BIS, BISS, AOM Am/Can Ch Clanmarr's Seamus MacDubh
Cairn Terrier
(Click on breed to view standings)
Call Name: - (Male)
Owner: Eileen O'Neill
Breeder:
Handler: Cindy Kowalchuk-Corrigal
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 2 2 4 3 3
Group Ranking: 20 20 21 18 18
All Breed Ranking: 263 256 257 230 224

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 6 8 9 5   0 0 0 0 0   455
Win Record - 2011
Show Date
Wheat City Kennel Club November 18 to November 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bud Haverstock 1
Saturday Best Of Breed   Neil Graves 1
  Group 3rd   Neil Graves 13
Friday Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 12
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1

Show Date
Prairie Canine Academy September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Fred Dewsbury 22
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 1
Friday Best Of Breed   Avery Gaudin 1

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Saturday Group 4th   Bud Haverstock 17
  Best Of Breed   Bud Haverstock 1
Thursday Best Of Breed   Neil Graves 1

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Garry Allan 5

Show Date
Portage Kennel Club July 01 to July 03, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Johan Juslin 1
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 1
  Group 1st   Janet Lobb 20

Show Date
Kenora & District Dog Club June 17 to June 19, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Patricia Lanctot 12
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 3rd   Michael Lanctot 12
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Of Breed   Joan Bulger 0
  Group 2nd   Bart Miller 13
  Group 2nd   Pamela Bruce 11
Friday Best Of Breed   Donna Cole 0
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  Group 3rd   Denise Cornelssen 8

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   James Ham 30
  Best Of Breed   James Ham 3
Saturday Best Of Breed   Fred Dewsbury 12
  Group 2nd   Fred Dewsbury 70
Friday Best Of Breed   Elaine Mathis 9

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 27 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ron Mahon 0
Saturday Group 1st   Nancy Popovich 22
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
Friday Group 4th   Alan Bennett 14
  Best Of Breed   Alan Bennett 0

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 15 to April 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Butch MacDonald 17
  Best Of Breed   Butch MacDonald 1
Friday Best Of Breed   Cec Ringstrom 0

Show Date
Chautauqua Canine Club April 08 to April 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Robert Verhulst 6
  Best Of Breed   Robert Verhulst 0
  Best Of Breed   Sheila Verhulst 0
  Group 1st   Sheila Verhulst 12
Saturday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
  Best Of Breed   Thomas Burke 0
  Group 2nd   Richard Meen (Dr) 9
  Group 3rd   Thomas Burke 6
Friday Best Of Breed   Thomas Touzel 0
  Group 2nd   Thomas Touzel 10
  Best Of Breed   David Eadie 0
  Group 1st   David Eadie 11

Show Date
Northwinds Dog Club March 25 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Jack Ireland 16
  Best Of Breed   Jack Ireland 2
Friday Best Of Breed   John Rowton 1

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 04 to March 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 2nd   Doug Gaudin 15
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 1st   Avery Gaudin 14
Saturday Group 4th   Susan Badick 10
  Best Of Breed   Susan Badick 0
  Group 1st   Carol Graham 15
  Best Of Breed   Carol Graham 0
Friday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Group 2nd   Guy Jeavons 9

Show Date
Brandon Dog Shows February 18 to February 21, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michael Gelinas 1
  Group 4th   Michael Gelinas 9
Sunday Best Of Breed   Sandy Gelinas 1

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 2 2 2 1 1
Group Ranking: 15 14 13 11 10
All Breed Ranking: 175 171 159 140 139

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 8 4 7 5   0 0 1 1 2   780
Win Record - 2010
Show Date
Prairie Canine Academy September 17 to September 19, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   John Clark 4
  Group 1st   Denise Clark 13
Saturday Group 2nd   Janet Lobb 7
  Group 3rd   Neil Graves 6
Friday Group 1st   Robert Verhulst 14
  Group 1st   Sheila Verhulst 14

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 04 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Stephen Hubbell 18

Show Date
All Terrier Club of Alberta July 30 to July 30, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Robert Shreve 83
  Best Of Breed   Robert Shreve 0

