Am & Can Ch. St. Aubrey Niklaus of Elsdon
Pekingese
(Click on breed to view standings)
Call Name: Niklaus - (Male)
Owner: Mr. R. William Taylor
Breeder: Robert & Barbara Denis
Handler: Lynda Torrance
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 8 8 8 8 6
Group Ranking: 91 90 89 83 76
All Breed Ranking: 586 576 548 507 472

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 1 0 1   0 0 0 0 0   155
Win Record - 2012
Show Date
The Purina National March 09 to March 11, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Ojalvo 2
  Group 2nd   Enrique Filippini 50
Saturday Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 74
  Best Of Breed   Enrique Filippini 2
Friday Group 4th   Sumiko Ikeda 31
  Best Of Breed   Edgar Bajona 2

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 1 1 1 1 1

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
36 16 105 32 5 5   3 0 1 0 5   13246
Win Record - 2011
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Show   Leyda Perez 326
  Group 1st   Gabriel Valdez-Valdes 56
  Best Of Breed   Gabriel Valdez-Valdes 3
Wednesday Group 2nd   Doug Windsor 52
  Best Of Breed   Doug Windsor 2
Tuesday Group 1st   Leyda Perez 59
  Best Of Breed   Leyda Perez 3

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 09 to December 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Leslie Rogers 276
  Group 1st   Wanda Spediacci 53
  Best Of Breed   Wanda Spediacci 0
Saturday Best Of Breed   Leslie Rogers 0
  Group 1st   Leslie Rogers 67
Friday Best In Show   Karsten Kaemling 285
  Reserve Best In Show   Everett Mincey N/A
  Group 1st   Everett Mincey 59
  Best Of Breed   Everett Mincey 0
  Group 1st   Karsten Kaemling 57
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Garry Allan 0
  Group 2nd   Garry Allan 31
Saturday Group 1st   Janet Lobb 40
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Friday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 32
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Quinones 4
  Group 1st   Carlos Quinones 68
Saturday Best Of Breed   Polly Smith 1
  Group 2nd   Polly Smith 64

Show Date
Kent Kennel Klub November 18 to November 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Janet Lobb 42
  Group 1st   Thomas Nesbitt 45
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Group 1st   Darle Heck 46
  Best Of Breed   David Swartwood 2
Friday Best In Show   Michael Shoreman 159
  Best In Show   Mary White 163
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Group 1st   Michael Shoreman 31
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Group 1st   Mary White 30

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 1
  Group 1st   James Reynolds 28
Saturday Best Of Breed   Donald Emslie 1
  Group 1st   Donald Emslie 34
Friday Best Of Breed   Tim Doxtater 1
  Group 2nd   Tim Doxtater 18

Show Date
United Kennel Club November 04 to November 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Brian Taylor 288
  Best Of Breed   Brian Taylor 3
  Group 1st   Brian Taylor 49
Saturday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 3
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 51

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC October 27 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Denys Janssen 776
  Best Of Breed   Denys Janssen 0
  Group 1st   Denys Janssen 140
Saturday Group 2nd   Joey Lim 159
  Best Of Breed   Philip John 0
Friday Reserve Best In Show   Philip John N/A
  Group 1st   Jack Ireland 167
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
Thursday Best Of Breed   Sharon Newcomb 1

Show Date
Group V Dog Club of BC October 27 to October 27, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Gloria Geringer 163
  Best Of Breed   Gloria Geringer 1

Show Date
Mouvement Canin Quebecois October 22 to October 23, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Best Of Breed   Maida Puterman 0
  Group 2nd   Doug Windsor 49
  Group 1st   Maida Puterman 53
Saturday Reserve Best In Show   Ainslie Mills N/A
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 1st   Dianne Miller 47
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 48
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0

Show Date
London Canine Association October 14 to October 16, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Susan Badick 2
  Group 2nd   Susan Badick 47
Friday Group 1st   Deborah Graffmann 27
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 2

