MBIS Am. Can. Ch. Ferndel Always In Fashion
Welsh Springer Spaniel
(Click on breed to view standings)
Call Name: - (Male)
Owner: Ruth & Glenn Sutton
Breeder:
Handler: Lori-Ann Fischer
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 132 127 122 114 100
All Breed Ranking: 642 628 604 564 521

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   1 0 0 0 1   133
Win Record - 2013
Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Westwind Sporting Dog Club August 01 to August 02, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Thomas Alexander 133
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Veteran In Group   Thomas Alexander N/A

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 8 9 8 7 8

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
11 4 37 20 16 11   0 0 0 1 0   6561
Win Record - 2009
Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 11 to December 13, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Joe Tacker 78
Saturday Group 4th   Richard Byrd 58
Friday Group 1st   John B. Ross 57

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Stephen Dainard 67
Saturday Group 1st   Jacqueline Quiros-Kubat 97
Friday Group 1st   David Eadie 62

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 27 to November 29, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Fred Heal 61
Saturday Group 4th   Larry Kereluke 84
Friday Best In Show   Robert Verhulst 368 *
  Group 1st   Robert Verhulst 64

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 20 to November 22, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Thora Brown 46
Friday Group 3rd   Stephen Dainard 29

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Janet Buchanan 48
Saturday Group 2nd   Rick Fehler 52
Friday Group 3rd   Christopher Neilson 33

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 06 to November 08, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Doug Gaudin 75

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC October 29 to November 01, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Enrique Filippini 124

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 16 to October 18, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mel Saranchuk 43
Friday Group 3rd   Melvin Beech 24

Show Date
Edmonton Kennel Club October 09 to October 11, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Rick Fehler 38

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jamieson Glendinning 25
  Group 2nd   Honey Glendinning 23
Saturday Group 1st   Maida Puterman 23
  Group 2nd   Joan Beech 20
Friday Best In Show   Nancy Popovich 174 *
  Group 1st   Nancy Popovich 23
  Group 4th   Lynn Storeshaw 16

Show Date
Prairie Canine Academy September 18 to September 20, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thomas Burke 18
  Group 1st   Donna Cole 26
Saturday Best In Show   Heather Langfeld 171 *
  Reserve Best In Show   Michel Bouchard N/A
  Group 1st   Michel Bouchard 26
  Group 1st   Heather Langfeld 26
Friday Best In Show   Wayne Thompson 174 *
  Group 2nd   Ann Hennigan 17
  Group 1st   Wayne Thompson 25

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 05 to September 07, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Kim Ramey-Leblanc 287 *
  Group 1st   Wendy Hamilton-Petkau 54
Sunday Group 3rd   Rick Fehler 51

Show Date
Shamrock Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Geraldine Taylor N/A
  Group 1st   Geraldine Taylor 18
  Group 2nd   Thomas Touzel 17
Saturday Group 1st   Janet Buchanan 20
Friday Reserve Best In Show   Robert Verhulst N/A
  Reserve Best In Show   Sheila Verhulst N/A
  Group 1st   Sheila Verhulst 19
  Group 1st   Robert Verhulst 21

Show Date
Manitoba Sporting Dog Association Specialty August 09 to August 09, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Edd Bivin 59

Show Date
Manitoba Canine Association August 06 to August 09, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Geoff Kill 75
Thursday Group 3rd   Janet Lobb 74

Show Date
Alberta Kennel Club July 31 to August 03, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Catherine Barlow 87
Saturday Group 4th   Skip Stanbridge 95

Show Date
South West Saskatchewan Kennel & Obedience Club July 24 to July 26, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Gelinas 23
  Group 3rd   Sandy Gelinas 27
Saturday Group 3rd   Cec Ringstrom 19
  Group 4th   Butch MacDonald 18
Friday Group 2nd   Donald Emslie 29
  Group 3rd   Tim Doxtater 28

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 10 to July 12, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Judy Webb 103
Saturday Best In Show   Judy Webb 577 *
  Group 1st   Vickie Umpleby 102

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 03 to July 05, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mel Saranchuk 26
  Group 3rd   Donald Emslie 26
Saturday Group 2nd   Elaine Whitney 32
  Group 1st   Robert Whitney 33
Friday Group 2nd   Carol Graham 31
  Group 2nd   Merlin Vandekinder 32

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 26 to June 28, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   John C. Ross 172 *
  Group 1st   John C. Ross 27
Saturday Group 1st   Richard Lopaschuk 27
  Group 1st   Edna St Hilaire 26
Friday Best In Show   Carmen Haller 174 *
  Group 2nd   Peter Machen 26
  Group 1st   Carmen Haller 27

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 16 to May 18, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Sheila Verhulst 33
Sunday Group 1st   Jacqueline Rusby 35
  Group 1st   Donna Cole 36
Saturday Group 2nd   Honey Glendinning 27
  Group 1st   Christopher Neilson 34

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 01 to May 03, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Robert Whitney 45
Saturday Group 3rd   Elaine Whitney 46
Friday Group 4th   Geraldine Taylor 29

Show Date
Edmonton Kennel Club April 17 to April 19, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michael Shoreman 45
Saturday Group 3rd   Rosemary Shoreman 56

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 03 to April 05, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Everett Mincey 94
Friday Group 2nd   Lynn Storeshaw 81

Show Date
Battle River Canine Association March 28 to March 30, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Harold Pybus 59
Sunday Group 4th   Guy Jeavons 44
Saturday Group 1st   Mark Houston-McMillan 100

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 05 to March 08, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Allan Brown 174 *
  Group 2nd   Thora Brown 23
  Group 1st   Allan Brown 35
Saturday Group 1st   Butch MacDonald 39
  Group 2nd   Cec Ringstrom 26

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club February 27 to March 01, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Stephen Dainard 100
Saturday Best In Show   Donald Fitzsimmons 502 *
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 108
Friday Best In Show   Leslie Rogers 432 *
  Group 1st   Donald Fitzsimmons 92

Show Date
Alberta Kennel Club January 30 to February 01, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Keke Kahn 92

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By