Ch Merry Go Round Coach Master
Dalmatian
(Click on breed to view standings)
Call Name: Flash - (Male)
Owner: Paulo Carneiro Filho
Breeder: Patti & Rod Strand & Julie Bryant
Handler: Milton Lopes & Ash Oldfield
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 4 4 3 4 3
All Breed Ranking: 32 31 35 40 37

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 2 19 27 20 12   0 1 0 0 1   2369
Win Record - 2012
Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 23 to November 25, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 1
  Group 2nd   Luiz Ribas Silva 46
Saturday Group 2nd   Karsten Kaemling 49
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 1
Friday Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Group 3rd   Geraldine Taylor 39

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 3
  Group 2nd   Honey Glendinning 36
Friday Best Of Breed   Wendy Maisey 0
  Group 1st   Wendy Maisey 31

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 02 to November 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 4
Saturday Group 3rd   Karsten Kaemling 46
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 2
Friday Group 3rd   Gail Forsythe 45
  Best Of Breed   Gail Forsythe 2

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of British Columbia October 25 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Camacho 2
Saturday Reserve Best In Show   Jocelyn Croad N/A
  Best Of Breed   George Kostopoulos 2
  Group 1st   George Kostopoulos 89
Friday Group 2nd   Jocelyn Croad 70
  Best Of Breed   Jocelyn Croad 1
Thursday Group 4th   Kerrie Reeder 64
  Best Of Breed   Kerrie Reeder 0

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carmen Haller 0
Sunday Best Of Breed   Jane Forsyth 1
  Group 3rd   Jane Forsyth 33
Saturday Best Of Breed   Linda Millman 1
  Group 4th   Linda Millman 34
Friday Best Of Breed   Gabriel Valdez-Valdes 1
  Group 2nd   Gabriel Valdez-Valdes 36

Show Date
Prairie Canine Academy September 14 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Argus Wardhana 1
  Group 1st   Argus Wardhana 14
  Group 2nd   Deborah Graffmann 15
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 1
Saturday Group 2nd   Davida Brown 14
  Best Of Breed   Davida Brown 1
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 14
Friday Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 3rd   Terry Carter 12
  Group 2nd   Richard Lopaschuk 14
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 01 to September 03, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Darle Heck 8
  Best Of Breed   Darle Heck 2
Sunday Group 1st   Virginia Lyne 11
  Best Of Breed   Virginia Lyne 3
Saturday Group 2nd   Jon Cole 11
  Best Of Breed   Jon Cole 3

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 17 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doreen Marsh 4
  Best Of Breed   Barbara Watt 4
  Group 2nd   Doreen Marsh 22
  Group 3rd   Barbara Watt 22
Saturday Best Of Breed   Butch MacDonald 4
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 4
  Group 1st   Cec Ringstrom 25
Friday Group 1st   Thora Brown 24
  Best Of Breed   Thora Brown 4
  Group 2nd   Allan Brown 24
  Best Of Breed   Allan Brown 4

Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mel Saranchuk 3
  Group 1st   Mel Saranchuk 24
Saturday Best Of Breed   John Lewington 1
  Group 4th   John Lewington 17
Friday Best Of Breed   Murray Eason 0
  Group 3rd   Murray Eason 13
Thursday Group 1st   Jocelyne Gagne 16
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Doug Windsor 2
  Group 4th   Doug Windsor 36
Sunday Best Of Breed   Hiroshi Kamisato 2
  Group 2nd   Hiroshi Kamisato 58
Saturday Group 2nd   Allan Pepper 61
  Best Of Breed   Allan Pepper 2
Friday Group 4th   Frank Cresci 47
  Best Of Breed   Frank Cresci 1

Show Date
Non-Sporting Fanciers of Alberta August 03 to August 03, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Benjamin Luxton 1
  Group 2nd   Benjamin Luxton 53

Show Date
Prince George Kennel Club July 27 to July 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 2nd   Nancy Popovich 20
  Group 2nd   Fred Dewsbury 13
Saturday Group 2nd   Tempest Deptuch 19
  Group 2nd   Larry Kereluke 20
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Friday Best Of Breed   Terry Carter 0
  Best Of Breed   John B. Ross 0
  Group 1st   John B. Ross 20

