Multi BIS BISS GChEX. NicNak's Second To None CGN
Yorkshire Terrier
(Click on breed to view standings)
Call Name: Newt - (Male)
Owner: Gail Webster
Breeder: Laurie Hunter
Handler: Lynda Torrance
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 2
All Breed Ranking: 4 4 3 4 5

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
19 6 93 25 3 1   4 0 0 1 6   8014
Win Record - 2013
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Alan Bennett 5
  Group 1st   Alan Bennett 25
Saturday Best Of Breed   Allan Pepper 10
  Group 2nd   Allan Pepper 36
Friday Group 1st   Evelyn Beilhartz 30
  Best Of Breed   Evelyn Beilhartz 5

Show Date
Canadian Yorkshire Terrier Association November 30 to November 30, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Victoria Thomas 23

Show Date
Caledon Kennel Association November 29 to December 01, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Nina Karlsdotter 59
  Best Of Breed   Nina Karlsdotter 8
Saturday Best Of Breed   Toddie Clark 14
  Group 1st   Toddie Clark 70
Friday Best In Show   Houston Clark 443
  Group 1st   Houston Clark 64
  Best Of Breed   Houston Clark 10

Show Date
Show of Shows November 16 to November 16, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   James Reynolds 33
  Best Of Breed   James Reynolds 1
Saturday Group 2nd   Rita Walker 30
  Best Of Breed   Rita Walker 2
Friday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
  Group 2nd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 23

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Hill 225
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 6
  Group 1st   Jocelyne Gagne 35
Saturday Best In Show   Virginia Lyne 261
  Group 1st   Michael Hill 43
  Best Of Breed   Michael Hill 6
Friday Best In Show   Robert Shreve 197
  Best Of Breed   Virginia Lyne 2
  Group 1st   Virginia Lyne 37

Show Date
Lakeside Toy Dog Fanciers November 03 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Hutton 7
  Group 4th   Robert Hutton 57

Show Date
Trillium Dog Fanciers November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Eugene Blake 74
  Best Of Breed   Eugene Blake 8
Saturday Best Of Breed   Susan St.John-Brown 8
  Group 2nd   Susan St.John-Brown 84
Friday Best Of Breed   David Markus 5
  Group 1st   David Markus 72

Show Date
Toy Dog Club Of Ontario November 01 to November 01, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Kenneth Edh 5
  Group 1st   Kenneth Edh 75

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Sandy Gelinas N/A
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 3
  Group 1st   Sandy Gelinas 27
Saturday Group 1st   Michael Gelinas 28
  Best Of Breed   Michael Gelinas 3
Friday Group 1st   Elaine Whitney 15
  Best Of Breed   Elaine Whitney 2

Show Date
Elgin County Kennel Club October 18 to October 20, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Christian Gomez 0
  Group 2nd   Christian Gomez 38
Saturday Best Of Breed   Gloria Geringer 3
  Group 2nd   Gloria Geringer 57
Friday Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Group 2nd   Margaret Jones 39

Show Date
Wine Country Kennel Club October 11 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Thora Brown 17
  Best Of Breed   Thora Brown 0
Sunday Best In Show   Thora Brown 207
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 1st   Robert Whitney 23
Saturday Reserve Best In Show   Oscar Echandi N/A
  Best Of Breed   Norma Fonseca 0
  Group 1st   Norma Fonseca 29
Friday Best In Show   Norma Fonseca 146
  Best Of Breed   Oscar Echandi 0
  Group 1st   Oscar Echandi 14

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 04 to October 06, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Shirley Limoges 24
  Best Of Breed   Shirley Limoges 0
Saturday Group 1st   Larry Kereluke 29
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Friday Group 1st   Vickie Umpleby 20
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Dianne Miller 131
  Group 1st   Judith Taylor 22
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 1st   Dianne Miller 22
Saturday Best In Show   Kathrine Grant 165
  Group 1st   Marilyn Foulds 23
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 0
Friday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Group 1st   Michael Shoreman 27
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Group 1st   Rosemary Shoreman 25

