BIS BISS GCh Ahmahr Nahr's Harlequin Casanova Jack at Whitewater
Basenji
(Click on breed to view standings)
Call Name: Jack - (Male)
Owner: Jennie D. Behles & Dr. R.M. Holt
Breeder: Jennie D. Behles & R.J. Walley
Handler:
Website: http://www.ahmahrnahr.com/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 7 7 7 5 4
All Breed Ranking: 71 65 54 48 41

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 3 27 14 7 4   0 0 0 0 0   1524
Win Record - 2011
Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Edgar Bajona 0

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 19 to August 21, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ann Hennigan 5
  Group 2nd   Donna Cole 4
  Best Of Breed   Donna Cole 0
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0
Saturday Best Of Breed   Donald Emslie 2
  Best Of Breed   Tim Doxtater 2
  Group 2nd   Tim Doxtater 7
Friday Best Of Breed   Wayne Thompson 2
  Best Of Breed   Nancy Popovich 2
  Group 2nd   Nancy Popovich 7
  Group 2nd   Wayne Thompson 7

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Russel Fletcher 17
  Best Of Breed   Russel Fletcher 3
Saturday Best Of Breed   Neil Graves 3
Friday Best Of Breed   Larry Kereluke 3
  Group 3rd   Larry Kereluke 26

Show Date
Prince George Kennel Club July 22 to July 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 4
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 4
  Group 1st   Patricia Lanctot 12
  Group 1st   Michael Lanctot 13
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 4
  Best Of Breed   Ed Wild 4
  Group 1st   Ed Wild 11
  Group 1st   Richard Lopaschuk 12
Friday Reserve Best In Show   Alan Bennett N/A
  Group 1st   Alan Bennett 11
  Best Of Breed   Donna Cole 4
  Best Of Breed   Alan Bennett 4
  Group 1st   Donna Cole 10

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 15 to July 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 5
Saturday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 5
Friday Best Of Breed   Kent Delaney 5

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Barbara Watt 13
  Group 3rd   Nancy Popovich 11
  Best Of Breed   Nancy Popovich 3
  Best Of Breed   Barbara Watt 3
Saturday Best Of Breed   Donna Cole 4
  Group 2nd   Martin Doherty 13
  Best Of Breed   Martin Doherty 4
  Group 1st   Donna Cole 15
Friday Group 2nd   Margaret Jones 13
  Best Of Breed   Margaret Jones 4
  Group 2nd   Carol Graham 14
  Best Of Breed   Carol Graham 4

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Ralph Scoggins 36
  Best Of Breed   Ralph Scoggins 0
Sunday Group 4th   Sandra Anderson 35
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0
Saturday Best Of Breed   Elaine Mathis 0
Friday Group 1st   Fred Dewsbury 36
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 27 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Group 3rd   Ron Mahon 16
Saturday Best Of Breed   Alan Bennett 0
  Group 1st   Alan Bennett 19
Friday Group 3rd   Joy Lynne Huntley 8
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Paul Odenkirchen 13
  Group 1st   Susan Badick 13
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 1
  Best Of Breed   Susan Badick 1
Sunday Best Of Breed   Barbara Watt 1
  Group 2nd   Barbara Watt 12
  Group 1st   Mel Saranchuk 13
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1
Saturday Group 1st   Judith Shurb 13
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 1
  Best Of Breed   Judith Shurb 1
  Group 1st   Geraldine Taylor 13

Show Date
Medicine Hat Canine Association May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Saturday Group 2nd   Stephen Hubbell 25
  Best Of Breed   Stephen Hubbell 0
Friday Group 1st   Phyllis Wolfish 28
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 0

Show Date
Lakes District Kennel Club May 07 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Bud Haverstock 113
  Best Of Breed   Bud Haverstock 0
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Group 1st   Bruce Owen 10
  Group 1st   Bud Haverstock 10
Saturday Best In Show   Fred Dewsbury 117
  Group 1st   Fred Dewsbury 10
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 1st   Thomas Alexander 10
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0

Show Date
Chautauqua Canine Club April 08 to April 10, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Best In Show   David Eadie N/A
  Best Of Breed   Thomas Touzel 0
  Group 1st   David Eadie 20
  Best Of Breed   David Eadie 0
  Group 1st   Thomas Touzel 22

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Rick Fehler 30
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Saturday Best Of Breed   Marilyn Mincey 0
Friday Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Group 3rd   Sharon Derrick 30

Show Date
Oceanside Kennel Club March 24 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Phyllis Wolfish 2
  Group 1st   Phyllis Wolfish 20
Saturday Best Of Breed   Leslie Belfit 2
Friday Group 1st   Donna Cole 19
  Best Of Breed   Donna Cole 1
Thursday Group 1st   Edna St Hilaire 15
  Best Of Breed   Edna St Hilaire 1

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club March 11 to March 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Walter Pinsker 1
Saturday Best Of Breed   Karsten Kaemling 1
  Group 3rd   Karsten Kaemling 40
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC February 25 to February 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 3
  Group 4th   Sandy Alexander 26
Saturday Group 3rd   Merla Thomson 37
  Best Of Breed   Merla Thomson 3
Friday Best Of Breed   Lesley Hiltz 1

Show Date
Ontario Breeders Association February 18 to February 21, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Saturday Reserve Best In Show   Fred Dewsbury N/A
  Group 1st   Fred Dewsbury 53
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
Friday Best In Show   Donna Cole 295
  Best Of Breed   Donna Cole 0
  Group 1st   Donna Cole 41

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club February 04 to February 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ramon Podesta 0
  Group 2nd   Ramon Podesta 48
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 2nd   Robert Rowbotham 43
Friday Group 2nd   Donald Fitzsimmons 50
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0

Show Date
Ladies Kennel Club Of British Columbia January 28 to January 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
Saturday Best Of Breed   Letitia Bett 0
Friday Best Of Breed   Charles Bett 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By