MBIS/BISS Am GrCh / Can GChEx Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott, CGN
Rottweiler
(Click on breed to view standings)
Call Name: Wally - (Male)
Owner: Joe/Rene Allegrini and Joe Panaro
Breeder: Joe/Rene Allegrini and Joe Panaro
Handler: Linda Thompson
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 6 5 7 6 4
All Breed Ranking: 20 18 20 19 17

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 2 21 19 23 15   0 0 0 0 1   2700
Win Record - 2013
Show Date
Ottawa Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Rita Walker 30
  Best Of Breed   Rita Walker 3
Saturday Group 4th   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 23
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1
Friday Group 2nd   James Reynolds 35
  Best Of Breed   James Reynolds 2

Show Date
Trillium Dog Fanciers November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   David Markus 44
  Best Of Breed   David Markus 5
Saturday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 44
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 4
Friday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 4

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Gelinas 5
  Group 3rd   Michael Gelinas 22
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 4
  Group 3rd   Stephen Dainard 20

Show Date
Nipissing Kennel Club October 12 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Maida Puterman 145
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Best Of Breed   Maida Puterman 0
  Group 1st   Maida Puterman 18
Sunday Group 3rd   Ron Mahon 14
  Best Of Breed   Ron Mahon 1
  Best Of Breed   Peter Machen 1
Saturday Group 4th   Fred Gordon 11
  Best Of Breed   Fred Gordon 1
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 1

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 04 to October 06, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 0
  Group 3rd   Shirley Limoges 23

Show Date
Club Canin Chomedey September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Rowton 0
  Group 3rd   Michel Chaloux 47
Saturday Best Of Breed   Patricia Laurans 2
  Group 4th   John Rowton 46
Friday Best Of Breed   Diane Adorno-LeGrande 0
  Group 3rd   Diane Adorno-LeGrande 30

Show Date
Club Canin de l'Estrie September 13 to September 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Robert Whitney 20
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 2nd   Elaine Whitney 28
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 3rd   Honey Glendinning 23

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 29 to September 01, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 2
  Group 2nd   Michael Hill 26
Saturday Group 2nd   Thomas Alexander 24
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Friday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Group 2nd   Sandy Alexander 18
Thursday Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Group 3rd   Phyllis Pancel 13

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 23 to August 26, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Nicholas De Bedout 3
  Group 4th   Nicholas De Bedout 20
Sunday Best Of Breed   James Osborne 1
  Group 4th   James Osborne 24
Saturday Best Of Breed   Peter Frost 1
Friday Best Of Breed   Fabian Daza 3

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Joan Scott 24
  Best Of Breed   Joan Scott 5
Saturday Best Of Breed   Paula Hartinger 7
Friday Group 2nd   Evelyn Beilhartz 26
  Best Of Breed   Evelyn Beilhartz 6

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Ekarat Sangkunakup 40
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 7
Sunday Best Of Breed   Steven Keating (Dr) 10
  Group 2nd   Steven Keating (Dr) 57
Saturday Reserve Best In Show   Ekarat Sangkunakup N/A
  Best Of Breed   Jack Ireland 10
  Group 1st   Corinne Walker 64

Show Date
Rottweiler Club Of Canada August 03 to August 03, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Corinne Walker 21

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 26 to July 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Leyda Perez 3
  Group 2nd   Leyda Perez 43
Saturday Best In Show   Wendy Paquette 288
  Group 1st   Wendy Paquette 48
  Best Of Breed   Wendy Paquette 4

Show Date
Valley Kennel Club July 22 to July 24, 2013
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Dianne Besoff 0
  Group 1st   Dianne Besoff 14
Tuesday Best Of Breed   Ronald Besoff 3
  Group 1st   Ronald Besoff 23
Monday Group 1st   Patricia Nemirovsky de Alsina 19
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 0
  Group 3rd   Letitia Bett 10

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 21, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Martin Doherty 2
  Group 1st   Martin Doherty 29
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 3
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 30
Friday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Group 1st   Jacqueline Rusby 23

Show Date
Association Canine Charlevoisienne July 13 to July 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   William Gunn 13
  Best Of Breed   William Gunn 0
  Group 4th   Janet Buchanan 13
  Best Of Breed   Janet Buchanan 0
Saturday Reserve Best In Show   Karsten Kaemling N/A
  Group 1st   Donald Fitzsimmons 17
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
  Best Of Breed   Anna Hewson 0
  Group 1st   Anna Hewson 17

