Am. GCH. / Can Ch. Alaman The Bees Knees
Standard Poodle
(Click on breed to view standings)
Call Name: Simon G - (Male)
Owner: Barbara Carlson, Beverly Merritt & Alan Waterman
Breeder: Christine Nethery & Alan Waterman
Handler: Chrystal Murray
Website: http://www.cin-don.com

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 3 3 3 3 5
All Breed Ranking: 28 27 26 24 30

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 1 32 15 7 6   0 0 0 1 1   2566
Win Record - 2011
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 09 to December 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Jack Kilgour 23
  Best Of Breed   Jack Ireland 4

Show Date
Ottawa Kennel Club November 18 to November 20, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Terry Carter 3
  Group 1st   Terry Carter 22

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Donald Emslie 15
  Best Of Breed   Donald Emslie 2
Saturday Group 1st   Tim Doxtater 16
  Best Of Breed   Tim Doxtater 3
Friday Group 1st   James Reynolds 16
  Best Of Breed   James Reynolds 4

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Shirley Limoges 22
  Best Of Breed   Shirley Limoges 6
Friday Reserve Best In Show   Jocelyne Gagne N/A
  Best Of Breed   Guy Jeavons 6
  Group 1st   Jocelyne Gagne 29
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 6
  Group 2nd   Guy Jeavons 22

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 14
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 3
Saturday Best In Show   Joe Walton 182
  Group 1st   Joe Walton 21
  Best Of Breed   Joe Walton 3
Friday Best Of Breed   Donna Conod 3
  Group 1st   Jacqueline Rusby 12
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 3
  Group 1st   Donna Conod 14

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Enrique Filippini 199
  Best Of Breed   Enrique Filippini 6
  Group 1st   Enrique Filippini 33

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Millman 1
  Group 2nd   Linda Millman 11
Saturday Group 1st   Monica Luisa Garcia Moser 13
  Best Of Breed   Monica Luisa Garcia Moser 3
Friday Best Of Breed   Brian Taylor 1
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 3
  Group 3rd   Vickie Umpleby 10
  Group 1st   Brian Taylor 13

Show Date
Markham Kennel Club August 25 to August 28, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sylvia Barkey 5
  Group 2nd   Thomas Alexander 18
Saturday Group 1st   Marlene Mortera 23
  Best Of Breed   Marlene Mortera 5
Friday Group 1st   Len Harfield 21
  Best Of Breed   Len Harfield 4
Thursday Best Of Breed   Mirtha Mortera 5
  Group 1st   Mirtha Mortera 19

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Ed Wild 1
  Group 1st   Ed Wild 7

Show Date
Group VI Club Of Manitoba August 12 to August 12, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Shona Prebble 21
  Best Of Breed   Shona Prebble 3

Show Date
Manitoba Canine Association August 11 to August 14, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Katelon Bajona-Fox 25
  Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 4
Thursday Best Of Breed   Wendy Maisey 3
  Group 3rd   Wendy Maisey 25

Show Date
Kars Community Recreation Association July 15 to July 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 3

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 28 to June 30, 2011
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 3rd   Skip Stanbridge 9
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
  Group 3rd   Donald Fitzsimmons 9
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
Tuesday Best Of Breed   Allan Pepper 0
  Group 2nd   Allan Pepper 13

Show Date
Hamilton Kennel Club June 23 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Adrian Landarte 2
  Group 1st   Adrian Landarte 19
Saturday Best Of Breed   Christopher Neilson 2
  Group 2nd   Christopher Neilson 21
Friday Best Of Breed   Harold Pybus 2
  Group 1st   Harold Pybus 10
Thursday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 2
  Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 9
  Group 1st   Jorge Nallem 11
  Best Of Breed   Jorge Nallem 2

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Paquette 1
  Group 2nd   Wendy Paquette 14
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 1
  Group 2nd   Wayne Thompson 19
Friday Best Of Breed   Vickie Umpleby 1
  Group 4th   Vickie Umpleby 9

