Am. Ch. Can. GCh. Foxmoor Petite Cherie Raison d'être
French Bulldog
(Click on breed to view standings)
Call Name: Everett - (Male)
Owner: Dr. William Stoyka, Anne McIntyre and Pat Berry
Breeder: Dr. William Stoyka, Anne McIntyre and Pat Berry
Handler: Pat Berry and Will Alexander
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 5 5 5 5 5
All Breed Ranking: 34 32 33 33 31

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 1 19 30 8 4   0 1 0 1 2   1969
Win Record - 2013
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Pepper 4
  Group 3rd   Allan Pepper 22
Saturday Best Of Breed   Alan Bennett 4
  Group 1st   Alan Bennett 32

Show Date
Caledon Kennel Association November 29 to December 01, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ruth Zimmerman 7
  Group 2nd   Ruth Zimmerman 40

Show Date
Show of Shows November 16 to November 16, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   James Reynolds 14
  Best Of Breed   James Reynolds 2
Saturday Best Of Breed   Rita Walker 2
Friday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
  Group 4th   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 15

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Virginia Lyne 13
  Best Of Breed   Virginia Lyne 1
Saturday Group 1st   Jocelyne Gagne 17
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2
Friday Group 1st   Michael Hill 16
  Best Of Breed   Michael Hill 2

Show Date
Trillium Dog Fanciers Bullyganza November 03 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kenneth Edh 8
  Group 2nd   Kenneth Edh N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Susan St.John-Brown 9
  Group 2nd   Susan St.John-Brown 30
Friday Group 2nd   Eugene Blake 23
  Best Of Breed   Eugene Blake 4

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC October 24 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Mario Magsaysay 15

Show Date
Club VI Ontario October 19 to October 19, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Christian Gomez 11
  Group 4th   Christian Gomez 31

Show Date
Elgin County Kennel Club October 18 to October 20, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Gloria Geringer 9

Show Date
Fort Garry Kennel Club October 12 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Patricia Lanctot 4
  Group 3rd   Michael Lanctot 17
  Group 2nd   Patricia Lanctot 16
  Best Of Breed   Michael Lanctot 4
Sunday Best Of Breed   Fred Dewsbury 4
  Group 1st   Fred Dewsbury 23
Saturday Group 2nd   Thomas Nesbitt 22
  Group 2nd   Jack Ireland 22
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 4
  Best Of Breed   Jack Ireland 4

Show Date
United Kennel Club September 27 to September 29, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 13
  Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 1
Saturday Best Of Breed   Valerie Gervais 1
  Group 2nd   Valerie Gervais 13

Show Date
Club Canin Chomedey September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Diane Adorno-LeGrande 2
  Group 2nd   Diane Adorno-LeGrande 12
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 1
  Group 3rd   Joe Lobb 13
Friday Group 4th   John Rowton 9
  Best Of Breed   John Rowton 1

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 13 to September 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Isidro Castro (Dr) 3
Saturday Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0
  Group 2nd   Peter Laventhall-Wolfish 18
Friday Best Of Breed   Gail Forsythe 1
  Group 3rd   Gail Forsythe 11

Show Date
Essex County Kennel Club August 30 to September 02, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Johan Becerra-Hernandez 6
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Sunday Group 2nd   Joe Lobb 8
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Saturday Best Of Breed   Garry Allan 0
  Group 3rd   Garry Allan 5
Friday Best Of Breed   Jose Raul Nova Cuello (Dr) 0
  Group 4th   Jose Raul Nova Cuello (Dr) 3

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 23 to August 26, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ray Smith 0
  Group 2nd   Ray Smith 9
Sunday Group 2nd   Nicholas De Bedout 12
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 0
Saturday Group 1st   Charles Bett 15
  Best Of Breed   Charles Bett 2
Friday Group 2nd   David Kirkland 14
  Best Of Breed   David Kirkland 2

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Alexander 16
  Best Of Breed   Thomas Alexander 2
Saturday Group 2nd   Kristen Francis 11
  Best Of Breed   Kristen Francis 2
Friday Best Of Breed   Linda Millman 2
  Group 1st   Linda Millman 13

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 09 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Spagnolo 4
  Group 2nd   Guy Spagnolo 29
Friday Group 2nd   Warner Cespedes Arias 24
  Best Of Breed   Warner Cespedes Arias 4

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Bo Skalin 6
  Group 2nd   Robert Stein 51
Sunday Best Of Breed   Jon Cole 6
  Group 3rd   Jon Cole 58
Saturday Best Of Breed   Ann Ingram 6
  Group 2nd   Ann Ingram 62
Friday Group 2nd   Margaret Davis 57
  Best Of Breed   Margaret Davis 5

