BPIS GCH Striders A.C. Thunderstruck
Great Dane
(Click on breed to view standings)
Call Name: Ace - (Male)
Owner: Glen and Kelly Tait
Breeder: Glen and Kelly Tait
Handler: Glen and Kelly Tait
Website: http://www.striderdanes.ca

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2014

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 20 21 19 27 20
All Breed Ranking: 103 102 84 113 66

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 9 6 6   0 0 0 0 0   646
Win Record - 2014
Show Date
Great Dane Club Of Canada August 16 to August 16, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Susan Yotive N/A

Show Date
Manitoba Canine Association August 14 to August 17, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Michael Woods (Dr) 41
Friday Group 4th   Maribel Sy 35
Thursday Group 2nd   Michael Hill 39

Show Date
Portage Kennel Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Marja Talvitie 18
Friday Group 1st   Corinne Walker 19

Show Date
Argus Kennel Club June 27 to June 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Stephen Dainard 20
  Group 2nd   Pamela Bruce 21
Saturday Group 2nd   Robert Rowbotham 26
Friday Group 2nd   Thomas Alexander 24
  Group 3rd   Doris Willis 19

Show Date
Prairie Canine Academy June 20 to June 22, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Alan Bennett 23
Saturday Group 3rd   Linda Kraft 29
Friday Group 2nd   Len Harfield 21

Show Date
Kenora & District Dog Club June 13 to June 15, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Bett 1
  Best Of Breed   Letitia Bett 1
Saturday Best Of Breed   Garry Allan 1
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 14
  Best Of Breed   Joyce Love 1
  Group 4th   Garry Allan 11
Friday Best Of Breed   Wayne Thompson 1
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 1

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 23 to May 25, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Avery Gaudin 6
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1
Saturday Best Of Breed   Doug Gaudin 1
Friday Group 2nd   Donna Conod 17
  Best Of Breed   Donna Conod 1

Show Date
Mid Canada Dog Association May 09 to May 11, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 0
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1
Friday Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 1
  Best Of Breed   Janet Lobb 1

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 11 to April 13, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Laura Thompson 1
Saturday Group 1st   Tim Doxtater 33
  Best Of Breed   Tim Doxtater 1
Friday Best Of Breed   Susan Quesnel 1
  Best Of Breed   Donald Emslie 1
  Group 1st   Susan Quesnel 32

Show Date
Northwinds Dog Club March 21 to March 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 1
  Group 2nd   Thomas Alexander 33
Saturday Group 1st   Robert Rowbotham 42
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 1
Friday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1
  Group 1st   Jacqueline Rusby 43
  Best Of Breed   Rick Fehler 1

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 15 to February 17, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Robert Whitney 12
  Best Of Breed   Robert Whitney 2
Sunday Group 3rd   Elaine Whitney 19
  Best Of Breed   Elaine Whitney 2
Saturday Group 4th   Vickie Umpleby 19
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 2
  Group 3rd   Darle Heck 19
  Best Of Breed   Darle Heck 2

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 22 21 23 24 25
All Breed Ranking: 103 99 107 105 107

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 10 6 9 8   0 0 0 0 0   871
Win Record - 2013
Show Date
Wheat City Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Glen Stark 19
  Best Of Breed   Glen Stark 0
Saturday Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 21
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Friday Group 1st   Dianne Miller 22
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 1st   Doreen Marsh 22
  Best Of Breed   Doreen Marsh 0

Show Date
Fort Garry Kennel Club October 12 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Patricia Lanctot 26
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2
  Best Of Breed   Joyce Love 2
Sunday Best Of Breed   Darle Heck 1
Saturday Best Of Breed   Jack Ireland 2
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 29
  Group 3rd   Jack Ireland 29
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 2

Show Date
Prairie Canine Academy September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Lee Anne Bateman 10
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 4th   Javier Ramirez Gomez 13
  Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 0
Saturday Best Of Breed   Mary White 0
  Group 4th   Mary White 12
  Best Of Breed   Enrique Gonzalez 0
  Group 3rd   Enrique Gonzalez 17
Friday Best Of Breed   Edward MacDonald 0
  Best Of Breed   Martin Doherty 0

Show Date
Manitoba Canine Association August 15 to August 18, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michelle Scott 15
  Best Of Breed   Michelle Scott 2
Saturday Best Of Breed   Guy Spagnolo 2
Friday Best Of Breed   Jean McErlane 0
Thursday Group 2nd   Yvonne Savard 28
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0

Show Date
Northwestern Ontario Working Dog Association July 27 to July 27, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A

Show Date
Lakehead Kennel Club July 26 to July 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Edgar Bajona 20
  Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 4
Saturday Best Of Breed   Corinne Walker 5

