MBIS and MBISS Am Grand, Cdn Grand‎ Ch Avantgarde Moon Song
Affenpinscher
(Click on breed to view standings)
Call Name: Diva - (Female)
Owner: Sandra Lex - Hilannes Reg'd
Breeder: D. Shepherd & S. Cordon
Handler: Kim Wendling
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 6 5 4 4 3
All Breed Ranking: 25 23 21 20 18

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 3 29 26 20 15   2 1 1 0 5   2609
Win Record - 2015
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 1st   Kristen Francis 18
Saturday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
Friday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Quiros-Kubat 0
Saturday Best Of Breed   Stefan Sinko 0
Friday Best Of Breed   Desmond Murphy 0

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Group 4th   Martin Doherty 16
Friday Best Of Breed   Keke Kahn 0
  Best Of Breed   Shirley Limoges 0
  Group 3rd   Keke Kahn 16
  Group 3rd   Shirley Limoges 17

Show Date
Trillium Dog Fanciers Toy Specialty November 01 to November 01, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 30 to November 01, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lorene Vickers-Smith 0
Saturday Best Of Breed   Steven Keating (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Edd Bivin 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Paula Hartinger 13
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
Saturday Best Of Breed   Roger Hartinger 0
  Group 2nd   Roger Hartinger 17
Friday Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Group 2nd   Ted Fahlgren 12
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Group 4th   Joy Lynne Huntley 7

Show Date
Toy Dog Club Of Ontario October 18 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Barbara Dempsey Alderman 29
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0

Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dana Cline 0
  Group 2nd   Dana Cline 37
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 33

Show Date
Nipissing Kennel Club October 10 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Bruce Owen 131 *
  Group 1st   Bruce Owen 19
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
Sunday Group 3rd   David Strachan 18
  Best Of Breed   David Strachan 0
  Group 2nd   Wendy Paquette 19
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
Saturday Group 4th   Keven Harris 4
  Best Of Breed   Keven Harris 0
  Group 2nd   Jack Ireland 11
  Best Of Breed   Jack Ireland 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 18 to September 20, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   James Reynolds 37
  Best Of Breed   James Reynolds 0
Saturday Group 3rd   Vickie Umpleby 42
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
Friday Best Of Breed   Fabian Daza 0

Show Date
Essex County Kennel Club September 05 to September 07, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Group 4th   Jacqueline Rusby 11
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Group 4th   Phyllis Pancel 14
Sunday Best Of Breed   Fabian Daza 0
  Group 4th   Fabian Daza 11
Saturday Group 3rd   Leyda Perez 15
  Best Of Breed   Leyda Perez 0

Show Date
Markham Kennel Club August 27 to August 30, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   David Kelland 22
  Best Of Breed   David Kelland 0
Thursday Group 3rd   Alan Ewles 11
  Best Of Breed   Alan Ewles 0

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Karl Erik Johansson 26
  Best Of Breed   Karl Erik Johansson 0
Saturday Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 4th   Michelle Scott 26
Friday Group 4th   Marion Postgate 20
  Best Of Breed   Marion Postgate 0

Show Date
Prairie Toy Association August 15 to August 15, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 2
  Group 1st   Aramis (Joy) Lim 34

Show Date
Manitoba Canine Association August 13 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Karen Chant 27
  Best Of Breed   Jean McErlane 2
Friday Group 1st   Pamela Bruce 34
  Best Of Breed   Pamela Bruce 2
Thursday Reserve Best In Show   Pamela Bruce N/A
  Group 1st   Stephen Dainard 27
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 07 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jean-Paul Kerihuel 0
  Group 3rd   Jean-Paul Kerihuel 12
Saturday Best Of Breed   William Rodriguez Umana 0
Friday Best Of Breed   Silvana Terezinha Bottini 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2015
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 2nd   Patricia Lanctot 22
  Group 2nd   Mike Macbeth 22
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0
Tuesday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Group 1st   Kristen Francis 23
  Group 1st   Michel Bouchard 21

Show Date
Societe Canine de Quebec July 31 to August 02, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Group 3rd   Sandra Anderson 25
Saturday Group 1st   Brian Taylor 34
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
Friday Reserve Best In Show   Kim Ramey-Leblanc N/A
  Group 3rd   Peter Laventhall-Wolfish 29
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 26
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 29 to July 31, 2015
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Mike Jackman 0
Wednesday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 36
  Group 2nd   Norma Egginton 36
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Best Of Breed   Norma Egginton 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 3rd   Larry Kereluke 16
Saturday Group 4th   Rony Doedijns 18
  Best Of Breed   Rony Doedijns 0
Friday Group 3rd   Leyda Perez 15
  Best Of Breed   Leyda Perez 1 (0-1-0-1)

