Ch Wetteraui Jolly Joker
Scottish Terrier
(Click on breed to view standings)
Call Name: Joker - (Male)
Owner: Robert Kerr & Darle Heck
Breeder: Zoltanne Revesz
Handler: Peter Scott
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2014

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 6 6 5 5 5
Group Ranking: 71 71 66 60 55
All Breed Ranking: 958 948 897 848 790

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 3 2   0 0 0 0 0   80
Win Record - 2014
Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 08 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 1
  Group 3rd   Janet Lobb 22
Saturday Group 2nd   Maribel Sy 30
  Best Of Breed   Maribel Sy 4
Friday Best Of Breed   Sylvie Desserne 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Donald Emslie 6
  Best Of Breed   Donald Emslie 0
Wednesday Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Group 3rd   Alan Bennett 10
  Group 4th   Judith Shurb 6
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
Tuesday Best Of Breed   Tim Doxtater 0
  Best Of Breed   Doris Willis 0
  Group 4th   Doris Willis 6

Show Date
Canadian Scottish Terrier Club June 07 to June 07, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Linda More N/A

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 5 5 4 4 4
All Breed Ranking: 81 81 75 69 66

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 19 29 14 11   0 0 0 0 1   1081
Win Record - 2013
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Lee Steeves 2
Friday Best Of Breed   Keiko Kawada 2

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 13 to December 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Keke Kahn 15
  Best Of Breed   Sari Brewster Tietjen 0
Saturday Best Of Breed   James Frederiksen 3
Friday Best Of Breed   Alvin Krause (Dr) 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 29 to December 01, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Buckley 5
Saturday Best Of Breed   Toddie Clark 5
Friday Group 3rd   Goran Bodegard 31
  Best Of Breed   Goran Bodegard 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 0
Friday Best Of Breed   Robert Shreve 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   France Godbout 1
Saturday Best Of Breed   Robert Hutton 1
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Group 4th   Cheryl Myers-Egerton 25

Show Date
Elgin County Kennel Club October 18 to October 20, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gloria Geringer 0
Saturday Best Of Breed   Margaret Jones 0
Friday Best Of Breed   Christian Gomez 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 11 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Thora Brown 12
  Best Of Breed   Thora Brown 0
Sunday Best Of Breed   Robert Whitney 0
Saturday Group 2nd   Norma Fonseca 16
  Best Of Breed   Norma Fonseca 1
Friday Group 2nd   Oscar Echandi 10
  Best Of Breed   Oscar Echandi 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Judith Byrne 10
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Friday Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 3rd   Sandra Lex 8

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Marilyn Foulds 7
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 0
Friday Best Of Breed   Jane Parker 0
  Group 4th   Rosemary Shoreman 6
  Group 4th   Michael Shoreman 6
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 13 to September 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 0
  Group 3rd   Glen Stark 25
Saturday Best Of Breed   Isidro Castro (Dr) 2
Friday Group 3rd   Marilyn Foulds 16
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 1

Show Date
Essex County Kennel Club August 30 to September 02, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 15
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Saturday Best Of Breed   Jose Raul Nova Cuello (Dr) 0
  Group 4th   Jose Raul Nova Cuello (Dr) 17
Friday Group 2nd   Garry Allan 15
  Best Of Breed   Garry Allan 0

Show Date
Markham Kennel Club August 22 to August 25, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Group 2nd   Ted Fahlgren 25
Thursday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 4th   Olga Gagne 16

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 2
  Group 4th   Thomas Alexander 19
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 3
Friday Best Of Breed   Linda Millman 2

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 13 to August 15, 2013
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 2nd   Elaine Whitney 2
  Best Of Breed   Allan Pepper 0
  Group 1st   Allan Pepper 3
Wednesday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 2nd   Robert Whitney 2
Tuesday Best In Show   Ted Fahlgren 108
  Group 2nd   Charles Cyopik 2
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Group 1st   Ted Fahlgren 3
  Best Of Breed   Charles Cyopik 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 09 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Quinones 0
Saturday Best Of Breed   Guy Spagnolo 1
  Group 1st   Guy Spagnolo 47
Friday Best Of Breed   Warner Cespedes Arias 0
  Group 1st   Warner Cespedes Arias 27

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 06 to August 08, 2013
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Group 1st   Melvin Beech 11
Wednesday Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 0
Tuesday Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Group 2nd   Joan Beech 5
  Group 3rd   Fred Dewsbury 4
  Best Of Breed   Joan Beech 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   John Reeve-Newson (Dr) 9
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
Sunday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 0
Saturday Group 3rd   Jack Ireland 14
  Best Of Breed   Jack Ireland 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 31 to August 02, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Jocelyne Gagne 5
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
Thursday Best Of Breed   Christopher Neilson 0
  Group 3rd   Michel Bouchard 5
  Group 1st   Christopher Neilson 8
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
Wednesday Group 1st   Robert Rowbotham 9
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0

Show Date
Club Canin du Fjord July 20 to July 21, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Group 1st   Sandy Gelinas 3
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Group 1st   Joy Hodgkinson 3
Saturday Best Of Breed   David Eadie 0
  Group 1st   David Eadie 3
  Group 2nd   Alan Ewles 2
  Best Of Breed   Alan Ewles 0

Show Date
London Canine Association July 12 to July 14, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Avery Gaudin 19
  Best Of Breed   Avery Gaudin 2
Friday Group 1st   Doug Gaudin 15
  Best Of Breed   Doug Gaudin 2