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 13 to September 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Maida Puterman 25
  Best Of Breed   Maida Puterman 1
Saturday Group 3rd   Isidro Castro (Dr) 44
  Best Of Breed   Isidro Castro (Dr) 10
Friday Group 1st   Gail Forsythe 27
  Best Of Breed   Gail Forsythe 2

Show Date
Skaha Kennel Club September 06 to September 08, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Linda Kraft 28
  Best Of Breed   Linda Kraft 1
Saturday Best Of Breed   Lois Wilson 1
  Group 2nd   Lois Wilson 32
Friday Group 1st   Yvonne Savard 35
  Best Of Breed   Yvonne Savard 1

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 29 to September 01, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Hill 182
  Group 1st   Michael Hill 34
  Best Of Breed   Michael Hill 4
Saturday Reserve Best In Show   Thora Brown N/A
  Best Of Breed   Thora Brown 4
  Group 1st   Thora Brown 43
Friday Best Of Breed   Phyllis Pancel 2
  Group 1st   Phyllis Pancel 32
Thursday Best Of Breed   Thomas Alexander 2
  Group 2nd   Thomas Alexander 22

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 23 to August 26, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nicholas De Bedout 1
  Group 2nd   Nicholas De Bedout 26
Saturday Best Of Breed   David Swartwood 0
  Group 3rd   David Swartwood 20
Friday Group 1st   David Kirkland 21
  Best Of Breed   David Kirkland 1

Show Date
Manitoba Canine Association August 15 to August 18, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Guy Spagnolo 13
  Best Of Breed   Guy Spagnolo 0
Saturday Group 1st   Thomas Touzel 14
  Best Of Breed   Thomas Touzel 0
Friday Best Of Breed   Jean McErlane 0
  Group 1st   Jean McErlane 10
Thursday Reserve Best In Show   Yvonne Savard N/A
  Group 1st   Yvonne Savard 12
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0

Show Date
Toy Dog Club Of Alberta August 09 to August 09, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Robert Denis 2
  Group 1st   Robert Denis 41

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Lee Anne Bateman 317
  Group 1st   Bart Miller 45
  Best Of Breed   Bart Miller 2
Saturday Group 1st   Karen Chant 46
  Best Of Breed   Karen Chant 2
Friday Group 1st   Honey Glendinning 43
  Best Of Breed   Honey Glendinning 3
Thursday Best In Show   Honey Glendinning 305
  Group 1st   Larry Kereluke 38
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Margaret Davis 4
  Group 2nd   Margaret Davis 65
Sunday Best Of Breed   Robert Stein 5
  Group 4th   Robert Stein 69
Saturday Group 1st   Denys Janssen 95
  Best Of Breed   Denys Janssen 5
Friday Group 1st   Jon Cole 91
  Best Of Breed   Jon Cole 5

Show Date
Southern Alberta Toy Dog Fanciers August 02 to August 02, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Ann Ingram 2
  Group 1st   Ann Ingram 92

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 26 to July 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Group 2nd   Wendy Paquette 43
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 1st   Honey Glendinning 51
Friday Best Of Breed   Leyda Perez 2
  Group 1st   Leyda Perez 42

Show Date
Valley Kennel Club July 22 to July 24, 2013
Day Position   Judge Points
Wednesday Best In Show   Patricia Nemirovsky de Alsina 147
  Group 1st   Dianne Besoff 19
  Best Of Breed   Dianne Besoff 0
Tuesday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 0
  Group 1st   Patricia Nemirovsky de Alsina 24
Monday Reserve Best In Show   Ronald Besoff N/A
  Group 1st   Ronald Besoff 21
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Ronald Besoff 0
  Group 1st   Letitia Bett 19

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 21, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 21
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Group 1st   Jacqueline Rusby 21
Friday Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Group 1st   Martin Doherty 18

Show Date
Association Canine Charlevoisienne July 13 to July 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Donald Fitzsimmons 151
  Best In Show   William Gunn 140
  Group 1st   Karsten Kaemling 21
  Group 1st   Janet Buchanan 25
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
  Best Of Breed   Janet Buchanan 2
Saturday Best In Show   Karsten Kaemling 149
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 3
  Best Of Breed   William Gunn 3
  Group 2nd   Donald Fitzsimmons 20
  Group 1st   William Gunn 25