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 05 to July 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jean-Louis Blais 0
  Group 4th   Jean-Louis Blais 10
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 1st   Janet Lobb 47
Friday Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Group 3rd   Doug Windsor 31

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 28 to June 30, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Denys Janssen 0
  Group 3rd   Denys Janssen 23
Saturday Group 3rd   Robert Rowbotham 25
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Friday Best Of Breed   Patricia Cruz 0

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 21 to June 23, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 3
  Group 4th   Bruce Owen 32
Saturday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 4
  Group 1st   Thomas Nesbitt 34
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 3
  Group 2nd   Elaine Whitney 28

Show Date
St Francis Kennel & Obedience Club June 13 to June 16, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jack Ireland 16
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 0

Show Date
Club Loisirs Canins June 08 to June 09, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carol Graham 2
  Group 2nd   Carol Graham 16
Saturday Best Of Breed   Michael Gelinas 4
  Best Of Breed   Heather Langfeld 4
  Group 1st   Michael Gelinas 23
  Group 2nd   Heather Langfeld 19

Show Date
Ottawa Kennel Club May 24 to May 26, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Charles Olvis 24
  Best Of Breed   Charles Olvis 8
Saturday Best Of Breed   Charles Bett 8
  Group 2nd   Charles Bett 35
Friday Best Of Breed   Anik Primeau 7
  Group 1st   Anik Primeau 30

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 18 to May 20, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
  Group 4th   Skip Stanbridge 25
Sunday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
  Group 4th   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 40
Saturday Group 3rd   Michele Billings 51
  Best Of Breed   Michele Billings 0

Show Date
Arnprior Canine Association May 10 to May 12, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 18
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Best Of Breed   Susan Badick 0
  Group 4th   Susan Badick 19
Friday Best Of Breed   Edward MacDonald 0

Show Date
Club Canin du Bas St-Laurent May 04 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Lanctot 18
  Group 1st   Doug Gaudin 27
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Saturday Best In Show   Patricia Lanctot 180
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 1st   Avery Gaudin 29
  Group 1st   Patricia Lanctot 31

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 26 to April 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Mark Houston-McMillan 33
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 2
Saturday Group 4th   Stephen Dainard 33
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2
Friday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Group 3rd   Guy Jeavons 32

Show Date
Champlain Dog Club April 12 to April 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Allan Brown 17
  Best Of Breed   Allan Brown 0
Saturday Group 3rd   Kim Ramey-Leblanc 7
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
Friday Group 2nd   Thora Brown 11
  Group 3rd   Judi Elford 7
  Best Of Breed   Thora Brown 1
  Best Of Breed   Judi Elford 1

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 05 to April 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   John B. Ross 42
  Best Of Breed   John B. Ross 3
Saturday Best Of Breed   Alan Ewles 3

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ed Wild 44
  Best Of Breed   Ed Wild 2
Saturday Best Of Breed   Gerard Penta (Dr) 2

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 2
Friday Group 2nd   Cheryl Paterson 39
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 1

Show Date
Ontario Breeders Association February 16 to February 18, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Sandy Alexander 22
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Sunday Group 3rd   Richard Paquette 40
  Best Of Breed   Richard Paquette 4
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 3
  Group 3rd   Thomas Alexander 48

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 5 5 5 3 7
All Breed Ranking: 15 15 16 11 18

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
7 3 28 14 11 9   0 0 0 0 0   3665
Win Record - 2012
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Wendy Schira 4
Friday Best Of Breed   Fernando Rodrigues 4
Thursday Best Of Breed   Wendy Maisey 0
  Group 4th   Frank Cresci 44

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 07 to December 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 0
Saturday Best Of Breed   Martin Doherty 0
Friday Best Of Breed   Paula Hartinger 0

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 2
  Group 3rd   Mark Houston-McMillan 49
Saturday Group 4th   Phyllis Pancel 51
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 3

Show Date
Caledon Kennel Association November 23 to November 25, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Vincent Grosso 0
Saturday Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 3
Friday Best Of Breed   Jaime Ganoza 1
  Group 4th   Jaime Ganoza 49

Show Date
Ottawa Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 2
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 2
Friday Best Of Breed   Larry Kereluke 2
  Group 3rd   Larry Kereluke 37