Show Date
Poodle Club Of Canada June 04 to June 05, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Dennis McCoy N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Joan Beech 0
Sunday Best Of Breed   Robert Ennis 0
  Group 2nd   Thomas Touzel 25
Saturday Best Of Breed   John B. Ross 0
  Group 1st   John B. Ross 33

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Millman 8
  Group 2nd   Linda Millman 23
Saturday Best Of Breed   Elizardo Valadez 8
  Group 1st   Elizardo Valadez 32
Friday Best Of Breed   Doris Willis 5
  Group 2nd   Doris Willis 23
  Best Of Breed   Rita Walker 6
  Group 4th   Rita Walker 21

Show Date
Arnprior Canine Association May 06 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 5
  Group 4th   Ed Wild 15
Saturday Best Of Breed   Glenys Alexander 5
  Group 2nd   Glenys Alexander 27
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 4
  Group 4th   Cathy Cinnamon 19
  Best Of Breed   Cathy Cinnamon 3
  Group 1st   Nancy Popovich 28

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 37
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 7
Saturday Group 2nd   Grant Townsend 39
  Best Of Breed   Grant Townsend 9
Friday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 10
  Group 1st   Barbara Dempsey Alderman 40
  Group 1st   Lisa Avery 38
  Best Of Breed   Lisa Avery 11

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 01 to April 03, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 7
  Group 1st   Guy Jeavons 34
Saturday Group 1st   Phyllis Wolfish 34
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 8
Friday Group 2nd   Dianne Miller 20
  Best Of Breed   Donna Conod 4
  Group 1st   Ted Fahlgren 25
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 4

Show Date
The Purina National March 11 to March 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gloria Geringer 17
  Group 1st   Yolanda Nagler Magal 93
Saturday Best In Show   Eva Whitmore 814
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 103
  Best Of Breed   Yolanda Nagler Magal 19
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 17
  Group 1st   Alex Yu-Feng Zee 77

Show Date
Ontario Breeders Association February 18 to February 21, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fred Dewsbury 15
  Group 3rd   Fred Dewsbury 39
Friday Group 3rd   Donna Cole 19
  Best Of Breed   Donna Cole 9

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 10
  Group 2nd   Marilyn O'Neill 34
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 10
  Group 2nd   Rick Fehler 38

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 12 12 12 12 13
Group Ranking: 59 59 57 56 53
All Breed Ranking: 526 521 494 515 509

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 3 1 6   0 0 1 0 1   220
Win Record - 2010
Show Date
London Canine Association October 15 to October 17, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Shirley Limoges 30

Show Date
Club VI Ontario September 19 to September 19, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michele Billings 13

Show Date
Purina Puppy Classic September 17 to September 17, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   N/A

Show Date
Essex County Kennel Club September 03 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Joe Tacker 7

Show Date
Markham Kennel Club August 26 to August 29, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Donald Fitzsimmons 22
Saturday Group 1st   Donald Wallace 30

Show Date
Club VI Ontario August 07 to August 07, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Diana Norman 1

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Richard Paquette 2
Tuesday Group 4th   Paul Odenkirchen 5

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to July 01, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday BPIG   Marilyn O'Neill N/A
Wednesday BPIG   Martin Doherty N/A

Show Date
Algoma Dog Fanciers June 25 to June 27, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Donald Fitzsimmons N/A
  Group 4th   Donald Fitzsimmons 17
Saturday Best Puppy In Show   Martin Doherty N/A
  BPIG   Jacqueline Rusby N/A
  BPIG   Martin Doherty N/A
  Group 1st   Martin Doherty 25
Friday BPIG   Terry Carter N/A
  Group 4th   Terry Carter 13

Show Date
Hamilton Kennel Club June 24 to June 26, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Fred Dewsbury 10
  BPIG   Fred Dewsbury N/A

Show Date
Monarch Kennel Club June 18 to June 20, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Rick Fehler N/A
  Group 4th   Rick Fehler 18
Saturday BPIG   Skip Stanbridge N/A
  Group 2nd   Skip Stanbridge 27

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Show   Raymond Filburn N/A
  BPIG   Federico Fernandez N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By