Am/Can Ch. Unmistakably Windstorm
Saluki
(Click on breed to view standings)
Call Name: Misty - (Female)
Owner: Randy & Starr White
Breeder: Randy & Starr White
Handler: Allison Foley, CPHA
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 12 10 10 10 6
All Breed Ranking: 90 87 79 68 57

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 0 21 13 11 2   0 0 0 0 0   1194
Win Record - 2012
Show Date
Chaleur Canine Club July 14 to July 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Nicolas De Bedout 160
  Best Of Breed   Alfredo Gomez 0
  Group 1st   Alfredo Gomez 17
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 0
  Group 1st   Nicolas De Bedout 17
Saturday Group 2nd   Ivan Sandoval 16
  Best Of Breed   Ivan Sandoval 0
  Best Of Breed   Leyda Perez 0
  Group 3rd   Leyda Perez 15

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club June 30 to July 01, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Ray Smith 13
  Best Of Breed   Ray Smith 0

Show Date
Evangeline Kennel Club June 23 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John B. Ross 0
  Group 3rd   Wayne Thompson 12
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 1st   John B. Ross 15

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 15 to June 17, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Paterson 4
  Group 1st   David Paterson 37
Saturday Best Of Breed   Doug Gaudin 4
  Group 1st   Doug Gaudin 36
Friday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 2nd   Avery Gaudin 14

Show Date
Oromocto Kennel Club June 09 to June 10, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Group 1st   Allan Brown 12
  Group 1st   Thora Brown 16
Saturday Group 3rd   Pamela Bruce 12
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Tantramar Kennel Club May 19 to May 20, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Group 1st   Edgar Bajona 9
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Group 1st   Richard Lopaschuk 14
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 13
  Group 2nd   Donald Wallace 12
  Best Of Breed   Donald Wallace 0

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 12 to May 13, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Heather Langfeld 12
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Group 1st   Larry Kereluke 14
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Saturday Best In Show   Richard Paquette 159
  Best In Show   James Reynolds 155
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 1st   Richard Paquette 12
  Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 1st   James Reynolds 12

Show Date
Moncton Kennel Club May 05 to May 06, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ray Smith 10
  Best Of Breed   Ray Smith 0
Saturday Group 1st   William Gunn 15
  Best Of Breed   William Gunn 0

Show Date
Club Canin De L'estrie April 13 to April 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mike Macbeth 1
  Group 3rd   Mike Macbeth 22
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 2
Friday Best Of Breed   Leslie Rogers 2
  Group 2nd   Leslie Rogers 21

Show Date
Nickel District Kennel Club March 30 to April 01, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Alexander 15
  Best Of Breed   Sandy Alexander 2
  Best Of Breed   Thomas Alexander 2
  Group 1st   Sandy Alexander 16
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 1
  Group 4th   Robert Rowbotham 7
  Group 4th   Patricia Fitzsimmons 8
  Best Of Breed   Patricia Fitzsimmons 2
Friday Group 1st   Sean Shields 14
  Best Of Breed   Charles Cyopik 1
  Best Of Breed   Sean Shields 2
  Group 2nd   Charles Cyopik 12

Show Date
Cobequid Dog Club March 17 to March 18, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Karl Erik Johansson 0
  Group 3rd   Karl Erik Johansson 28
Saturday Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Group 2nd   Brian Taylor 27

Show Date
Ontario Breeders Association February 17 to February 20, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Group 1st   Geraldine Taylor 18
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Group 2nd   Michael Gelinas 18
Sunday Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Group 3rd   Sandy Gelinas 18
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Group 1st   Linda Kraft 25
Saturday Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Group 2nd   Phyllis Pancel 25
  Best Of Breed   Thomas Burke 0
  Group 3rd   Thomas Burke 14
Friday Best Of Breed   David McIntyre 0
  Group 2nd   Patricia Taylor 12
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 3rd   David McIntyre 11

Show Date
Woodstock & District Canine Association January 27 to January 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sean Shields 24
  Best Of Breed   Sean Shields 0
Saturday Best Of Breed   Roger Hartinger 0
Friday Group 1st   Keke Kahn 10
  Best Of Breed   Keke Kahn 0