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 02 to July 04, 2013
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Manuel Queijeiro 0
Wednesday Best Of Breed   Joe Lobb 0
Tuesday Best Of Breed   Alan Bennett 0

Show Date
Monarch Kennel Club June 21 to June 23, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Hill 9
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Saturday Best Of Breed   Butch MacDonald 0
  Group 1st   Butch MacDonald 13
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 2nd   Kristen Francis 8

Show Date
Ontario County Kennel Club June 14 to June 16, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Neil Graves 11
  Best Of Breed   Neil Graves 0
Saturday Group 2nd   Paula Heikkinen-Lehkonen 15
  Best Of Breed   Paula Heikkinen-Lehkonen 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 06 to June 09, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Robert Shreve 6
Thursday Best Of Breed   Gabriel Valdez-Valdes 6

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 31 to June 02, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Ron Mahon 6
  Best Of Breed   Ron Mahon 3

Show Date
Societe Canine de Thetford May 25 to May 26, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 10
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Group 1st   Valerie Gervais 10
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
Saturday Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 10
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Group 1st   Dianne Miller 11

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Edgar Bajona 16
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
Sunday Group 4th   Bill Walkey 28
  Best Of Breed   Bill Walkey 2

Show Date
Terrier Breeders Association of Canada May 18 to May 18, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mary Lou Kniola 2

Show Date
Forest City Kennel Club May 10 to May 12, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathrine Grant 1
Friday Best Of Breed   France Godbout 1
  Group 2nd   France Godbout 10

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Garry Allan 14
  Best Of Breed   Garry Allan 8
Saturday Group 2nd   Ann Hennigan 21
  Best Of Breed   Ann Hennigan 8
Friday Best Of Breed   Raymond Lariviere 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 26 to April 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joan Beech 1
  Group 2nd   Joan Beech 27
Saturday Best Of Breed   Melvin Beech 1
  Group 3rd   Melvin Beech 21
Friday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 19 to April 21, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Ricardo Torres-Simoes 20
  Best Of Breed   Ricardo Torres-Simoes 1
Friday Group 1st   Katelon Bajona-Fox 20
  Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 12 to April 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ed Wild 12
  Best Of Breed   Ed Wild 0
Saturday Group 2nd   Virginia Lyne 17
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Friday Best Of Breed   Mario Di Vanni 0
  Group 4th   Mario Di Vanni 8

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 05 to April 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John B. Ross 6
Saturday Best Of Breed   Valerie Gervais 7

Show Date
Nickel District Kennel Club March 29 to March 31, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Pamela Bruce 11
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1
Saturday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1
  Group 2nd   John Reeve-Newson (Dr) 11
  Group 3rd   Richard Meen (Dr) 10
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 1
Friday Group 2nd   Robert Rowbotham 10
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 1

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gerard Penta (Dr) 3
  Group 2nd   Gerard Penta (Dr) 25

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 0
Saturday Best Of Breed   Jane Forsyth 0
Friday Group 4th   Michael Hill 2
  Best Of Breed   Michael Hill 0

Show Date
Ontario Breeders Association February 16 to February 18, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandra Anderson 3
  Group 3rd   Sandra Anderson 19
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 5
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 2

Show Date
Wildwood Kennel Club January 31 to February 03, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Lynn Storeshaw 0
  Group 3rd   Lynn Storeshaw 4
Friday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 2nd   Wayne Thompson 7
Thursday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 4

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 4 4 4 3 4
Group Ranking: 44 43 42 35 52
All Breed Ranking: 405 398 387 360 527

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 6 3 2 5   1 0 0 0 1   236
Win Record - 2012
Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 28 to September 30, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Burke 6
  Best Of Breed   Thomas Burke 0
  Group 1st   Donald Duncan 7
  Best Of Breed   Donald Duncan 0
Saturday Best Of Breed   Fred Gordon 0
  Group 1st   Fred Gordon 7
  Best Of Breed   Morley Thornton 0
  Group 1st   Morley Thornton 6
Friday Group 1st   Richard Lake 8
  Best Of Breed   Richard Lake 0
  Group 1st   Jean Bateman 7
  Best Of Breed   Jean Bateman 0

Show Date
Prairie Canine Academy September 14 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Argus Wardhana 10
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
  Group 4th   Deborah Graffmann 7
  Best Of Breed   Argus Wardhana 0
Saturday Group 4th   Jacqueline Rusby 9
  Best Of Breed   Davida Brown 0
  Group 4th   Davida Brown 7
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
Friday Group 2nd   Terry Carter 11
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Group 1st   Richard Lopaschuk 12
  Best Of Breed   Terry Carter 0

Show Date
Red River Terrier Association August 18 to August 18, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rhonda Davis 1
  Group 1st   Rhonda Davis 45

Show Date
Manitoba Canine Association August 16 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Pamela Bruce 21
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Group 4th   Virginia Lyne 20
Friday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Group 3rd   Guy Jeavons 30
Thursday Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 6
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 23

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 11 11 11 25 23
Group Ranking: 165 164 155 523 486
All Breed Ranking: 1645 1614 1565 4974 4587

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   46
Win Record - 2011
Show Date
Canadian Scottish Terrier Club October 29 to October 29, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Sandra Anderson N/A

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC October 27 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Carl Stafberg 20
Friday Best Of Breed   Elena Yerusalimskaya 24

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Fraser 1
Friday Best Of Breed   Joe Tacker 1

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By