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 09 to November 11, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Linda Millman 47
  Best Of Breed   Linda Millman 0
Saturday Group 4th   Terry Carter 49
  Best Of Breed   Terry Carter 1
Friday Best Of Breed   Len Harfield 1

Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 77
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2
Saturday Best Of Breed   Charlotte McGowan 3

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 5
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 5
Friday Best Of Breed   Shirley Limoges 3

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   John Muldoon 2
Friday Best Of Breed   Barbara Heal 1
  Group 4th   Barbara Heal 18

Show Date
Nipissing Kennel Club October 06 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Patricia Lanctot 11
  Group 1st   Christopher Neilson 13
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Christopher Neilson 0
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 1st   Michael Lanctot 15
  Group 1st   Thora Brown 12
Saturday Group 3rd   Kim Ramey-Leblanc 11
  Group 2nd   Allan Brown 12
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 28 to September 30, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Skip Stanbridge 38
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 1
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 1
  Group 1st   Janet Lobb 38
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 1st   Joe Lobb 22

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Brennan 0
  Group 3rd   Heather Brennan 30
Saturday Best Of Breed   Fred Dewsbury 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 14 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Johan Becerra-Hernandez 322
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 2
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 92
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 2
  Group 3rd   Shirley Limoges 77
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 1
  Group 1st   Elaine Whitney 66

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 52
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 2

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Mark Houston-McMillan 29
  Best Of Breed   Michael Canalizo 1
Sunday Group 4th   Donna Conod 29
  Best Of Breed   Donna Conod 1
Saturday Reserve Best In Show   Ed Wild N/A
  Group 1st   Carmen Haller 46
  Best Of Breed   Carmen Haller 1
Friday Best In Show   Carmen Haller 165
  Best Of Breed   Ed Wild 1
  Group 1st   Ed Wild 27

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 2
Friday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 1

Show Date
Societe Canine de Quebec August 03 to August 05, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Bruce Owen 38
  Best Of Breed   Bruce Owen 2
Saturday Group 1st   Sandra Lex 41
  Best Of Breed   Sandra Lex 3
Friday Group 1st   David Markus 30
  Best Of Breed   David Markus 3
  Best Of Breed   John B. Ross 3
  Group 1st   John B. Ross 26

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Benjamin Luxton 285
  Group 1st   Wayne Thompson 62
  Best Of Breed   Wayne Thompson 3
Saturday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 5
  Group 3rd   Kim Ramey-Leblanc 48
Friday Group 1st   Benjamin Luxton 58
  Best Of Breed   Benjamin Luxton 4

Show Date
Kars Dog Club July 20 to July 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Sandra Anderson 284
  Group 1st   David Eadie 41
  Best Of Breed   David Eadie 4
Saturday Group 3rd   John B. Ross 44
  Best Of Breed   John B. Ross 5
Friday Group 1st   Thomas Alexander 38
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3

Show Date
Association Canine Charlevoisienne July 07 to July 08, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Alan Ewles 4
  Group 3rd   Norma Egginton 32
  Best Of Breed   Rita Walker 3
Saturday Group 2nd   Donna Conod 32
  Group 4th   Susan Badick 34
  Best Of Breed   Donna Conod 2
  Best Of Breed   Susan Badick 3

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club June 30 to July 01, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 40
  Group 3rd   Honey Glendinning 37
Saturday Best In Show   Wendy Paquette 158
  Best Of Breed   Ray Smith 0
  Group 1st   Ray Smith 43
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Group 1st   Wendy Paquette 43

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 22 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Thora Brown N/A
  Group 1st   Anik Primeau 58
  Best Of Breed   Anik Primeau 2

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 15 to June 17, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 2
  Group 1st   Doug Gaudin 45
Saturday Best Of Breed   David Paterson 2
Friday Reserve Best In Show   Jacqueline Rusby N/A
  Group 1st   Jacqueline Rusby 29
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 2nd   Avery Gaudin 28

Show Date
Club Loisirs Canins June 02 to June 03, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Linda Millman 163
  Group 1st   Larry Kereluke 29
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 2nd   Michael Lanctot 29
Saturday Group 2nd   Linda Millman 28
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 2nd   Patricia Lanctot 28
  Best Of Breed   Linda Millman 0