Show Date
Valley Kennel Club July 22 to July 24, 2013
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 4th   Dianne Besoff 11
  Best Of Breed   Dianne Besoff 4
Monday Group 2nd   Ronald Besoff 13
  Group 1st   Letitia Bett 12
  Best Of Breed   Ronald Besoff 4
  Best Of Breed   Letitia Bett 4

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 21, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 3
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 14
Friday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 7
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 3

Show Date
London Canine Association July 12 to July 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Avery Gaudin 2
  Group 1st   Avery Gaudin 16
Saturday Best Of Breed   Doug Gaudin 1
  Group 1st   Doug Gaudin 16
Friday Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 1
  Group 1st   Roberto Velez-Pico 11

Show Date
Kawartha Kennel Club July 05 to July 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Ennis 0
  Group 2nd   Robert Ennis 12
Friday Best Of Breed   Sylvia Barkey 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 02 to July 04, 2013
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 2nd   Manuel Queijeiro 9
  Best Of Breed   Manuel Queijeiro 0
Tuesday Best In Show   Marilyn O'Neill 148
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Group 1st   Marilyn O'Neill 8

Show Date
Hamilton Kennel Club June 27 to June 30, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Franklin van der Spuy 194
  Best Of Breed   Franklin van der Spuy 1
  Group 1st   Franklin van der Spuy 21
Saturday Group 2nd   Linda Kraft 24
  Best Of Breed   Linda Kraft 2
Friday Best Of Breed   Brian Taylor 3
  Group 2nd   Brian Taylor 19

Show Date
Monarch Kennel Club June 21 to June 23, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 1st   Michael Hill 17
Saturday Best Of Breed   Butch MacDonald 2
  Group 1st   Butch MacDonald 22
Friday Reserve Best In Show   Kristen Francis N/A
  Group 1st   Kristen Francis 19
  Best Of Breed   Kristen Francis 3

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 06 to June 09, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Usherwood 2
  Group 1st   William Usherwood 35
Saturday Best Of Breed   Gael Morison 2
  Group 2nd   Gael Morison 31
Friday Best In Show   William Usherwood 435
  Group 1st   Robert Indeglia (Dr) 43
  Best Of Breed   Robert Indeglia (Dr) 3
Thursday Group 3rd   Gabriel Valdez-Valdes 21
  Best Of Breed   Gabriel Valdez-Valdes 3

Show Date
French Bulldog Fanciers of Canada May 11 to May 11, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Sue-Ellyn Rempel N/A

Show Date
Ontario Breeders Association February 16 to February 18, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Murray Eason 11
  Best Of Breed   Murray Eason 1

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 3 4 3 5
All Breed Ranking: 23 21 40 32 53

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
6 0 39 28 12 10   1 1 0 0 2   2994
Win Record - 2012
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 07 to December 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peggy Beisel-McIlwaine 6
  Group 1st   Paula Hartinger 31
Saturday Best Of Breed   Martin Doherty 5
  Group 2nd   Martin Doherty 23
Friday Best Of Breed   Roger Hartinger 6
  Group 2nd   Roger Hartinger 14

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Phyllis Pancel 2
  Group 1st   Phyllis Pancel 34
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 2
  Group 3rd   Mark Houston-McMillan 24
Friday Group 1st   Grant Townsend 23
  Best Of Breed   Grant Townsend 1

Show Date
Caledon Kennel Association November 23 to November 25, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Rafael Malo Alcrudo 386
  Best Of Breed   Jaime Ganoza 6
  Group 1st   Jaime Ganoza 41
Saturday Group 3rd   Kathleen Grosso 31
  Best Of Breed   Kathleen Grosso 10
Friday Best In Show   Jaime Ganoza 259
  Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 5
  Group 1st   Rafael Malo Alcrudo 27

Show Date
Show Of Shows November 17 to November 17, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Larry Kereluke 27
  Best Of Breed   Larry Kereluke 4
Saturday Best Of Breed   Jack Ireland 4
  Group 1st   Jack Ireland 34

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 09 to November 11, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Linda Millman 22
  Best Of Breed   Linda Millman 3
Saturday Group 3rd   Terry Carter 16
  Best Of Breed   Terry Carter 3
Friday Group 2nd   Len Harfield 17
  Best Of Breed   Len Harfield 0

Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Frank Sabella 4
  Group 4th   Frank Sabella 21
Saturday Best Of Breed   Alvin Krause (Dr) 4
  Group 4th   Alvin Krause (Dr) 19
Friday Best Of Breed   Arley Hussin 4
  Group 3rd   Arley Hussin 22

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Joe Walton 2
Friday Best Of Breed   Gloria Geringer 4
  Group 4th   Gloria Geringer 15

