AMERICAN/ CANADIAN CH Scandals Escalade At Evalill
Miniature Schnauzer
(Click on breed to view standings)
Call Name: - (Male)
Owner: Eva Monsen
Breeder: Gail Wilford & Eva Monsen
Handler: Edgar Rojas
Website: http://www.evalillkennels.com/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 6 6 5 5 5
All Breed Ranking: 69 70 61 52 47

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 25 25 31 21   0 1 0 0 3   1531
Win Record - 2011
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Gabriel Valdez-Valdes 2
  Group 3rd   Gabriel Valdez-Valdes 9
Tuesday Best Of Breed   Leyda Perez 3

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 09 to December 11, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Phyllis Wolfish 4
Friday Best Of Breed   Jack Ireland 4
  Group 2nd   Jack Ireland 23

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Pepper 1
Saturday Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Robert Black 4
Friday Best Of Breed   Polly Smith 4

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Donald Emslie 3
  Group 3rd   Donald Emslie 11

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Frank Sabella 5
  Group 4th   Frank Sabella 22
Saturday Best Of Breed   John Rowton 3
Friday Best Of Breed   Gerard Penta (Dr) 3

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Glen Stark 16
  Best Of Breed   Glen Stark 3
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 4

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 10, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Michel Bouchard 1
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 1
  Group 1st   Michel Bouchard 9
  Group 1st   Paul Odenkirchen 9

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 2
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 4
Friday Best Of Breed   Joe Walton 4
  Best Of Breed   Michael Gelinas 3

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada September 17 to September 17, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Michelle Scott 12
  Best Of Breed   Michelle Scott 1

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lake 1
  Group 4th   Heather Langfeld 6
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1
Saturday Best Of Breed   Fred Gordon 1
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1
Friday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1
  Group 3rd   Jacqueline Rusby 11
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 1
  Group 3rd   Phyllis Pancel 8

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 0
Saturday Group 2nd   Allan Brown 11
  Best Of Breed   Allan Brown 0
Friday Group 3rd   David Ojalvo 7
  Best Of Breed   David Ojalvo 4
  Group 3rd   Enrique Filippini 6
  Best Of Breed   Enrique Filippini 4

Show Date
Rideau Terrier Club August 28 to August 28, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Gunn 7

Show Date
Rideau Terrier Club August 27 to August 27, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Darle Heck 10

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Jaime Ganoza 15
  Best Of Breed   Jaime Ganoza 4
Sunday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 4
Saturday Group 2nd   Roberto Velez-Pico 56
  Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 6
Friday Group 4th   Rafael de Santiago 30
  Best Of Breed   Rafael de Santiago 8

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Patricia Lanctot 13
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 6
Saturday Group 1st   Joe Lobb 18
  Best Of Breed   Joe Lobb 7

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 16 to August 18, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 2nd   Kristen Francis 2
Wednesday Group 1st   David Eadie 4
  Best Of Breed   David Eadie 0
Tuesday Group 1st   Donald Duncan 4
  Group 2nd   Charles Cyopik 2
  Best Of Breed   Donald Duncan 0
  Best Of Breed   Charles Cyopik 0

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 13 to August 14, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Best Of Breed   Wendy Paquette 1
  Group 3rd   Cec Ringstrom 7
Saturday Group 4th   Michael Shoreman 6
  Group 4th   Butch MacDonald 6
  Best Of Breed   Butch MacDonald 1
  Best Of Breed   Michael Shoreman 1

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 08, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Edgar Bajona 9
  Group 3rd   Lee Steeves 8
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
Sunday Best Of Breed   Denys Janssen 0
  Group 1st   Denys Janssen 26
Saturday Group 3rd   Phyllis Pancel 16
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
Friday Group 4th   Alan Ewles 14
  Best Of Breed   Alan Ewles 3

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   James Ham 4
Sunday Best Of Breed   Natalji Nekrosiene 8
  Group 2nd   Natalji Nekrosiene 21
Saturday Best Of Breed   Ron Mahon 3
  Group 3rd   Ron Mahon 14

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Group 2nd   Brian Taylor 5
Thursday Group 3rd   David Paterson 8
  Group 2nd   Fred Dewsbury 8
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 1
  Best Of Breed   David Paterson 1
Wednesday Best Of Breed   Mike Macbeth 1
  Best Of Breed   Olga Gagne 3
  Group 3rd   Olga Gagne 10

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter Machen 4
  Group 1st   Peter Machen 21
Saturday Best Of Breed   Linda Millman 1
Friday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 3

Show Date
Valley Kennel Club July 18 to July 20, 2011
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   David Markus 4
Tuesday Group 4th   Joan Beech 14
  Best Of Breed   Joan Beech 4
Monday Group 3rd   Charles Bett 13
  Best Of Breed   Charles Bett 4

Show Date
Kars Community Recreation Association July 15 to July 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thomas Burke 20
  Best Of Breed   Thomas Burke 4
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 4
  Group 4th   Richard Lopaschuk 23
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 4
  Group 1st   Honey Glendinning 22

Show Date
Woodstock & District Canine Association July 11 to July 12, 2011
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Edd Bivin 3

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Frederiksen 0
Saturday Group 3rd   Deborah Graffmann 21
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 4th   Robert Whitney 11

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 28 to June 30, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Jack Ireland 5
  Best Of Breed   Jack Ireland 3
Wednesday Best Of Breed   Skip Stanbridge 3
  Group 2nd   Skip Stanbridge 15
  Group 4th   Donald Fitzsimmons 12
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 3
Tuesday Best Of Breed   Allan Pepper 4
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 4
  Group 1st   Richard Meen (Dr) 18

