Am/Can GChEx Vanderbilt's Let The Games Begin CGN
Samoyed
(Click on breed to view standings)
Call Name: Bingo - (Male)
Owner: John & Tracey Parry; Blair & Judi Elford
Breeder: Blair & Judi Elford
Handler: Tracey Parry & Blair & Judi Elford
Website: http://www.vanderbiltsamoyeds.com

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2014

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 1 1 2 2
All Breed Ranking: 8 7 7 8 8

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
6 4 31 13 6 3   0 0 0 1 2   3872
Win Record - 2014
Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 10 to October 13, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Honey Glendinning 65
Sunday Group 1st   Jane Forsyth 74
Saturday Group 3rd   Robert Dawson 57
Friday Group 2nd   Sandy Alexander 55

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 26 to September 28, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Sheila Verhulst 199 *
  Group 4th   Bill Walkey 43
  Group 1st   Sheila Verhulst 59
Saturday Group 3rd   Joe Lobb 45
  Group 3rd   Susan Quesnel 41
Friday Group 4th   Harold Pybus 21

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Carmen Haller 58
Friday Group 3rd   Elaine Whitney 43

Show Date
Skaha Kennel Club September 05 to September 07, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Martin Doherty 28
Friday Group 2nd   Julio Ronco 31

Show Date
Kamloops & District Kennel Club August 29 to September 01, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Jon Cole 43
  Best Owner Handled In Group   Jon Cole N/A

Show Date
Sagebrush Working, Herding & Obedience Club Of BC August 29 to September 01, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Group 4th   Wendy Schira 27

Show Date
Edmonton Kennel Club August 07 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Tempest Deptuch 80
Thursday Best In Show   Brenton Wright 294 *
  Group 1st   Brenton Wright 70

Show Date
Alberta Kennel Club August 01 to August 04, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Filiberto Arniella 88
Sunday Group 1st   Walter Pinsker 115
Saturday Group 2nd   Jorge Nallem 89

Show Date
Medicine Hat Canine Association July 25 to July 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Rowton 0
  Group 2nd   John Rowton 11
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 10
Friday Best Of Breed   Patricia Cummins 0
  Group 1st   Patricia Cummins 14

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Michael Hill 36
  Best Of Breed   Michael Hill 2
Sunday Group 2nd   Lawrence Sinclair 48
  Best Of Breed   Lawrence Sinclair 2
Saturday Group 2nd   Janet Sinclair 45
  Best Of Breed   Janet Sinclair 2
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 2
  Group 1st   Stephen Dainard 62

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 27
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Group 1st   Linda Kraft 36
Saturday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
  Group 1st   Bruce Owen 37
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 1st   Nancy Popovich 37
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 1st   Carol Graham 40

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 27 to June 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Kathleen Anderson-Wulff N/A
  Group 2nd   Alan Ewles 28
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 27
  Best Of Breed   Alan Ewles 0
Saturday Reserve Best In Show   Janet Lobb N/A
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 1st   Janet Lobb 30
  Group 2nd   Joe Lobb 27
Friday Group 1st   Honey Glendinning 27
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 1st   Grant Townsend 30

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 30 to June 02, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Group 1st   Thomas Nesbitt 81
Sunday Best Of Breed   Norman Kenney 2
  Group 2nd   Norman Kenney 84
Saturday Best Of Breed   Roberto Del Puerto 2
  Group 1st   Felicity Prideaux 113
Friday Best Of Breed   Jane Treiber 0
  Group 2nd   Jane Treiber 83

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 09 to May 11, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 2
  Group 1st   Pamela Bruce 50
Saturday Best Of Breed   Cherie Holmes 2
Friday Best In Show   Pamela Bruce 278
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2
  Group 1st   Lee Anne Bateman 44

Show Date
Chautauqua Canine Club April 11 to April 13, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Natalie Dunfee N/A
  Group 1st   Natalie Dunfee 29
  Best Of Breed   Natalie Dunfee 0
  Group 1st   Dianne Miller 28
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
Saturday Best In Show   Alan Ewles 146
  Group 1st   Walter Pinsker 30
  Best Of Breed   Walter Pinsker 0
  Best Of Breed   Alan Ewles 0
  Group 1st   Alan Ewles 34
Friday Best In Show   Ray Smith 143
  Best Of Breed   Ray Smith 0
  Best Of Breed   Edward MacDonald 0
  Group 1st   Ray Smith 31
  Group 1st   Edward MacDonald 27