Show Date
Association Canine Charlevoisienne July 11 to July 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Brenton Wright N/A
  Group 1st   Brenton Wright 20
  Group 3rd   Sylvia Barkey 19
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
Saturday Best Of Breed   You Chang Su 0
  Group 1st   You Chang Su 22
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Group 1st   Michel Bouchard 25

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 02 to July 03, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 2nd   Michael Hill 20
Thursday Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Group 3rd   Bruce Fraser 18
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Group 4th   Judith Shurb 16

Show Date
Hamilton Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Neil Graves 22
  Best Of Breed   Neil Graves 0
Friday Group 2nd   Marilyn O'Neill 20
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Group 1st   Valerie Gervais 21
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 12 to June 14, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Peggy Gutierrez-Otero 21
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
Saturday Group 1st   Rick Fehler 28
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Friday Best Of Breed   Sylvia Barkey 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Betty Leininger 0
Sunday Group 2nd   Ann Hearn 37
  Best Of Breed   Ann Hearn 0
Saturday Best Of Breed   Joan Goldstein 0
Friday Group 1st   Dana Cline 54
  Best Of Breed   Dana Cline 0

Show Date
Ottawa Kennel Club May 22 to May 24, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 1
  Group 1st   Ted Fahlgren 20
Saturday Group 1st   Donna Conod 25
  Best Of Breed   Donna Conod 0
Friday Group 2nd   Jocelyne Gagne 15
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Olga Gagne 18
  Group 1st   Phyllis Pancel 22
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
Sunday Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 0
  Best Of Breed   Fred Gordon 0
  Group 3rd   Michael Hill 18

Show Date
Forest City Kennel Club May 08 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Kim Ramey-Leblanc 103 *
  Group 1st   Roberto Alvarez Marquez 21
  Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 0
Saturday Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 21
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
Friday Group 2nd   Donna Conod 25
  Group 2nd   Ted Fahlgren 26
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Best Of Breed   Glen Stark 0

Show Date
Seaway Kennel Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Nancy Popovich 9
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 3rd   Olga Gagne 15

Show Date
Toy Dog Club Of Lambton-Kent April 11 to April 11, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Group 3rd   Shawn Nichols 19

Show Date
Kent Kennel Klub April 10 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 2nd   Thomas Alexander 22
Saturday Best Of Breed   Sumiko Ikeda 0
Friday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 0
  Group 2nd   Heather Langfeld 16

Show Date
Renaissance Dog Association April 03 to April 06, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Hassi Assenmacher-Feyel 0
Sunday Group 4th   John Rowton 43
  Best Of Breed   John Rowton 1
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 1
  Group 3rd   Grant Townsend 56
Friday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 1

Show Date
Sudbury Toy Dog Fanciers March 29 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dianne Jovanovic 0
  Group 1st   Dianne Jovanovic 24

Show Date
Nickel District Kennel Club March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Donna Conod 140
  Group 1st   David Kelland 17
  Group 1st   Shawn Nichols 17
  Best Of Breed   David Kelland 0
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0
Saturday Best Of Breed   Patrice Johansen 0
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Group 1st   Patrice Johansen 13
  Group 3rd   John Hodgkinson 7
Friday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Best Of Breed   David Paterson 0
  Group 2nd   Joy Hodgkinson 11
  Group 1st   David Paterson 13

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Jacqueline Stacy 287
  Group 1st   Jacqueline Stacy 38
  Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Group 2nd   Richard Lopaschuk 29
Friday Best Of Breed   Terry Stacy 0
  Group 1st   Terry Stacy 28

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 1 (0-1-0-1)
  Group 3rd   Barbara Dempsey Alderman 24
Saturday Best Of Breed   Jon Cole 1 (0-1-0-1)
  Group 3rd   Jon Cole 17
Friday Best Of Breed   Bruce Owen 1 (0-1-0-1)
  Group 1st   Bruce Owen 17

Show Date
Ontario Breeders Association February 13 to February 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Geraldine Taylor 16
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
Saturday Group 4th   William Gunn 9
  Best Of Breed   William Gunn 0
Friday Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
  Group 3rd   Deborah Graffmann 11

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ron Tolson 0
Saturday Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 2nd   Patricia Taylor 30
Thursday Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 4th   Judith Taylor 9

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 4 4 4 4
All Breed Ranking: 17 20 19 19 20

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 21 34 23 10   1 1 0 0 3   2372
Win Record - 2014
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Bo Skalin 40
  Best Of Breed   Bo Skalin 0
Sunday Best Of Breed   Kim Hamel 0
Saturday Best Of Breed   Lee Steeves 0