Show Date
Portage Kennel Club June 29 to July 01, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Sunday Best Of Breed   Christopher Neilson 0
  Group 3rd   Christopher Neilson 24
Saturday Group 3rd   Corinne Walker 24
  Best Of Breed   Corinne Walker 1

Show Date
Kenora & District Dog Club June 14 to June 16, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 2
  Group 2nd   Janet Lobb 25
  Group 1st   Sandy Alexander 34
  Best Of Breed   Janet Lobb 1
Saturday Group 3rd   Geraldine Taylor 25
  Best Of Breed   Nancy Popovich 2
  Best Of Breed   Joyce Love 3
  Group 4th   Nancy Popovich 18
Friday Group 2nd   Janet Buchanan 26
  Best Of Breed   Alan Bennett 2
  Best Of Breed   Janet Buchanan 2

Show Date
Mid Canada Dog Association May 10 to May 12, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Phyllis Pancel 33
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 2
Saturday Group 1st   Marilyn Foulds 33
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 1
Friday Group 1st   Alan Ewles 37
  Best Of Breed   Alan Ewles 2

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 12 to April 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cathy Cinnamon 4
  Group 1st   Cathy Cinnamon 32
Saturday Group 1st   Peter Machen 37
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 4
Friday Group 1st   Joan Beech 32
  Group 4th   Donna Conod 29
  Best Of Breed   Donna Conod 3
  Best Of Breed   Joan Beech 3

Show Date
Northwinds Dog Club March 22 to March 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ole Nielsen 6
  Group 1st   Ole Nielsen 34
  Best Of Breed   Garry Allan 6
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 6
  Best Of Breed   Ron Mahon 6
Friday Group 3rd   Doug Gaudin 26
  Best Of Breed   Avery Gaudin 5
  Best Of Breed   Doug Gaudin 5
  Group 4th   Avery Gaudin 23

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 22 to February 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Heal 3
  Group 3rd   Barbara Heal 28
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 3
Friday Group 3rd   Butch MacDonald 32
  Best Of Breed   Butch MacDonald 3
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 3

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 6 6 6 6 6
Group Ranking: 80 80 88 86 80
All Breed Ranking: 418 413 442 417 375

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 3 3 3   0 0 0 0 0   227
Win Record - 2012
Show Date
Wheat City Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 3
  Group 2nd   Janet Lobb 20
Saturday Best Of Breed   Tempest Deptuch 2
Friday Best Of Breed   Cherie Holmes 3

Show Date
Manitoba Canine Association August 16 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jack Kilgour 3
Thursday Best Of Breed   Guy Jeavons 2

Show Date
Portage Kennel Club June 29 to July 01, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Carol Graham 1
Friday Best Of Breed   Michel Chaloux 1
  BPIG   Michel Chaloux N/A
  Group 2nd   Michel Chaloux 24

Show Date
Argus Kennel Club June 22 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Cec Ringstrom N/A
  Best Of Breed   Donna Conod 3
  BPIG   Donna Conod N/A
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 3
Saturday Best Puppy In Show   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3
  Group 3rd   Thomas Alexander 23
  Best Of Breed   Butch MacDonald 3
  BPIG   Butch MacDonald N/A
  BPIG   Thomas Alexander N/A
Friday Group 4th   Garry Allan 18
  BPIG   Sandy Alexander N/A
  Group 3rd   Sandy Alexander 19
  Best Of Breed   Sandy Alexander 3
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 3
  BPIG   Garry Allan N/A

Show Date
Kenora & District Dog Club June 15 to June 17, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Phyllis Wolfish N/A
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 1
Saturday BPIG   Rosemary Shoreman N/A
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 1
Friday BPIG   Tim Doxtater N/A
  Best Of Breed   Tim Doxtater 1

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 25 to May 27, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   David Eadie 22
  Best Of Breed   David Eadie 1

Show Date
Mid Canada Dog Association May 11 to May 13, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Leslie Rogers 2
Saturday Best Puppy In Show   John B. Ross N/A
  Best Of Breed   Ainslie Mills 1
  BPIG   John B. Ross N/A
  Best Of Breed   John B. Ross 1
  Group 4th   John B. Ross 17

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 27 to April 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Darle Heck 0
Saturday BPIG   Robert Whitney N/A
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Friday Best Of Breed   Donna Conod 1
  Group 4th   Donna Conod 20
  BPIG   Donna Conod N/A

Show Date
Northwinds Dog Club March 23 to March 25, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 3
  BPIG   Rick Fehler N/A
  BPIG   Thomas Alexander N/A
  Group 2nd   Thomas Alexander 29
  Best Of Breed   Thomas Alexander 2
Friday BPIG   Sandy Alexander N/A
  BPIG   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 3
  Best Of Breed   Sandy Alexander 3

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 17 to February 20, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Judith A. Brown N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By