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 04 to April 06, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 1
  Group 1st   Terill Udenberg (Dr) 85
Saturday Best In Show   John Reeve-Newson (Dr) 424
  Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 85
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1
Friday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1

Show Date
Edmonton Samoyed Club March 22 to March 22, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Olga Gagne 3

Show Date
Battle River Canine Association March 21 to March 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Gunn 2
Saturday Best Of Breed   Bruce Fraser 2
  Group 1st   Bruce Fraser 110
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 1st   Nancy Popovich 85

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 8 8 8 5 5
All Breed Ranking: 25 23 23 18 19

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 0 12 8 10 10   0 0 0 0 2   2398
Win Record - 2013
Show Date
Caledon Kennel Association November 29 to December 01, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Goran Bodegard 7

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mike Macbeth 0
Saturday Best Of Breed   Joan Beech 0
Friday Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Group 4th   Melvin Beech 15

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
  Group 3rd   William Byrne 84
Friday Best Of Breed   Charles Olvis 0

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Letitia Bett 1
  Group 2nd   Letitia Bett 34
  Best Of Breed   Alan Ewles 0
  Group 4th   Alan Ewles 25
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 1
  Group 2nd   Jack Ireland 37
  Best Of Breed   Jack Ireland 1
Friday Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  Group 3rd   Phyllis Pancel 33
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Group 1st   Bonnie Derry 45

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 0
  Group 4th   Wendy Hamilton-Petkau 39
Friday Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Group 3rd   Margaret Jones 33

Show Date
Kamloops & District Kennel Club August 30 to September 02, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Enrique Filippini 4
Sunday Group 3rd   David Ojalvo 55
  Best Of Breed   David Ojalvo 4
Saturday Best Of Breed   Corinne Walker 4
Friday Best In Show   Lee Anne Bateman 272
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1
  Group 1st   Lee Anne Bateman 58
  Best Owner Handled In Show   Lee Anne Bateman N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Best In Show   Bart Miller 360
  Group 1st   Lee Anne Bateman 89
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Friday Best Of Breed   Bart Miller 0
  Group 1st   Bart Miller 99
Thursday Best Of Breed   Larry Kereluke 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Denys Janssen 6
Sunday Best Of Breed   Ann Ingram 18
  Group 3rd   Ann Ingram 89
Saturday Group 3rd   Bo Skalin 112
  Best Of Breed   Bo Skalin 18
Friday Best Of Breed   Sandy Alexander 17

Show Date
Samoyed Association of Canada August 02 to August 03, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 28

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 14, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Ronald Besoff 5

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 05 to July 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Doug Gaudin 20
  Group 3rd   Avery Gaudin 21
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Saturday Best Of Breed   Charles Cyopik 0
  Group 3rd   David Eadie 23
  Group 1st   Charles Cyopik 26
  Best Of Breed   David Eadie 0
Friday Group 1st   Everett Mincey 27
  Best Of Breed   Marilyn Mincey 0
  Best Of Breed   Everett Mincey 0
  Group 1st   Marilyn Mincey 27

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 28 to June 30, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Bruce Owen 138
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Group 1st   Bruce Owen 26
Saturday Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Group 1st   Martin Doherty 30
Friday Group 4th   Valerie Gervais 20
  Group 4th   Carol Graham 22
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Best Of Breed   Carol Graham 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Wendy Paquette 58
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
Sunday Best Of Breed   Lois Wilson 0
Saturday Best Of Breed   Nancy Simmons 2
Friday Best Of Breed   Glen Stark 2

Show Date
Medicine Hat Canine Association May 10 to May 12, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Fred Dewsbury 37
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
Saturday Group 1st   Maribel Sy 40
  Best Of Breed   Maribel Sy 0
Friday Group 2nd   Polly Smith 35
  Best Of Breed   Polly Smith 0

Show Date
Chautauqua Canine Club April 12 to April 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Robert Whitney 7
  Group 4th   Elaine Whitney 5
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1
Saturday Group 2nd   Margaret Moran McQuinn 16
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 1
Friday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1
  Group 2nd   Michael Woods (Dr) 11

