Ch Sheep's Kin Heat Wave
Australian Shepherd
(Click on breed to view standings)
Call Name: Summer - (Female)
Owner: Runoak Australian Shepherds
Breeder: Lydine Denzin
Handler: Emily Burdon
Website: http://www.bergeraustralien.org/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 6 5 8 8 7
All Breed Ranking: 57 55 70 75 68

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 2 18 15 12 6   1 0 0 0 1   1675
Win Record - 2011
Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Robert Smith (Dr) 60
  Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 8
Saturday Best Of Breed   Carlos Quinones 7
Friday Best Of Breed   Stefan Sinko 4

Show Date
Ottawa Kennel Club November 18 to November 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 2
  Group 4th   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 25
Saturday Best Of Breed   Keke Kahn 2
  Group 3rd   Keke Kahn 39
Friday Best Of Breed   Terry Carter 2
  Group 4th   Terry Carter 31

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donald Emslie 2
Saturday Best Of Breed   Tim Doxtater 5
Friday Best Of Breed   James Reynolds 3
  Group 2nd   James Reynolds 39

Show Date
United Kennel Club November 04 to November 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Larry Kereluke 5
  Group 1st   Larry Kereluke 52
Saturday Best Of Breed   Brian Taylor 5
  Group 1st   Brian Taylor 53
Friday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 3

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dana Cline 4
Saturday Best Of Breed   June Penta 4
  Group 2nd   June Penta 36
Friday Best Of Breed   John Rowton 3

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Guy Jeavons 3
  Group 3rd   Guy Jeavons 20
  Best Of Breed   Jim Bricknell 3
  Group 3rd   Jim Bricknell 16

Show Date
London Canine Association October 14 to October 16, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Susan Badick 51
  Best Of Breed   Susan Badick 13
Saturday Group 3rd   Christopher Neilson 47
  Best Of Breed   Christopher Neilson 21
Friday Best Of Breed   Deborah Graffmann 7
  Group 4th   Deborah Graffmann 23

Show Date
Club Canin Chomedy September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 6
  Group 4th   Luiz Ribas Silva 26
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 5
  Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 26
Friday Best Of Breed   Jack Ireland 5

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 02 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Mary White 27
  Best Of Breed   Mary White 0
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 1
Saturday Best Of Breed   David Eadie 0
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jaime Ganoza 0
  Group 1st   Jaime Ganoza 41
Sunday Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 1
Saturday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 1
Friday Group 2nd   Rafael de Santiago 43
  Best Of Breed   Rafael de Santiago 1

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Saturday Group 4th   Michael Lanctot 15
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1

Show Date
Working & Herding Club Of Southern Ontario August 07 to August 07, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dorothy Collier 6
  Group 1st   Dorothy Collier 35
  Best In Multi Breed Specialty   Dorothy Collier N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 08, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Edgar Bajona 4
  Group 3rd   Edgar Bajona 29
  Best Of Breed   Diane Adorno-LeGrande 2
  Group 2nd   Diane Adorno-LeGrande 20
Sunday Reserve Best In Show   Denys Janssen N/A
  Group 1st   Denys Janssen 68
  Best Of Breed   Wendy Schira 9
Saturday Best Of Breed   Lynn Storeshaw 11

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Morley Thornton 2
Saturday Best Of Breed   Peter Machen 2
Friday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0

Show Date
Valley Kennel Club July 18 to July 20, 2011
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Charles Bett 0
  Group 1st   Charles Bett 14
Tuesday Reserve Best In Show   Charles Bett N/A
  Best Of Breed   David Markus 0
  Group 1st   David Markus 17
Monday Group 1st   William Gunn 21
  Best Of Breed   William Gunn 0

Show Date
Kars Community Recreation Association July 15 to July 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 5
Saturday Best Of Breed   Thomas Burke 5
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 3
  Group 2nd   Honey Glendinning 26

Show Date
Woodstock & District Canine Association July 11 to July 12, 2011
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Jeremy Browne 0
  Group 1st   Jeremy Browne 24
Monday Best Of Breed   Virginia Lyne 1

Show Date
Oxford County Kennel Club July 08 to July 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francine Schwartz 2
Saturday Best Of Breed   Arley Hussin 2
Friday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 2
  Group 3rd   Jean Fournier 38

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 24 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Alan Bennett 30
  Best Of Breed   Alan Bennett 6

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 21 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Keke Kahn 39
  Best Of Breed   Keke Kahn 6
Sunday Best Of Breed   Joe Tacker 8
Saturday Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 7

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Irene Latchford 3
  Group 2nd   Irene Latchford 32
Saturday Best Of Breed   Elizardo Valadez 3
  Group 2nd   Elizardo Valadez 40

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 29 to May 01, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Enrique Filippini 33
  Best Of Breed   Enrique Filippini 5
Saturday Group 4th   David Ojalvo 17
  Best Of Breed   David Ojalvo 9
Friday Group 3rd   Mike Macbeth 14
  Best Of Breed   Mike Macbeth 4

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 2
  Group 3rd   Johan Becerra-Hernandez 26
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 2
Friday Best Of Breed   Grant Townsend 1
  Group 1st   Grant Townsend 24
  Group 2nd   Judith Taylor 21
  Best Of Breed   Judith Taylor 1

Show Date
Champlain Dog Club April 08 to April 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 4
  Group 1st   Roger Hartinger 34
Friday Best Of Breed   Doug Windsor 4
  Group 1st   Doug Windsor 21
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 3
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 16

Show Date
Nickel District Kennel Club March 25 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Joan Beech 22
  Best Of Breed   Melvin Beech 2
  Group 2nd   Melvin Beech 17
  Best Of Breed   Joan Beech 2
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 2
  Group 1st   Mary White 25
  Best Of Breed   Christopher Neilson 2
  Group 3rd   Christopher Neilson 20
Friday Best Of Breed   Jim Bricknell 2
  Group 1st   Judith Taylor 24
  Best Of Breed   Judith Taylor 2
  Group 2nd   Jim Bricknell 23

Show Date
Ontario Breeders Association February 18 to February 21, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Judith Byrne 10
  Group 2nd   Judith Byrne 44
Sunday Best Of Breed   Avery Gaudin 11

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Irene Latchford 42
  Best Of Breed   Irene Latchford 1
Saturday Group 3rd   Rick Fehler 34
  Best Of Breed   Rick Fehler 1
Friday Best Of Breed   David Markus 1
  Group 3rd   David Markus 21

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By