 to March 14, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Norman Patton 685 *
  Group 1st   Chan Weng Woh 87
Saturday Group 1st   Donna Cole 91
Friday Best In Show   Joey Lim 517 *
  Group 1st   Norman Patton 74

Show Date
Ontario Breeders Association February 19 to February 22, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Bruce Marquette 350 *
  Group 1st   Bruce Marquette 47
Saturday Group 1st   Narelle Hammond Robertson 72
Friday Group 1st   Kenneth Hammond 55

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 07, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Larry Kereluke 56
Friday Group 1st   Olga Gagne 45

Show Date
Elgin County Kennel Club January 15 to January 17, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Richard Meen (Dr) 42
Friday Group 1st   Michael Woods (Dr) 43

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 1 1 1 2 2
Group Ranking: 2 2 2 3 3
All Breed Ranking: 7 7 10 36 32

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
12 3 42 7 0 0   0 0 0 0 0   7035
Win Record - 2009
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Oscar Echandi 48
Sunday Best In Show   Oscar Echandi 452 *
  Group 1st   Norma Fonseca 50

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 11 to December 13, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Donald Fitzsimmons 40
Saturday Group 1st   Fred Heal 37

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   David Eadie 55
Friday Group 1st   Thomas Nesbitt 49

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kristen Francis 38

Show Date
Kent Kennel Club November 20 to November 22, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kathy Stewart 31
Saturday Group 1st   Wendy Paquette 31
Friday Best In Show   Sharon Derrick 188 *
  Group 1st   Sharon Derrick 23

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC October 29 to November 01, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Enrique Filippini 1077 *
  Group 1st   David Ojalvo 143
Saturday Best In Show   David Strachan 1150 *
  Group 1st   David Strachan 154
Friday Best In Show   Ramon Podesta 1059 *
  Group 1st   Enrique Filippini 147
Thursday Group 1st   Goran Bodegard 129

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 23 to October 25, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Patricia Nemirovsky-Alsina 30

Show Date
Wine Country Kennel Club October 09 to October 12, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Mildred Bryant 315 *
  Group 1st   Everett Dean Jr. 33
Saturday Reserve Best In Show   Everett Dean Jr. N/A
  Group 1st   Mildred Bryant 37

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Terill Udenberg (Dr) 28
Saturday Group 1st   Allan Pepper 30

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 17 to September 20, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 26

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 28 to August 31, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Phyllis Wolfish 348 *
  Group 1st   Phyllis Wolfish 40
Saturday Group 1st   Donald Emslie 48
Friday Best In Show   Tim Doxtater 438 *
  Group 1st   Tim Doxtater 41

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 18 to August 20, 2009
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Heather Langfeld 6
  Group 1st   Melvin Beech 6
Wednesday Group 1st   Elaine Whitney 5
  Group 1st   Robert Whitney 6
Tuesday Best In Show   Paul Odenkirchen 122 *
  Group 1st   Paul Odenkirchen 7
  Group 1st   Richard Paquette 7

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 14 to August 16, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Joan Scott 61
Saturday Group 1st   Eugene Blake 85

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 07 to August 09, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Best In Show   Bruce Owen N/A
  Group 1st   Cecilia Martinez 35
Friday Reserve Best In Show   Cecilia Martinez N/A
  Group 1st   Bruce Owen 21

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 29 to July 31, 2009
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Phyllis Wolfish 30
  Group 2nd   Phyllis Pancel 20
Wednesday Group 2nd   Donald Fitzsimmons 22
  Group 2nd   Doug Windsor 27

Show Date
Hamilton Kennel Club July 17 to July 19, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Hassi Assenmacher-Feyel 254 *
  Group 1st   Heather Logan 23
Saturday Group 1st   Hassi Assenmacher-Feyel 29

Show Date
Algoma Dog Fanciers June 26 to June 28, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Peter Machen 149 *
  Group 1st   Paul Odenkirchen 10
  Group 1st   Peter Machen 10
Saturday Group 2nd   Bruce Owen 6
  Group 1st   Natalie Dunfee 10
Friday Group 1st   Tim Doxtater 7
  Group 2nd   Doris Willis 6

Show Date
Ontario County Kennel Club June 12 to June 14, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ed Wild 25
Saturday Best In Show   Thomas Alexander 343 *
  Group 1st   Thomas Alexander 31
Friday Group 1st   Joan Beech 20

Show Date
Scarborough Kennel Club May 22 to May 24, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Carol Graham 39

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
- Text Size +
               
Visitors Since March 26, 2010: 190,216,860



The contents of this site are protected by Copyright and cannot be reproduced by any means, in whole or in part, without the prior written consent of Sue Coghlan.

Website Designed, Programmed, and Hosted by: Chant's IT Solutions & Sue Coghlan