Am/Can/Int Ch. Skansen's Great Gatsby
Giant Schnauzer
(Click on breed to view standings)
Call Name: Gatsby - (Male)
Owner: Sylvia Hammarstrom
Breeder: Sylvia Hammarstrom
Handler: Janine Starink
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 1 3 3 3
All Breed Ranking: 9 7 10 10 10

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
11 3 39 28 7 7   1 1 0 0 3   5948
Win Record - 2011
Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 09 to December 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Leslie Rogers 0
  Group 3rd   Judith Shurb 27
Saturday Best Of Breed   Wanda Spediacci 0
  Group 2nd   Wanda Spediacci 43
Friday Best Of Breed   Cheryl Shaw 0
  Group 1st   Cheryl Shaw 37
  Best Of Breed   Everett Mincey 0

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 25 to November 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Brian Taylor 50
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
Saturday Best In Show   Brian Taylor 367
  Group 1st   Rick Fehler 55
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Friday Best Of Breed   Robert Verhulst 0

Show Date
United Kennel Club November 04 to November 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 64
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 2
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 2
  Group 1st   Larry Kereluke 76
Friday Best In Show   Kathleen Anderson-Wulff 216
  Group 1st   Brian Taylor 48
  Best Of Breed   Brian Taylor 1

Show Date
Peace Arch Working & Herding Association October 30 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Joey Lim 76
  Best Of Breed   Joey Lim 1
  Best In Multi Breed Specialty   Joey Lim N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   John Rowton 78
  Best Of Breed   Frank Sabella 0
Friday Group 2nd   Dana Cline 39
  Best Of Breed   Dana Cline 0

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC October 27 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Carl Stafberg 86
  Best Of Breed   Carl Stafberg 1
Thursday Best Of Breed   Elena Yerusalimskaya 2

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 14 to October 16, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Group 1st   Valerie Gervais 26
Saturday Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 0
  Group 4th   Roberto Velez-Pico 16
Friday Best Of Breed   Jon Cole 0
  Group 4th   Jon Cole 13

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 02, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judi Elford 0
  Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 32
  Group 1st   Judi Elford 35
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
Saturday Best In Show   John Reeve-Newson (Dr) 198
  Best Of Breed   Fred Heal 0
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 39
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Group 1st   Fred Heal 43
Friday Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 1st   Barbara Heal 26
  Best Of Breed   Thomas Touzel 0

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 23 to September 25, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Watt 1
  Group 2nd   Barbara Watt 47
Saturday Best Of Breed   Christopher Neilson 1
Friday Group 2nd   Robert Dawson 37
  Best Of Breed   Robert Dawson 1

Show Date
Skaha Kennel Club September 09 to September 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Cec Ringstrom 239
  Group 1st   Cec Ringstrom 28
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
Saturday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Oscar Valverde-Calvo 0
  Group 3rd   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 22

Show Date
Sagebrush Working, Herding & Obedience Club Of B.C. September 03 to September 03, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Janet Sinclair 24
  Best Of Breed   Janet Sinclair 0

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 02 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Markus 0
  Group 2nd   David Markus 36
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 45
Saturday Group 1st   Garry Allan 50
  Best Of Breed   Garry Allan 0
Friday Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 2nd   Sandra Lex 35

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Robert Whitney 19
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 1st   Elaine Whitney 16
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Saturday Group 2nd   Harold Pybus 23
  Best Of Breed   Harold Pybus 0
  Group 2nd   John Rowton 22
  Best Of Breed   John Rowton 0
Friday Best In Show   Edgar Bajona 151
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Group 1st   Edgar Bajona 20
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 1st   Terry Carter 20

Show Date
Manitoba Canine Association August 11 to August 14, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sean Shields 53
  Best Of Breed   Sean Shields 0
Saturday Group 2nd   Joe Lobb 64
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Friday Best Of Breed   Michel Chaloux 0
  Group 1st   Michel Chaloux 63
Thursday Group 4th   Christopher Neilson 40
  Best Of Breed   Christopher Neilson 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bud Haverstock 0
Saturday Group 2nd   Neil Graves 64
  Best Of Breed   Neil Graves 0
Friday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 1st   Larry Kereluke 65
Thursday Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 1st   Terry Carter 62

Show Date
Giant Schnauzer Canada July 31 to July 31, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elliott Weiss 19

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Donna Buxton N/A
  Best Of Breed   Ken Buxton 11
  Group 1st   Ken Buxton 93
Sunday Reserve Best In Show   Ricardo Saldana N/A
  Group 1st   Michael Hill 111
  Best Of Breed   Michael Hill 8
Saturday Group 1st   Donna Buxton 134
  Best Of Breed   Donna Buxton 13
Friday Best Of Breed   Ricardo Saldana 14
  Group 1st   Ricardo Saldana 97

Show Date
Prince George Kennel Club July 22 to July 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Patricia Lanctot 145
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1
  Group 1st   Patricia Lanctot 34
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1
  Group 2nd   Michael Lanctot 35
Saturday Best In Show   Richard Lopaschuk 158
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1
  Best Of Breed   Ed Wild 1
  Group 2nd   Ed Wild 35
  Group 1st   Richard Lopaschuk 38
Friday Best Of Breed   Alan Bennett 1
  Group 2nd   Donna Cole 36
  Group 2nd   Alan Bennett 37
  Best Of Breed   Donna Cole 1