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Joe Lobb 69
  Best Of Breed   Joe Lobb 3
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 4
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 3
  Group 1st   Honey Glendinning 69

Show Date
Edmonton Samoyed Club March 23 to March 23, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Nancy Russell 8

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 4
  Group 3rd   Grant Townsend 68
Saturday Group 4th   Sharon Derrick 66
  Best Of Breed   Shirley Hubenig 2
Friday Best Of Breed   Neil Graves 3
  Group 4th   Neil Graves 47

Show Date
Alberta Kennel Club January 18 to January 20, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lowell Davis 56
  Best Of Breed   Lowell Davis 0
Friday Group 3rd   Rosemary Shoreman 40
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 1 1 1 2 3
Group Ranking: 25 25 24 43 54
All Breed Ranking: 100 103 100 190 265

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 1 4 3 3 1   0 0 0 0 0   1097
Win Record - 2012
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 4th   Larry Kereluke 38
Friday Best Of Breed   John Rowton 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 23 to November 25, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Jaime Ganoza 54
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 4

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 02 to November 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 3
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe 4
Friday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 1

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Hill 363
  Best Of Breed   Donna Buxton 2
  Group 1st   Donna Buxton 80
Saturday Reserve Best In Show   Donna Buxton N/A
  Group 1st   Michael Hill 84
  Best Of Breed   Michael Hill 2
Friday Group 1st   Linda Kraft 67
  Best Of Breed   Linda Kraft 0

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 28 to September 30, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Burke 1
  Best Of Breed   Donald Duncan 1
Saturday Best In Show   Morley Thornton 158
  Best Of Breed   Morley Thornton 1
  Best Of Breed   Fred Gordon 1
  Group 1st   Morley Thornton 43
Friday Best Of Breed   Richard Lake 0
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Group 2nd   Brian Taylor 31

Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michel Chaloux 2
Thursday Best Of Breed   Robert Shreve 2

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 13 to July 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Susan Quesnel 4
Saturday Best Of Breed   Rosemary Kemp 4
Friday Best Of Breed   James Reynolds 4
  Group 3rd   James Reynolds 60

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 2nd   Kristen Francis 64
Sunday Best Of Breed   Deborah Graffmann 1
Saturday Group 2nd   Jean-Louis Blais 89
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 1
Friday Group 3rd   Rafael Otalora Robayo 65
  Best Of Breed   Rafael Otalora Robayo 1

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 2 2 2 3 3
Group Ranking: 21 21 20 25 22
All Breed Ranking: 109 106 101 122 107

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 7 6 7 6   0 0 0 0 2   1331
Win Record - 2009
Show Date
Trillium Dog Fanciers October 30 to November 01, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Virginia Lyne 35
Saturday Group 3rd   Patricia Laurans 43
Friday Group 2nd   Len Harfield 33

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 23 to October 25, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Gelinas 46
Saturday Group 4th   Patricia Nemirovsky de Alsina 28

Show Date
London Canine Association October 16 to October 18, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Elaine Whitney 54
Saturday Group 4th   Thora Brown 83
Friday Group 2nd   James Reynolds 64

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Mark Houston-McMillan 23

Show Date
Markham Kennel Club August 27 to August 30, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Morley Thornton 65
Saturday Best In Show   Michel Chaloux 312 *
  Group 1st   Michel Chaloux 68
Friday Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 44
Thursday Group 3rd   Deborah Graffmann 23

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 15 to August 20, 2009
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Keke Kahn 30
Wednesday Group 2nd   James Reynolds 29
Tuesday Group 2nd   Doug Gaudin 30
Saturday Group 3rd   Vincent O'Brien 23

Show Date
Samoyed Club Of Ontario Specialty July 25 to July 25, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 5

Show Date
Kawartha Kennel Club July 03 to July 06, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Cec Ringstrom 22
Friday Group 4th   Richard Paquette 25

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 02, 2009
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Robert Whitney 23
Wednesday Group 3rd   Elaine Whitney 27
Tuesday Group 3rd   Kathy Stewart 22

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 19 to June 21, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Alan Bennett 64
Saturday Group 1st   Honey Glendinning 62
Friday Group 1st   Jack Ireland 37

Show Date
Samoyed Club Of Ontario Specialty June 06 to June 06, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ramon Podesta 13

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 04 to June 07, 2009
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Adriano Bosa 66

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By