GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
Whippet
(Click on breed to view standings)
Call Name: Rylie - (Female)
Owner: Jenny McCartney
Breeder: Jenny McCartney
Handler: Doug McIntyre
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2016

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 2
All Breed Ranking: 8 8 7 9 9

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
14 8 66 25 7 4   0 0 0 0 1   3969
Win Record - 2016
Show Date
Club Canin Chomedey September 16 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Richard Meen (Dr) 36
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 1
Saturday Best Of Breed   Donna Conod 1
  Group 1st   Donna Conod 40
Friday Best Of Breed   Michael Forte 1
  Group 3rd   Michael Forte 29

Show Date
Pictou County Kennel Club September 10 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Wendy Schira 129 *
  Group 1st   Wendy Schira 13
  Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 12
Saturday Group 1st   Doug Windsor 12
  Group 1st   Jocelyne Gagne 13

Show Date
Halifax Kennel Club September 02 to September 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Karsten Kaemling 30
Saturday Group 1st   Michael Hill 21
  Best Of Breed   Michael Hill 3
Friday Group 1st   Nancy Popovich 21
  Best Of Breed   Nancy Popovich 3

Show Date
Cape Breton Kennel Club August 27 to August 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Edgar Bajona 55 *
  Group 1st   Edna St Hilaire 4
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Best Of Breed   Edna St Hilaire 0
  Group 1st   Edgar Bajona 3
Saturday Best In Show   Jacqueline Rusby 58 *
  Group 1st   Jacqueline Rusby 4
  Group 2nd   Letitia Bett 3
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ann Hennigan 15
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Pamela Bruce N/A
  Group 1st   Pamela Bruce 20
  Best Of Breed   Pamela Bruce 2 (0-1-0-2)
Saturday Group 2nd   Loraine Boutwell 21
  Best Of Breed   Loraine Boutwell 2 (0-2-0-1)
Friday Best In Show   Donna Conod 153 *
  Group 1st   Donna Conod 14
  Group 1st   Len Harfield 14
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Best Of Breed   Len Harfield 0

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 09 to August 11, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Ray Smith 5 (1-2-0-3)
  Group 3rd   Ray Smith 11
  Best Of Breed   Alan Bennett 2 (0-1-0-2)
  Group 1st   Alan Bennett 14
Wednesday Best Of Breed   Kathrine Grant 4 (0-1-0-4)
  Group 2nd   Kathrine Grant 16
  Best Of Breed   Richard Paquette 5 (2-2-0-2)
  Group 2nd   Richard Paquette 11

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 6
  Group 4th   Wayne Thompson 40
Friday Best Of Breed   Patricia Cruz 4
Thursday Group 4th   Steven Evans 24
  Best Of Breed   Barbara Heal 3

Show Date
Foothills Gazehound Club July 31 to July 31, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 8

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bonnie Linnell Clarke 7
  Group 4th   Bonnie Linnell Clarke 73

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ann Hennigan 109
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0
  Group 1st   Ann Hennigan 7
Saturday Reserve Best In Show   Bill Walkey N/A
  Group 1st   Bill Walkey 10
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Group 1st   Martin Doherty 11
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
Friday Group 3rd   Maribel Sy 6
  Best Of Breed   Maribel Sy 0
  Group 1st   Margaret Jones 5
  Best Of Breed   Margaret Jones 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 14 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Arndt 1
  Group 1st   Barbara Arndt 28
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 3
  Group 3rd   Richard Lopaschuk 31
Friday Best Of Breed   Judi Elford 1
  Group 1st   Judi Elford 20
Thursday Group 1st   Ann Ingram 25
  Best Of Breed   Ann Ingram 1

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 01 to July 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Rita Walker 217
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 63
Saturday Best Of Breed   Rita Walker 1
  Group 1st   Rita Walker 59
Friday Best In Show   Pamela Bruce 180
  Group 1st   Pamela Bruce 56
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1
  Group 1st   Stephen Dainard 50

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Nancy Popovich 17
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
Saturday Group 1st   Terry Carter 22
  Best Of Breed   Terry Carter 0
Friday Group 2nd   Francis Smith Moffat 17
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 0

Show Date
Whippet Club Of Eastern Canada June 18 to June 18, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Phyllis Pancel N/A

