MBISS BIS Can/Am Ch. Tamaron The Real Deal
Collie (Smooth)
(Click on breed to view standings)
Call Name: Kennedy - (Male)
Owner: Trudy Taphorn
Breeder: Trudy Taphorn, Tamaron
Handler: Trudy Taphorn
Website: http://www.tamaroncollies.com

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2014

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2014
Show Date
Collie Club Of Canada March 21 to March 22, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Brace In Specialty   Phyllis Autrey N/A
  Stud Dog   Phyllis Autrey N/A
  Best Of Opposite Sex   Phyllis Autrey N/A

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 19 17 19 17 21
All Breed Ranking: 151 148 161 146 159

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 5 3 8 10   0 0 0 0 3   764
Win Record - 2011
Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 04 to November 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 0
  Group 4th   Javier Ramirez Gomez 32
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Group 4th   Sandy Alexander 38
Friday Best Of Breed   Lydia Coleman-Hutchinson 0
  Group 2nd   Lydia Coleman-Hutchinson 44

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 4th   Michael Lanctot 4
Saturday Group 3rd   Carmen Haller 6
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Best Of Breed   Harold Hutchinson 0
Friday Best Of Breed   Donald Emslie 0
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0

Show Date
Prairie Canine Academy September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 1st   Robert Dawson 30
  Best Of Breed   Robert Dawson 1
  Group 4th   Kathrine Grant 21
Saturday Group 4th   Darle Heck 19
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1
  Best Of Breed   Darle Heck 0
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 2nd   Avery Gaudin 27

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Paul Odenkirchen 4
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0
  Group 1st   Susan Badick 15
  Best Of Breed   Susan Badick 0
Sunday Best Of Breed   Barbara Watt 0
  Group 3rd   Barbara Watt 9
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1
  Group 1st   Mel Saranchuk 16
Saturday Group 4th   Geraldine Taylor 7
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Best Of Breed   Judith Shurb 0

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 06 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Leslie Rogers 0
Saturday Best Of Breed   Neil Graves 0
  Group 3rd   Neil Graves 23
Friday Best Of Breed   Edna Perks 0
  Group 4th   Edna Perks 31

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Marilyn Mincey 0
  Group 3rd   Marilyn Mincey 47
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 1
  Group 3rd   Sharon Derrick 42

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Tacker 2
Saturday Best Of Breed   Houston Clark 2
Friday Best Of Breed   Nancy Tibben 2

Show Date
Collie Club Of British Columbia March 20 to March 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Van Tassell 12

Show Date
Collie Club Of Canada March 18 to March 19, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mary Wells 11
  Best In Multi Breed Specialty   Mary Wells N/A

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 04 to March 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Avery Gaudin 143
  Group 1st   Avery Gaudin 29
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1
  Best Of Breed   Avery Gaudin 2
  Group 1st   Doug Gaudin 26
Saturday Best Of Breed   Carol Graham 2
  Group 4th   Carol Graham 14
  Best Of Breed   Susan Badick 2
  Group 2nd   Susan Badick 15
Friday Group 3rd   Guy Jeavons 15
  Best Of Breed   David Markus 2
  Group 3rd   David Markus 15
  Best Of Breed   Guy Jeavons 2

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club February 04 to February 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Donald Fitzsimmons 51
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 4
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 4
Friday Best Of Breed   Ramon Podesta 4
  Group 3rd   Ramon Podesta 32

Show Date
Alberta Shetland Sheepdog & Collie Association February 04 to February 05, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Stud Dog   David Calderwood N/A
  Best Of Breed   David Calderwood 4

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 24 24 24 26 31
All Breed Ranking: 200 195 192 196 228

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 6 4 7 0   0 0 0 0 2   689
Win Record - 2010
Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 05 to November 07, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   John Reeve-Newson (Dr) 45

Show Date
Battle River Canine Association October 22 to October 24, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Christopher Neilson 59
Friday Group 3rd   Arley Hussin 45

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 24 to September 26, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Avery Gaudin 23
  Group 1st   Doug Gaudin 21
Saturday Group 2nd   Wayne Thompson 17
  Group 3rd   Richard Lopaschuk 16
Friday Group 1st   Mel Saranchuk 24
  Group 1st   Melvin Beech 24

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 02 to April 04, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   James Reynolds 30
Saturday Group 3rd   Leslie Rogers 45

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 05 to March 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Alexander 26
Saturday Best In Show   Leslie Rogers 174 *
  Group 3rd   Doreen Marsh 7
  Group 1st   Leslie Rogers 29
Friday Group 1st   Alan Bennett 29
  Group 2nd   Linda Kraft 26

Show Date
Canadian Collie & Shetland Sheepdog Association Specialty February 14 to February 14, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Maureen Burrell N/A

Show Date
Collie Club of Canada National Specialty February 13 to February 13, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Barry Hastings 16

Show Date
Alberta Kennel Club February 05 to February 07, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Lee Reasin 53

Show Date
Alberta Shetland Sheepdog & Collie Association Specialty February 05 to February 06, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Van Tassell 9

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 1 1 2 2 2
Group Ranking: 36 34 45 58 66
All Breed Ranking: 258 247 386 455 524

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 6 3 5   0 0 0 0 1   581
Win Record - 2009
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club November 27 to November 29, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Michel Chaloux 39

Show Date
Wheat City Kennel Club November 20 to November 22, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Fred Dewsbury 59
Friday Group 1st   Judith Shurb 49

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 06 to November 08, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Avery Gaudin 66

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC October 29 to November 01, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   James Frederiksen 70

Show Date
Battle River Canine Association October 23 to October 25, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Karen Doyle 66

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jamieson Glendinning 20
Saturday Group 2nd   Joan Beech 18
  Group 2nd   Maida Puterman 19

Show Date
Shamrock Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Janet Buchanan 19
Friday Group 2nd   Sheila Verhulst 24
  Group 2nd   Robert Verhulst 38

Show Date
Mount Cheam Canine Association March 06 to March 08, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Laura Thompson 17
Friday Group 3rd   Ainslie Mills 10

Show Date
Renaissance Dog Association February 20 to February 22, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Walter Pinsker 23
Saturday Group 4th   Thomas Alexander 13

Show Date
Alberta Shetland Sheepdog & Collie Association January 31 to January 31, 2009
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Barry Hastings 5

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC January 23 to January 25, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Karsten Kaemling 26

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By