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 05 to July 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carmen Haller 3
  Group 1st   Carmen Haller 39
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 3
  Group 1st   Janet Lobb 38
Friday Best Of Breed   Judith Byrne 1
  Group 1st   Judith Byrne 33
  Best Of Breed   William Byrne 1
  Group 1st   William Byrne 27

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 28 to June 30, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Cruz 5
  Group 2nd   Patricia Cruz 34
Saturday Reserve Best In Show   Patricia Cruz N/A
  Group 1st   Denys Janssen 42
  Best Of Breed   Denys Janssen 5
Friday Group 1st   Rita Walker 21
  Best Of Breed   Rita Walker 1

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 21 to June 23, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 4
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 44
Friday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Group 2nd   Bruce Owen 35

Show Date
St Francis Kennel & Obedience Club June 13 to June 16, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Shirley Limoges 171
  Best Of Breed   Shirley Limoges 3
  Group 1st   Shirley Limoges 47
Saturday Best In Show   Jack Ireland 200
  Group 1st   Jack Ireland 39
  Best Of Breed   Jack Ireland 3
Friday Group 1st   Fred Heal 34
  Best Of Breed   Fred Heal 0
Thursday Group 1st   Melvin Beech 35
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Group 1st   Joan Beech 35
  Best Of Breed   Joan Beech 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 06 to June 09, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter Green 6
  Group 1st   Peter Green 67
Saturday Group 1st   Gabriel Valdez-Valdes 55
  Best Of Breed   Gabriel Valdez-Valdes 4
Friday Group 2nd   William Usherwood 41
  Best Of Breed   William Usherwood 4
Thursday Best Of Breed   Michael Guy 4
  Group 1st   Gael Morison 33

Show Date
Societe Canine de Thetford May 25 to May 26, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Group 1st   Jacqueline Rusby 26
  Group 1st   Dianne Miller 33
  Best Of Breed   Dianne Miller 2
Saturday Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 34
  Group 1st   Valerie Gervais 32
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 2
  Best Of Breed   Valerie Gervais 2

Show Date
Mount Royal Toy Dog Fanciers May 19 to May 19, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michele Billings 2
  Group 1st   Michele Billings 47

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 18 to May 20, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 3
  Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 33
Sunday Group 1st   Skip Stanbridge 43
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 4
Saturday Group 1st   Joy Lynne Huntley 46
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 5

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 03 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Rowton 0
  Group 1st   John Rowton 35
Saturday Best In Show   Jack Ireland 220
  Group 1st   Jack Ireland 32
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
Friday Group 1st   Joy Lynne Huntley 32
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 26 to April 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Melvin Beech 5
  Group 1st   Melvin Beech 29
Saturday Group 2nd   Joan Beech 26
  Best Of Breed   Joan Beech 4
Friday Group 2nd   Rosemary Shoreman 14
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 2

Show Date
Champlain Dog Club April 12 to April 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Kim Ramey-Leblanc 14
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
Saturday Group 2nd   Allan Brown 17
  Best Of Breed   Allan Brown 0
Friday Group 2nd   Thora Brown 13
  Best Of Breed   Shari Robinson 0

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 05 to April 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Alan Ewles 3
Saturday Best Of Breed   John B. Ross 3
  Group 1st   John B. Ross 30
Friday Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Group 1st   Valerie Gervais 20

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Neil Graves 64
  Best Of Breed   Neil Graves 2
Saturday Best In Show   Grant Townsend 377
  Group 1st   Grant Townsend 66
  Best Of Breed   Grant Townsend 3
Friday Group 1st   Sharon Derrick 54
  Best Of Breed   Sharon Derrick 1

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   June Penta 40
  Best Of Breed   June Penta 3
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 5
  Group 1st   Honey Glendinning 43
Friday Best Of Breed   Ed Wild 3
  Group 2nd   Ed Wild 23

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jane Forsyth 29
  Best Of Breed   Jane Forsyth 0
Saturday Group 1st   Joy Lynne Huntley 32
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2
Friday Group 1st   Michael Hill 21
  Best Of Breed   Michael Hill 0