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jacqueline Rusby 22
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 5
Saturday Group 1st   Sandra Lex 23
  Best Of Breed   Sandra Lex 7
Friday Best In Show   Olga Gagne 123
  Best Of Breed   Barbara Heal 4
  Group 1st   Olga Gagne 20
  Group 1st   Barbara Heal 20
  Best Of Breed   Olga Gagne 4

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 09 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 3rd   Wayne Thompson 8
Saturday Reserve Best In Show   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 21
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2
Friday Group 1st   Elaine Whitney 14
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Thursday Best In Show   Elaine Whitney 147
  Best Of Breed   Robert Whitney 2
  Group 1st   Robert Whitney 16
  Best Of Breed   William Gunn 2
  Group 1st   William Gunn 14

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Fabio Amorim 44
  Best Of Breed   Fabio Amorim 13 (1-6-0-7)
Friday Group 1st   William (Bill) Shelton 111
  Best Of Breed   William (Bill) Shelton 23 (4-11-3-6)

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Martin Doherty 17
  Best Of Breed   Martin Doherty 2 (1-1-0-1)
  Best Of Breed   Bill Walkey 2 (1-1-0-1)
  Group 1st   Bill Walkey 19
Sunday Best In Show   Nancy Popovich 188 *
  Group 1st   Nancy Popovich 16
  Best Of Breed   Nancy Popovich 1 (0-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Group 1st   Wendy Schira 13

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 14 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 1st   Michelle Scott 10
  Group 1st   Patricia Taylor 11
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Saturday Reserve Best In Show   James Reynolds N/A
  Group 1st   James Reynolds 15
  Best Of Breed   Honey Glendinning 3 (1-2-0-1)
  Best Of Breed   James Reynolds 3 (1-2-0-1)
  Group 1st   Honey Glendinning 12

Show Date
Moncton Kennel Club May 07 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 2nd   Barbara Heal 21
  Group 2nd   Stephen Dainard 21
Saturday Group 1st   Joy Lynne Huntley 20
  Group 1st   Stewart Dankner 20
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Stewart Dankner 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Rosemary Shoreman 23
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 2 (0-2-0-1)
Saturday Reserve Best In Show   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 24
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 2 (0-2-0-1)
Friday Reserve Best In Show   Rosemary Shoreman N/A
  Group 1st   Michael Shoreman 21
  Best Of Breed   Michael Shoreman 1 (0-1-0-1)
  Group 4th   Morley Thornton 12
  Best Of Breed   Morley Thornton 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Pamela Bruce 162
  Best Of Breed   Judith Taylor 1
  Group 1st   Pamela Bruce 20
  Group 2nd   Judith Taylor 23
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Group 2nd   Veronica Mercer 20
  Best Of Breed   Veronica Mercer 1
Friday Best In Show   Alejandro Rojas Sanchez 148
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 0
  Group 1st   Michael Gelinas 17
  Group 2nd   Alejandro Rojas Sanchez 16
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0

Show Date
Fredericton Kennel Club April 09 to April 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Bruce Fraser N/A
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Group 1st   Deirdre McKinnon 11
  Group 1st   Michel Bouchard 11
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
Saturday Best In Show   Michael Gelinas 125 *
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Group 1st   Sandy Gelinas 9
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Group 1st   Michael Gelinas 9

Show Date
Nickel District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 2 (0-2-0-1)
  Best Of Breed   Sandy Alexander 2 (0-2-0-1)
  Group 1st   Thomas Alexander 13
  Group 1st   Sandy Alexander 14
Saturday Reserve Best In Show   Mike Jackman N/A
  Group 1st   Mike Jackman 18
  Best Of Breed   Wendy Schira 2 (0-2-0-1)
  Best Of Breed   Mike Jackman 2 (0-2-0-1)
  Group 1st   Wendy Schira 17
Friday Group 1st   Vickie Umpleby 16
  Group 2nd   Marilyn O'Neill 11
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 2 (0-2-0-1)
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 2 (0-2-0-1)

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 7
  Group 1st   Pamela Bruce 48
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 10
  Group 2nd   Virginia Lyne 54
Friday Group 3rd   Nancy Popovich 47
  Best Of Breed   Nancy Popovich 7

Show Date
Cobequid Dog Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Bill Walkey 162 *
  Group 1st   Kristen Francis 14
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Saturday Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Group 1st   Bill Walkey 13

