AKC/CKC GCH Xoe-Eleki's Emerald City
Pug
(Click on breed to view standings)

Call Name: Oz - (Male)
Owner: Michelle Chisholm & Leanna Mottus
Breeder: Leanna Mottus & Elyse Fernets
Conformation Handler: Michelle Chisholm & Kim Groves-McLaughlin
Performance Handler: Michelle Chisholm
Website: http://www.xoepugs.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 5 5 5 4 4
Group Ranking: 33 31 45 27 22
All Breed Ranking: 214 190 340 216 143

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 3 1 1 2   0 0 0 0 0   287
Win Record - 2018
Show Date
Ontario County Kennel Club June 08 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 0
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 1 (1-0-1-0)
Friday Reserve Best In Show   Stephen Dainard 145 (0-0-1-0)
  Group 1st   Stephen Dainard 28
  Group 1st   Robert Whitney 28
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Robert Whitney 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 24 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Elizabeth Muthard 14
  Best Of Breed   Elizabeth Muthard 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Ed Wild 2 (0-2-1-0)
Saturday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 16
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2 (0-2-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Charles Olvis N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Margaret Jones 4 (1-1-3-0)
Saturday Select Dog   Dana Cline N/A
Friday Group 4th   Brian Taylor 16
  Best Of Breed   Brian Taylor 3 (1-1-2-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Leonard 4 (1-2-2-0)
Saturday Group 4th   Mike Macbeth 29
  Best Of Breed   Mike Macbeth 4 (1-2-2-0)
Friday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 3 (1-2-1-0)
Thursday Group 1st   Elaine Whitney 25
  Best Of Breed   Elaine Whitney 3 (1-2-1-0)

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 16 16 15 15 13
All Breed Ranking: 74 74 68 78 68

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 0 11 9 8 9   1 0 0 0 3   1251
Win Record - 2017
Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Nancy Liebes N/A
Saturday Select Dog   Nina Karlsdotter N/A
Friday Best Of Breed   Benny Blid von Schedvin 7 (1-2-3-2)

Show Date
Pug Club Of Canada October 29 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gloria Geringer 13

Show Date
Pug Dog Club Of Ontario October 28 to October 28, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Patrick McManus 13

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sandra Orford 61
  Best Of Breed LTD Breed Show Elaine Whitney 7
  Best Of Breed   Sandra Orford 7 (3-1-3-1)
Saturday Group 4th   Shawn Nichols 41
  Best Of Breed   Shawn Nichols 10 (5-2-2-2)
Friday Select Dog   Erin Brown N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Laurie Campbell 33
  Best Of Breed   Laurie Campbell 1 (0-0-2-0)
Friday Group 4th   Guy Jeavons 15
  Group 4th   Barbara Heal 16
  Best Of Breed   Barbara Heal 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thora Brown 10
  Group 3rd   Olga Gagne 9
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
Saturday Group 4th   Deirdre McKinnon 4
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 5 (2-0-3-1)
Saturday Select Dog   Alberto Berrios N/A
Friday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 3 (0-0-3-1)

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rafael Malo Alcrudo 24
  Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 0
Saturday Group 3rd   Ole Nielsen 27
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
Friday Group 2nd   Rosemary Shoreman 24
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Thursday Group 1st   Michael Guy 17
  Best Of Breed   Michael Guy 0

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 24, 2017
Day Position   Judge Points
Wednesday Best In Show   Robert Whitney 154 *
  Group 1st   Robert Whitney 33
  Best Of Breed   Robert Whitney 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Kerrie Reeder 2 (0-0-2-1)

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Judith Byrne N/A
Saturday Group 2nd   William Byrne 22
  Best Of Breed   William Byrne 7 (2-4-2-0)
Friday Group 1st   Stephen Dainard 25
  Group 1st   Fred Dewsbury 24
  Best Of Breed   Stephen Dainard 8 (3-3-3-0)
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 9 (3-4-3-0)

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   William Gunn 13
  Best Of Breed   William Gunn 0
Saturday Best Of Breed   Allan Brown 0
Friday Group 1st   Vickie Umpleby 17
  Group 2nd   Thora Brown 13
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Kawartha Kennel Club July 01 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 7
  Group 4th   Glen Stark 12
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1
  Best Of Breed   Glen Stark 1
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 1
  Best Of Breed   Jack Ireland 1