Show Date
Portage Kennel Club July 02 to July 04, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Robert Smith (Dr) 16
Saturday Group 4th   Polly Smith 16
Friday Group 3rd   Darle Heck 16

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 04 to June 07, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Diane Baillie 54

Show Date
K-W Kennel Club May 22 to May 24, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Michel Bouchard 32
Sunday Group 3rd   Allan Brown 52
Saturday Group 3rd   Thora Brown 66

Show Date
Terrier Breeders' Association of Canada May 22 to May 22, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Peter Green 85
  Best Of Breed   Peter Green 0

Show Date
Chautauqua Canine Club April 09 to April 11, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Linda Kraft 16
Saturday Group 2nd   Carol Graham 15

Show Date
Northwinds Dog Club March 26 to March 28, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Richard Meen (Dr) 11
Friday Group 1st   Virginia Lyne 11

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 05 to March 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Bud Haverstock 13
  Group 3rd   Thomas Alexander 8
Saturday Group 3rd   Leslie Rogers 8
Friday Best In Show   Edna Perks 174 *
  Group 1st   Alan Bennett 14
  Group 1st   Edna Perks 14

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 14 to February 15, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Narelle Hammond Robertson 14

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 2 2 1 1 1
Group Ranking: 22 20 19 17 20
All Breed Ranking: 215 211 211 196 203

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 10 15 11 9   0 0 0 0 0   679
Win Record - 2009
Show Date
Wheat City Kennel Club November 20 to November 22, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Richard Lake 12
Saturday Group 3rd   Fred Dewsbury 12
Friday Group 3rd   Judith Shurb 13

Show Date
Fort Garry Kennel Club October 10 to October 12, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michele Billings 16
Saturday Group 2nd   Donna Cole 16

Show Date
Prairie Canine Academy September 18 to September 20, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Michel Bouchard 8
  Group 4th   Heather Langfeld 7
Friday Group 2nd   Wayne Thompson 9

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 05 to September 07, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 16
Sunday Group 1st   Peter Machen 19
Saturday Group 2nd   Rick Fehler 21

Show Date
Shamrock Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Geraldine Taylor 8
Saturday Group 2nd   Guy Jeavons 12
Friday Group 1st   Sheila Verhulst 13
  Group 1st   Robert Verhulst 13

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 14 to August 16, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Patricia Taylor 37
Friday Group 2nd   James Ham 27

Show Date
South West Saskatchewan Kennel & Obedience Club July 24 to July 26, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Gelinas 12
  Group 4th   Sandy Gelinas 4
Saturday Group 3rd   Butch MacDonald 9
  Group 3rd   Cec Ringstrom 10
Friday Group 2nd   Tim Doxtater 10
  Group 4th   Donald Emslie 4

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 10 to July 12, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Larry Kereluke 55
Friday Group 1st   Adrian Landarte 51

Show Date
Portage Kennel Club July 03 to July 05, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ole Nielsen 14
Saturday Group 2nd   Jack Ireland 12
Friday Group 2nd   Mel Saranchuk 13

Show Date
Kenora & District Dog Club June 19 to June 21, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Lanctot 19
  Group 1st   Patricia Lanctot 17
Saturday Group 4th   Donald Emslie 12
  Group 1st   Judith Shurb 19
Friday Group 4th   Tim Doxtater 12

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 22 to May 24, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Edna Perks 13

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 15 to May 18, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Mauro Alves 12

Show Date
Northwinds Dog Club March 27 to March 29, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Butch MacDonald 16
Friday Group 2nd   Cec Ringstrom 17

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 05 to March 08, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thora Brown 11
  Group 4th   Allan Brown 6
Saturday Group 2nd   Butch MacDonald 11
  Group 2nd   Cec Ringstrom 11
Friday Group 1st   Judith Shurb 16
  Group 2nd   Rick Fehler 10

Show Date
Wheat City Kennel Club February 15 to February 16, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Shirley Limoges 9

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 13 to February 14, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   James Reynolds 15

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By