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 28 to September 30, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Pepper 0
Saturday Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
  Group 4th   Skip Stanbridge 7
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 1st   Janet Lobb 10

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Fred Dewsbury 23
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 4
Saturday Best Of Breed   Ann Hennigan 3
  Group 1st   Ann Hennigan 27
Friday Group 1st   Pamela Bruce 18
  Best Of Breed   Pamela Bruce 3

Show Date
Club VI Ontario September 15 to September 15, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Carol Graham 7
  Best Of Breed   Carol Graham 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 13 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Fred Bassett 4
  Best Of Breed   Fred Bassett 0
Saturday Group 2nd   Ole Nielsen 7
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   David Markus 0
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 6
  Group 2nd   David Markus 6
Thursday Group 1st   Alan Bennett 8
  Group 2nd   Vickie Umpleby 3
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Of Breed   Alan Bennett 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Rafael de Santiago 255
  Group 1st   Rafael de Santiago 24
  Best Of Breed   Rafael de Santiago 1
Saturday Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 29
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1
Friday Group 4th   Olga Gagne 5
  Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 0
  Group 1st   Roberto Velez-Pico 14
  Best Of Breed   Olga Gagne 0

Show Date
Essex County Kennel Club August 31 to September 03, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Federico Fernandez 0
  Group 1st   Federico Fernandez 6
Sunday Best In Show   William Rodriguez Umana 157
  Best Of Breed   William Rodriguez Umana 0
  Group 1st   William Rodriguez Umana 8
Saturday Best In Show   Allan Brown 142
  Group 1st   Allan Brown 9
  Best Of Breed   Allan Brown 0
Friday Group 2nd   William Gunn 6
  Best Of Breed   William Gunn 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 1
  Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 20
Sunday Group 1st   Rita Holloway 30
  Best Of Breed   Rita Holloway 1
Saturday Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 29
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1
Friday Group 1st   Conny Gutierrez-Otero 28
  Best Of Breed   Conny Gutierrez-Otero 1

Show Date
Club VI Ontario August 19 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ann Hearn 87
  Best Of Breed   Ann Hearn 31

Show Date
French Bulldog Fanciers Of Canada August 18 to August 18, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Donald Fitzsimmons N/A

Show Date
Thousand Island Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Denis 28
  Group 1st   Robert Denis 93
Saturday Best Of Breed   Barbara Wood 29
  Group 2nd   Barbara Wood 89

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 12, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Nicholas De Bedout 25
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 1
Saturday Best Of Breed   Juan Carlos Vasconsellos 3
  Group 2nd   Juan Carlos Vasconsellos 28

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Beverly Capstick N/A
  Best Of Breed   Aida Rivera Franco 1
  BPIG   Aida Rivera Franco N/A
  Group 2nd   Aida Rivera Franco 12
Sunday Best Puppy In Show   Aida Rivera Franco N/A
  BPIG   Beverly Capstick N/A
  Best Of Breed   Beverly Capstick 1
  Group 1st   Beverly Capstick 18
Saturday Best Puppy In Show   Darle Heck N/A
  Best Of Breed   Darle Heck 0
  BPIG   Darle Heck N/A
  Group 2nd   Darle Heck 16

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Show   Pamela Bruce N/A
  BPIG   Charles Bett N/A
  Group 2nd   Charles Bett 3
  Best Of Breed   Charles Bett 1
Thursday Best In Show   Charles Bett 150
  Best Puppy In Show   Charles Bett N/A
  Best Of Breed   Letitia Bett 2
  BPIG   Philip Wendling N/A
  Group 1st   Philip Wendling 9
  BPIG   Letitia Bett N/A
  Best Of Breed   Philip Wendling 2
  Group 2nd   Letitia Bett 9
Wednesday BPIG   Elaine Whitney N/A
  Best Of Breed   Elaine Whitney 2
  Group 1st   Elaine Whitney 17
  Best Of Breed   Robert Whitney 2
  Group 4th   Robert Whitney 8

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Benjamin Luxton N/A
  BPIG   Benjamin Luxton N/A
  Group 1st   Benjamin Luxton 19
  Best Of Breed   Benjamin Luxton 0
Saturday Best Puppy In Show   Wayne Thompson N/A
  Best Of Breed   Wayne Thompson 2
  BPIG   Wayne Thompson N/A
  Group 2nd   Wayne Thompson 19
Friday BPIG   Kim Ramey-Leblanc N/A
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 2
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 19

Show Date
Valley Kennel Club July 23 to July 25, 2012
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Eugene Phoa 3
  BPIG   Eugene Phoa N/A
  Group 1st   Eugene Phoa 18
Monday Group 3rd   Rosemary Kemp 21
  Best Of Breed   Rosemary Kemp 3