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to June 30, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Terry Carter 1

Show Date
Ontario County Kennel Club June 09 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Garry Allan 20
  Best Of Breed   Garry Allan 4
Saturday Group 4th   Ivan Sandoval 20
  Best Of Breed   Ivan Sandoval 3
Friday Group 2nd   Joanne Fernall 21
  Best Of Breed   Joanne Fernall 4

Show Date
Mount Royal Toy Dog Fanciers May 21 to May 21, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 32
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 5

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sandra Orford 38
  Best Of Breed   Sandra Orford 5
Saturday Group 1st   Michael Guy 41
  Group 4th LTD Breed Show Bonnie Derry 30
  Best Of Breed LTD Breed Show Bonnie Derry 6
  Best Of Breed   Michael Guy 5

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Letitia Bett 37
  Best Of Breed   Letitia Bett 5
Saturday Group 2nd   Janet Lobb 35
  Best Of Breed   Janet Lobb 3
Friday Group 4th   Cheryl Myers-Egerton 24
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 15 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lee Anne Bateman 22
  Group 1st   Robert Rowbotham 26
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 1
Saturday Best In Show   Robert Rowbotham 183
  Group 1st   Dianne Miller 28
  Best Of Breed   Dianne Miller 1
  Best Of Breed   Michel Bouchard 1

Show Date
Ontario Breeders Association March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michel Bouchard 13
  Best Of Breed   Michel Bouchard 1
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 4
Friday Group 3rd   Luis Pinto Teixeira 17
  Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 4

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Edd Bivin 31
  Best Of Breed   Edd Bivin 8 (3-3-2-1)
Saturday Best Of Breed   Donna Conod 8 (3-3-2-1)
Friday Group 3rd   Glen Stark 27
  Best Of Breed   Glen Stark 8 (3-3-2-1)

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 5 5 5 6 5
Group Ranking: 39 39 34 40 36
All Breed Ranking: 231 228 211 255 249

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 1 2 2 4   0 0 0 0 2   410
Win Record - 2016
Show Date
Pug Club Of Canada October 30 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Canalizo 12

Show Date
Pug Dog Club Of Ontario October 29 to October 29, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Joe Walton 12

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Joe Walton 50
  Best Of Breed   Wendy Paquette 9
Saturday Best Of Breed   Robert Ennis 9
Friday Best Of Breed   Laurie Campbell 7

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 01 to September 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Pepper 7
Friday Group 2nd   Thomas Nesbitt 24
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 2

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   David Swartwood 224
  Group 1st   David Swartwood 19
  Best Of Breed   David Swartwood 4
Saturday Group 4th   James Reynolds 15
  Best Of Breed   James Reynolds 3

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Frank Washabaugh 5 (0-1-5-0)
Saturday Group 4th   Robert Hutton 21
  Best Of Breed   Robert Hutton 5 (0-1-5-0)

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Shoreman 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 2 (1-1-1-0)

Show Date
Champlain Dog Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Patricia Taylor 4
  Best Of Breed   Patricia Taylor 2
Saturday Group 2nd   Grant Townsend 8
  Best Of Breed   Grant Townsend 2
Friday Group 4th   Joan Beech 3
  Group 3rd   Melvin Beech 5
  Best Of Breed   Joan Beech 1
  Best Of Breed   Melvin Beech 1

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 5 5 4 4 4
Group Ranking: 42 42 36 35 30
All Breed Ranking: 256 253 231 220 200

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 6 8 9   0 1 0 0 1   343
Win Record - 2015
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 10 to July 13, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Chris Graham 34
  Best Of Breed   Chris Graham 1

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lee Anne Bateman 13
  Group 4th   Thomas Nesbitt 9
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 2
Saturday Group 4th   Mel Saranchuk 8
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1
Friday Best Of Breed   Carmen Haller 1

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Linda Kraft 5
  Group 2nd   Stephen Dainard 7
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Saturday Group 2nd   Michael Shoreman 9
  Group 3rd   Rosemary Shoreman 3
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Friday Group 1st   Laura Thompson 14
  Group 3rd   Russel Fletcher 3
  Best Of Breed   Laura Thompson 0
  Best Of Breed   Russel Fletcher 0

