GCh Hollyrood June Bug At Jaraluv
Scottish Deerhound
(Click on breed to view standings)
Call Name: Lumen - (Female)
Owner: Lynne Bruce & Jill Scholl
Breeder: Lynne Bruce
Handler: Jill Scholl & Heidi Gervais
Website: http://www.goto-hwl.com/Hollyrood/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2014

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 10 10 9 11 14
All Breed Ranking: 90 88 79 94 107

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 9 19 13 8   0 0 0 0 1   1061
Win Record - 2014
Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 12 to December 14, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Margaret Jones 66

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 17 to October 19, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Donald Fitzsimmons 20
Saturday Group 1st   Darle Heck 20
Friday Group 1st   John Rowton 18

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 10 to October 13, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Pamela Bruce 38
Sunday Group 2nd   Garry Allan 36
Saturday Group 2nd   Sandy Alexander 41
Friday Group 1st   Jane Forsyth 36

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 26 to September 28, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Andi Hudono 35
Saturday Group 4th   Ronnie Natividad 40
Friday Group 2nd   Ann Hennigan 40

Show Date
Skaha Kennel Club September 05 to September 07, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Martin Doherty 18
Saturday Group 3rd   Julio Ronco 19

Show Date
Kamloops & District Kennel Club August 29 to September 01, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Seamus Oates 5
  Best Of Breed   Seamus Oates 0
Sunday Group 2nd   George Kostopoulos 22
  Best Of Breed   George Kostopoulos 0
Saturday Group 1st   Doug Windsor 31
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
Friday Best Of Breed   Jon Cole 0
  Group 2nd   Jon Cole 18

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 22 to August 24, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Conny Gutierrez-Otero 0
  Group 3rd   Conny Gutierrez-Otero 16
Saturday Group 3rd   Peggy Gutierrez-Otero 15
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
Friday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 4th   Grant Townsend 12
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 15 to August 17, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   David Denis 8
  Best Of Breed   David Denis 0
Saturday Group 2nd   Ainslie Mills 15
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
Friday Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Group 2nd   Richard Lopaschuk 13
  Group 2nd   Margaret Jones 14
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0

Show Date
Victoria City Kennel Club August 08 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Frederiksen 0
Saturday Best Of Breed   Alvin Krause (Dr) 1

Show Date
Glacier View Kennel Club August 05 to August 07, 2014
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 4th   Marilyn Mincey 8
  Best Of Breed   Marilyn Mincey 1
Tuesday Best Of Breed   Ainslie Mills 1
  Group 2nd   Ainslie Mills 11

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society August 02 to August 04, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Karen Doyle 0
  Group 2nd   Karen Doyle 5
Sunday Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Group 3rd   Bill Walkey 5
Saturday Group 1st   Doreen Marsh 11
  Best Of Breed   Doreen Marsh 0

Show Date
Western Gazehound Club July 26 to July 26, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Alan Ewles 2

Show Date
Pacific Kennel Club July 24 to July 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Donna Conod 62
  Best Of Breed   Donna Conod 2
Saturday Best Of Breed   Stewart Dankner 1
Friday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 1
Thursday Best Of Breed   Carmen Haller 1

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 28 to July 01, 2014
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Tim Doxtater 0
  Group 2nd   Tim Doxtater 18
Monday Best Of Breed   Donald Emslie 0
  Group 2nd   Donald Emslie 22
Sunday Group 1st   Lee Anne Bateman 22
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 14
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 12 to June 15, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jack Ireland 13
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 0
Thursday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 07 to June 10, 2014
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Ann Hennigan 0
  Group 3rd   Ann Hennigan 9
Monday Best Of Breed   Leslie Rogers 0
  Group 3rd   Leslie Rogers 9
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 4th   Michelle Scott 11
Saturday Group 3rd   Russel Fletcher 7
  Best Of Breed   Russel Fletcher 0

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 23 to May 25, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Peter Machen 9
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Saturday Group 2nd   Margaret Jones 15
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
Friday Group 2nd   Sharon Derrick 9
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0

Show Date
Tyee Kennel Club May 09 to May 11, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ricardo Saldana 0
  Group 3rd   Ricardo Saldana 10
Saturday Best Of Breed   Janet Buchanan 0
  Group 3rd   Janet Buchanan 14
Friday Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 4th   Terry Carter 12

Show Date
Renaissance Dog Association April 18 to April 21, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 1
Sunday Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 2
Saturday Best Of Breed   Linda Kraft 3

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 16 to April 17, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Pamela Bruce 1

Show Date
Oceanside Kennel Club March 28 to March 30, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Serge Tassan 1
Saturday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1

Show Date
Victoria City Kennel Club February 28 to March 02, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Maisey 0
Saturday Group 2nd   Barbara Watt 16
  Best Of Breed   Leila Karkas 0
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 0

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 21 to February 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Rick Fehler 44
  Best Of Breed   Rick Fehler 1
Saturday Best Of Breed   Harold Pybus 1
  Group 2nd   Harold Pybus 55
Friday Best Of Breed   Edward MacDonald 1
  Group 3rd   Edward MacDonald 39

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 6 7 8 8 11
All Breed Ranking: 52 52 51 53 61

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 7 18 12 6   0 0 0 0 2   1486
Win Record - 2013
Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 12 to December 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Leslie Rogers 0
Saturday Best Of Breed   Walter Pinsker 0
Friday Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 3rd   Darle Heck 26
Thursday Best Of Breed   Bonnie Derry 0

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 22 to November 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Garry Allan 40
  Best Of Breed   Garry Allan 1
Saturday Group 3rd   Shirley Limoges 43
  Best Of Breed   Shirley Limoges 1
Friday Best Of Breed   Brenton Wright 1