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 24 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Dianne Miller 9
  Best Of Breed   Dianne Miller 2
Saturday Group 4th   Olga Gagne 12
  Best Of Breed   Olga Gagne 4
Friday Group 3rd   Ann Ingram 9
  Best Of Breed   Ann Ingram 2

Show Date
Hamilton Kennel Club June 23 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Harold Pybus 8
  Best Of Breed   Adrian Landarte 3
  Group 3rd   Adrian Landarte 18
  Best Of Breed   Harold Pybus 3

Show Date
Monarch Kennel Club June 17 to June 19, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 4
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 1
Friday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 09 to June 12, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carol Graham 2
  Group 2nd   Carol Graham 6
Saturday Best Of Breed   Denise Cornelssen 2
  Group 1st   Denise Cornelssen 7
Friday Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 7
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 2
Thursday Best Of Breed   Conny Gutierrez-Otero 0
  Group 3rd   Conny Gutierrez-Otero 3
  Group 3rd   Fred Dewsbury 3
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carol Graham 4
  Group 3rd   Carol Graham 17
Saturday Best Of Breed   Karsten Kaemling 4
  Group 4th   Karsten Kaemling 21
Friday Best Of Breed   Bart Miller 4

Show Date
Societe Canine de Thetford May 28 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 4
  Best Of Breed   Allan Brown 3
  Group 2nd   Allan Brown 12
Saturday Group 4th   Thora Brown 11
  Group 3rd   Thomas Burke 12
  Best Of Breed   Thomas Burke 4
  Best Of Breed   Thora Brown 4

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 21 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Cesar Gutierrez Perez 14
  Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 3
Sunday Best Of Breed   Joe Tacker 3
  Group 2nd   Joe Tacker 14
Saturday Group 3rd   Keke Kahn 9
  Best Of Breed   Keke Kahn 1

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Elizardo Valadez 16
  Best Of Breed   Elizardo Valadez 2
Saturday Best Of Breed   Linda Millman 0
Friday Best Of Breed   Raymond Lariviere 1
  Group 1st   Doris Willis 18
  Group 3rd   Raymond Lariviere 9
  Best Of Breed   Doris Willis 4

Show Date
Arnprior Canine Association May 06 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 5
  Group 3rd   Ed Wild 9
Saturday Group 2nd   Shari Robinson 17
  Best Of Breed   Shari Robinson 8
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 8
  Group 2nd   Nancy Popovich 18
  Group 1st   Glenys Alexander 23
  Best Of Breed   Glenys Alexander 8

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Patricia Lanctot 10
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1
Saturday Group 3rd   Robert Whitney 12
  Group 1st   Michael Lanctot 13
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 2nd   Elaine Whitney 9
  Group 3rd   Deborah Graffmann 6
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Shurb 2
Saturday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 2
Friday Group 4th   Walter Pinsker 21
  Best Of Breed   Walter Pinsker 2

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Victoria Thomas 0
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
Friday Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 13
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 2nd   Ed Wild 14
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0

Show Date
Champlain Dog Club April 08 to April 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 2
  Group 3rd   Roger Hartinger 11
Saturday Best Of Breed   Paula Hartinger 2
Friday Group 1st   Jacqueline Rusby 13
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 2

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 01 to April 03, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mark Houston-McMillan 29
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 5
Saturday Group 1st   Phyllis Wolfish 34
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 5
Friday Best Of Breed   Ted Fahlgren 5
  Best Of Breed   Guy Jeavons 5
  Group 3rd   Ted Fahlgren 13
  Group 3rd   Guy Jeavons 13

Show Date
Nickel District Kennel Club March 25 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joan Beech 0
  Group 4th   Ted Fahlgren 6
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
Saturday Best Of Breed   Mary White 0
  Best Of Breed   Christopher Neilson 0
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Best Of Breed   Thomas Touzel 0
  Group 4th   Kristen Francis 10

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 19 to March 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 1st   Michael Lanctot 6
  Best Of Breed   Roger Hartinger 0
  Group 2nd   Roger Hartinger 5
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 1st   Patricia Lanctot 9
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
  Group 4th   Paula Hartinger 3

Show Date
The Purina National March 11 to March 13, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 7

Show Date
Scarborough Kennel Club March 04 to March 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Brian Taylor 2
Saturday Group 2nd   Larry Kereluke 23
  Best Of Breed   Larry Kereluke 2
Friday Best Of Breed   Alan Ewles 3
  Group 1st   Alan Ewles 18

Show Date
Ontario Breeders Association February 18 to February 21, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Avery Gaudin 3
  Group 2nd   Avery Gaudin 14
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 5
  Group 4th   Doug Gaudin 34
Saturday Group 1st   Donna Cole 35
  Best Of Breed   Donna Cole 4
Friday Best Of Breed   Fred Dewsbury 4

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 3
  Group 1st   David Markus 25
Saturday Best Of Breed   John B. Ross 3
Friday Group 2nd   Rick Fehler 16
  Best Of Breed   Rick Fehler 3

Show Date
Elgin County Kennel Club January 21 to January 23, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Carmen Haller 22
  Best Of Breed   Carmen Haller 2
Saturday Best Of Breed   Ramon Podesta 3
Friday Best Of Breed   Kathrine Grant 3
  Group 3rd   Kathrine Grant 13

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By