GChEx Edgeview In Style
Shetland Sheepdog
(Click on breed to view standings)
Call Name: Porscha - (Female)
Owner: Dianne Waldron
Breeder: Dianne Waldron, Edgeview Shelties
Handler: Dianne Waldron
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 7 7 7 7 5
All Breed Ranking: 48 45 58 52 46

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 12 15 6 10   0 1 0 0 2   1500
Win Record - 2013
Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 22 to November 24, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Robert Verhulst 36
  Best Of Breed   Robert Verhulst 10
Friday Group 1st   Brenton Wright 42
  Best Of Breed   Brenton Wright 5

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Byrne 12
  Group 1st   William Byrne 42
Saturday Group 4th   Charles Olvis 50
  Best Of Breed   Charles Olvis 14
Friday Group 1st   Judith Byrne 56
  Best Of Breed   Judith Byrne 16

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 15, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 26
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 5
Friday Best Of Breed   Brian Taylor 3

Show Date
Kamloops & District Kennel Club August 30 to September 02, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 7
  Group 4th   James Reynolds 19
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 6
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 22

Show Date
Sagebrush Working, Herding & Obedience Club of BC August 30 to September 01, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Cheryl Stuber 15
  Best Of Breed   Cheryl Stuber 5

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 23 to August 25, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Paula Hartinger 5
  Group 2nd   Paula Hartinger 16
Saturday Group 2nd   Roger Hartinger 16
  Best Of Breed   Roger Hartinger 5
Friday Best Of Breed   Walter Pinsker 4
  Group 2nd   Walter Pinsker 17

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Fred Heal 36
  Best Of Breed   Fred Heal 12
Saturday Group 2nd   Bart Miller 44
  Best Of Breed   Bart Miller 12
Friday Best Of Breed   Larry Kereluke 13
  Group 4th   Larry Kereluke 30
Thursday Best Of Breed   Honey Glendinning 8

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 23
Friday Group 4th   Denys Janssen 63
  Best Of Breed   Denys Janssen 16

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dianne Besoff 16
Saturday Best Of Breed   Ronald Besoff 16
  Group 4th   Ronald Besoff 52
Friday Best Of Breed   Glen Vernon 17
  Group 3rd   Glen Vernon 47

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 05 to July 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Virginia Lyne 24
  Best Of Breed   Virginia Lyne 8
  Best B/O Handled In Show   Tim Doxtater N/A
Saturday Best Of Breed   Tim Doxtater 9

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 29 to July 01, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sheila Verhulst 6
  Group 1st   Sheila Verhulst 19
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 7
  Group 2nd   Richard Lopaschuk 15
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 7
  Group 2nd   Wayne Thompson 14

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 13 to June 16, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Carol Graham 27
  Best Of Breed   Carol Graham 5
Friday Best Of Breed   Butch MacDonald 5
  Group 4th   Butch MacDonald 24

Show Date
Shetland Sheepdog Fanciers Club, Edmonton June 02 to June 02, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 25

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Glen Stark 60
  Best Of Breed   Nancy Simmons 19

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 23 to May 26, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 10
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 29
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 10
  Group 2nd   Larry Kereluke 26
Thursday Group 2nd   Denise Cornelssen 22
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 6

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 03 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jack Ireland 15
  Group 2nd   Jack Ireland 28
Saturday Best Of Breed   John Rowton 17
  Group 1st   John Rowton 45
Friday Group 2nd   Brenton Wright 28
  Best Of Breed   Brenton Wright 12

Show Date
Saskatoon Area Shetland Sheepdog Association May 03 to May 03, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Select Bitch   Jo Ann Pavey N/A

Show Date
Renaissance Dog Association April 12 to April 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 18
  Group 3rd   Sharon Derrick 40
Saturday Best Of Breed   Cheryl Shaw 24
  Group 2nd   Cheryl Shaw 54

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Janet Lobb 39
  Best Of Breed   Honey Glendinning 13
Friday Group 4th   Susan Quesnel 48
  Best Of Breed   Susan Quesnel 13

Show Date
Oceanside Kennel Club March 29 to April 01, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Valerie Hansen 5
  Best BBE In Group   Valerie Hansen N/A
  Group 3rd   Valerie Hansen 10
Sunday Best BBE In Group   Brenton Wright N/A
  Group 1st   Brenton Wright 22
  Best Of Breed   Brenton Wright 6

Show Date
Northwinds Dog Club March 22 to March 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Garry Allan 31
  Best Of Breed   Garry Allan 8
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 8
  Best Of Breed   Ron Mahon 8
  Group 1st   Ron Mahon 32
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 10
  Group 1st   Doug Gaudin 31