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 07 to October 10, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Garry Allan 1
  Group 2nd   Garry Allan 51
Sunday Group 2nd   Everett Dean Jr. 66
  Best Of Breed   Everett Dean Jr. 1
Saturday Best Of Breed   Ricardo Saldana 1
  Group 1st   Ricardo Saldana 80
Friday Best Of Breed   Walter Pinsker 0
  Group 1st   Walter Pinsker 56

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 02, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Fred Heal 139
  Group 2nd   Sandra Lex 30
  Best Of Breed   Sandra Lex 1
  Group 1st   Fred Heal 35
  Best Of Breed   Fred Heal 1

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Lanctot 190
  Group 1st   Michael Lanctot 34
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1
  Group 1st   Patricia Lanctot 37
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1
Saturday Best In Show   Carmen Haller 203
  Best In Show   Donald Fitzsimmons 197
  Best Of Breed   Carmen Haller 1
  Group 1st   Donald Fitzsimmons 38
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 1
  Group 1st   Carmen Haller 40
Friday Best Of Breed   Tim Doxtater 1
  Group 1st   Donald Emslie 35
  Group 2nd   Tim Doxtater 33
  Best Of Breed   Donald Emslie 1

Show Date
Prairie Canine Academy September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Laura Thompson 0
  Group 2nd   Laura Thompson 30
  Best Of Breed   Janet Buchanan 0
  Group 2nd   Janet Buchanan 27
Saturday Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 1st   Darle Heck 36
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 2nd   Larry Kereluke 29
Friday Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 1st   Patricia Taylor 33
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 2nd   Avery Gaudin 33

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Allan Brown 21
  Best Of Breed   Allan Brown 1
Saturday Group 1st   David Ojalvo 26
  Best Of Breed   David Ojalvo 2
Friday Best Of Breed   Thora Brown 2
  Group 2nd   Enrique Filippini 23
  Best Of Breed   Enrique Filippini 2
  Group 1st   Thora Brown 18

Show Date
Halifax Kennel Club September 03 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Carol Graham 235
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 1st   Carol Graham 26
Sunday Reserve Best In Show   Shirley Limoges N/A
  Group 1st   Lee Anne Bateman 28
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1
Saturday Best In Show   Lee Anne Bateman 259
  Group 1st   Jean Bateman 30
  Best Of Breed   Jean Bateman 1

Show Date
Pekin Palace Dog Association August 27 to August 27, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 8

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Roberto Velez-Pico 26
  Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 0
Sunday Group 4th   Murrel Purkhiser 37
  Best Of Breed   Murrel Purkhiser 6
Saturday Group 4th   Rafael de Santiago 35
  Best Of Breed   David Swartwood 5
Friday Group 3rd   Anthony DiNardo 36
  Best Of Breed   Anthony DiNardo 0

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 3
  Group 1st   Patricia Lanctot 38
Friday Best In Show   Michael Lanctot 192
  Group 1st   Janet Lobb 18
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2
  Best Of Breed   Janet Lobb 2
  Group 1st   Michael Lanctot 20

Show Date
Prairie Toy Association August 12 to August 12, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Jacqueline Stacy 48
  Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0

Show Date
Manitoba Canine Association August 11 to August 14, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Shona Prebble 287
  Best Of Breed   Shona Prebble 0
  Group 1st   Shona Prebble 37
Saturday Best In Show   Jacqueline Stacy 319
  Group 1st   Christopher Neilson 39
  Best Of Breed   Shari Robinson 0
Friday Group 3rd   Terry Stacy 31
  Best Of Breed   Terry Stacy 0
Thursday Best Of Breed   Wendy Maisey 0
  Group 1st   Wendy Maisey 37

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Bud Haverstock 301
  Group 1st   Bud Haverstock 64
  Best Of Breed   Russel Fletcher 2
Saturday Group 2nd   Terry Carter 64
  Best Of Breed   Terry Carter 2
Friday Group 1st   Neil Graves 62
  Best Of Breed   Neil Graves 2
Thursday Best Of Breed   Larry Kereluke 2
  Group 3rd   Larry Kereluke 48