Show Date
Halifax Kennel Club February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Langfeld 3 (1-2-0-1)
  Group 2nd   Heather Langfeld 20
Saturday Group 2nd   John (Fred) Peddie 20
  Best Of Breed   Richard Paquette 2 (1-1-0-1)
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 2 (0-2-0-1)
  Group 2nd   Richard Paquette 19
Friday Group 1st   Barbara Arndt 20
  Best Of Breed   Barbara Arndt 3 (1-2-0-1)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 5 (0-4-1-1)
  Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 34
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 5 (0-4-1-1)
  Group 2nd   Michael Woods (Dr) 39
Friday Best Of Breed   Jack Ireland 3 (0-2-1-1)
  Group 2nd   Jack Ireland 29

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Lanctot 17
  Best Of Breed   Michael Lanctot 3 (0-3-0-1)
Saturday Best Of Breed   James Frederiksen 5 (1-4-0-1)
Friday Best Of Breed   Alan Bennett 5 (1-3-1-1)
  Group 2nd   Alan Bennett 23
Thursday Best Of Breed   Wendy Schira 1 (0-1-0-1)
  Group 1st   Wendy Schira 18

Show Date
Alberta Kennel Club January 22 to January 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 6
  Group 3rd   Michelle Scott 31
Saturday Group 2nd   Heather Langfeld 35
  Best Of Breed   Heather Langfeld 7
Friday Group 1st   Kristen Francis 33
  Best Of Breed   Kristen Francis 7

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 4 4 5 5 5
All Breed Ranking: 26 27 28 34 36

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
5 5 49 23 18 8   1 0 0 0 1   2499
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 2nd   Avery Gaudin 32
  Best Of Breed   Avery Gaudin 8 (3-4-1-1)
Monday Select Bitch   Alan Ewles N/A
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 10 (4-4-0-3)
  Group 1st   Doug Gaudin 36

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 4 (0-1-0-4)
  Group 3rd   Deirdre McKinnon 31
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 3 (1-0-0-3)
  Group 2nd   Kristen Francis 23
Friday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 2 (0-1-0-2)
  Group 3rd   Marilyn O'Neill 15

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Quiros-Kubat 22
  Group 4th   Jacqueline Quiros-Kubat 51
Saturday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 11
  Group 4th   John Reeve-Newson (Dr) 45

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Mike Jackman 39
  Best Of Breed   Mike Jackman 12
Friday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 2
  Group 2nd   Mark Houston-McMillan 14

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Keke Kahn 5
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 3
Friday Best Of Breed   Thora Brown 2
  Group 1st   Martin Doherty 12
  Best Of Breed   Martin Doherty 1

Show Date
All Hound Club Of Ontario November 01 to November 01, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lou Guerrero 12
  Group 1st   Lou Guerrero 88

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 30 to November 01, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Grant Townsend 94
  Best Of Breed   Grant Townsend 6
Friday Best Of Breed   Vickie Umpleby 2
  Group 4th   Vickie Umpleby 55

Show Date
Wine Country Kennel Club October 09 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mary White 1
  Group 2nd   Mary White 18
Sunday Group 3rd   Lee Anne Bateman 28
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1
Saturday Group 3rd   Richard Meen (Dr) 25
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 5
Friday Group 2nd   Letitia Bett 15
  Best Of Breed   Letitia Bett 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 02 to October 04, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ole Nielsen 17
  Best Of Breed   Ole Nielsen 2
Saturday Best In Show   Ole Nielsen 148
  Group 1st   Harold Pybus 16
  Best Of Breed   Harold Pybus 2
Friday Group 3rd   Thomas Nesbitt 11
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1
  Group 1st   Len Harfield 14
  Best Of Breed   Len Harfield 2

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Dianne Miller 17
  Best Of Breed   Dianne Miller 2 (1-1-0-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Marjorie Martorella N/A
Friday Group 3rd   Rick Fehler 13
  Group 1st   Brian Taylor 16
  Best Of Breed   Wendy Schira 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Brian Taylor 1 (0-1-0-1)

Show Date
Club Canin Chomedey September 18 to September 20, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 2
  Group 3rd   James Reynolds 17
Saturday Best Of Breed   Vickie Umpleby 2
  Group 2nd   Vickie Umpleby 45

Show Date
Pictou County Kennel Club September 12 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Guy Jeavons 12
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Group 1st   Patricia Trotter 12
  Best Of Breed   Patricia Trotter 0
Saturday Best In Show   Guy Jeavons 116 *
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 8
  Best Of Breed   Charles Trotter 0
  Group 2nd   Charles Trotter 6

