AM/CAN SELECT MBIS MBISS AM BRONZE GCH. CANADIAN GCHEX Signature's Harry Nile V Kridler
German Shepherd Dog
(Click on breed to view standings)
Call Name: Harry - (Male)
Owner: Emily Burdon & Raul Olvera
Breeder: Joe Beccia & Leslie Beccia & Tari Kridler
Handler: Emily Burdon
Website: http://www.emilyburdon.com

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2017
Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Veteran In Group   Peter Green N/A
  1st Veteran Dog Class   Peter Green N/A

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 6 7 6 5 4

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
17 3 60 10 9 3   1 0 0 0 3   6086
Win Record - 2015
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Deirdre McKinnon 42
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 3 (2-1-1-0)
Saturday Group 3rd   Kristen Francis 28
  Best Of Breed   Kristen Francis 5 (4-1-1-0)
Friday Group 3rd   Cheryl Paterson 29
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 4 (1-2-2-0)

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Stefan Sinko 48
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 12
Saturday Group 1st   Wendy Willhauck 77
  Best Of Breed   Joe Lobb 15
Friday Group 1st   Jacqueline Quiros-Kubat 52
  Best Of Breed   Jacqueline Quiros-Kubat 9

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Judith Taylor 223
  Group 1st   Judith Taylor 41
  Best Of Breed   Judith Taylor 9
Saturday Group 3rd   Guy Jeavons 38
  Best Of Breed   Guy Jeavons 8
Friday Group 1st   Mark Houston-McMillan 39
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 8

Show Date
United Kennel Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mary White 38
  Best Of Breed   Mary White 5
Saturday Group 1st   Donald Emslie 33
  Best Of Breed   Donald Emslie 5
Friday Group 1st   Tim Doxtater 31
  Best Of Breed   Tim Doxtater 2

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 30 to November 01, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Charles Olvis 50
  Best Of Breed   Charles Olvis 8
Friday Group 1st   Grant Townsend 32
  Best Of Breed   Grant Townsend 7

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jo Ann Pavey 30
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 1
Saturday Best Of Breed   Paula Hartinger 3
Friday Group 1st   Jacqueline Rusby 35
  Group 1st   Barbara Heal 35
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 4
  Best Of Breed   Barbara Heal 4

Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Barbara Dempsey Alderman 36
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 48
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2 (1-0-2-0)
Friday Group 1st   Dana Cline 29
  Best Of Breed   Dana Cline 2 (1-0-2-0)

Show Date
German Shepherd Dog Club Of Canada September 18 to September 19, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Tony Vandendool N/A

Show Date
Skaha Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Pamela Bruce 195 *
  Group 1st   Pamela Bruce 22
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1
Saturday Group 1st   Richard Lopaschuk 23
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 03 to September 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Janet Lobb 13
  Best Of Breed   Janet Lobb 2
Saturday Best In Show   Joe Lobb 234
  Group 1st   Joe Lobb 16
  Best Of Breed   Joe Lobb 3
Friday Group 1st   Brenton Wright 11
  Best Of Breed   Brenton Wright 1
Thursday Best In Show   Elizardo Valadez 157
  Group 1st   Elizardo Valadez 8
  Best Of Breed   Elizardo Valadez 1

Show Date
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association August 28 to August 31, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Cec Ringstrom 19
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 3
Sunday Group 3rd   Robert Vandiver 42
  Best Of Breed   Robert Vandiver 7
Saturday Group 1st   Luiz Ribas Silva 53
  Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 8
Friday Group 3rd   Carlos Quinones 41
  Best Of Breed   Carlos Quinones 6

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lucie Paradis 52
  Best Of Breed   Lucie Paradis 5
Saturday Best In Show   Karl Erik Johansson 305
  Group 1st   Karl Erik Johansson 45
  Best Of Breed   Karl Erik Johansson 4
Friday Group 2nd   Michelle Scott 29
  Best Of Breed   Michelle Scott 2

Show Date
MCA Working & Herding Specialty August 16 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michel Chaloux 90
  Best Of Breed   Jean McErlane 19

