BIS BPIS GCHEX Kepley's Doreval Dreamer Jakob
Bulldog
(Click on breed to view standings)
Call Name: Jakob - (Male)
Owner: Jyceline Doré
Breeder: Marjorie and Jack Kepley
Handler: Serge Valade
Website: http://www.doreval.com

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 31 31 28 24 23
All Breed Ranking: 272 269 256 232 212

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 6 6 6 3   0 0 0 0 0   384
Win Record - 2012
Show Date
Association Canine de la Mauricie June 22 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Thora Brown 3
  Best Of Breed   Thora Brown 2

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 07 to June 10, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Christopher Neilson 14
  Best Of Breed   Christopher Neilson 9
Saturday Group 1st   Michael Woods (Dr) 17
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 10
Friday Group 3rd   Peter Machen 16
  Best Of Breed   Peter Machen 12
Thursday Best Of Breed   Alan Bennett 11
  Group 1st   Alan Bennett 17
  Best Of Breed   Natalie Dunfee 12

Show Date
Club Loisirs Canins June 02 to June 03, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 5
  Group 1st   Patricia Lanctot 9

Show Date
Societe Canine de Thetford May 26 to May 27, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Joan Beech 15
  Best Of Breed   Rick Fehler 4
  Best Of Breed   Joan Beech 6
  Group 1st   Rick Fehler 13
Saturday Best Of Breed   Melvin Beech 3
  Group 3rd   Melvin Beech 11
  Group 2nd   Janet Lobb 14
  Best Of Breed   Janet Lobb 4

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Stephen Hubbell 9
  Group 4th   Stephen Hubbell 26
Saturday Best Of Breed   Ted Fahlgren 9

Show Date
Club Canin De L'estrie April 13 to April 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Leslie Rogers 6
  Group 2nd   Leslie Rogers 21
Saturday Best Of Breed   Mike Macbeth 9
  Group 3rd   Mike Macbeth 22
Friday Best Of Breed   Virginia Lyne 9
  Group 2nd   Virginia Lyne 24

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 06 to April 08, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Jocelyne Gagne 21
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 7
Saturday Best Of Breed   Dianne Miller 10
  Group 4th   Dianne Miller 24

Show Date
Nickel District Kennel Club March 30 to April 01, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Windsor 3
  Group 3rd   Doug Windsor 6
Saturday Best Of Breed   Patricia Fitzsimmons 4
Friday Group 1st   Martin Doherty 13
  Best Of Breed   Martin Doherty 4

Show Date
Ontario Breeders Association February 17 to February 20, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Sandy Gelinas 19
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 7
Sunday Best Of Breed   Linda Kraft 7
  Group 2nd   Linda Kraft 27
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 8
  Group 3rd   Geraldine Taylor 27

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 4 4 4 2 2
Group Ranking: 34 32 31 26 25
All Breed Ranking: 294 282 273 250 232

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 4 6 6 3   0 0 0 0 0   414
Win Record - 2011
Show Date
United Kennel Club November 04 to November 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Brian Taylor 4
Saturday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 4

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 2

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Fred Gordon 4
  Best Of Breed   Fred Gordon 2
Friday Group 4th   Phyllis Pancel 7
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 3

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 2
  Best Of Breed   Janet Lobb 2

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 16 to August 18, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Michel Bouchard 2
  Group 2nd   Lisa Avery 9
  Best Of Breed   Lisa Avery 2
  Group 2nd   Michel Bouchard 8
Wednesday Best In Show   Alan Bennett 125
  Best Of Breed   Alan Bennett 2
  Group 3rd   David Eadie 7
  Best Of Breed   David Eadie 2
  Group 1st   Alan Bennett 8
Tuesday Group 1st   Charles Cyopik 11
  Best Of Breed   Donald Duncan 2
  Best Of Breed   Charles Cyopik 2
  Group 2nd   Donald Duncan 8

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Millman 2
Saturday Best Of Breed   Morley Thornton 2
Friday Best Of Breed   Peter Machen 2

Show Date
Valley Kennel Club July 18 to July 20, 2011
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Joan Beech 4
Tuesday Best Of Breed   Charles Bett 4
Monday Best Of Breed   David Markus 3

Show Date
Kars Community Recreation Association July 15 to July 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 3
Saturday Best Of Breed   Thomas Burke 3
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 3

Show Date
Association Canine Charlevoisienne July 09 to July 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Deborah Graffmann 3
  Group 3rd   Rick Fehler 10
  Best Of Breed   Rick Fehler 2
Saturday Best Of Breed   Christopher Neilson 4
  Group 3rd   Christopher Neilson 12
  Best Of Breed   Linda Kraft 4
  Group 3rd   Linda Kraft 13

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 24 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Alan Bennett 1
  Group 1st   Alan Bennett 10
Saturday Best Of Breed   Dianne Miller 1
  Group 2nd   Dianne Miller 14
Friday Best Of Breed   Ann Ingram 0
  Group 2nd   Ann Ingram 13

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 09 to June 12, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Fred Dewsbury 6

Show Date
Societe Canine de Thetford May 28 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Allan Brown 9
  Best Of Breed   Allan Brown 7

Show Date
Arnprior Canine Association May 06 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 2
Saturday Best Of Breed   Glenys Alexander 2
Friday Best Of Breed   Cathy Cinnamon 2
  Best Of Breed   Nancy Popovich 2
  Group 3rd   Cathy Cinnamon 22

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 29 to May 01, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Ojalvo 9
Friday Group 3rd   Enrique Filippini 20
  Best Of Breed   Enrique Filippini 11

Show Date
Nickel District Kennel Club March 25 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ted Fahlgren 2
  Best Of Breed   Melvin Beech 2
Saturday Group 4th   Christopher Neilson 9
  Best Of Breed   Mary White 2
  Best Of Breed   Christopher Neilson 2
  BPIG   Christopher Neilson N/A
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 3
  Best Of Breed   Thomas Touzel 3

Show Date
Ontario Breeders Association February 18 to February 21, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Show   Donna Cole N/A
  Best Of Breed   Donna Cole 3
  BPIG   Donna Cole N/A
  Group 1st   Donna Cole 27

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By