Am & Can Ch. DikerDachs Jessie
Dachshund (Miniature Long-Haired)
(Click on breed to view standings)
Call Name: - (Male)
Owner: Mrs. Valerie Diker
Breeder: Mrs. Valerie Diker
Handler: Lynda Torrance
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 10 9 9 11 11
All Breed Ranking: 92 83 81 87 81

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 11 27 22 13   0 0 0 0 1   1451
Win Record - 2010
Show Date
Caledon Kennel Association November 26 to November 28, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Michael Hill 30

Show Date
Ottawa Kennel Club November 19 to November 21, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   David Ojalvo 39

Show Date
Dachshund Club Of Greater Ontario October 30 to October 30, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Gareth Morgan-Jones 19

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 22 to October 24, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ann Ingram 24

Show Date
London Canine Association October 15 to October 17, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Shirley Limoges 33

Show Date
Nipissing Kennel Club October 09 to October 11, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   John (Fred) Peddie 7
  Group 1st   Jacqueline Rusby 12
Sunday Group 2nd   Walter Pinsker 11
  Group 1st   Thomas Alexander 12
Saturday Group 2nd   Donna Cole 11
  Group 1st   Jack Ireland 13

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 03, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Neil Graves 20
Friday Group 3rd   Thora Brown 9

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 24 to September 26, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Linda Millman 17
Saturday Group 4th   Phyllis Wolfish 18

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 19, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ole Nielsen 8
Saturday Group 3rd   Pamela Bruce 7
Friday Group 3rd   Michele Billings 7

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 03 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Michael Woods (Dr) 13
Saturday Group 3rd   Ole Nielsen 25
Friday Group 3rd   Jack Ireland 16

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 27 to August 30, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Eric Liebes 87

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 20 to August 22, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   June Penta 26
Friday Group 4th   Joan Colbourn 9

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 17 to August 19, 2010
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 2nd   Sandra Lex 15
Tuesday Group 3rd   Allan Brown 13
  Group 3rd   Thora Brown 9

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 14 to August 15, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Hill 8
  Group 3rd   Neil Graves 6
Saturday Group 3rd   Thora Brown 6
  Group 2nd   Donald Fitzsimmons 7

Show Date
Societe Canine de Quebec August 06 to August 08, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Thomas Burke 13

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Ekarat Sangkunakup 33

Show Date
Valley Kennel Club July 19 to July 21, 2010
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 2nd   David Strachan 22
Tuesday Group 2nd   Linda Kraft 29

Show Date
Kars Community Recreation Association July 16 to July 18, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Richard Meen (Dr) 51
Saturday Group 4th   Richard Paquette 38

Show Date
Association Canine Charlevoisienne July 10 to July 11, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Margaret Jones 10
  Group 3rd   John Reeve-Newson (Dr) 10
Saturday Reserve Best In Show   Margaret Jones N/A
  Group 2nd   Richard Meen (Dr) 11
  Group 1st   Shirley Limoges 11

Show Date
Kawartha Kennel Club July 02 to July 05, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Thomas Touzel 13
Sunday Group 2nd   Sandra Lex 18
Saturday Group 2nd   John Rowton 23
Friday Group 2nd   Virginia Lyne 21

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to July 01, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Barbara Arndt 13
Tuesday Group 2nd   Sean Shields 14

Show Date
Société Canine de Thetford May 29 to May 30, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Alan Bennett 5
  Group 3rd   Sandy Gelinas 3
Saturday Group 2nd   John Rowton 7
  Group 2nd   Michael Gelinas 5

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 22 to May 24, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Michael Woods (Dr) 29
Saturday Group 1st   Ricardo Saldana 33

Show Date
Forest City Kennel Club May 14 to May 16, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Linda Millman 13

Show Date
Arnprior Canine Association May 07 to May 09, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sharon Derrick 31
Saturday Group 1st   William Byrne 45
Friday Group 3rd   Gutenberg Soares 22

Show Date
Lakehead Kennel Club April 30 to May 02, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Michael Shoreman 12

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 23 to April 25, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Linda Millman 33

Show Date
Kent Kennel Klub April 16 to April 18, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michael Hill 16
Saturday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 21
Friday Group 2nd   Edna Gonzales Sanchez Rubio 10

Show Date
Champlain Dog Club April 09 to April 11, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Charles Bett 20
Saturday Group 2nd   Peggy Gutierrez-Otero 29

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 02 to April 04, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Shirley Limoges 36
Friday Group 3rd   Robert Dawson 30

Show Date
Nickel Dictrict Kennel Club March 26 to March 28, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Phyllis Pancel 18
Saturday Group 4th   Elaine Whitney 20
  Group 4th   Robert Whitney 20
Friday Group 3rd   Barbara Arndt 20

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 20 to March 21, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thomas Nesbitt 18

Show Date
Scarborough Kennel Club March 05 to March 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rita Walker 32
Saturday Group 2nd   Sari Brewster Tietjen 34
Friday Group 4th   John B. Ross 22

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By