Show Date
German Shepherd Dog Club Of Manitoba August 15 to August 15, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michel Chaloux 20

Show Date
German Shepherd Dog Club Of Canada August 14 to August 14, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 22

Show Date
Manitoba Canine Association August 13 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Karen Chant 58
  Best Of Breed   Karen Chant 10
Saturday Reserve Best In Show   Allan Pepper N/A
  Group 1st   Stephen Dainard 70
  Best Of Breed   Stephen Dainard 11
Friday Group 1st   Jean McErlane 72
  Best Of Breed   Patricia Taylor 14
Thursday Best In Show   Pamela Bruce 290
  Group 1st   Pamela Bruce 64
  Best Of Breed   Pamela Bruce 15

Show Date
Edmonton Kennel Club August 06 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Patricia Cummins 48
  Best Of Breed   Patricia Cummins 3
Saturday Group 1st   Shirley Limoges 51
  Best Of Breed   Shirley Limoges 3
Friday Group 1st   John Rowton 50
  Best Of Breed   John Rowton 4
Thursday Group 1st   Judith Taylor 41
  Best Of Breed   Judith Taylor 3

Show Date
Alberta Kennel Club / Purina National July 31 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Nina Karlsdotter 8
Sunday Group 1st   Joanne Sewell 81
  Best Of Breed   Joanne Sewell 8
Saturday Group 1st   Virginia Lyne 81
  Best Of Breed   Virginia Lyne 10
Friday Group 1st   Donna Conod 73
  Best Of Breed   Donna Conod 9

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Rony Doedijns 19
  Best Of Breed   Rony Doedijns 2 (0-1-1-1)
Saturday Group 2nd   Leyda Perez 26
  Best Of Breed   Leyda Perez 2 (0-1-1-1)
Friday Group 1st   Larry Kereluke 22
  Best Of Breed   Larry Kereluke 2 (0-2-1-0)

Show Date
Valley Kennel Club July 20 to July 22, 2015
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 3rd   Irenne Bader 11
  Best Of Breed   Irenne Bader 2
Tuesday Group 2nd   Chris Graham 16
  Best Of Breed   Chris Graham 2
Monday Group 3rd   Alex Yu-Feng Zee 13
  Group 4th   Franklin Van der Spuy 12
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 2
  Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 2

Show Date
Kars Dog Club July 17 to July 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mark Houston-McMillan 12
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 2
Saturday Group 3rd   Avery Gaudin 14
  Best Of Breed   James Osborne 2
Friday Group 2nd   Doug Gaudin 14
  Best Of Breed   Doug Gaudin 2

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jacqueline Rusby 28
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 4
Saturday Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 29
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 4
Friday Best In Show   Robert Rowbotham 183
  Group 1st   Robert Rowbotham 24
  Group 1st   Wendy Willhauck 22
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 2
  Best Of Breed   Wendy Willhauck 3

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   David Eadie 45
  Best Of Breed   David Eadie 6
Saturday Reserve Best In Show   John Rowton N/A
  Group 1st   Sylvie Desserne 61
  Best Of Breed   Sylvie Desserne 5
Friday Reserve Best In Show   David Eadie N/A
  Group 1st   John Rowton 38
  Best Of Breed   John Rowton 6

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Martin Doherty 16
  Best Of Breed   Martin Doherty 4
Saturday Group 2nd   Fred Dewsbury 21
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 4

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Dana Cline 53
  Best Of Breed   Dana Cline 7
Saturday Best Of Breed   Carolyn Cederman 6
Friday Group 2nd   William Usherwood 42
  Best Of Breed   William Usherwood 6

Show Date
Ottawa Kennel Club May 22 to May 24, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Glen Stark 30
  Best Of Breed   Glen Stark 6
Saturday Best In Show   Donna Conod 189
  Group 1st   Donna Conod 35
  Best Of Breed   Donna Conod 7
Friday Group 1st   Jocelyne Gagne 23
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 5

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Lynda Saranchuk 169
  Group 1st   Heather Langfeld 22
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1
Sunday Group 1st   Lynda Saranchuk 34
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2
Saturday Best In Show   Ed Wild 207
  Group 1st   Ed Wild 36
  Best Of Breed   Ed Wild 1

