BIS/BISS BPIS/BPISS GChEx & Am Ch Arkeno Watch Closely Now, CGN
Papillon
(Click on breed to view standings)
Call Name: Kris - (Male)
Owner: Margaret Zacher, Kim McKay and Murray Berg
Breeder: Margaret Zacher, Kim McKay and Murray Berg
Handler: Margaret Zacher & Kim McKay
Website: http://www.ladymagic.ca

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2014

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 14 N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: 149 N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 999 N/A N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   1 0 0 0 1   56
Win Record - 2014
Show Date
Toy Dog Club Of Alberta August 09 to August 09, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Karen Chant 6
  Group 1st   Karen Chant 56

Show Date
Alberta Kennel Club January 17 to January 19, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Veteran In Group   Patricia Fitzsimmons N/A

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 7 7 5 5 5
All Breed Ranking: 33 32 28 30 31

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 1 18 14 16 12   0 1 0 0 1   2390
Win Record - 2011
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 6
Friday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 7

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC October 27 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best BBE In Group   Joey Lim N/A
Friday Best Of Breed   Goran Bodegard 41
  Best BBE In Group   Jack Ireland N/A

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 23, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jean Fournier 13
  Group 1st   Jean Fournier 67
Saturday Group 1st   Roberto Velez-Pico 67
  Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 12
Friday Best Of Breed   Robert Denis 13
  Group 3rd   Robert Denis 43

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 5
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 6
  Group 2nd   Patricia Lanctot 35
  Group 2nd   Michael Lanctot 32
Saturday Group 4th   Donald Fitzsimmons 25
  Group 3rd   Carmen Haller 30
  Best Of Breed   Carmen Haller 7
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 6
Friday Best Of Breed   Donald Emslie 6
  Best Of Breed   Tim Doxtater 5

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 02 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 29
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 5
Saturday Group 3rd   Michael Woods (Dr) 42
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 7
Friday Group 4th   Sandra Lex 31
  Best Of Breed   Sandra Lex 6

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   John Rowton 5
  Best Of Breed   Harold Pybus 5
  Group 2nd   Harold Pybus 14
  Group 4th   John Rowton 13
Friday Group 2nd   Edgar Bajona 12
  Group 3rd   Terry Carter 13
  Best Of Breed   Edgar Bajona 4
  Best Of Breed   Terry Carter 4

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 19 to August 21, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Hennigan 5
  Group 3rd   Donna Cole 31
  Best Of Breed   Donna Cole 5
  Group 3rd   Ann Hennigan 35
Saturday Reserve Best In Show   Donald Emslie N/A
  Best Of Breed   Donald Emslie 5
  Group 3rd   Tim Doxtater 33
  Best Of Breed   Tim Doxtater 5
  Group 1st   Donald Emslie 39
Friday Best In Show   Wayne Thompson 145
  Best Of Breed   Nancy Popovich 5
  Group 1st   Wayne Thompson 38
  Best Of Breed   Wayne Thompson 5
  Group 1st   Nancy Popovich 41

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Russel Fletcher 9
  Group 4th   Bud Haverstock 54
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 9
Friday Best Of Breed   Neil Graves 8
  Group 3rd   Neil Graves 54
Thursday Best Of Breed   Larry Kereluke 9

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Garry Allan 11
Friday Best Of Breed   Valerie Hansen 16

Show Date
Southern Alberta Toy Dog Fanciers July 29 to July 29, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Michael Hill 102
  Best Of Breed   Michael Hill 21

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 08 to July 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Charles Trotter 24
  Best Of Breed   Charles Trotter 10
Friday Group 3rd   Carol Graham 33
  Best Of Breed   Carol Graham 8

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nancy Popovich 1
  Group 2nd   Nancy Popovich 22
Saturday Group 1st   Donna Cole 32
  Best Of Breed   Donna Cole 4
Friday Group 2nd   Margaret Jones 21
  Best Of Breed   Margaret Jones 4
  Group 2nd   Carol Graham 22
  Best Of Breed   Carol Graham 3

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   David Eadie 151
  Best Of Breed   David Eadie 1
  Group 1st   Heather Langfeld 21
  Group 1st   David Eadie 21
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1
Saturday Best Of Breed   Mike Macbeth 1
  Group 1st   Laura Thompson 18
  Best Of Breed   Laura Thompson 1
  Group 1st   Mike Macbeth 15
Friday Best Of Breed   Tim Doxtater 1
  Group 4th   Donald Emslie 14
  Best Of Breed   Donald Emslie 1
  Group 1st   Tim Doxtater 16

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elaine Mathis 13
Saturday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 14
Friday Group 1st   Fred Dewsbury 68
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 12

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 27 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ron Mahon 19
  Best Of Breed   Ron Mahon 8
Saturday Best Of Breed   Nancy Popovich 7
  Group 4th   Nancy Popovich 18