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 22 to February 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dianne Miller 13
  Group 2nd   Dianne Miller 20
Saturday Best Of Breed   Irene Latchford 11
  Group 1st   Irene Latchford 23
Friday Best Of Breed   Laura Thompson 8
  Group 2nd   Laura Thompson 13

Show Date
Alberta Kennel Club January 18 to January 20, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Susan Norris-Jones 21
  Group 2nd   Rosemary Shoreman 55

Show Date
Alberta Shetland Sheepdog & Collie Association January 18 to January 19, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Kim Schive N/A

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 4 4 4 7 6
All Breed Ranking: 45 46 41 52 49

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 14 20 11 10   1 0 0 0 1   2150
Win Record - 2012
Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 07 to December 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Walter Pinsker 10
Saturday Best Of Breed   Charles Trotter 11
  Group 3rd   Walter Pinsker 24
Friday Best Of Breed   Darle Heck 12
  Group 3rd   Darle Heck 26

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 14
Saturday Group 2nd   Larry Kereluke 48
  Best Of Breed   Larry Kereluke 15

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 23 to November 25, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Brenton Wright 16
  Group 2nd   Brenton Wright 41
Friday Best Of Breed   Geraldine Taylor 12
  Group 2nd   Geraldine Taylor 37

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 7

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Donna Buxton 28
  Group 1st   Donna Buxton 72
Friday Best In Show   Ron Mahon 316
  Best Of Breed   Ron Mahon 22
  Group 1st   Ron Mahon 61

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Gabriel Valdez-Valdes 26
  Best Of Breed   Gabriel Valdez-Valdes 13
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 16
Saturday Best Of Breed   Linda Millman 17
  Group 2nd   Linda Millman 32
Friday Best Of Breed   Jane Forsyth 10
  Group 2nd   Jane Forsyth 25

Show Date
Skaha Kennel Club September 07 to September 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 7
  Group 1st   Thomas Alexander 19
Saturday Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 6
  Group 2nd   Donald Fitzsimmons 18
Friday Best Of Breed   Margaret Jones 7
  Group 2nd   Margaret Jones 19

Show Date
Kamloops & District Kennel Club August 31 to September 03, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Richard Lopaschuk 26
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 10
Friday Group 3rd   Wendy Maisey 23
  Best Of Breed   Wendy Maisey 8

Show Date
Shamrock Kennel & Obedience Club August 24 to August 26, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Denise Cornelssen 1
  Group 1st   Denise Cornelssen 18
  Group 4th   Linda Kraft 12
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 1
Saturday Best Of Breed   Doug Gaudin 1
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1
  Group 2nd   Doug Gaudin 13
  Group 1st   Avery Gaudin 16
Friday Group 3rd   Butch MacDonald 10
  Group 4th   Cec Ringstrom 8
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 1
  Best Of Breed   Butch MacDonald 1

Show Date
Manitoba Canine Association August 16 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis 7
  Group 4th   Lucie Paradis 23
Saturday Best Of Breed   Jack Kilgour 14
  Group 3rd   Jack Kilgour 47
Friday Best Of Breed   Virginia Lyne 11
  Group 2nd   Guy Jeavons 50
Thursday Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 7

Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Lee Anne Bateman 29
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 10
Saturday Best Of Breed   Michel Chaloux 9
  Group 3rd   Michel Chaloux 35
Friday Best Of Breed   John Lewington 12
  Group 2nd   John Lewington 45
Thursday Group 2nd   Robert Shreve 46
  Best Of Breed   Robert Shreve 13

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Benjamin Luxton 57
  Best Of Breed   Benjamin Luxton 21
Sunday Group 1st   Wendy Schira 75
  Best Of Breed   Wendy Schira 24
Saturday Best Of Breed   Frank Kane 24
Friday Best Of Breed   Doug Windsor 22
  Group 3rd   Doug Windsor 59

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 13 to July 15, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Susan Quesnel 10
  Group 4th   Susan Quesnel 36
Friday Best Of Breed   Valerie Hansen 10
  Group 1st   Valerie Hansen 44

Show Date
Sagebrush Working, Herding & Obedience Club Of B.C. July 07 to July 07, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   John Connolly 32
  Best Of Breed   John Connolly 9
  Best In Multi Breed Specialty   John Connolly N/A

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 06 to July 08, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jack Ireland 10
  Group 1st   Jack Ireland 34
Saturday Group 1st   Mary White 38
  Best Of Breed   Mary White 11
Friday Group 2nd   Rick Fehler 40
  Best Of Breed   Rick Fehler 12

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 30 to July 02, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Whitney 5
  Group 3rd   Robert Whitney 18
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 5
  Group 2nd   Elaine Whitney 21
Saturday Best Of Breed   Kornelija Butrimova 4