Show Date
Yukon Kennel Club June 12 to June 14, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Sheila Verhulst 7
  Group 3rd   Robert Verhulst 14
  Best Of Breed   Sheila Verhulst 1
  Best Of Breed   Robert Verhulst 1
Saturday Group 2nd   Carmen Haller 17
  Group 3rd   Wendy Paquette 14
  Best Of Breed   Carmen Haller 1
  Best Of Breed   Wendy Paquette 1
Friday Best Of Breed   Tim Doxtater 1
  Best Of Breed   Donald Emslie 1

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Ted Fahlgren 5

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 22 to May 24, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Nancy Popovich N/A
  BPIG   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Best Puppy In Show   Lee Anne Bateman N/A
  Group 4th   Nancy Popovich 10
  BPIG   Nancy Popovich N/A
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
Friday Group 4th   Joy Lynne Huntley 9
  BPIG   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Elaine Whitney 10
  BPIG   Elaine Whitney N/A
  Group 3rd   Robert Whitney 10
  BPIG   Robert Whitney N/A
  Best Of Breed   Elaine Whitney 3
  Best Of Breed   Robert Whitney 3
Sunday Group 4th   Grant Townsend 13
  BPIG   Grant Townsend N/A
  BPIG   Doreen Marsh N/A
  Best Of Breed   Grant Townsend 3
  Best Of Breed   Doreen Marsh 3
Saturday Best Puppy In Show   Edna St Hilaire N/A
  Group 4th   Edna St Hilaire 12
  BPIG   Edna St Hilaire N/A
  Group 4th   Wendy Maisey 13
  BPIG   Wendy Maisey N/A
  Best Of Breed   Edna St Hilaire 3
  Best Of Breed   Wendy Maisey 3

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Rowton 1
Saturday Best Of Breed   William Gunn 2

Show Date
Sudbury Toy Dog Fanciers March 29 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Dianne Jovanovic 23
  BPIG   Dianne Jovanovic N/A
  Best Of Breed   Dianne Jovanovic 1 (1-0-0-1)
  1st Senior Puppy Dog   Dianne Jovanovic N/A
  Best Puppy In Breed   Dianne Jovanovic N/A
  Winners Dog   Dianne Jovanovic (1-0-0-1)

Show Date
Nickel District Kennel Club March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Donna Conod N/A
  Group 2nd   Shawn Nichols 16
  BPIG   Shawn Nichols N/A
  Group 2nd   David Kelland 16
  BPIG   David Kelland N/A
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Best Of Breed   Joanne Fernall 0
  1st Senior Puppy Dog Class   Shawn Nichols N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   David Kelland N/A
  Best Puppy In Breed   Wendy Schira N/A
  Winners Dog   Wendy Schira N/A
  Best Puppy In Breed   Joanne Fernall N/A
  Winners Dog   Joanne Fernall N/A
Saturday Group 1st   John Hodgkinson 15
  BPIG   John Hodgkinson N/A
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  1st Senior Puppy Dog Class   John Hodgkinson N/A
  Best Puppy In Breed   John Hodgkinson N/A
  Winners Dog   John Hodgkinson N/A
Friday Best Puppy In Show   Joy Hodgkinson N/A
  Group 3rd   David Paterson 11
  BPIG   David Paterson N/A
  Group 1st   Joy Hodgkinson 12
  BPIG   Joy Hodgkinson N/A
  Best Of Breed   David Paterson 0
  Best Of Breed   Wendy Anderson 0
  1st Senior Puppy Dog Class   David Paterson N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Joy Hodgkinson N/A
  Best Puppy In Breed   David Paterson N/A
  Winners Dog   David Paterson N/A
  Best Puppy In Breed   Wendy Anderson N/A
  Winners Dog   Wendy Anderson N/A

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 06 to March 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 0
Saturday BPIG   Robert Whitney N/A
  BPIG   Elaine Whitney N/A
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1
Friday Best Puppy In Show   Nancy Popovich N/A
  BPIG   Ray Smith N/A
  BPIG   Nancy Popovich N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By