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Harry O'Donoghue 0
  Group 2nd   Harry O'Donoghue 92
Sunday Best Of Breed   Garry Allan 0
  Group 2nd   Garry Allan 73
Saturday Group 1st   Ricardo Saldana 114
  Best Of Breed   Ricardo Saldana 0
Friday Group 1st   Valerie Hansen 107
  Best Of Breed   Valerie Hansen 0

Show Date
Southern Alberta Toy Dog Fanciers July 29 to July 29, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Michael Hill 80
  Best Of Breed   Michael Hill 0

Show Date
Lakehead Kennel Kennel July 23 to July 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Brian Taylor 139
  Best Of Breed   Janet Buchanan 0
  Group 1st   Janet Buchanan 21
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Group 1st   Melvin Beech 22
Saturday Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
  Group 1st   Joan Beech 25
  Best Of Breed   Joan Beech 0
  Group 1st   Terill Udenberg (Dr) 22

Show Date
Kars Community Recreation Association July 15 to July 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Richard Lopaschuk 243
  Group 1st   Honey Glendinning 34
  Best Of Breed   Honey Glendinning 3
Saturday Best Of Breed   Thomas Burke 4
  Group 1st   Thomas Burke 38
Friday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 4
  Group 1st   Richard Lopaschuk 30

Show Date
Association Canine Charlevoisienne July 09 to July 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Deborah Graffmann N/A
  Group 2nd   Christopher Neilson 21
  Group 1st   Yvonne Savard 30
  Best Of Breed   Christopher Neilson 0
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Saturday Best In Show   Linda Kraft 137
  Group 1st   Deborah Graffmann 24
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
  Group 2nd   Rick Fehler 25

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Barbara Watt 133
  Group 1st   Barbara Watt 22
  Best Of Breed   Nancy Popovich 6
  Best Of Breed   Barbara Watt 6
  Group 1st   Nancy Popovich 29
Saturday Group 1st   Martin Doherty 29
  Best Of Breed   Donna Cole 6
  Group 2nd   Donna Cole 27
  Best Of Breed   Martin Doherty 6
Friday Best In Show   Carol Graham 149
  Best Of Breed   Margaret Jones 5
  Group 1st   Margaret Jones 27
  Best Of Breed   Carol Graham 5
  Group 1st   Carol Graham 28

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 28 to June 30, 2011
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Jack Ireland 1
  Group 1st   Jack Ireland 27

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 24 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Alan Bennett 0
  Group 2nd   Alan Bennett 49
Saturday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 2nd   Olga Gagne 41
Friday Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 2nd   Dianne Miller 48

Show Date
Monarch Kennel Club June 17 to June 19, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Mary White N/A
  Group 1st   Mary White 36
  Best Of Breed   David Swartwood 1
Saturday Best In Show   Rosemary Shoreman 212
  Group 1st   Heather Langfeld 36
  Best Of Breed   Heather Langfeld 3
Friday Group 1st   Rosemary Shoreman 26
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 3

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 09 to June 12, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Carol Graham N/A
  Group 1st   Denise Cornelssen 37
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
Saturday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 1st   Carol Graham 46
Friday Best In Show   Conny Gutierrez-Otero 150
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
  Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 40
Thursday Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Best Of Breed   Conny Gutierrez-Otero 0
  Group 1st   Conny Gutierrez-Otero 35
  Group 1st   Fred Dewsbury 35

Show Date
Club Loisirs Canins June 04 to June 05, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Kim Ramey-Leblanc 150
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Group 1st   Ole Nielsen 40
  Group 1st   Sandra Lex 41
Saturday Best In Show   Ole Nielsen 161
  Group 2nd   Sandy Gelinas 41
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 44
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 27 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Fred Gordon 29
  Best Of Breed   Fred Gordon 0
Saturday Best In Show   Sue-Ellyn Rempel 220
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 36
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1
Friday Best Of Breed   Leslie Rogers 1
  Group 1st   Leslie Rogers 35