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 15 to July 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nils Molin 2
Saturday Best In Show   Nils Molin 374
  Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 77
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 2
Friday Group 1st   Barbara Heal 77
  Best Of Breed   Barbara Heal 3

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 17 to June 19, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shirley Limoges 0
  Group 2nd   Shirley Limoges 36
Saturday Group 2nd   Lynda Saranchuk 37
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Friday Group 1st   Mel Saranchuk 31
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 11 to June 12, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Bonnie Derry 25
  Best Of Breed   Bonnie Derry 1
  Best Of Breed   Olga Gagne 1
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 1
  Best Of Breed   Brenton Wright 1
  Group 3rd   Brenton Wright 23
  Group 2nd   Grant Townsend 25

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers' Association May 27 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 0
Saturday Best Of Breed   Bud Haverstock 0
Friday Best Of Breed   Walter Pinsker 0
  Group 3rd   Walter Pinsker 17

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Paul Odenkirchen 119
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0
  Group 1st   Paul Odenkirchen 38
  Best Of Breed   Susan Badick 0
  Group 1st   Susan Badick 36
Sunday Group 2nd   Barbara Watt 37
  Group 1st   Mel Saranchuk 39
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 2
  Best Of Breed   Barbara Watt 2
Saturday Best Of Breed   Geraldine Taylor 2
  Best Of Breed   Judith Shurb 2
  Group 1st   Geraldine Taylor 38
  Group 2nd   Judith Shurb 33

Show Date
Renaissance Dog Association April 08 to April 11, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mavis McClintock 0
  Group 3rd   Mavis McClintock 100
Sunday Best Of Breed   Dorothy Welsh 0
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 2
  Group 2nd   Cec Ringstrom 136
Friday Best Of Breed   Cec Ringstrom 2
  Group 4th   John B. Ross 113

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 2nd   Rick Fehler 79
Friday Reserve Best In Show   Sharon Derrick N/A
  Best Of Breed   Lynda Berar 0
  Group 1st   Lynda Berar 77

Show Date
Oceanside Kennel Club March 24 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Phyllis Wolfish 29
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 0
Saturday Best In Show   Phyllis Wolfish 209
  Best Of Breed   Leslie Belfit 0
  Group 1st   Leslie Belfit 30
Friday Best Of Breed   Edna St Hilaire 0
  Group 4th   Edna St Hilaire 25
Thursday Best Of Breed   Donna Cole 0
  Group 2nd   Donna Cole 30

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC February 25 to February 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Merla Thomson 56
  Best Of Breed   Merla Thomson 2
Saturday Group 3rd   Sandy Alexander 52
  Best Of Breed   Sandy Alexander 2
Friday Best In Show   Marilyn Foulds 300
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 2
  Group 1st   Marilyn Foulds 44

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 18 to February 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Berar 2
  Group 2nd   Lynda Berar 34
Saturday Group 3rd   Patricia Cummins 36
  Best Of Breed   Patricia Cummins 2
Friday Group 2nd   Ronnie Natividad 31
  Best Of Breed   Ronnie Natividad 2

Show Date
Ladies Kennel Club Of British Columbia January 28 to January 30, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Letitia Bett 1
Friday Best Of Breed   Charles Bett 0
  Group 4th   Charles Bett 46

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 1 1 1 1 2
Group Ranking: 23 26 36 35 67
All Breed Ranking: 101 114 165 145 311

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 8 2 9 1   0 0 0 0 1   1353
Win Record - 2010
Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 10 to December 12, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lee Anne Bateman 64
Saturday Reserve Best In Show   Frank Sabella N/A
  Group 1st   Walter Pinsker 63
Friday Group 2nd   Leslie Rogers 49

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 26 to November 28, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Harold Pybus 75
Saturday Group 3rd   Garry Allan 75

Show Date
44th Show of Shows November 20 to November 20, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3   N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club November 19 to November 21, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Conny Gutierrez-Otero 69
Saturday Group 1st   Enrique Filippini 74
Friday Group 3rd   David Ojalvo 39

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 05 to November 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   John Reeve-Newson (Dr) 84

Show Date
Peace Arch Working & Herding Association October 28 to October 28, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Maureen Boyd 3

Show Date
Skaha Kennel Club September 10 to September 12, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Butch MacDonald 30
Friday Group 3rd   Chie Ejima Yamakado 30

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 03 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michael Gelinas 34
Saturday Best In Show   James Reynolds 344 *
  Group 1st   James Reynolds 51

Show Date
Victoria City Kennel Club August 06 to August 08, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Maree McKenzie 58
Friday Group 3rd   Susan Badick 30

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 02 to July 04, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mel Saranchuk 50
Saturday Group 1st   Lynda Saranchuk 50
Friday Group 2nd   Franklin van der Spuy 40

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 18 to June 20, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Lynda Berar 51
Friday Group 3rd   Thomas Nesbitt 41

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By