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 12 to December 14, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 17
Saturday Group 2nd   Len Harfield 19
  Best Of Breed   Len Harfield 0
Friday Group 1st   Jack Ireland 18
  Best Of Breed   Jack Ireland 0

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 05 to December 07, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 0
Saturday Group 2nd   Janet Lobb 32
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Friday Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Group 3rd   Sandra Anderson 15

Show Date
Caledon Kennel Association November 28 to November 30, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ramon Podesta 0
  Group 2nd   Ramon Podesta 57
Saturday Best Of Breed   Jeffery Bazell 0
Friday Best Of Breed   Elizabeth Muthard 0

Show Date
Ottawa Kennel Club November 21 to November 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rosemary Kemp 0
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Friday Best Of Breed   Guy Jeavons 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 07 to November 09, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 4th   Lee Anne Bateman 8
Saturday Group 2nd   Judith Byrne 20
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
Friday Group 2nd   William Byrne 13
  Best Of Breed   William Byrne 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 24 to October 26, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Group 3rd   Margaret Jones 21
Saturday Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Group 3rd   Martin Doherty 26
Friday Best Of Breed   Rita Walker 0

Show Date
Elgin County Kennel Club / Purina National October 17 to October 19, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 72
  Best Of Breed   Bonnie Linnell Clarke 0
Saturday Group 3rd   Jacqueline Stacy 65
  Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0
Friday Best Of Breed   Denny Mounce 0

Show Date
Toy Dog Club of Ontario October 17 to October 17, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Elena Spector 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 10 to October 13, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Saturday Best Of Breed   Peter Machen 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 19 to September 21, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter Machen 0
  Best Of Breed   Roger Hartinger 0
  Group 3rd   Peter Machen 16
  Group 2nd   Roger Hartinger 19
Saturday Group 4th   Brian Taylor 17
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 2nd   Olga Gagne 16

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Wood 0
  Group 2nd   Barbara Wood 27
Saturday Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Group 2nd   Sylvia Barkey 33
Friday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Group 3rd   Mike Jackman 27
  Best Of Breed   Mike Jackman 0

Show Date
Essex County Kennel Club August 29 to September 01, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Juan Alberto Grillo Londono 25
  Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 0
Sunday Best Of Breed   Aida Rivera Franco 0
Saturday Group 1st   Mauro Alves 35
  Best Of Breed   Mauro Alves 0
Friday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 1st   Rick Fehler 30

Show Date
Markham Kennel Club August 21 to August 24, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Susan Swalling 0
  Group 1st   Susan Swalling 31
Saturday Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Group 2nd   Walter Pinsker 25
Friday Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Group 2nd   Phyllis Pancel 17
Thursday Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Group 1st   Phyllis Wolfish 20

Show Date
Prairie Toy Association August 16 to August 16, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 2
  Group 2nd   Michael Hill 42

Show Date
Manitoba Canine Association August 14 to August 17, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michael Woods (Dr) 20
  Best Of Breed   Murray Eason 2
Saturday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 2
Friday Group 2nd   Robert Denis 44
  Best Of Breed   Robert Denis 2
Thursday Best Of Breed   Evelyn Beilhartz 2

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 08 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 3rd   Joe Lobb 37
Saturday Group 2nd   Sylvie Desserne 48
  Best Of Breed   Sylvie Desserne 0
Friday Best Of Breed   Patricia Cruz 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Alan Bennett 15
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
Wednesday Best Of Breed   Tim Doxtater 0
  Group 3rd   Tim Doxtater 17
Tuesday Group 3rd   Donald Emslie 21
  Best Of Breed   Doris Willis 0
  Best Of Breed   Donald Emslie 0
  Group 2nd   Doris Willis 18

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Carlos Quinones 18
  Best Of Breed   Glen Stark 0
Sunday Group 1st   Joy Hodgkinson 27
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
Saturday Best Of Breed   Morley Thornton 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 30 to August 01, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Len Harfield 25
  Best Of Breed   Len Harfield 0
Thursday Group 2nd   Bruce Owen 30
  Best Of Breed   Charles Cyopik 0
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
Wednesday Group 2nd   Ted Fahlgren 30
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 25 to July 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lyn Brand 0
  Group 1st   Lyn Brand 49
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Quiros-Kubat 0
Friday Best Of Breed   Filiberto Arniella 0
  Group 2nd   Filiberto Arniella 36

Show Date
Valley Kennel Club July 21 to July 23, 2014
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 3rd   Jackie Browning 9
  Best Of Breed   Jackie Browning 0
Tuesday Best Of Breed   Lynda Berar 0
  Group 3rd   Lynda Berar 14
Monday Best Of Breed   Dianne Wright 0
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 3rd   Dianne Wright 17
  Group 3rd   Carol Graham 15