Show Date
Halifax Kennel Club September 05 to September 07, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Geraldine Taylor 2 (1-1-0-1)
  Group 3rd   Geraldine Taylor 12
Sunday Best Of Breed   Sean Shields 2 (1-1-0-1)
  Group 1st   Sean Shields 19
Saturday Best Of Breed   Doug Windsor 3 (2-1-0-1)
  Group 1st   Doug Windsor 17

Show Date
Markham Kennel Club August 27 to August 30, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Donna Conod 11
  Best Of Breed   Donna Conod 3
Saturday Group 4th   Heather Langfeld 14
  Best Of Breed   Heather Langfeld 2
Friday Group 3rd   Allan Pepper 17
  Best Of Breed   Allan Pepper 0
Thursday Best Of Breed   Judi Elford 0

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Karl Erik Johansson 24
  Best Of Breed   Karl Erik Johansson 6

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 15 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Shoreman 14
  Group 1st   Thomas Nesbitt 17
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
Saturday Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 16
  Group 3rd   Michelle Scott 10
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0

Show Date
Societe Canine de Quebec July 31 to August 02, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Indeglia (Dr) 2
  Group 2nd   Robert Indeglia (Dr) 26
Saturday Best Of Breed   Yvonne Savard 2
  Group 2nd   Yvonne Savard 23
Friday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1
  Best Of Breed   Brian Taylor 1
  Group 3rd   Kim Ramey-Leblanc 16
  Group 1st   Brian Taylor 20

Show Date
Club Canin du Fjord July 18 to July 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sandra Lex 12
  Group 1st   Charles Bett 13
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Best Of Breed   Charles Bett 0
Saturday Reserve Best In Show   Charles Bett N/A
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 13
  Group 1st   Letitia Bett 13

Show Date
Association Canine Charlevoisienne July 11 to July 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Brenton Wright 12
  Best Of Breed   Brenton Wright 1
  Group 1st   Kathrine Grant 13
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1
Saturday Best Of Breed   Michel Bouchard 1
  Group 2nd   Michel Bouchard 13
  Best Of Breed   You Chang Su 1
  Group 2nd   You Chang Su 12

Show Date
Kawartha Kennel Club July 04 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Group 1st   Ed Wild 17
  Group 1st   Phyllis Pancel 16
  Best Of Breed   Ed Wild 0
Saturday Best Of Breed   William Gunn 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
  Group 1st   William Gunn 16
  Group 1st   Deborah Graffmann 16

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 02 to July 03, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Michael Hill 2
  Group 1st   Rita Walker 18
  Group 1st   Michael Hill 19
  Best Of Breed   Rita Walker 2
Thursday Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 1st   Judith Shurb 17
  Group 1st   Robert Rowbotham 20

Show Date
Evangeline Kennel Club June 27 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Brian Taylor N/A
  Reserve Best In Show   William Gunn N/A
  Group 1st   Brian Taylor 13
  Best Of Breed   William Gunn 0
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Group 1st   William Gunn 12
Saturday Group 2nd   Thomas Alexander 16
  Group 3rd   Darle Heck 12
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Darle Heck 0

Show Date
Abegweit Kennel Club June 20 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 7
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 1st   Honey Glendinning 6
Saturday Reserve Best In Show   Patricia Lanctot N/A
  Group 1st   Michael Lanctot 6
  Group 1st   Patricia Lanctot 7
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 12 to June 14, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 4
  Group 3rd   Rick Fehler 15
Saturday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 7
  Group 4th   Peggy Gutierrez-Otero 16
Friday Best Of Breed   Kathrine Grant 3
  Group 2nd   Kathrine Grant 14

Show Date
South Shore Kennel Club June 06 to June 07, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Letitia Bett N/A
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Group 1st   Letitia Bett 11
  Group 1st   Charles Bett 13
Saturday Group 2nd   Mark Houston-McMillan 9
  Group 1st   Paul Odenkirchen 12
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0

Show Date
Societe Canine de Thetford May 23 to May 24, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Christopher Neilson 2
  Group 2nd   Christopher Neilson 11
  Best Of Breed   Michael Gelinas 2
  Group 1st   Michael Gelinas 13
Saturday Best In Show   Rita Walker 181
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 2
  Group 2nd   Sandy Gelinas 12
  Best Of Breed   Rita Walker 2
  Group 1st   Rita Walker 14

