Ch Suthanlites Fireworx
Siberian Husky
(Click on breed to view standings)
Call Name: - (Female)
Owner: Cheryl Lecourt
Breeder: Cheryl Lecourt
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 19 19 18 18 13
All Breed Ranking: 82 80 75 61 50

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 0 13 6 5 1   1 0 0 0 1   1287
Win Record - 2011
Show Date
Working & Herding Club Of Southern Ontario August 07 to August 07, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Dorothy Collier 59
  Best Of Breed   Dorothy Collier 1
  Reserve Best In Specialty   Dorothy Collier N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rafael Otalora Robayo 0
Saturday Best Of Breed   Ralph Scoggins 1
  Group 3rd   Ralph Scoggins 71

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   John (Fred) Peddie 0
  Group 1st   John (Fred) Peddie 10
Wednesday Group 1st   Sandy Gelinas 19
  Group 4th   Shirley Bell 8
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Best Of Breed   Shirley Bell 0
Tuesday Group 1st   Maida Puterman 15
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Group 1st   Martin Doherty 15
  Best Of Breed   Maida Puterman 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Natalji Nekrosiene 51
  Best Of Breed   Carl Liepmann 4

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Brian Taylor 19
  Best Of Breed   Mike Macbeth 1
  Group 1st   Mike Macbeth 18
  Best Of Breed   Brian Taylor 1

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   James Frederiksen 154
  Best Of Breed   Glen Stark 2
  Group 3rd   Glen Stark 12
  Group 1st   Bud Haverstock 20
  Best Of Breed   Bud Haverstock 3
Sunday Best Of Breed   James Frederiksen 3
  Group 1st   James Frederiksen 25
Saturday Best Of Breed   Deborah Graffmann 2

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 28 to June 30, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Skip Stanbridge 15
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
Wednesday Best In Show   Michel Chaloux 163
  Best Of Breed   Michel Chaloux 0
  Group 1st   Michel Chaloux 22
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Group 2nd   Jack Ireland 18
Tuesday Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
  Best Of Breed   Sean Shields 0
  Group 3rd   Donald Fitzsimmons 22

Show Date
Hamilton Kennel Club June 23 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1
  Group 2nd   John Reeve-Newson (Dr) 26
Friday Group 1st   Adrian Landarte 28
  Best Of Breed   Adrian Landarte 1
Thursday Best Of Breed   Jorge Nallem 3
  Group 1st   Jorge Nallem 21
  Group 1st   Harold Pybus 21
  Best Of Breed   Harold Pybus 2

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 3rd   Patricia Taylor 9

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Biddle 3
  Group 2nd   Rita Biddle 54
Saturday Group 3rd   Bart Miller 56
  Best Of Breed   Bart Miller 4
Friday Best In Show   Carol Graham 334
  Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 3
  Group 1st   Patricia Mowbray-Morgan 63
Thursday Best Of Breed   Carol Graham 3
  Group 2nd   Carol Graham 42

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By