Show Date
Arnprior Canine Association May 08 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Virginia Lyne 14
  Best Of Breed   Virginia Lyne 2
Saturday Best In Show   Virginia Lyne 213
  Group 1st   Jo Ann Pavey 20
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 4
Friday Best In Show   Joe Lobb 172
  Best In Show   Janet Lobb 169
  Group 1st   Janet Lobb 19
  Group 1st   Joe Lobb 20
  Best Of Breed   Janet Lobb 4
  Best Of Breed   Joe Lobb 4

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michelle Scott 35
  Best Of Breed   Michelle Scott 5
Saturday Best In Show   Michelle Scott 253
  Group 1st   Mike Macbeth 39
  Best Of Breed   Mike Macbeth 6
Friday Best In Show   Mike Macbeth 178
  Group 1st   Barbara Heal 31
  Best Of Breed   Barbara Heal 5

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 04 to April 06, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Len Harfield 23
  Group 1st   Ole Nielsen 23
  Best Of Breed   Len Harfield 0
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
Sunday Best In Show   Janet Lobb 218
  Group 1st   Joe Lobb 38
  Best Of Breed   Joe Lobb 1 (1-0-1-0)
Saturday Best In Show   Joe Lobb 222
  Group 1st   Jo Ann Pavey 32
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jon Cole 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 3 (1-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Bruce Owen 1 (0-1-1-0)

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 5 5 5 4 4

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
19 4 65 18 10 2   1 0 0 0 2   6421
Win Record - 2014
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Natalja Skalin 32
  Best Of Breed   Natalja Skalin 4
Sunday Best Of Breed   Bo Skalin 6
Saturday Group 1st   Irene Latchford 42
  Best Of Breed   Irene Latchford 5

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 05 to December 07, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Janet Lobb 270
  Group 1st   Janet Lobb 49
  Best Of Breed   Janet Lobb 10
Saturday Group 1st   Joe Lobb 50
  Best Of Breed   Joe Lobb 10
Friday Group 1st   Anna Hewson 37
  Best Of Breed   Anna Hewson 3

Show Date
Caledon Kennel Association November 28 to November 30, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ramon Podesta 5
Saturday Group 1st   Charles Olvis 70
  Best Of Breed   Tony Vandendool 7

Show Date
Ottawa Kennel Club November 21 to November 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Guy Jeavons 30
  Best Of Breed   Guy Jeavons 7
Saturday Group 1st   Mark Houston-McMillan 35
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 7
Friday Best In Show   Michel Chaloux 187
  Group 1st   Michel Chaloux 29
  Best Of Breed   Michel Chaloux 6

Show Date
United Kennel Club November 07 to November 09, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Robert Stein 235
  Group 1st   Robert Stein 27
  Best Of Breed   Robert Stein 3
Saturday Group 2nd   Lucie Paradis 27
  Best Of Breed   Lucie Paradis 3
Friday Group 1st   Michael Woods (Dr) 23
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 2

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 31 to November 02, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thora Brown 24
  Best Of Breed   Thora Brown 3
Saturday Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 23
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 4
Friday Group 1st   Beverly Capstick 19
  Best Of Breed   Beverly Capstick 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 24 to October 26, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Martin Doherty 25
  Best Of Breed   Martin Doherty 4
Saturday Group 1st   Margaret Jones 20
  Best Of Breed   Margaret Jones 4
Friday Reserve Best In Show   Rita Walker N/A
  Group 2nd   Barbara Heal 19
  Group 1st   Rita Walker 20
  Best Of Breed   Barbara Heal 5
  Best Of Breed   Rita Walker 5

Show Date
Elgin County Kennel Club / Purina National October 17 to October 19, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jacqueline Stacy 55
  Best Of Breed   Jacqueline Stacy 3
Saturday Group 2nd   Ana Vazquez Lievano (Dr) 61
  Best Of Breed   Ana Vazquez Lievano (Dr) 5
Friday Group 2nd   Barbara Heal 45
  Best Of Breed   Barbara Heal 5