Show Date
Tantramar Kennel Club May 16 to May 17, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 1st   Dianne Miller 14
  Group 3rd   Mel Saranchuk 9
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
Saturday Best In Show   Martin Doherty 129 *
  Best Of Breed   Martin Doherty 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Ray Smith 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Martin Doherty 18
  Group 4th   Ray Smith 14

Show Date
Club Canin du Bas St-Laurent May 09 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Dianne Miller 11
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 1st   Olga Gagne 9
Saturday Best In Show   Dianne Miller 148
  Group 1st   Rick Fehler 9
  Group 1st   Bruce Owen 11
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Bruce Owen 0

Show Date
Moncton Kennel Club May 02 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Group 3rd   Olga Gagne 12
  Group 4th   Mike Jackman 11
Saturday Group 1st   Alan Bennett 15
  Group 1st   Donna Conod 14
  Best Of Breed   Alan Bennett 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Donna Conod 0

Show Date
Fredericton Kennel Club April 11 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   William Byrne 9
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Best Of Breed   Richard McCoy 0
Saturday Best Of Breed   Michelle Scott 1
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Group 2nd   Michelle Scott 14
  Group 1st   Cec Ringstrom 13

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 04 to April 06, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Ole Nielsen 23
  Group 2nd   Len Harfield 18
  Best Of Breed   Ole Nielsen 2 (0-2-0-1)
  Best Of Breed   Len Harfield 2 (0-2-0-1)
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 3 (1-1-1-1)
Saturday Group 1st   Joe Lobb 44
  Best Of Breed   Joe Lobb 4 (1-2-1-1)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Jon Cole N/A
Saturday Select Bitch   Barbara Dempsey Alderman N/A
Friday Group 3rd   Sean Shields 23
  Best Of Breed   Sean Shields 6 (2-3-1-1)

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 2 3 2 2 2
Group Ranking: 10 12 11 11 10
All Breed Ranking: 71 92 84 83 78

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 18 13 9 12   0 0 0 0 0   1386
Win Record - 2012
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Virginia Lyne 46
  Best Of Breed   Virginia Lyne 6
Friday Group 1st   Fernando Rodrigues 53
  Best Of Breed   Fernando Rodrigues 8
Thursday Best Of Breed   Frank Cresci 7

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 07 to December 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Paula Hartinger 42
  Best Of Breed   Paula Hartinger 4
Saturday Best Of Breed   Roger Hartinger 4
Friday Best Of Breed   Martin Doherty 1

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   David Swartwood 39
  Best Of Breed   David Swartwood 4
Saturday Group 1st   Mark Houston-McMillan 41
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 4

Show Date
Caledon Kennel Association November 23 to November 25, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jaime Ganoza 5

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 09 to November 11, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Linda Millman 5

Show Date
Wine Country Kennel Club October 05 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 23
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1
Sunday Group 1st   Mary White 32
  Best Of Breed   Mary White 2
Saturday Group 2nd   Thomas Alexander 23
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1
Friday Group 1st   James Frederiksen 21
  Best Of Breed   James Frederiksen 1

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 28 to September 30, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Skip Stanbridge 24
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 5
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 5
Friday Group 3rd   Joe Lobb 23
  Best Of Breed   Joe Lobb 5

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ron Mahon 17
  Best Of Breed   Ron Mahon 2
Saturday Best Of Breed   Ann Hennigan 2
Friday Best Of Breed   Fred Dewsbury 1

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 0
Saturday Best Of Breed   Stewart Dankner 0

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 26, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Donald Duncan 13
  Best Of Breed   Donald Duncan 0

Show Date
St Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Best Of Breed   Joan Beech 0
  Group 1st   Brian Taylor 27
Saturday Group 1st   Kristen Francis 29
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Friday Reserve Best In Show   Kristen Francis N/A
  Group 1st   Barbara Arndt 22
  Best Of Breed   Barbara Arndt 2

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 07 to August 09, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Rosemary Shoreman 14
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 1
Wednesday Group 1st   Fred Gordon 18
  Best Of Breed   Fred Gordon 3
  Group 2nd   Morley Thornton 16
  Best Of Breed   Morley Thornton 7
Tuesday Group 2nd   Guy Jeavons 19
  Best Of Breed   Guy Jeavons 6
  Best Of Breed   Thomas Burke 5

Show Date
London Canine Association July 13 to July 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Melvin Beech 3

