MBISS MBIS Am GrExCan Ch Ensign's Futura Vita Of Tybrushe, CGN A/C DOM
Boxer
(Click on breed to view standings)
Call Name: Gabriella - (Female)
Owner: Sheila McAvoy, Darren Lovely and Annette Clark
Breeder: Annette Clark & Shay Pischke
Handler: Sheila McAvoy
Website: http://www.tybrushe-boxers.com/Gabriella.htm

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 6 6 6 6 7
Group Ranking: 35 34 34 34 45
All Breed Ranking: 165 159 154 148 210

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 2 6 2 4   0 0 0 0 1   697
Win Record - 2011
Show Date
Fort Garry Kennel Club October 08 to October 10, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 4
  Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 47
Saturday Best Of Breed   Ermano Maniero 4

Show Date
Prairie Canine Academy September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Robert Dawson 215
  Group 1st   Robert Dawson 32
  Best Of Breed   Robert Dawson 6

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Elaine Whitney 13
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1
Saturday Best Of Breed   Harold Pybus 4
Friday Group 2nd   Terry Carter 19
  Best Of Breed   Edgar Bajona 4
  Best Of Breed   Terry Carter 4

Show Date
Manitoba Boxer Club August 13 to August 13, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 13

Show Date
Manitoba Canine Association August 11 to August 14, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jean-Louis Blais 6
Friday Best Of Breed   Michel Chaloux 9
Thursday Best Of Breed   Christopher Neilson 9
  Group 2nd   Christopher Neilson 56

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Neil Graves 9
Friday Group 2nd   Larry Kereluke 64
  Best Of Breed   Larry Kereluke 11
Thursday Group 2nd   Terry Carter 61
  Best Of Breed   Terry Carter 8

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ken Buxton 9
Saturday Best Of Breed   Donna Buxton 14

Show Date
South West Saskatchewan Kennel & Obedience Club July 22 to July 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Charles Bett 11
  Best Of Breed   Letitia Bett 4
  Best Of Breed   Charles Bett 3
Saturday Best Of Breed   Cec Ringstrom 5
  Best Of Breed   Butch MacDonald 5
  Group 4th   Butch MacDonald 13
  Group 4th   Cec Ringstrom 14
Friday Group 4th   Sharon Derrick 14
  Best Of Breed   Garry Allan 5
  Best Of Breed   Sharon Derrick 5
  Group 3rd   Garry Allan 17

Show Date
Portage Kennel Club July 01 to July 03, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Johan Juslin 40
  Best Of Breed   Johan Juslin 2

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Eadie 3
  Group 1st   David Eadie 37

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 14 13 14 17 21
All Breed Ranking: 64 62 70 74 93

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 15 17 8 2   0 0 0 0 0   1771
Win Record - 2010
Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 05 to November 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   John Reeve-Newson (Dr) 102
Saturday Group 2nd   Charles Trotter 137

Show Date
Battle River Canine Association October 22 to October 24, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Lynn Storeshaw 76

Show Date
Fort Garry Kennel Club October 09 to October 11, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Donald Emslie 41
Sunday Group 1st   Christopher Neilson 43
Saturday Group 1st   Wendy Maisey 42

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 24 to September 26, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Doug Gaudin 24
Saturday Group 3rd   Wayne Thompson 30
  Group 1st   Richard Lopaschuk 37
Friday Group 1st   Mel Saranchuk 30
  Group 1st   Melvin Beech 29

Show Date
Prairie Canine Academy September 17 to September 19, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Denise Clark 14
  Group 3rd   John Clark 16
Saturday Group 3rd   Neil Graves 15
  Group 1st   Janet Lobb 24
Friday Group 4th   Sheila Verhulst 9
  Group 2nd   Robert Verhulst 19

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 04 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sharon Derrick 46
Saturday Group 2nd   Stephen Hubbell 42

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 27 to August 29, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Harry Tast N/A
  Group 1st   Harry Tast 42
Saturday Best In Show   Michael Shoreman 182 *
  Group 1st   Michael Shoreman 45
Friday Group 2nd   Rosemary Shoreman 30

Show Date
Shamrock Kennel & Obedience Club August 20 to August 22, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rick Fehler 18
  Group 2nd   Thomas Alexander 19
Saturday Group 3rd   Denise Cornelssen 18
Friday Group 2nd   Dorothy Hood 22

Show Date
Boxer Club of Canada August 08 to August 08, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Donna Cole N/A

Show Date
Manitoba Boxer Club August 07 to August 07, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Thomas Perret N/A

Show Date
Manitoba Canine Association August 05 to August 08, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Sharon Derrick 53
Thursday Group 4th   Chie Ejima Yamakado 32

Show Date
Alberta Kennel Club July 30 to August 02, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Roberto Del Puerto 82

Show Date
South West Saskatchewan Kennel & Obedience Club July 23 to July 25, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Judith Shurb 16
Saturday Group 1st   Mark Houston-McMillan 22

Show Date
Western Canada Boxer Club July 18 to July 18, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Award Of Merit   Clay Haviland N/A

Show Date
Boxer Club Of Canada July 17 to July 17, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   David Strachan N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association July 12 to July 13, 2010
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 2nd   Joseph Gregory 42
Monday Group 2nd   Doug Windsor 39

Show Date
Boxer Club Of Western Ontario July 11 to July 11, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Award Of Merit   James Frederiksen N/A

Show Date
Boxer Club Of Canada June 06 to June 06, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Clay Haviland N/A

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 21 to May 24, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Mel Saranchuk 19
Sunday Group 2nd   Larry Kereluke 23
Saturday Group 2nd   Ray Smith 30
Friday Group 2nd   Jose Mendiola 26

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club April 30 to May 02, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   David Eadie 27
Saturday Group 1st   Fred Gordon 26
Friday Group 1st   Fred Dewsbury 22

Show Date
Alberta Kennel Club February 05 to February 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Donald Booxbaum 110
Saturday Group 2nd   Stephen Hubbell 95

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 7 7 7 7 7
Group Ranking: 35 35 34 40 39
All Breed Ranking: 172 170 164 204 193

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 6 3 7   0 0 0 0 3   841
Win Record - 2009
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 20 to November 22, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Neil Graves 31

Show Date
Battle River Canine Association October 23 to October 25, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Sharon Derrick 80

Show Date
Edmonton Kennel Club October 09 to October 11, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   John Connolly 83
Friday Group 4th   Melvin Beech 53

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 05 to September 07, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Glen Stark 42

Show Date
South West Saskatchewan Kennel & Obedience Club July 24 to July 26, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sandy Gelinas 23
Saturday Group 4th   Cec Ringstrom 12
Friday Group 4th   Donald Emslie 16
  Group 4th   Tim Doxtater 11

Show Date
Boxer Club of Canada Regional Specialty July 04 to July 04, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   David Denis 17

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 03 to July 05, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Thomas Nesbitt 55

Show Date
Dogwood Boxer Club Specialty July 03 to July 03, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 18

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 15 to May 18, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Nancy Popovich 17
Sunday Group 3rd   Richard Lopaschuk 18
Saturday Group 4th   Mauro Alves 17
Friday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 19

Show Date
Medicine Hat Canine Association May 08 to May 10, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thomas Nesbitt 40

Show Date
Renaissance Dog Association April 10 to April 13, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Margaret Jones 125

Show Date
Alberta Boxer Club Specialty April 03 to April 03, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Shirley Bell 47

Show Date
Alberta Kennel Club January 30 to February 01, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michael Woods (Dr) 117

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By