Am/Can Ch Grandgables Pure Heaven
Shetland Sheepdog
(Click on breed to view standings)
Call Name: - (Female)
Owner: Donna Roadhouse, Maxine Rosehart, Guy Jeavons, Mark McMillan
Breeder: Guy Jeavons & Mark Houston-McMillan
Handler: Donna Roadhouse
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 16 16 14 13 11
Group Ranking: 103 101 89 80 72
All Breed Ranking: 675 667 635 577 538

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 1   0 0 0 0 0   137
Win Record - 2012
Show Date
The Purina National March 09 to March 11, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edgar Bajona 6
Saturday Group 4th   Edgar Bajona 71
  Best Of Breed   David Ojalvo 10
Friday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 8
  Group 3rd   Bo Skalin 60

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 8 6 5 22 20
All Breed Ranking: 65 62 56 180 157

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 10 9 4 2   0 0 0 0 0   1598
Win Record - 2011
Show Date
Kent Kennel Klub November 18 to November 20, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Darle Heck 12
  Group 1st   Darle Heck 37
Friday Group 1st   Mary White 22
  Best Of Breed   Mary White 8

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   James Reynolds 30
  Best Of Breed   James Reynolds 13

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC October 27 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Eugene Yerusalimskaya (Dr) 14
  Group 1st   Eugene Yerusalimskaya (Dr) 64
Friday Best In Show   Philip John 825
  Best Of Breed   Joey Lim 12
  Group 1st   Joey Lim 76
Thursday Group 1st   Goran Bodegard 72
  Best Of Breed   Goran Bodegard 12

Show Date
Victoria City Kennel Club August 05 to August 07, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Jaime Ganoza 28
  Best Of Breed   Jaime Ganoza 12
Friday Group 2nd   Nancy Popovich 33
  Best Of Breed   Nancy Popovich 13

Show Date
Glacier View Kennel Club August 02 to August 04, 2011
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Jack Kilgour 16
  Group 2nd   Jack Kilgour 36

Show Date
Pacific Kennel Club July 22 to July 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Yvonne Savard 22
  Best Of Breed   Yvonne Savard 11
Saturday Group 1st   Donna Conod 27
  Best Of Breed   Donna Conod 11
Friday Group 1st   Karen Doyle 21
  Best Of Breed   Karen Doyle 9

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 11 to June 12, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 11
  Group 2nd   Grant Townsend 25
  Best Of Breed   Lynn Storeshaw 14

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers' Association May 27 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Bud Haverstock 21
  Best Of Breed   Bud Haverstock 10
Friday Group 3rd   Walter Pinsker 24
  Best Of Breed   Walter Pinsker 10

Show Date
Tyee Kennel Club May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Glenys Alexander 37
  Best Of Breed   Glenys Alexander 15
Saturday Best Of Breed   Harold Pybus 14
  Group 3rd   Harold Pybus 37
Friday Best Of Breed   Terry Gains 13

Show Date
Oceanside Kennel Club March 24 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Leslie Belfit 5
Saturday Best Of Breed   Phyllis Wolfish 10
  Group 2nd   Phyllis Wolfish 21
Friday Group 1st   Donna Cole 16
  Best Of Breed   Donna Cole 6
Thursday Group 1st   Edna St Hilaire 12
  Best Of Breed   Edna St Hilaire 5

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC February 25 to February 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 8
  Group 1st   Thomas Alexander 37
Friday Best Of Breed   Sandy Alexander 7
  Group 2nd   Sandy Alexander 28

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 18 to February 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Maisey 12
  Group 3rd   Wendy Maisey 19
Saturday Group 2nd   Brian Taylor 27
  Best Of Breed   Brian Taylor 15

Show Date
Ladies Kennel Club Of British Columbia January 28 to January 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Karsten Kaemling 13
Friday Best Of Breed   Charles Francis 14
  Group 2nd   Charles Francis 32

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 9 9 7 7 9
All Breed Ranking: 72 73 65 68 79

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 17 14 9 3   0 1 0 0 0   1614
Win Record - 2010
Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 10 to December 12, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Leslie Rogers 16

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 15 to October 17, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Lynda Saranchuk 23
Friday Group 1st   Michael Lanctot 22

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 08 to October 11, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Dan Ericsson 48
Sunday Group 1st   Neil Graves 67
Friday Group 3rd   John Rowton 46

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 24 to September 26, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   John Clark 25
Saturday Group 2nd   Denise Clark 27
Friday Group 2nd   Alan Bennett 24

Show Date
Skaha Kennel Club September 10 to September 12, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Wayne Thompson 26
Saturday Group 2nd   Butch MacDonald 35
Friday Group 1st   Chie Ejima Yamakado 26

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 03 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sandy Gelinas 21
Saturday Group 1st   Donald Emslie 32
Friday Group 2nd   James Reynolds 20

Show Date
Sagebrush Working, Herding & Obedience Club Of BC September 03 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Yvonne Savard 15

Show Date
Glacier View Kennel Club August 03 to August 05, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Reserve Best In Show   Donna Cole N/A
  Group 1st   Thomas Alexander 27
Wednesday Group 1st   Donna Cole 34
Tuesday Group 1st   Sandy Alexander 35

Show Date
Campbell River Dog Fancier's Society July 31 to August 02, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Wayne Thompson 34
Sunday Group 1st   Frank Cresci 38
Saturday Group 1st   Margaret Jones 41

Show Date
Prince George Kennel Club July 16 to July 18, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Melvin Beech 133 *
  Group 1st   Edgar Bajona 17
  Group 1st   Melvin Beech 16
Saturday Group 1st   Deborah Graffmann 18
  Group 1st   Margaret Jones 17
Friday Group 1st   Honey Glendinning 15
  Group 2nd   Jamieson Glendinning 11

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 02 to July 04, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Franklin van der Spuy 29

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 18 to June 20, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Jack Ireland 31
Saturday Group 3rd   Michel Chaloux 34

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 04 to June 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Peggy Gutierrez-Otero 94
Friday Group 2nd   Grant Townsend 91

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 27 to May 30, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   David Markus 33
Saturday Group 1st   Leslie Rogers 35
Friday Group 3rd   Doug Gaudin 21
Thursday Group 3rd   Avery Gaudin 20

Show Date
Tyee Kennel Club May 14 to May 17, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Richard Lake 33
Friday Group 3rd   Yvonne Savard 27

Show Date
Canadian Shetland Sheepdog Association April 30 to May 01, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Judith Kelsey N/A

Show Date
Renaissance Dog Association April 02 to April 05, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Mary White 65
Sunday Group 2nd   Paula Heikkinen-Lehkonen 76

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC January 29 to January 31, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Harold Pybus 50
Saturday Group 2nd   Linda Kraft 46
Friday Group 3rd   Peggy Gutierrez-Otero 36

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By