Show Date
Ottawa Kennel Club May 25 to May 27, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Donald Emslie 45
  Best Of Breed   Donald Emslie 6
Saturday Best Of Breed   Tim Doxtater 9
  Group 1st   Tim Doxtater 45
Friday Group 2nd   Joe Lobb 36
  Best Of Breed   Joe Lobb 6

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Stephen Hubbell 3
Sunday Best Of Breed   Patricia Laurans 4
Saturday Best Of Breed   Jon Cole 4
  Group 1st   Jon Cole 92

Show Date
Arnprior Canine Association May 11 to May 13, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Norman Kenney 4
  Group 3rd   Norman Kenney 26
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 5
  Group 4th   Lee Anne Bateman 25
Friday Best Of Breed   Skip Stanbridge 3

Show Date
Lakehead Kennel Club May 04 to May 06, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Maida Puterman 171
  Group 1st   Maida Puterman 48
  Best Of Breed   Maida Puterman 0
Saturday Best Of Breed   Corinne Walker 0

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 27 to April 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Touzel 2
  Group 2nd   Thomas Touzel 56
Saturday Best Of Breed   Conny Gutierrez-Otero 2
Friday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 2

Show Date
Champlain Dog Club April 13 to April 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Polly Smith 9
  Best Of Breed   Polly Smith 0
Saturday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 2
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 2
  Group 1st   Michael Lanctot 17

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 3 3 3 3 5
Group Ranking: 38 40 58 60 93
All Breed Ranking: 179 194 281 291 480

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 7 6 8   0 0 0 0 0   657
Win Record - 2011
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Leyda Perez 1
Wednesday Best Of Breed   Bill Walkey 1
Tuesday Best Of Breed   Gabriel Valdez-Valdes 1

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 09 to December 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Olvis 1
Saturday Best Of Breed   Jack Ireland 1
Friday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 31

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Saturday Best Of Breed   Beverly Capstick 0
  Group 4th   Beverly Capstick 27

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Polly Smith 1
Saturday Group 2nd   Stefan Sinko 86
  Best Of Breed   Stefan Sinko 6

Show Date
Ottawa Kennel Club November 18 to November 20, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 5
Friday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 3

Show Date
United Kennel Club November 04 to November 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 3
Saturday Group 4th   Larry Kereluke 65
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Friday Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Group 3rd   Brian Taylor 37

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   John Rowton 6
Friday Best Of Breed   Dana Cline 2

Show Date
Mouvement Canin Quebecois October 22 to October 23, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Maida Puterman 25
  Best Of Breed   Anik Primeau 0
  Group 4th   Doug Windsor 25
  Best Of Breed   Maida Puterman 0
Saturday Best Of Breed   Ainslie Mills 1

Show Date
London Canine Association October 14 to October 16, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
Saturday Best Of Breed   Christopher Neilson 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 02, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Barbara Heal 11
  Best Of Breed   Barbara Heal 6

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fred Gordon 0
  Group 4th   Fred Gordon 10
  Best Of Breed   Richard Lake 0
Saturday Best Of Breed   Anna Hewson 0
  Best Of Breed   Norma Egginton 0
  Group 4th   Norma Egginton 9
Friday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 9

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Enrique Filippini 2
Saturday Group 3rd   Thora Brown 32
  Best Of Breed   Thora Brown 2
Friday Group 2nd   Allan Brown 22
  Group 3rd   David Ojalvo 19
  Best Of Breed   Allan Brown 1
  Best Of Breed   David Ojalvo 1

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 02 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Eadie 2
  Group 4th   David Eadie 13
Sunday Group 3rd   Elaine Whitney 20
  Best Of Breed   Elaine Whitney 2
Saturday Best Of Breed   Mary White 5
Friday Group 2nd   Rick Fehler 23
  Best Of Breed   Rick Fehler 2

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Rafael de Santiago 2
Sunday Best Of Breed   Darle Heck 1
Friday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 1

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mary Ann Alston 43
  Best Of Breed   Mary Ann Alston 2
Saturday Group 4th   Patricia Lanctot 36
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 8

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 13 to August 14, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cec Ringstrom 1
  Group 1st   Wendy Paquette 20
  Best Of Breed   Wendy Paquette 1
  Group 3rd   Cec Ringstrom 16
Saturday Group 2nd   Michael Shoreman 21
  Best Of Breed   Butch MacDonald 1
  Group 3rd   Butch MacDonald 20
  Best Of Breed   Michael Shoreman 1

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By