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Pamela Bruce 297
  Group 1st   Pamela Bruce 30
  Best Of Breed   Pamela Bruce 2
Saturday Best In Show   Virginia Lyne 325
  Group 1st   Virginia Lyne 32
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Friday Group 3rd   Cheryl Paterson 21
  Group 2nd   Dianne Miller 19
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 2
  Best Of Breed   Dianne Miller 0

Show Date
German Shepherd Dog Club Of Canada September 07 to September 07, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Richard Lortie N/A

Show Date
Pictou County Kennel Club September 06 to September 07, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Honey Glendinning 26
  Group 1st   Alan Bennett 23
  Best Of Breed   Honey Glendinning 4
  Best Of Breed   Alan Bennett 5
Saturday Best In Show   Judith Byrne 126
  Group 1st   Charles Cyopik 26
  Group 1st   William Byrne 22
  Best Of Breed   Charles Cyopik 4
  Best Of Breed   William Byrne 4

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 28 to August 31, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Alan Bennett 25
  Best Of Breed   Alan Bennett 4
Saturday Best In Show   James Reynolds 251
  Group 1st   James Reynolds 31
  Best Of Breed   James Reynolds 5
Friday Group 1st   Michael Lanctot 18
  Best Of Breed   Michael Lanctot 3
Thursday Best In Show   Michael Lanctot 157
  Group 1st   Patricia Lanctot 16
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 3

Show Date
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association August 22 to August 25, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Michael Leonard 211
  Group 1st   Karl Erik Johansson 28
  Best Of Breed   Karl Erik Johansson 4
Sunday Group 1st   Peggy Beisel-McIlwaine 47
  Best Of Breed   Peggy Beisel-McIlwaine 5
Saturday Best In Show   Kaye McGhie 375
  Group 1st   Sandy Alexander 38
  Best Of Breed   Sandy Alexander 4
Friday Group 1st   Kaye McGhie 38
  Best Of Breed   Kaye McGhie 5

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 15 to August 17, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Robert Rowbotham 167
  Group 1st   Robert Rowbotham 26
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 4
Saturday Best In Show   Bernard Fears 183
  Group 1st   Michelle Scott 24
  Best Of Breed   Michelle Scott 3
Friday Best In Show   Stephen Dainard 136
  Group 1st   Bernard Fears 21
  Best Of Breed   Bernard Fears 3

Show Date
Working & Herding Club Of Southern Ontario August 10 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Carmen Battaglia (Dr) 45
  Best Of Breed   Carmen Battaglia (Dr) 5

Show Date
German Shepherd Dog Club Of Canada August 10 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 9

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 08 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Maribel Sy 32
  Best Of Breed   Maribel Sy 4
Saturday Group 3rd   Patricia Cruz 45
  Best Of Breed   Patricia Cruz 6
Friday Group 2nd   Luis Pinto Teixeira 32
  Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 1

Show Date
Societe Canine de Quebec August 01 to August 03, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ann Hennigan 24
  Best Of Breed   Ann Hennigan 6
Saturday Group 3rd   Thora Brown 30
  Best Of Breed   Thora Brown 7
Friday Best In Show   Ray Smith 170
  Reserve Best In Show   Richard Paquette N/A
  Group 1st   Ray Smith 18
  Group 1st   Richard Paquette 22
  Best Of Breed   Ray Smith 4
  Best Of Breed   Richard Paquette 4

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 25 to July 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lyn Brand 48
  Best Of Breed   Lyn Brand 2
Saturday Group 3rd   Lawrence Terricone 32
  Best Of Breed   Lawrence Terricone 2
Friday Group 1st   Filiberto Arniella 44
  Best Of Breed   Filiberto Arniella 2

Show Date
Valley Kennel Club July 21 to July 23, 2014
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 1st   Thomas Touzel 18
  Best Of Breed   Thomas Touzel 3
Tuesday Group 1st   Jacqueline Rusby 22
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 3
Monday Reserve Best In Show   Carol Graham N/A
  Group 1st   Carol Graham 22
  Group 1st   Lynda Berar 21
  Best Of Breed   Carol Graham 4
  Best Of Breed   Lynda Berar 4