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 13 to July 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 3
  Group 1st   Richard Meen (Dr) 34
Saturday Group 1st   Rosemary Kemp 34
  Best Of Breed   Rosemary Kemp 3
Friday Group 1st   James Reynolds 34
  Best Of Breed   James Reynolds 4

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 06 to July 08, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Mary White 27
  Best Of Breed   Mary White 0
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 0
Friday Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Group 4th   Jack Ireland 33

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Rowton 0
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
  Group 2nd   John Rowton 16
Saturday Group 2nd   Linda Millman 17
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Best Of Breed   Linda Millman 0
Friday Group 2nd   Nancy Popovich 16
  Group 3rd   Skip Stanbridge 15
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 1
  Best Of Breed   Nancy Popovich 1

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 15 to June 17, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Skip Stanbridge 21
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
Saturday Group 4th   Michael Woods (Dr) 17
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Group 2nd   Martin Doherty 14

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 2
  Group 2nd   Raymond Filburn 33
Sunday Best Of Breed   Gloria Geringer 2
Saturday Best Of Breed   Deborah Graffmann 3
Friday Best Of Breed   Rafael Otalora Robayo 2

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 3rd   Doug Gaudin 9
Sunday Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 4th   Rick Fehler 10
Saturday Group 3rd   Thomas Nesbitt 11
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Group 3rd   Carol Graham 8
  Best Of Breed   Carol Graham 0

Show Date
Medicine Hat Canine Association May 11 to May 13, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sandra Lex 17
  Best Of Breed   Sandra Lex 1
Saturday Group 3rd   Barbara Dempsey Alderman 17
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 1
Friday Group 3rd   Michael Woods (Dr) 16
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 04 to May 06, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Cole 0
  Group 4th   Donna Cole 9
Saturday Best Of Breed   Thomas Touzel 0
  Group 2nd   Thomas Touzel 14
Friday Group 4th   Diane Ivey 11
  Best Of Breed   Dianne Ivey 0

Show Date
Renaissance Dog Association April 06 to April 09, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Edgar Bajona 1
  Group 3rd   Edgar Bajona 35
Sunday Best Of Breed   Christopher Neilson 0
Saturday Group 3rd   Oscar Valverde-Calvo 77
  Best Of Breed   Oscar Valverde-Calvo 1
Friday Reserve Best In Show   Edgar Bajona N/A
  Group 1st   Bart Miller 78
  Best Of Breed   Bart Miller 1

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Chan Weng Woh 0
  Group 3rd   Chan Weng Woh 40
Saturday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
  Group 4th   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 39
Friday Group 2nd   Barbara Dempsey Alderman 34
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club March 02 to March 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Peter Machen 40
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Saturday Best Of Breed   Carl Gomes 0
  Group 3rd   Carl Gomes 25
Friday Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 39
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC February 24 to February 26, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 3
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 3
Friday Group 2nd   Karsten Kaemling 34
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0

Show Date
Alberta Kennel Club February 03 to February 05, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Saturday Group 4th   Robert Whitney 34
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Friday Group 1st   Charles Trotter 34
  Best Of Breed   Charles Trotter 0

Show Date
Ladies Kennel Club of BC January 27 to January 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Carol Graham 50
  Best Of Breed   Carol Graham 0
Saturday Best Of Breed   Annika Ulltveit-Moe 1
  Group 1st   Annika Ulltveit-Moe 52
Friday Best Of Breed   Gail Forsythe 1
  Group 3rd   Gail Forsythe 37

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 10 10 7 7 7
All Breed Ranking: 72 71 68 60 54

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 20 10 12 8   0 1 0 0 2   1510
Win Record - 2011
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 3
Saturday Group 3rd   Janet Lobb 39
  Best Of Breed   Janet Lobb 3
Friday Best Of Breed   Garry Allan 1

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 04 to November 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Richard Beauchamp 45
  Best Of Breed   Richard Beauchamp 0
Saturday Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 1
  Group 2nd   Javier Ramirez Gomez 40
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 1

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 07 to October 10, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Garry Allan 1
  Group 4th   Garry Allan 14
Sunday Best Of Breed   Walter Pinsker 2
  Group 3rd   Walter Pinsker 35
Saturday Best Of Breed   Ricardo Saldana 2
Friday Best Of Breed   Everett Dean Jr. 0
  Group 3rd   Everett Dean Jr. 27