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 20 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 4th   Elaine Whitney 29
Sunday Best Of Breed   Lee Steeves 0
Saturday Best Of Breed   Russel Fletcher 0
Friday Group 3rd   Ed Wild 25
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Medicine Hat Canine Association May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Phyllis Wolfish 1
  Group 2nd   Phyllis Wolfish 19

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 06 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Leslie Rogers 4
Saturday Group 4th   Neil Graves 30
  Best Of Breed   Neil Graves 4
Friday Best Of Breed   Edna Perks 4
  Group 2nd   Edna Perks 31

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 15 to April 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Butch MacDonald 15
  Best Of Breed   Butch MacDonald 1
Saturday Best Of Breed   Peter Machen 1
  Group 2nd   Peter Machen 19
Friday Best Of Breed   Cec Ringstrom 1
  Group 1st   Cec Ringstrom 17

Show Date
Renaissance Dog Association April 08 to April 11, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Mike Jackman 77
  Best Of Breed   Mike Jackman 7

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Berar 4
  Group 2nd   Lynda Berar 67
Friday Group 1st   Rick Fehler 67
  Best Of Breed   Rick Fehler 3

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Bruce Fraser 11
  Group 2nd   Bruce Fraser 43

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club March 11 to March 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Walter Pinsker 3
Saturday Group 3rd   Skip Stanbridge 39
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 3
Friday Group 1st   Karsten Kaemling 37
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 3

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 04 to March 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 3
  Group 3rd   Avery Gaudin 19
  Best Of Breed   Avery Gaudin 4
  Group 3rd   Doug Gaudin 20
Saturday Group 3rd   Carol Graham 23
  Best Of Breed   Susan Badick 4
  Group 4th   Susan Badick 16
  Best Of Breed   Carol Graham 4
Friday Best Of Breed   Guy Jeavons 4
  Group 1st   David Markus 21
  Best Of Breed   David Markus 3

Show Date
Brandon Dog Shows February 18 to February 21, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Bruce Fraser 6
  Group 3rd   Bruce Fraser 20
Friday Group 1st   Rick Fehler 19
  Best Of Breed   Rick Fehler 5

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club February 04 to February 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Robert Denis 36
  Best Of Breed   Robert Denis 5

Show Date
Ladies Kennel Club Of British Columbia January 28 to January 30, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Karsten Kaemling 10
Friday Best Of Breed   Letitia Bett 10
  Group 2nd   Letitia Bett 62

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 3 3 3 3 2
Group Ranking: 16 15 13 14 15
All Breed Ranking: 82 80 69 78 84

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 14 10 4 6   0 0 0 0 2   1533
Win Record - 2010
Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC October 28 to October 31, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Espen Engh 160

Show Date
Battle River Canine Association October 22 to October 24, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Carol Graham 58

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 24 to September 26, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Doug Gaudin 30
  Group 1st   Avery Gaudin 32
Saturday Group 2nd   Wayne Thompson 28
Friday Group 3rd   Mel Saranchuk 28

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 03 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Michael Gelinas 56
Saturday Group 4th   Donald Emslie 64

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 27 to August 29, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michael Shoreman 3
Friday Group 4th   Harry Tast 8

Show Date
Southern Alberta Toy Dog Fanciers July 31 to July 31, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Roberto Del Puerto 6

Show Date
South West Saskatchewan Kennel & Obedience Club July 23 to July 25, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Everett Mincey 18
  Group 1st   Judith Shurb 20
Saturday Group 4th   Guy Jeavons 15
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 19
Friday Group 1st   Tim Doxtater 14
  Group 1st   Donald Emslie 14

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 02 to July 04, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lynda Saranchuk 40
Saturday Group 1st   Franklin van der Spuy 50
Friday Group 1st   Karsten Kaemling 52

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 26 to June 28, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Nancy Popovich 174 *
  Group 1st   Nancy Popovich 38
Saturday Group 3rd   Susan Quesnel 37

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 04 to June 07, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Sylvia Barkey 89

Show Date
Medicine Hat Canine Association May 14 to May 16, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Fred Gordon 39
Friday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 30

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club April 30 to May 02, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   David Eadie 37
Saturday Group 4th   Fred Gordon 32
Friday Group 1st   Fred Dewsbury 28

Show Date
Edmonton Kennel Club April 16 to April 18, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Richard Meen (Dr) 120

Show Date
Toy Dog Club Of Alberta April 16 to April 16, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Edna St Hilaire 8

Show Date
Battle River Canine Association March 27 to March 29, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Edward MacDonald 56

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 05 to March 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Alexander 30
Saturday Group 1st   Leslie Rogers 28
  Group 2nd   Doreen Marsh 26
Friday Group 1st   Alan Bennett 29

Show Date
Alberta Kennel Club February 05 to February 07, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Harold Pybus 55

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By