Show Date
Kars Dog Club July 20 to July 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 3
  BPIG   Thomas Alexander N/A
  Group 2nd   Thomas Alexander 21
Saturday Best Puppy In Show   John B. Ross N/A
  BPIG   John B. Ross N/A
  Best Of Breed   John B. Ross 3
  Group 1st   John B. Ross 33
Friday Best Of Breed   David Eadie 3
  Group 4th   David Eadie 21

Show Date
London Canine Association July 13 to July 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Donald Wallace N/A
  Group 3rd   Donald Wallace 28
  Best Of Breed   Anne Hier 4
Saturday Best Of Breed   Marjorie Underwood 5
  Group 3rd   Marjorie Underwood 13
Friday Group 3rd   Melvin Beech 10
  Best Of Breed   Melvin Beech 5
  BPIG   Melvin Beech N/A

Show Date
Bluewater Kennel Club July 05 to July 07, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Mark Houston-McMillan N/A
  Group 2nd   Mark Houston-McMillan 11
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 2
Friday Best Puppy In Show   Judi Elford N/A
  Group 1st   Linda Millman 12
  Best Of Breed   Linda Millman 2
  BPIG   Linda Millman N/A

Show Date
Sarnia Kennel Club June 29 to July 02, 2012
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Thomas Touzel N/A
  Group 1st   Thomas Touzel 12
  Best Of Breed   Thomas Touzel 0
Sunday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 15
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  BPIG   Sue-Ellyn Rempel N/A
Saturday Group 3rd   Kent Delaney 12
  Best Of Breed   Kent Delaney 0
Friday Best Puppy In Show   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  BPIG   Avery Gaudin N/A
  Group 2nd   Avery Gaudin 5

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 26 to June 28, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Best Puppy In Show   William Gunn N/A
  BPIG   William Gunn N/A
  Group 1st   William Gunn 7
  Best Of Breed   William Gunn 1
Wednesday Best Of Breed   Ray Smith 1
  BPIG   Ray Smith N/A
  Group 1st   Ray Smith 7
Tuesday BPIG   Janet Buchanan N/A
  Best Of Breed   Janet Buchanan 2
  Group 1st   Janet Buchanan 10

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 22 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Thora Brown N/A
  Group 1st   Allan Brown 7
  Best Of Breed   Allan Brown 1
  BPIG   Allan Brown N/A
Saturday Best Puppy In Show   Martin Doherty N/A
  BPIG   Jocelyne Gagne N/A
  Group 1st   Jocelyne Gagne 11
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1
Friday Best Puppy In Show   Allan Brown N/A
  Group 1st   Thora Brown 10
  Best Of Breed   Thora Brown 2
  BPIG   Thora Brown N/A

Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 17, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Show   Thora Brown N/A
  BPIG   Thora Brown N/A
  Group 1st   Thora Brown 15
  Best Of Breed   Thora Brown 0
Friday Best Of Breed   Ann Ingram 2
  BPIG   Ann Ingram N/A
  Group 2nd   Ann Ingram 15

Show Date
Ontario County Kennel Club June 08 to June 10, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Richard Lopaschuk N/A
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  BPIG   Richard Lopaschuk N/A
  Group 2nd   Richard Lopaschuk 12
Saturday Group 2nd   Jon Cole 15
  Best Of Breed   Jon Cole 2
  BPIG   Jon Cole N/A
Friday Best Of Breed   Grant Townsend 1

Show Date
Erie Shores Kennel Club May 31 to June 03, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Robert Ennis N/A
  Group 2nd   Robert Ennis 36
  Best Of Breed   Robert Ennis 3

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jon Cole 1
Saturday Group 3rd   Ted Fahlgren 31
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 1

Show Date
Arnprior Canine Association May 11 to May 13, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4
Saturday Group 2nd   Norman Kenney 22
  Best Of Breed   Norman Kenney 4
  BPIG   Norman Kenney N/A
Friday Best Of Breed   Michael Hill 2

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Pamela Bruce N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  BPIG   Pamela Bruce N/A
  Group 2nd   Pamela Bruce 11
Saturday Group 4th   Richard Meen (Dr) 10
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 3
  Best Of Breed   Morley Thornton 3
Friday BPIG   Kristen Francis N/A
  Group 3rd   Kristen Francis 9
  Best Of Breed   Kristen Francis 2

Show Date
Ontario Breeders Association February 17 to February 20, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michael Gelinas 1
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 1
  Group 4th   Sandy Gelinas 7
Sunday BPIG   Linda Kraft N/A
  Best Of Breed   Linda Kraft 2
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 2
Saturday Best Of Breed   Phyllis Pancel 2
  Group 4th   Phyllis Pancel 21
Friday Best Of Breed   Thomas Burke 3
  Group 3rd   Thomas Burke 11

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By