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 1st   Patricia Lanctot 23
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 2nd   Michael Lanctot 21
Saturday Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Group 1st   Carmen Haller 23
  Best Of Breed   Harold Hutchinson 0
Friday Group 2nd   Donald Fitzsimmons 18
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 3rd   Robert Whitney 14
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 1st   Elaine Whitney 13
Saturday Best Of Breed   John Rowton 0
  Best Of Breed   Harold Pybus 0
  Group 1st   John Rowton 18
Friday Group 2nd   Terry Carter 17
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Group 3rd   Edgar Bajona 14
  Best Of Breed   Terry Carter 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Friday Best Of Breed   Terry Carter 0

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Buxton 5
  Group 3rd   Donna Buxton 42

Show Date
Dalmatian Club of Canada July 29 to July 30, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Carla Walsh 11

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 15 to July 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shirley Limoges 0
  Group 4th   Shirley Limoges 23
Saturday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
Friday Best Of Breed   Nils Molin 0
  Group 1st   Nils Molin 31

Show Date
Non-Sporting Fanciers Of Alberta July 15 to July 15, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Kent Delaney 16
  Best Of Breed   Kent Delaney 0

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 08 to July 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Charles Trotter 21
  Best Of Breed   Charles Trotter 0
Saturday Group 4th   Carol Graham 28
  Best Of Breed   Carol Graham 0
Friday Best Of Breed   Dianne Ivey 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   David Eadie 0
  Group 1st   David Eadie 21
  Group 1st   Heather Langfeld 23
Saturday Group 1st   Mike Macbeth 25
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  Group 2nd   Denise Cornelssen 23
Friday Best Of Breed   Donald Emslie 0
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0
  Group 2nd   Tim Doxtater 19
  Group 1st   Donald Emslie 21

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 17 to June 19, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Susan Norris-Jones 4
  Group 1st   Susan Norris-Jones 23
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 4
  Group 2nd   Mel Saranchuk 24
Friday Group 1st   Shirley Limoges 25
  Best Of Breed   Shirley Limoges 4

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   James Ham 0
Sunday Best Of Breed   Lamar Mathis 0
Saturday Group 1st   Marilyn O'Neill 61
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
Friday Group 3rd   Elaine Mathis 41
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 20 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Elaine Whitney 12
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1
Sunday Best Of Breed   Wendy Maisey 1
  Group 2nd   Wendy Maisey 16
Friday Group 3rd   Ed Wild 21
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Medicine Hat Canine Association May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Stephen Hubbell 23
  Best Of Breed   Stephen Hubbell 0
Saturday Group 3rd   Virginia Lyne 26
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Friday Best Of Breed   Phyllis Wolfish 0
  Group 1st   Phyllis Wolfish 32

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 06 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Leslie Rogers 24
  Best Of Breed   Leslie Rogers 0
Saturday Group 4th   Neil Graves 19
  Best Of Breed   Neil Graves 0
Friday Group 1st   Edna Perks 30
  Best Of Breed   Edna Perks 0

Show Date
Renaissance Dog Association April 08 to April 11, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   John B. Ross 45
  Best Of Breed   John B. Ross 3
Saturday Best Of Breed   Dorothy Welsh 7
Friday Best Of Breed   Cec Ringstrom 4
  Group 4th   Cec Ringstrom 52

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Rick Fehler 59
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Saturday Group 1st   Sharon Derrick 66
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Friday Best Of Breed   Marilyn Mincey 0

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Tacker 2
  Group 1st   Joe Tacker 52
Saturday Best Of Breed   Toddie Clark 2
Friday Best Of Breed   Grant Townsend 2
  Group 4th   Grant Townsend 31

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club March 11 to March 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Nesbitt 31
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
Saturday Group 3rd   Skip Stanbridge 29
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
Friday Best Of Breed   Walter Pinsker 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club February 04 to February 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 1
  Group 1st   Donald Fitzsimmons 41
Saturday Best Of Breed   Ramon Podesta 1
  Group 1st   Ramon Podesta 46

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By