Show Date
Bluewater Kennel Club July 05 to July 07, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 3
  Group 4th   Mark Houston-McMillan 9

Show Date
Hamilton Kennel Club June 21 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tamas Jakkel (Dr) 0
  Group 3rd   Tamas Jakkel (Dr) 15
Saturday Group 3rd   Sandra Anderson 20
  Best Of Breed   Sandra Anderson 1
Friday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Best Of Breed   Michael Hill 1
  Group 3rd   Virginia Lyne 8
  Group 1st   Michael Hill 12
Thursday Best Of Breed   David Eadie 0
  Group 3rd   David Eadie 10

Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 17, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Ingram 6
Saturday Best Of Breed   Russel Fletcher 0
  Group 4th   Russel Fletcher 8
Friday Best Of Breed   Victoria Thomas 1
  Group 4th   Victoria Thomas 7

Show Date
Erie Shores Kennel Club May 31 to June 03, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   James Sillers (Dr) 24
  Group 1st   James Sillers (Dr) 105

Show Date
K-W Kennel Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 7
  Group 4th   Lynda Saranchuk 12
Sunday Best Of Breed   Richard Paquette 4
  Group 4th   Richard Paquette 7
Saturday Group 4th   Mel Saranchuk 7
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 5

Show Date
Seaway Kennel Club May 04 to May 06, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Malcolm Fellows 5
  Group 4th   Malcolm Fellows 22
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 4
  Group 2nd   Heather Langfeld 21
Friday Best Of Breed   Barbara Arndt 3
  Group 1st   Barbara Arndt 16

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Morley Thornton 8
  Group 2nd   Morley Thornton 18
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 7
  Group 1st   Mike Jackman 17
  Best Of Breed   Kristen Francis 5
  Group 1st   Kristen Francis 17
Friday Best Of Breed   Christopher Neilson 4
  Group 1st   Richard Meen (Dr) 12
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 4
  Group 2nd   Christopher Neilson 9

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 7
  Group 2nd   Honey Glendinning 48
Friday Best Of Breed   Lois Wilson 7
  Group 2nd   Lois Wilson 30

Show Date
Kent Kennel Klub April 13 to April 15, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Michael Leonard 198
  Group 1st   Brian Taylor 11
  Best Of Breed   Brian Taylor 1

Show Date
The Purina National March 09 to March 11, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   David Ojalvo 11
  Group 4th   Edgar Bajona 48

Show Date
Scarborough Kennel Club March 02 to March 04, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Skip Stanbridge 23
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 6

Show Date
Ontario Breeders Association February 17 to February 20, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Gelinas 2
  Best Of Breed   Linda Kraft 3
Saturday Best Of Breed   Thomas Burke 1
  Group 4th   Thomas Burke 13

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 05, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Garry Allan 0
  Group 3rd   Garry Allan 11
  Best Of Breed   Alan Ewles 0
  Group 4th   Alan Ewles 6

Show Date
Woodstock & District Canine Association January 27 to January 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sean Shields 6
  Group 4th   Sean Shields 19
Saturday Best Of Breed   Roger Hartinger 6
  Group 2nd   Roger Hartinger 23
Friday Group 2nd   Keke Kahn 9
  Best Of Breed   Keke Kahn 3

Show Date
Elgin County Kennel Club January 20 to January 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Frederiksen 1
  Group 2nd   James Frederiksen 15

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 12 12 20 22 32
Group Ranking: 100 99 141 152 223
All Breed Ranking: 840 828 1091 1229 1737

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 2 2 1   0 0 0 0 0   111
Win Record - 2011
Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Polly Smith 37
  Best Of Breed   Polly Smith 4

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Show   Guy Jeavons N/A
  BPIG   Guy Jeavons N/A
  Group 1st   Guy Jeavons 18
  Best Of Breed   Guy Jeavons 4

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fred Gordon 1
  Group 3rd   Fred Gordon 11
  BPIG   Fred Gordon N/A
Saturday Best Of Breed   Michelle Scott 2
  BPIG   Michelle Scott N/A
  Group 4th   Michelle Scott 13

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 08, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Alan Ewles 4
  BPIG   Diane Adorno-LeGrande N/A
  Group 3rd   Diane Adorno-LeGrande 18

Show Date
Oxford County Kennel Club July 08 to July 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Francine Schwartz 14
  Best Of Breed   Everett Dean Jr. 2
  BPIG   Francine Schwartz N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By