GCh Superlative's Dirty Karma
German Pinscher
(Click on breed to view standings)
Call Name: Karma - (Female)
Owner: Susan Cox
Breeder: Susan Cox
Handler: Susan Cox / Norm Fargo
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 3 3 3 4 4
Group Ranking: 186 186 185 226 241
All Breed Ranking: 1592 1582 1591 1887 2012

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 0   0 0 0 0 0   45
Win Record - 2017
Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Nina Karlsdotter N/A
Saturday Select Bitch   Jacqueline Stacy N/A
Friday Best Of Breed   Allan Pepper 4 (1-3-0-1)

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ramon Acasuso Signoret 4
Sunday Best Of Breed   Federico Fernandez 2
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2
Saturday Best Of Breed   Bonnie Derry 4

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elizabeth Gunter 2 (1-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   William Gunter 2 (1-1-0-1)

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club September 01 to September 01, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 2 (1-1-0-1)
  Best Of Breed   Barbara Heal 2 (1-1-0-1)

Show Date
Forest City Kennel Club May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Long-Doyle 0
Saturday Best Of Breed   John Walsh 0
Friday Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0
  Best Of Breed   Patrick Mudge 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fernando Da Costa Maia 0
Saturday Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 0
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 14 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Forte 0
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
Friday Best Of Breed   Denys Janssen 0

Show Date
Nickel District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Saturday Best Of Breed   Chris Woodrow 0
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
Friday Group 2nd   Wendy Schira 21
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Best Of Breed   Lee Steeves 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Wendy Schira 0
Friday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
Thursday Best Of Breed   Avery Gaudin 0

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 116 115 108 134 128
All Breed Ranking: 1028 1021 966 1203 1134

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 2   0 0 0 0 0   76
Win Record - 2016
Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Johnny Shoemaker 0
  Best Of Breed   David Kirkland 0
Friday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 0
Saturday Best Of Breed   Judi Elford 0
Friday Best Of Breed   Judith Shurb 0

Show Date
United Kennel Club November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jon Cole 0
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0

Show Date
Elgin County Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Carlos Quinones 20
  Best Of Breed   Carlos Quinones 1
Saturday Best Of Breed   Murrel Purkhiser 1
Friday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 1

Show Date
Essex County Kennel Club September 03 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Patricia Hastings N/A
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 4th   Kathrine Grant 1
  Best Of Opposite Sex   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (0-0-1-1)

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Mary White 4
  BPIG   Mary White N/A
  Best Of Breed   Mary White 2 (1-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Mary White N/A
  Best Of Breed   Betsy Dale 2 (1-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Betsy Dale N/A
Sunday Best BBE In Group   Federico Fernandez N/A
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Federico Fernandez N/A
  Best Of Breed   Federico Fernandez 2 (1-2-0-0)
  Best Of Winners   Federico Fernandez (1-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Federico Fernandez N/A
  Winners Bitch   Federico Fernandez (1-2-0-0)
Saturday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 3 (1-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
Friday Best Of Breed   Janet Sinclair 3 (1-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Janet Sinclair N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday 1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Jon Cole N/A
  Best Of Breed   Jon Cole 2 (1-2-0-0)
  Best Of Winners   Jon Cole (1-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Jon Cole N/A
  Winners Bitch   Jon Cole (1-2-0-0)
Sunday 1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Francesca Browning-Christina N/A
  Best Of Breed   Francesca Browning-Christina 2 (1-2-0-0)
  Best Of Winners   Francesca Browning-Christina (1-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Francesca Browning-Christina N/A
  Winners Bitch   Francesca Browning-Christina (1-2-0-0)
Saturday 1st Bred By Exhibitor Bitch Class   David Miller N/A
  Best Of Breed   Carmen Haller 2 (1-2-0-0)
  Best Of Winners   Carmen Haller (1-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Carmen Haller N/A
  Winners Bitch   Carmen Haller (1-2-0-0)
Friday 1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Colin Hamilton N/A
  Best Of Breed   Colin Hamilton 2 (1-2-0-0)
  Best Of Winners   Colin Hamilton (1-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Colin Hamilton N/A
  Winners Bitch   Colin Hamilton (1-2-0-0)

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Senior Puppy Bitch Class   Bill Walkey N/A
  Best Puppy In Breed   Bill Walkey N/A
  Reserve Winners Bitch   Bill Walkey N/A
  Best Of Breed   Doug Windsor 1

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Walter Pinsker 1 (0-2-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Walter Pinsker N/A
  Best Puppy In Breed   Walter Pinsker N/A
  Winners Bitch   Walter Pinsker (0-2-0-0)
Saturday Best Of Breed   Ronnie Natividad 1 (0-2-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Ronnie Natividad N/A
  Best Puppy In Breed   Ronnie Natividad N/A
  Winners Bitch   Ronnie Natividad (0-2-0-0)
Friday Best Of Breed   Chan Weng Woh 1 (0-2-0-0)
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (0-2-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Chan Weng Woh N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Jocelyne Gagne N/A
  Best Puppy In Breed   Chan Weng Woh N/A
  Winners Bitch   Chan Weng Woh (0-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
  Winners Bitch   Jocelyne Gagne (0-2-0-0)

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Igor Vygouzov 1
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 1

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Bitch Class   David Swartwood N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Thomas Alexander N/A
  Best Puppy In Breed   David Swartwood N/A
  Reserve Winners Bitch   David Swartwood N/A
  Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Reserve Winners Bitch   Thomas Alexander N/A
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 1 (0-2-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Sandy Alexander N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Heather Langfeld N/A
  Best Puppy In Breed   Sandy Alexander N/A
  Winners Bitch   Sandy Alexander (0-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Heather Langfeld N/A
  Reserve Winners Bitch   Heather Langfeld N/A

Show Date
Ontario Breeders Association February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Rowton 1
  Best B/O Handled In Group   John Rowton N/A
Saturday Group 3rd   Franklin Van der Spuy 18
  Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 1
  Best B/O Handled In Group   Franklin Van der Spuy N/A
Friday Best B/O Handled In Group   Tim Thomas N/A
  Best Of Breed   Tim Thomas 1

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Frederiksen 1 (0-2-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   James Frederiksen N/A
  Best Puppy In Breed   James Frederiksen N/A
  Winners Bitch   James Frederiksen (0-2-0-0)
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (0-2-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Patricia Lanctot N/A
  Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A
  Winners Bitch   Patricia Lanctot (0-2-0-0)
Friday 1st Junior Puppy Bitch Class   Michael Lanctot N/A
  Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
  Reserve Winners Bitch   Michael Lanctot N/A
Thursday 1st Junior Puppy Bitch Class   Joy Hodgkinson N/A
  Best Puppy In Breed   Joy Hodgkinson N/A
  Reserve Winners Bitch   Joy Hodgkinson N/A

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday 1st 3-6 Month Bitch Class   Doug Gaudin N/A
Monday 1st 3-6 Month Bitch Class   Avery Gaudin N/A
Sunday 1st 3-6 Month Bitch Class   Wendy Anderson N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 3-6 Month Bitch Class   Kristen Francis N/A
Friday 1st 3-6 Month Bitch Class   Marilyn O'Neill N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By