Show Date
Ontario Breeders Association February 16 to February 18, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Thomas Alexander 3
  Group 1st   Thomas Alexander 19
Sunday Best Of Breed   Sandra Anderson 4
  Group 1st   Stephen Dainard 28
Saturday Group 1st   Richard Paquette 29
  Best Of Breed   Richard Paquette 5

Show Date
Wildwood Kennel Club January 31 to February 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Wayne Thompson 18
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Saturday Best Of Breed   Lynn Storeshaw 3
  Group 1st   Lynn Storeshaw 26

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 1 1 1 2 2
Group Ranking: 10 10 11 19 21
All Breed Ranking: 39 36 38 115 134

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 0 16 9 9 5   3 1 0 0 5   2247
Win Record - 2012
Show Date
Canadian Yorkshire Terrier Association November 24 to November 24, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 9

Show Date
Caledon Kennel Association November 23 to November 25, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathleen Grosso 3
  Group 3rd   Kathleen Grosso 27

Show Date
Show Of Shows November 17 to November 17, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Larry Kereluke 1
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
  Group 3rd   Barbara Dempsey Alderman 34
Friday Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 1

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 09 to November 11, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Linda Millman 22
  Best Of Breed   Linda Millman 2
Saturday Group 4th   Len Harfield 12
  Best Of Breed   Len Harfield 0
Friday Group 1st   Terry Carter 16
  Best Of Breed   Terry Carter 0

Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Frank Sabella 4
  Group 3rd   Frank Sabella 44
Saturday Group 2nd   Charlotte McGowan 39
  Best Of Breed   Charlotte McGowan 4
Friday Best Of Breed   Arley Hussin 1

Show Date
Lakeside Toy Dog Fanciers October 28 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Gloria Geringer 65
  Best Of Breed   Gloria Geringer 4

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Shirley Limoges 52
  Best Of Breed   Sherry Daigle 4
  Best Of The Best In Specialties   Gloria Geringer N/A
Saturday Group 1st   James Reynolds 76
  Best Of Breed   James Reynolds 4
Friday Group 1st   Joe Walton 66
  Best Of Breed   Joe Walton 3

Show Date
Toy Dog Club of Ontario October 26 to October 26, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Edd Bivin 3
  Group 1st   Edd Bivin 56

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Colette Muldoon 271
  Group 1st   John Muldoon 35
  Best Of Breed   John Muldoon 3
Saturday Group 2nd   Joy Lynne Huntley 34
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 3
Friday Best Of Breed   Michel Bouchard 2
  Group 3rd   Michel Bouchard 19
  Group 1st   Fred Heal 24
  Best Of Breed   Fred Heal 2

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Linda Millman 54
  Best Of Breed   Carmen Haller 2
Sunday Group 1st   Jane Forsyth 61
  Best Of Breed   Linda Millman 1
Saturday Best In Show   Gabriel Valdez-Valdes 382
  Group 1st   Gabriel Valdez-Valdes 70
  Best Of Breed   Gabriel Valdez-Valdes 1
Friday Best Of Breed   Shawn Nichols 2
  Group 1st   Grant Townsend 63

Show Date
Sudbury Toy Fanciers September 16 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Fred Bassett 13
  Best Of Breed   Fred Bassett 1

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 13 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Walker 0
  Group 4th   Rita Walker 7
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2
  Group 1st   Lee Anne Bateman 20
Friday Group 2nd   David Markus 15
  Best Of Breed   Alan Bennett 2
  Best Of Breed   David Markus 2
  Group 2nd   Alan Bennett 18
Thursday Best Of Breed   Evelyn Beilhartz 2
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 2
  Group 2nd   Raymond Lariviere 18
  Group 3rd   Evelyn Beilhartz 20

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 3
Saturday Best Of Breed   Alan Ewles 4
Friday Group 3rd   Rafael de Santiago 18
  Best Of Breed   Rafael de Santiago 3
  Best Of Breed   Olga Gagne 4
  Group 4th   Olga Gagne 14

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Michael Canalizo 26
  Best Of Breed   Michael Canalizo 2
Sunday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 4
Saturday Best Of Breed   Carmen Haller 3
  Group 3rd   Carmen Haller 30
Friday Best Of Breed   Ed Wild 3
  Group 2nd   Ed Wild 24