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 20 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Elaine Whitney 34
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Sunday Reserve Best In Show   Elaine Whitney N/A
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Group 1st   Lee Steeves 32
Saturday Reserve Best In Show   Ed Wild N/A
  Best Of Breed   Russel Fletcher 0
  Group 1st   Walter Pinsker 32
Friday Reserve Best In Show   Walter Pinsker N/A
  Group 1st   Ed Wild 27
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elizardo Valadez 3
Saturday Group 2nd   Linda Millman 28
  Best Of Breed   Linda Millman 0
Friday Reserve Best In Show   Judi Elford N/A
  Best Of Breed   Doris Willis 3
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 3
  Group 1st   Doris Willis 29

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 06 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Leslie Rogers 244
  Group 1st   Leslie Rogers 39
  Best Of Breed   Leslie Rogers 4
Saturday Group 1st   Neil Graves 38
  Best Of Breed   Neil Graves 4
Friday Best In Show   Edna Perks 235
  Group 1st   Edna Perks 36
  Best Of Breed   Edna Perks 4

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 29 to May 01, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Ojalvo 0
  Group 1st   David Ojalvo 46
Saturday Best In Show   Enrique Filippini 338
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0
  Group 1st   Mike Macbeth 45
Friday Group 1st   Enrique Filippini 36
  Best Of Breed   Enrique Filippini 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Best In Show   Juan Alberto Grillo Londono N/A
  Group 1st   Judith Shurb 53
  Best Of Breed   Judith Shurb 1
Friday Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 3
  Group 1st   Juan Alberto Grillo Londono 36

Show Date
Toy Dog Club Of Lambton-Kent April 16 to April 16, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Barbara Dempsey Alderman 60
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 4

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Johan Becerra-Hernandez N/A
  Best Of Breed   Victoria Thomas 0
  Group 1st   Victoria Thomas 32
Saturday Reserve Best In Show   Barbara Dempsey Alderman N/A
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 57
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 4
Friday Best In Show   Grant Townsend 205
  Reserve Best In Show   Lisa Avery N/A
  Group 1st   Lisa Avery 41
  Best Of Breed   Lisa Avery 1
  Group 1st   Grant Townsend 38
  Best Of Breed   Grant Townsend 1

Show Date
Champlain Dog Club April 08 to April 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 1
  Group 2nd   Roger Hartinger 27
Saturday Group 2nd   Paula Hartinger 30
  Best Of Breed   Paula Hartinger 1
Friday Best In Show   Jacqueline Rusby 161
  Group 2nd   Doug Windsor 19
  Group 1st   Jacqueline Rusby 23
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0

Show Date
Northwinds Dog Club March 25 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Sue-Ellyn Rempel 232
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Group 1st   Jack Ireland 27
Saturday Best In Show   Jack Ireland 247
  Group 1st   John Rowton 28
  Best Of Breed   John Rowton 0
Friday Best In Show   John Rowton 216
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 27
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0

Show Date
Newfoundland (All Breed) Kennel Club March 05 to March 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Sharon Derrick N/A
  Group 1st   Sharon Derrick 18
  Best Of Breed   Sharon Derrick 6
Saturday Best In Show   Terry Carter 92
  Group 1st   Terry Carter 18
  Best Of Breed   Terry Carter 6

Show Date
Ontario Breeders Association February 18 to February 21, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Avery Gaudin 2
  Group 3rd   Avery Gaudin 34
Sunday Best Of Breed   Fred Dewsbury 2
  Group 1st   Fred Dewsbury 47
Saturday Best Of Breed   Doug Gaudin 3
  Group 4th   Doug Gaudin 37
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 3
  Group 2nd   Donna Cole 35

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 1
  Group 1st   Pamela Bruce 41
Saturday Best Of Breed   David Markus 1
  Group 3rd   David Markus 32
Friday Best Of Breed   John B. Ross 1
  Group 4th   John B. Ross 19

Show Date
Elgin County Kennel Club January 21 to January 23, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ramon Podesta 1
  Group 1st   Ramon Podesta 37
Friday Best Of Breed   Carmen Haller 1
  Group 1st   Carmen Haller 29

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By