Show Date
Elgin County Kennel Club January 20 to January 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   James Frederiksen 13
  Best Of Breed   James Frederiksen 0
Saturday Group 2nd   Sharon Derrick 16
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Friday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 3rd   Lisa Avery 14
  Best Of Breed   Lisa Avery 0
  Group 1st   Larry Kereluke 16

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 5 5 5 3 3
All Breed Ranking: 39 39 37 35 37

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 0 38 28 14 5   0 0 0 0 0   2118
Win Record - 2011
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 09 to December 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Phyllis Wolfish 26
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 0
Saturday Best Of Breed   Charles Olvis 0
Friday Group 4th   Jack Ireland 12
  Best Of Breed   Jack Ireland 2

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Friday Best Of Breed   Beverly Capstick 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Polly Smith 0
Friday Best Of Breed   Carlos Quinones 0

Show Date
Kent Kennel Klub November 18 to November 20, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   David Swartwood 0

Show Date
Moncton Kennel Club November 12 to November 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Group 2nd   Ron Mahon 17
Saturday Group 2nd   Michelle Scott 18
  Best Of Breed   Michelle Scott 0

Show Date
United Kennel Club November 04 to November 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 24
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
Saturday Group 2nd   Larry Kereluke 23
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Friday Best Of Breed   Brian Taylor 1
  Group 3rd   Brian Taylor 13

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 0
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 0
  Group 2nd   Shirley Limoges 36
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 4th   Jocelyne Gagne 14

Show Date
London Canine Association October 14 to October 16, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Susan Badick 0
Saturday Group 3rd   Deborah Graffmann 40
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
Friday Best Of Breed   Christopher Neilson 0

Show Date
Cobequid Dog Club October 08 to October 09, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Fernando da Costa Maia 25
  Best Of Breed   Fernando da Costa Maia 1
Saturday Group 1st   Margaret Jones 27
  Best Of Breed   Margaret Jones 1

Show Date
Miramichi Kennel Club September 24 to September 25, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 2nd   Thomas Burke 6
  Best Of Breed   Thomas Burke 0
  Group 1st   Rick Fehler 6
Saturday Best Of Breed   David Markus 0
  Group 1st   Mary White 7
  Best Of Breed   Mary White 0
  Group 1st   David Markus 6

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 2
  Group 2nd   Pamela Bruce 17
  Best Of Breed   Michelle Scott 1
  Group 1st   Michelle Scott 17

Show Date
Pictou County Kennel Club September 10 to September 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Edgar Bajona 11
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
Saturday Group 1st   Deborah Graffmann 10
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0

Show Date
Halifax Kennel Club September 03 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Shirley Limoges 19
  Best Of Breed   Shirley Limoges 1
Sunday Group 1st   Carol Graham 37
  Best Of Breed   Carol Graham 1
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1
  Group 1st   Lee Anne Bateman 41

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 20 to August 23, 2011
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 2nd   Wayne Thompson 13
Sunday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
  Group 1st   Aldon Garland 19
Saturday Best Of Breed   Michael Forte 0
  Group 1st   Michael Forte 17

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 08, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Lloyd Allewell 7
  Group 2nd   Lloyd Allewell 24
Friday Best Of Breed   Phyllis Pancel 8
  Group 2nd   Phyllis Pancel 23

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Martin Doherty 0
Wednesday Group 1st   Maida Puterman 19
  Group 1st   John (Fred) Peddie 19
  Best Of Breed   Maida Puterman 0
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 0
Tuesday Group 2nd   Sandy Gelinas 13
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Natalji Nekrosiene 0
  Group 2nd   Natalji Nekrosiene 15
Sunday Group 3rd   Ron Mahon 12
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Saturday Group 1st   Sean Shields 19
  Best Of Breed   Sean Shields 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Joy Hodgkinson 2
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
Thursday Best Of Breed   Mike Macbeth 0
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Group 3rd   Fred Dewsbury 4
  Group 1st   Mike Macbeth 10
Wednesday Group 2nd   Brian Taylor 5
  Group 1st   David Paterson 5
  Best Of Breed   David Paterson 0
  Best Of Breed   Brian Taylor 0

Show Date
Chaleur Canine Club July 16 to July 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Group 1st   Thomas Touzel 6
  Best Of Breed   Thomas Touzel 0
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 7
Saturday Group 1st   Tim Doxtater 7
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0
  Group 1st   Donald Emslie 6
  Best Of Breed   Donald Emslie 0