Show Date
Kars Dog Club July 18 to July 20, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Sylvia Barkey 16
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0

Show Date
London Canine Association July 11 to July 13, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Charles Bett 0
  Group 4th   Charles Bett 27
Friday Group 2nd   Filiberto Arniella 24
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Of Breed   Filiberto Arniella 0

Show Date
Kawartha Kennel Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Darle Heck 7
  Best Of Breed   Darle Heck 0
Saturday Group 3rd   Joe Walton 10
  Best Of Breed   Joe Walton 0
Friday Group 2nd   William Gunn 5
  Group 1st   Raymond Lariviere 5
  Best Of Breed   William Gunn 0
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 03, 2014
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 3rd   Heather Langfeld 6
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Tuesday Best Of Breed   Allan Pepper 0
  Group 2nd   Allan Pepper 14
Monday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 1st   Kristen Francis 13

Show Date
Monarch Kennel Club June 19 to June 22, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Walker 0
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 3rd   Terry Carter 34
Friday Group 1st   Patricia Lanctot 29
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Thursday Group 2nd   Michael Lanctot 19
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 13 to June 15, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ole Nielsen 27
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
Saturday Best Of Breed   Manuel Queijeiro 0
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Group 2nd   Mike Jackman 23

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Norman Patton 1
  Group 2nd   Norman Patton 62
Saturday Best Of Breed   Ian Rasmussen 0
Friday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 0
Thursday Best Of Breed   Harry O'Donoghue 1

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 30 to June 01, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Fred Gordon 25
  Best Of Breed   Fred Gordon 1
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 1
  Group 2nd   Michael Hill 34
Friday Group 2nd   Shirley Limoges 28
  Best Of Breed   Shirley Limoges 1

Show Date
Societe Canine de Thetford May 24 to May 25, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ole Nielsen 42
  Group 2nd   Terry Carter 37
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Best Of Breed   Terry Carter 0
Saturday Reserve Best In Show   Kim Ramey-Leblanc N/A
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 40
  Group 4th   Ainslie Mills 26

Show Date
Mount Royal Toy Dog Fanciers May 18 to May 18, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 1st   Michael Hill 46

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 17 to May 19, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 1st   Larry Kereluke 42
Sunday Group 1st   Joy Lynne Huntley 51
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
Saturday Best Of Breed   Neil Graves 0
  Group 1st   Neil Graves 47

Show Date
Seaway Kennel Club May 02 to May 04, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Linda Kraft 36
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
Saturday Group 3rd   Stanley Shen 41
  Best Of Breed   Stanley Shen 0
Friday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Group 3rd   Shawn Nichols 34

Show Date
Victoria County Kennel Club April 25 to April 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1

Show Date
Champlain Dog Club April 11 to April 13, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Janet Lobb 24
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Friday Group 1st   Michael Woods (Dr) 19
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Group 3rd   Deborah Graffmann 13
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 22 to March 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Karl Erik Johansson 0
Saturday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Group 4th   Michelle Scott 8
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 1st   Wendy Paquette 15

Show Date
Ontario Breeders Association February 15 to February 17, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Ann Hennigan 30
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0
Sunday Group 2nd   Walter Pinsker 29
  Best Of Breed   Walter Pinsker 0
Saturday Group 4th   Sylvia Barkey 25
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 06 to February 09, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Geraldine Taylor 13
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
Saturday Group 2nd   John Rowton 25
  Best Of Breed   John Rowton 0
Friday Best Of Breed   Levente Miklos (Dr) 0
  Group 4th   Levente Miklos (Dr) 7
Thursday Group 1st   Raymond Lariviere 15
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 150 147 142 136 118
All Breed Ranking: 965 944 911 843 748

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 3   0 0 0 0 0   81
Win Record - 2013
Show Date
St Francis Kennel & Obedience Club June 13 to June 16, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Shirley Limoges N/A
  Best Of Breed   Shirley Limoges 0
Thursday Best Of Breed   Melvin Beech 0

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 18 to May 20, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Best Of Breed   Rita Walker 0
Sunday Best Of Breed   Peter Machen 0
  BPIG   Phyllis Wolfish N/A
  Group 4th   Phyllis Wolfish 27
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 0
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Group 3rd   Michael Hill 28

Show Date
Arnprior Canine Association May 10 to May 12, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Randy Garren 1
  Group 4th   Randy Garren 18

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Hennigan 0
Saturday Best Of Breed   Garry Allan 0
Friday Group 4th   Raymond Lariviere 8
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Sunday 22nd of October 2017 03:55:34 PM