Multi BIS Can & Am GCh, Euphoria's Prince Charming
Maltese
(Click on breed to view standings)
Call Name: Florian - (Male)
Owner: Billy Milne & Jessica Anderson
Breeder: Jessica Anderson
Handler: Lynda Torrance
Website: http://www.euphoriamaltese.com/, http://www.rhapsodymaltese.com/

dolore sitays
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 5 5 5 5 6
All Breed Ranking: 29 29 30 30 33

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 8 35 12 5 2   0 1 0 0 1   2040
Win Record - 2016
Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Judith Shurb 23
  Best Of Breed   Judith Shurb 0

Show Date
United Kennel Club November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jon Cole 38
  Best Of Breed   Jon Cole 4
Saturday Group 1st   Robert Rowbotham 41
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 4
Friday Group 1st   Cesar Gutierrez Perez 30
  Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 4

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Joe Lobb 19
  Best Of Breed   Joe Lobb 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Janet Lobb 2 (1-1-1-0)

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Paul Odenkirchen 101
  Group 1st   Richard Paquette 10
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
Saturday Reserve Best In Show   Richard Paquette N/A
  Group 1st   Paul Odenkirchen 10
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0
Friday Reserve Best In Show   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Group 1st   Shawn Nichols 15
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 02, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Grant Townsend 18
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Saturday Group 2nd   Thora Brown 16
  Group 1st   Allan Brown 19
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 16 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michael Forte 33
  Best Of Breed   Michael Forte 2
Saturday Group 2nd   Donna Conod 51
  Best Of Breed   Donna Conod 2
Friday Group 1st   Richard Meen (Dr) 41
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 2

Show Date
Halifax Kennel Club September 02 to September 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Guy 32
  Best Of Breed   Michael Guy 0
Saturday Reserve Best In Show   Nancy Popovich N/A
  Group 1st   Michael Hill 36
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Friday Group 1st   Nancy Popovich 35
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   James Reynolds 18
  Best Of Breed   James Reynolds 0
Friday Group 1st   Virginia Lyne 12
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0

Show Date
Valley Kennel Club July 18 to July 20, 2016
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 1st   Guy Spagnolo 7
  Best Of Breed   Guy Spagnolo 0
Tuesday Group 3rd   Rosemary Kemp 6
  Group 2nd   Guillermo Carrillo 8
  Best Of Breed   Rosemary Kemp 0
  Best Of Breed   Guillermo Carrillo 0
Monday Group 1st   Ann Ingram 12
  Group 2nd   David Kelland 11
  Best Of Breed   David Kelland 0
  Best Of Breed   Ann Ingram 0

Show Date
London Canine Association July 09 to July 10, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Geraldine Taylor 24
  Group 3rd   Ted Fahlgren 21
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Best Of Breed   Joan Colbourn 0

Show Date
Toy Dog Club Of Ontario July 09 to July 09, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Michael Hill 29
  Best Of Breed   Michael Hill 0

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Best In Show   Francis Smith Moffat N/A
  Group 1st   Francis Smith Moffat 32
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 1
Friday Reserve Best In Show   Nancy Popovich N/A
  Group 1st   Terry Carter 30
  Best Of Breed   Terry Carter 2

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Phyllis Pancel 21
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
Saturday Best In Show   Sandra Lex 145
  Group 1st   Jacqueline Rusby 21
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
Friday Group 1st   Sandra Lex 20
  Best Of Breed   Sandra Lex 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Jacqueline Stacy 353
  Group 1st   Terry Stacy 65
  Best Of Breed   Terry Stacy 0
Sunday Reserve Best In Show   Terry Stacy N/A
  Group 1st   Thomas Touzel 73
  Best Of Breed   Thomas Touzel 0
Saturday Group 1st   Jacqueline Stacy 74
  Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0
Friday Reserve Best In Show   Francis Smith Moffat N/A
  Group 1st   Francis Smith Moffat 69
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 0

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Judith Taylor 17
  Group 1st   Richard Meen (Dr) 18
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
Saturday Group 1st   Terill Udenberg (Dr) 17
  Group 2nd   Karsten Kaemling 16
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Shoreman 18
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Saturday Group 1st   Rosemary Shoreman 28
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 1 (0-1-1-0)
Friday Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 13
  Group 2nd   Morley Thornton 16
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Best Of Breed   Morley Thornton 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Pamela Bruce N/A
  Group 1st   Alejandro Rojas Sanchez 19
  Group 1st   Judith Taylor 20
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 0
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
Saturday Best In Show   Judith Taylor 169
  Group 1st   Pamela Bruce 20
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Friday Group 1st   Igor Vygouzov 17
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Igor Vygouzov 0

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 09 to April 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 24
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1
Saturday Group 2nd   Richard Lopaschuk 25
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 25
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Dana Cline 27
  Group 1st   Heather Langfeld 22
  Best Of Breed   Dana Cline 0
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  1st Open Dog Class   Dana Cline N/A
  1st Open Dog Class   Heather Langfeld N/A
  Winners Dog   Dana Cline N/A
  Winners Dog   Heather Langfeld N/A
Saturday Group 4th   Thomas Alexander 11
  Group 3rd   Sandy Alexander 13
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  1st Open Dog Class   Thomas Alexander N/A
  1st Open Dog Class   Sandy Alexander N/A
  Winners Dog   Thomas Alexander N/A
  Winners Dog   Sandy Alexander N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Wednesday 13th of December 2017 05:18:44 AM