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 09 to July 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 10
  Group 3rd   Ole Nielsen 9
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
Saturday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 0
  Best Of Breed   Polly Smith 0
  Group 4th   Robert Smith (Dr) 9

Show Date
Bluewater Kennel Club July 05 to July 07, 2011
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 2nd   Kristen Francis 19
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Tuesday Group 3rd   Joe Lobb 11
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   James Frederiksen 0
  Best Of Breed   Bud Haverstock 0
  Group 1st   Bud Haverstock 17
Sunday Group 1st   Michelle Scott 20
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Saturday Group 2nd   Elaine Whitney 20
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Friday Group 1st   Deborah Graffmann 22
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 2

Show Date
Evangeline Kennel Club June 25 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Natalie Dunfee 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 1st   Patricia Taylor 16
  Group 2nd   Natalie Dunfee 16
Saturday Best In Show   Charles Cyopik 153
  Group 1st   Mel Saranchuk 18
  Group 1st   Charles Cyopik 20
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Best Of Breed   Charles Cyopik 0

Show Date
Abegweit Kennel Club June 18 to June 19, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Olivia Aguilar de Arozamena 0
  Best Of Breed   Felicitas Helene Mattosch 0
Saturday Group 2nd   Ivan Sandoval 13
  Best Of Breed   Luiz Cabral Costa 0
  Best Of Breed   Ivan Sandoval 0
  Group 2nd   Luiz Cabral Costa 13

Show Date
Societe Canine de Thetford May 28 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Brown 0
  Group 2nd   Allan Brown 10
  Best Of Breed   Guy Jeavons 1
  Group 3rd   Guy Jeavons 9
Saturday Group 2nd   Thora Brown 13
  Best Of Breed   Thomas Burke 1
  Group 1st   Thomas Burke 14
  Best Of Breed   Thora Brown 1

Show Date
Tantramar Kennel Club May 21 to May 22, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Bett 0
  Group 2nd   Charles Bett 13
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Group 3rd   Letitia Bett 12
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 19
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 1st   Nancy Popovich 17

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 14 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Of Breed   Neil Graves 0

Show Date
Moncton Kennel Club May 07 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Len Harfield 0
  Group 1st   Len Harfield 10

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 8
  Group 3rd   Juan Alberto Grillo Londono 27
Saturday Best Of Breed   Judith Shurb 11
  Group 2nd   Judith Shurb 44
Friday Group 2nd   Walter Pinsker 33
  Best Of Breed   Walter Pinsker 5

Show Date
Pictou County Kennel Club April 16 to April 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Marilyn Mincey 0
  Group 1st   Marilyn Mincey 13
Saturday Best Of Breed   Chan Weng Woh 0
  Group 1st   Chan Weng Woh 12

Show Date
Renaissance Dog Association April 08 to April 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cec Ringstrom 8
  Group 1st   Cec Ringstrom 117
Saturday Best Of Breed   Butch MacDonald 9
  Group 1st   Butch MacDonald 127
Friday Group 3rd   John B. Ross 62
  Best Of Breed   John B. Ross 12

Show Date
Nickel District Kennel Club March 25 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Joan Beech 9
  Best Of Breed   Joan Beech 1

Show Date
Cobequid Dog Club March 19 to March 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Group 1st   Sharon Derrick 27
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 1st   Rick Fehler 29

Show Date
The Purina National March 11 to March 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 2
Saturday Best Of Breed   Betty-Anne Stenmark 3
Friday Best Of Breed   Goran Bodegard 1

Show Date
Ontario Breeders Association February 18 to February 21, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Doug Gaudin 270
  Best Of Breed   Doug Gaudin 2
  Group 1st   Doug Gaudin 31
Friday Best Of Breed   Donna Cole 2
  Group 2nd   Donna Cole 40

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Markus 0
  Group 4th   David Markus 25
Saturday Group 3rd   John B. Ross 24
  Best Of Breed   John B. Ross 0
Friday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 2nd   Rick Fehler 23

Show Date
Elgin County Kennel Club January 21 to January 23, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ramon Podesta 0
Saturday Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Group 4th   Carmen Haller 25
Friday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 2nd   Kathrine Grant 25

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By