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC October 24 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Randy Garren 1

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 11 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ed Wild 0
Sunday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
  Group 2nd   Peggy Gutierrez-Otero 42
Saturday Best Of Breed   Stephen Hubbell 0
  Group 2nd   Stephen Hubbell 41
Friday Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
  Group 2nd   Karsten Kaemling 27

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edna St Hilaire 0
Saturday Best Of Breed   Peter Machen 0
  Group 2nd   Peter Machen 49
Friday Best In Show   Lucie Paradis 239
  Group 1st   Lucie Paradis 44
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0

Show Date
Skaha Kennel Club September 06 to September 08, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ainslie Mills 0
Saturday Best Of Breed   Linda Kraft 0
Friday Best Of Breed   Lois Wilson 1

Show Date
Kamloops & District Kennel Club August 30 to September 02, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Enrique Filippini 0
  Group 3rd   Enrique Filippini 26
Sunday Best Of Breed   David Ojalvo 0
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 0
Friday Group 2nd   Lee Anne Bateman 37
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0

Show Date
Victoria City Kennel Club August 09 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Elrena Stadler 30
  Best Of Breed   Elrena Stadler 0
Saturday Group 2nd   Joy McFarlane 45
  Best Of Breed   Joy McFarlane 0
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 2nd   Janet Lobb 27

Show Date
Pacific Kennel Club July 25 to July 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bonnie Tetlock 0
  Group 4th   Bonnie Tetlock 31
Saturday Best Of Breed   Karen Doyle 0
  Group 3rd   Karen Doyle 34
Friday Group 3rd   Margaret Jones 36
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
Thursday Group 3rd   Rick Fehler 23
  Best Of Breed   Rick Fehler 0

Show Date
Sighthound Club Of BC July 14 to July 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Edward MacDonald N/A

Show Date
Western Gazehound Club July 14 to July 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doreen Marsh 3

Show Date
Western Gazehound Club July 13 to July 13, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Donna Cole N/A

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 05 to July 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Tim Doxtater 32
  Best Of Breed   Tim Doxtater 1
Saturday Group 2nd   Donald Emslie 35
  Best Of Breed   Donald Emslie 2
Friday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Group 3rd   Virginia Lyne 32

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 13 to June 16, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 2nd   Carol Graham 23
Saturday Best Of Breed   Bill Walkey 0
Friday Group 2nd   Richard Paquette 25
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
Thursday Group 2nd   Butch MacDonald 23
  Best Of Breed   Butch MacDonald 0

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 08 to June 11, 2013
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Lois Wilson 0
  Group 2nd   Lois Wilson 15
Monday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 1st   Honey Glendinning 13
Sunday Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Group 3rd   Barbara Arndt 14
Saturday Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Group 1st   Fred Dewsbury 18

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 23 to May 26, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Larry Kereluke 23
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 19
Friday Best Of Breed   Harold Pybus 0
  Group 2nd   Harold Pybus 18
Thursday Best Of Breed   Denise Cornelssen 0

Show Date
Tyee Kennel Club May 10 to May 12, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lesley Hiltz 0
  Group 1st   Lesley Hiltz 30
Saturday Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Friday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Group 3rd   Rosemary Shoreman 7

Show Date
Renaissance Dog Association April 12 to April 15, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 0
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Friday Best Of Breed   Erwin Deutscher 0

Show Date
Aristocrat Hound Association April 12 to April 12, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Robin Riel 0

Show Date
Oceanside Kennel Club March 29 to April 01, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Valerie Hansen 0
  Group 3rd   Valerie Hansen 25
Sunday Best Of Breed   Harold Hutchinson 0
Saturday Group 3rd   Ray Smith 46
  Best Of Breed   Ray Smith 0
Friday Group 1st   Janet Buchanan 49
  Best Of Breed   Janet Buchanan 0

Show Date
Victoria City Kennel Club March 01 to March 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Group 1st   Ole Nielsen 27
Saturday Best Of Breed   Lyn Norman 0
Friday Best Of Breed   Mary Gillan Cronchey 0

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 22 to February 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edgar Bajona 2
  Group 2nd   Edgar Bajona 35
Saturday Best Of Breed   Dianne Miller 2
Friday Group 2nd   Ainslie Mills 32
  Best Of Breed   Ainslie Mills 2

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC February 15 to February 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Watt 0
  Group 2nd   Barbara Watt 27
Saturday Group 2nd   Kristen Francis 26
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Friday Group 4th   Michel Bouchard 15
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0

Show Date
Ladies Kennel Club of British Columbia January 25 to January 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Harold Pybus 0
  Group 4th   Harold Pybus 37
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 2
Friday Best Of Breed   Sandy Alexander 2
  Group 4th   Sandy Alexander 34

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 6 6 6 8 7
Group Ranking: 136 133 130 355 340
All Breed Ranking: 1039 1025 991 2736 2544

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 0 2   0 0 0 0 0   83
Win Record - 2011
Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 07 to October 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ricardo Saldana 1
  Group 1st   Ricardo Saldana 41
Friday Best Of Breed   Everett Dean Jr. 1
  Group 4th   Everett Dean Jr. 28

Show Date
Pacific Kennel Club July 22 to July 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jean Bateman 0
Saturday Best Of Breed   Doreen Marsh 0
Friday Best Of Breed   Edward MacDonald 0

Show Date
Oceanside Kennel Club March 24 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Phyllis Wolfish 0
Saturday Best Of Breed   Leslie Belfit 0
  Group 4th   Leslie Belfit 10
Friday Best Of Breed   Donna Cole 1
Thursday Best Of Breed   Edna St Hilaire 1

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 18 to February 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ronnie Natividad 1
Saturday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By