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Rowton 2
  Group 1st   Richard Lopaschuk 12
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2
Saturday Best Of Breed   Judith Shurb 2
  Group 3rd   Linda Millman 11
  Best Of Breed   Linda Millman 2
Friday Group 4th   Nancy Popovich 9
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 2
  Group 4th   Skip Stanbridge 8
  Best Of Breed   Nancy Popovich 2

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 09 to June 11, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   David Paterson N/A
  Best Of Breed   Susan Badick 6
  Group 1st   David Paterson 19
Sunday Best Of Breed   Susan Norris-Jones 6
  Group 2nd   Lynn Storeshaw 16
Saturday Best Of Breed   Lynn Storeshaw 6
  Group 2nd   Susan Badick 16

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rafael Otalora Robayo 15
Saturday Best Of Breed   Gloria Kerr 12
  Group 1st   Gloria Kerr 68

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 25 to May 27, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 4
Friday Group 1st   Denise Cornelssen 15
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 2

Show Date
Renaissance Dog Association April 06 to April 09, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Oscar Valverde-Calvo 30
  Best Of Breed   Oscar Valverde-Calvo 14
Sunday Group 4th   Bart Miller 53
  Best Of Breed   Bart Miller 22
Friday Group 3rd   Christopher Neilson 56
  Best Of Breed   Christopher Neilson 22

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Terry Gains 11

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club March 02 to March 04, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Peter Machen 6
  Group 2nd   Peter Machen 32
Friday Best Of Breed   Ed Wild 3
  Group 4th   Ed Wild 22

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC February 24 to February 26, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 15
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 34
Friday Best Of Breed   Karsten Kaemling 11
  Group 3rd   Karsten Kaemling 19

Show Date
Alberta Kennel Club February 03 to February 05, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Charles Trotter 33

Show Date
Alberta Shetland Sheepdog & Collie Association February 03 to February 04, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Brace   Marcia Bittner N/A
  Award Of Merit   Marcia Bittner N/A

Show Date
Ladies Kennel Club of BC January 27 to January 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Annika Ulltveit-Moe 23
  Best Of Breed   Annika Ulltveit-Moe 11

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 8 7 7 6 7
Group Ranking: 51 49 47 42 47
All Breed Ranking: 345 338 323 289 309

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 5 3 0   0 0 0 0 0   340
Win Record - 2011
Show Date
Shetland Sheepdog Club of BC December 10 to December 10, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Denise Cornelssen N/A

Show Date
Peace Arch Working & Herding Association October 30 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Brace   Philip John N/A

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC October 27 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Brace In Show   Goran Bodegard N/A
Friday Best Brace In Show   Philip John N/A
  Best BBE In Group   Joey Lim N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 23 to September 25, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Robert Dawson 22
  Best Of Breed   Robert Dawson 11
Saturday Group 1st   Christopher Neilson 24
  Best Of Breed   Christopher Neilson 11
Friday Group 3rd   Barbara Watt 12
  Best Of Breed   Barbara Watt 9

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 19 to August 21, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Donna Cole 15
  Best Of Breed   Donna Cole 5
Saturday Best Of Breed   Donald Emslie 6
  Group 2nd   Tim Doxtater 17
  Best Of Breed   Tim Doxtater 6
  Group 1st   Donald Emslie 26
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 8
  Group 3rd   Nancy Popovich 14

Show Date
Glacier View Kennel Club August 02 to August 04, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Denise Cornelssen 14
  Group 2nd   Denise Cornelssen 31
Wednesday Group 1st   Laura Thompson 35
  Best Of Breed   Laura Thompson 15

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society July 30 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 12
  Group 3rd   James Reynolds 35

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 11 to June 12, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Olga Gagne 16
  Group 1st   Olga Gagne 30

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club March 11 to March 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Karsten Kaemling 12

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club February 04 to February 06, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Darle Heck 67
  Best Of Breed   Darle Heck 26

Show Date
Alberta Shetland Sheepdog & Collie Association February 04 to February 05, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Brace   David Calderwood N/A

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 8 8 8 8 8
Group Ranking: 59 58 55 54 53
All Breed Ranking: 509 504 479 441 415

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 2 1 0   0 0 0 0 0   228
Win Record - 2010
Show Date
West Kootenay Kennel Club August 20 to August 22, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Judith Hunt 28
Friday Group 2nd   Valerie Gervais 29

Show Date
Alberta Kennel Club July 30 to August 02, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Robert Shreve 89
Friday Group 3rd   Roberta Campbell 82

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 75 74 74 70 65
Group Ranking: 411 408 387 364 339
All Breed Ranking: 2620 2593 2508 2367 2208

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   21
Win Record - 2009
Show Date
West Kootenay Kennel Club August 22 to August 24, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Carmen Haller 21

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By