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Frank Cresci 3
Sunday Best Of Breed   Benjamin Luxton 3
  Group 4th   Benjamin Luxton 62
Saturday Best Of Breed   Doug Windsor 3
Friday Group 2nd   Allan Pepper 73
  Best Of Breed   Allan Pepper 3

Show Date
Southern Alberta Toy Dog Fanciers August 03 to August 03, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Hiroshi Kamisato 99
  Best Of Breed   Hiroshi Kamisato 4

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 06 to July 08, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 2
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 2
Friday Best Of Breed   Lynda Berar 2

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 30 to July 02, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Kornelija Butrimova 1
Sunday Group 3rd   Robert Whitney 32
  Best Of Breed   Robert Whitney 1
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 1

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 2
  Best Of Breed   John Rowton 2
Saturday Best Of Breed   Linda Millman 2
Friday Best In Show   Skip Stanbridge 151
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 1
  Best Of Breed   Nancy Popovich 1
  Group 1st   Nancy Popovich 30
  Group 1st   Skip Stanbridge 34

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Doug Gaudin 22
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1
  Group 1st   Avery Gaudin 22
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 1
  Group 4th   Margaret Jones 16
  Best Of Breed   Margaret Jones 1
  Group 1st   Rick Fehler 22
Saturday Best Of Breed   David Swartwood 1
  Group 2nd   Carol Graham 18
  Best Of Breed   Carol Graham 1

Show Date
Renaissance Dog Association April 06 to April 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edgar Bajona 7
Friday Best Of Breed   Oscar Valverde-Calvo 9

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 50 49 46 44 37
All Breed Ranking: 307 296 282 254 234

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 2 1 5 5   0 0 0 0 1   393
Win Record - 2011
Show Date
Show of Shows November 19 to November 19, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   N/A

Show Date
Skaha Kennel Club September 09 to September 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 1

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Harry O'Donoghue 4
Saturday Best Of Breed   Ricardo Saldana 5
Friday Best Of Breed   Valerie Hansen 5

Show Date
Southern Alberta Toy Dog Fanciers July 29 to July 29, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Michael Hill 5

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 15 to July 17, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 3

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Barbara Watt 14
  Best Of Breed   Nancy Popovich 6
  Group 3rd   Nancy Popovich 20
  Best Of Breed   Barbara Watt 4
Saturday Group 4th   Donna Cole 18
  Best Of Breed   Martin Doherty 7
  Best Of Breed   Donna Cole 7
Friday Best Of Breed   Margaret Jones 7

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Langfeld 2
  Best Of Breed   David Eadie 2
Saturday Best Of Breed   Laura Thompson 2
  Group 4th   Laura Thompson 13
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0
Friday Best Of Breed   Donald Emslie 2
  Best Of Breed   Tim Doxtater 2

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Susan Badick 0
  Group 4th   Susan Badick 14
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0
Sunday Best In Show   Barbara Watt 125
  Group 3rd   Mel Saranchuk 13
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Best Of Breed   Barbara Watt 0
  Group 1st   Barbara Watt 18
Saturday Group 3rd   Geraldine Taylor 17
  Group 4th   Judith Shurb 12
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Best Of Breed   Judith Shurb 0

Show Date
Medicine Hat Canine Association May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 3
  Group 2nd   Virginia Lyne 21
Saturday Best Of Breed   Phyllis Wolfish 1
  Group 3rd   Phyllis Wolfish 17
Friday Group 1st   Gail Forsythe 23
  Best Of Breed   Gail Forsythe 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club March 11 to March 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Walter Pinsker 36
  Best Of Breed   Walter Pinsker 1
Saturday Best Of Breed   Skip Stanbridge 1
Friday Best Of Breed   Karsten Kaemling 1

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club February 04 to February 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Denis 1
Saturday Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 1
Friday Best Of Breed   Edd Bivin 1

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2010
Show Date
Battle River Canine Association October 22 to October 24, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Carol Graham N/A

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 03 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Donald Emslie N/A

Show Date
Alberta Kennel Club July 30 to August 02, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Steven Keating (Dr) N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By