GCh Darena Vom Burgimwald
German Shepherd Dog
(Click on breed to view standings)
Call Name: - (Female)
Owner: Erwin Giles
Breeder:
Handler:
Website:

dolore sitays
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 70 69 60 48 42
Group Ranking: 526 509 456 382 336
All Breed Ranking: 3161 3066 2767 2392 2076

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   9
Win Record - 2017
Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Brace In Group   Carlos Quinones N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Brace In Group   Kay Sneath N/A

Show Date
Nickel District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Ole Nielsen N/A
Friday Best Of Breed   Doug Windsor 5 (0-3-2-1)
  Best Of Opposite Sex   Wendy Schira N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 2 (0-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Denise Cornelssen 2 (0-1-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Mavis McClintock N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Virginia Lyne N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
  Best Of Opposite Sex   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
Friday Select Bitch   Michel Chaloux N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 87 86 N/A N/A N/A
Group Ranking: 733 724 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 5008 4961 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   2
Win Record - 2016
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Opposite Sex   Alan Ewles N/A
Wednesday Select Bitch   Geraldine Taylor N/A
Tuesday Winners Bitch   Karen Chant (3-1-0-1)
  Bred By Exhibitor Bitch Class   Karen Chant N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Bitch   Per Kristian Andersen (2-1-2-0)
  Best Puppy In Breed   Per Kristian Andersen N/A
  Best Of Winners   Per Kristian Andersen (2-1-2-0)
  Best Of Opposite Sex   Per Kristian Andersen N/A
  Bred By Exhibitor Bitch Class   Per Kristian Andersen N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Senior Puppy Bitch Class   Ann Hearn N/A
  Reserve Winners Bitch   Michael Shoreman N/A
Saturday Winners Bitch   Sulie Greendale-Paveza (3-2-3-1)
  Best Puppy In Breed   Sulie Greendale-Paveza N/A
  Senior Puppy Bitch Class   Sulie Greendale-Paveza N/A
Friday Senior Puppy Bitch Class   Kim Meredith-Cavanna N/A
  Reserve Winners Bitch   Kim Meredith-Cavanna N/A
  Best Puppy In Breed   Kim Meredith-Cavanna N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Judith Shurb N/A
  Best Puppy In Breed   Judith Shurb N/A
  Junior Puppy Bitch Class   Judith Shurb N/A
  BPIG   Judith Shurb N/A
Saturday Junior Puppy Bitch Class   Bruce Owen N/A
Friday Junior Puppy Bitch Class   Judi Elford N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 05 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Paula Hartinger (1-2-0-1)
  Winners Bitch   Sandra Lex (1-1-0-1)
  Junior Puppy Bitch Class   Paula Hartinger N/A
  Best Puppy In Breed   Sandra Lex N/A
  Junior Puppy Bitch Class   Sandra Lex N/A
  Best Of Winners   Sandra Lex (1-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   James Frederiksen 2 (0-2-0-1)
  Winners Bitch   Roger Hartinger (0-2-0-1)
  BPIG   Roger Hartinger N/A
  Best Puppy In Breed   Roger Hartinger N/A
  Junior Puppy Bitch Class   James Frederiksen N/A
  Winners Bitch   James Frederiksen (0-2-0-1)
  Junior Puppy Bitch Class   Roger Hartinger N/A
  Best Puppy In Breed   James Frederiksen N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Joe Purkhiser (Col) N/A
Saturday BPIG   Murrel Purkhiser N/A

Show Date
Nipissing Kennel Club October 08 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Julio Rueda N/A
  Winners Bitch   Judith Taylor (1-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Judith Taylor N/A
  Winners Bitch   Julio Rueda (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Julio Rueda N/A
  Junior Puppy Bitch Class   Judith Taylor N/A
  Best Of Winners   Julio Rueda (1-1-1-0)
  Junior Puppy Bitch Class   Julio Rueda N/A
Sunday Junior Puppy Bitch Class   Judy Horton N/A
  Winners Bitch   Judy Horton (1-1-2-0)
  Junior Puppy Bitch Class   Javier Ramirez Gomez N/A
  Best Puppy In Breed   Judy Horton N/A
  Best Of Winners   Judy Horton (1-1-2-0)
  Best Of Opposite Sex   Judy Horton N/A
  Winners Bitch   Javier Ramirez Gomez (1-1-2-0)
  Best Of Opposite Sex   Javier Ramirez Gomez N/A
Saturday Winners Bitch   Michael Lanctot (1-1-0-1)
  Winners Bitch   Donna Conod (1-1-0-1)
  Junior Puppy Bitch Class   Michael Lanctot N/A
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
  Junior Puppy Bitch Class   Donna Conod N/A
  Best Of Winners   Donna Conod (1-1-0-1)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   William Gunn (1-1-2-2)
  Junior Puppy Bitch Class   William Gunn N/A
Saturday Reserve Winners Bitch   Nancy Tibben N/A
  Junior Puppy Bitch Class   Nancy Tibben N/A
Friday Junior Puppy Bitch Class   Maida Puterman N/A
  Winners Bitch   Brenda Wilson (1-1-1-1)
  Winners Bitch   Maida Puterman (1-1-1-1)
  Junior Puppy Bitch Class   Deirdre McKinnon N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2016
Day Position   Judge Points
Wednesday Reserve Winners Bitch   Charles Bett N/A
  Reserve Winners Bitch   Letitia Bett N/A
  Junior Puppy Bitch Class   Charles Bett N/A
  Junior Puppy Bitch Class   Letitia Bett N/A

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 09 to August 11, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Baby Puppy In Group   Alan Bennett N/A
  3-6 Month Bitch Class   Alan Bennett N/A
Wednesday 3-6 Month Bitch Class   Richard Paquette N/A
Tuesday 3-6 Month Bitch Class   Phyllis Pancel N/A
  Best Baby Puppy In Group   Phyllis Pancel N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Group   Michael Lanctot N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 3-6 Month Bitch Class   Nicholas De Bedout N/A
  Best Baby Puppy In Group   Nicholas De Bedout N/A
Saturday 3-6 Month Bitch Class   Paul Stanton N/A

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday 3-6 Month Bitch Class   Mark Houston-McMillan N/A

Show Date
Valley Kennel Club July 18 to July 20, 2016
Day Position   Judge Points
Wednesday 3-6 Month Bitch Class   Guillermo Carrillo N/A
Tuesday 3-6 Month Bitch Class   Guy Spagnolo N/A

Show Date
Kawartha Kennel Club July 02 to July 03, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Ron Mahon N/A

Show Date
Hamilton Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Group   Harold Pybus N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday 3-6 Month Bitch Class   James Moses N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By




Session Created on: Sunday 22nd of October 2017 03:50:21 PM