Show Date
Kars Dog Club July 18 to July 20, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Nesbitt 27
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1
Saturday Group 1st   Jeremy Browne 32
  Best Of Breed   Jeremy Browne 3
Friday Group 1st   Edgar Bajona 28
  Best Of Breed   Edgar Bajona 3

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Richard Lopaschuk 24
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1
Saturday Group 1st   David Eadie 23
  Best Of Breed   David Eadie 1
Friday Best In Show   Charles Bett 174
  Group 1st   Charles Bett 16
  Group 1st   Letitia Bett 15
  Best Of Breed   Charles Bett 1
  Best Of Breed   Letitia Bett 1

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 27 to June 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Barbara Heal 24
  Best Of Breed   Barbara Heal 3
Saturday Group 1st   Deborah Graffmann 41
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 4
Friday Group 2nd   Rick Fehler 17
  Best Of Breed   Rick Fehler 2

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 20 to June 22, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Richard Paquette 20
  Best Of Breed   Richard Paquette 5
Saturday Best In Show   Richard Paquette 215
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 29
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 6
Friday Reserve Best In Show   Donald Fitzsimmons N/A
  Group 1st   Donald Fitzsimmons 13
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 3

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 12 to June 15, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sandra Lex 19
  Best Of Breed   Sandra Lex 4
Saturday Group 3rd   Fred Dewsbury 19
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 4
Friday Group 1st   Nancy Popovich 16
  Best Of Breed   Nancy Popovich 3
Thursday Best In Show   Linda Kraft 137
  Group 1st   Linda Kraft 12
  Group 3rd   Olga Gagne 14
  Best Of Breed   Linda Kraft 2
  Best Of Breed   Olga Gagne 3

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Linda More 34
  Best Of Breed   Linda More 3
Friday Best Of Breed   Anna Hewson 4

Show Date
Ottawa Kennel Club May 23 to May 25, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Felicity Prideaux 30
  Best Of Breed   Felicity Prideaux 10
Saturday Group 2nd   Chris Graham 29
  Best Of Breed   Chris Graham 11
Friday Best In Show   Ray Smith 161
  Group 1st   Ray Smith 18
  Best Of Breed   Ray Smith 3

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 17 to May 19, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Neil Graves 23
  Best Of Breed   Neil Graves 2
Sunday Group 1st   Larry Kereluke 40
  Best Of Breed   Larry Kereluke 2
Saturday Group 3rd   Michael Hill 37
  Best Of Breed   Michael Hill 2

Show Date
Arnprior Canine Association May 09 to May 11, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Butch MacDonald 27
  Best Of Breed   Butch MacDonald 2
Saturday Group 1st   Cec Ringstrom 26
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 3
Friday Group 2nd   Johan Becerra-Hernandez 19
  Group 2nd   Rita Walker 21
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 2
  Best Of Breed   Rita Walker 2

Show Date
Club Canin du Bas St-Laurent May 03 to May 04, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Melvin Beech 35
  Best Of Breed   Melvin Beech 7

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 25 to April 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kristen Francis 35
  Best Of Breed   Kristen Francis 2
Saturday Best In Show   Mary White 319
  Group 1st   Stephen Dainard 40
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2
Friday Group 1st   Mary White 31
  Best Of Breed   Mary White 4

Show Date
Champlain Dog Club April 11 to April 13, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Morley Thornton 19
  Best Of Breed   Morley Thornton 3
Saturday Group 1st   Janet Lobb 22
  Best Of Breed   Janet Lobb 2
Friday Group 2nd   Deborah Graffmann 15
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 20
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 2
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 2

Show Date
Ontario Breeders Association February 15 to February 17, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Michel Chaloux 55
  Best Of Breed   Michel Chaloux 9
Sunday Group 1st   Walter Pinsker 56
  Best Of Breed   Walter Pinsker 10
Saturday Group 1st   Ann Hennigan 58
  Best Of Breed   Ann Hennigan 12

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Wednesday 13th of December 2017 08:40:39 AM