MBIS MBISS Am/Can Grand Ch. Remember Me Last Man Standing HIC TT CGN HT HTAD1-s
Boxer
(Click on breed to view standings)
Call Name: Austin - (Male)
Owner: Cheryl Appleyard
Breeder: Brenda Jordan
Handler: Jim McGriskin
Website: http://www.titlefightboxers.com

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2014

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2014
Show Date
Manitoba Boxer Club August 17 to August 17, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Stud Dog   Ekarat Sangkunakup N/A

Show Date
Boxer Club Of Canada August 16 to August 16, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Stud Dog   Maribel Sy N/A
  Best Veteran   Maribel Sy N/A

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 71 69 69 66 61
Group Ranking: 684 659 636 595 536
All Breed Ranking: 4230 4127 3979 3784 3476

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   5
Win Record - 2013
Show Date
Portage Kennel Club June 29 to July 01, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Corinne Walker 5

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 27 27 26 22 20
Group Ranking: 278 273 265 250 235
All Breed Ranking: 1701 1675 1616 1520 1423

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 1   41
Win Record - 2012
Show Date
Boxer Club of Canada August 19 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Stud Dog   Lucie Paradis N/A
  Best Of Breed   Lucie Paradis 10

Show Date
Manitoba Boxer Club August 18 to August 18, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Valerie Gervais N/A
  Stud Dog   Valerie Gervais N/A

Show Date
Manitoba Canine Association August 16 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Guy Jeavons 7
Thursday Group 4th   Guy Jeavons 24
  Best Of Breed   Larry Kereluke 7

Show Date
Western Canada Boxer Club April 08 to April 08, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Award Of Merit   Donna Cole N/A

Show Date
Dogwood Boxer Club April 06 to April 06, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Stud Dog   Oscar Valverde-Calvo N/A

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 8 8 8 8 8
Group Ranking: 54 52 48 49 47
All Breed Ranking: 234 230 216 220 220

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 4 7 2   0 0 0 1 1   497
Win Record - 2011
Show Date
Wheat City Kennel Club November 18 to November 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Neil Graves 2
Saturday Best Of Breed   Bud Haverstock 2

Show Date
Fort Garry Kennel Club October 08 to October 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Burke 4
  Group 2nd   Thomas Burke 51

Show Date
Prairie Canine Academy September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Janet Buchanan 27
  Best Of Breed   Janet Buchanan 6
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 6

Show Date
Boxer Club of Canada August 14 to August 14, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Stud Dog   Terry Stacy N/A

Show Date
Manitoba Boxer Club August 13 to August 13, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Stud Dog   Joe Lobb N/A
  Best Of Opposite Sex   Joe Lobb N/A

Show Date
Manitoba Canine Association August 11 to August 14, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Shona Prebble 9

Show Date
Portage Kennel Club July 01 to July 03, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 2

Show Date
Hamilton Kennel Club June 23 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 2
Friday Best Of Breed   Adrian Landarte 2
Thursday Best Of Breed   Harold Pybus 1
  Best Of Breed   Jorge Nallem 1

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 27 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ron Mahon 29
  Best Of Breed   Ron Mahon 1
Saturday Best Of Breed   Nancy Popovich 1
Friday Best Of Breed   Alan Bennett 1
  Group 2nd   Alan Bennett 19

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 20 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 4
Saturday Group 3rd   Ed Wild 27
  Best Of Breed   Ed Wild 4
Friday Best Of Breed   Walter Pinsker 3

Show Date
Mid Canada Dog Association May 06 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Olga Gagne 31
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
Saturday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 3rd   Terry Carter 27
  Group 4th   Cheryl Paterson 20
Friday Group 4th   Martin Doherty 25
  Best Of Breed   Martin Doherty 0

Show Date
Lakehead Kennel Club April 29 to May 01, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Len Harfield 1
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 2
  Group 3rd   Terry Carter 37

Show Date
Northwestern Ontario Working Dog Association April 29 to April 29, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Sandy Alexander 37
  Best Of Breed   Sandy Alexander 1

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 15 to April 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cec Ringstrom 4
Saturday Best Of Breed   Butch MacDonald 4
Friday Best Of Breed   Peter Machen 4
  Group 3rd   Peter Machen 44

Show Date
Northwinds Dog Club March 25 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 4
Saturday Best Of Breed   Jack Ireland 4
Friday Best Of Breed   John Rowton 3

Show Date
Brandon Dog Shows February 18 to February 21, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Sandy Gelinas 28
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 4
Sunday Group 2nd   Michael Gelinas 39
  Best Of Breed   Michael Gelinas 5

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 3 3 3 2 2
Group Ranking: 11 11 11 9 8
All Breed Ranking: 55 53 49 39 39

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 1 15 13 13 11   0 1 1 0 2   2004
Win Record - 2010
Show Date
Nipissing Kennel Club October 09 to October 11, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thomas Alexander 28
Saturday Group 3rd   Stephen Dainard 27

Show Date
Northern Ontario Boxer Club September 18 to September 18, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Michele Billings N/A

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 19, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ole Nielsen 17
Saturday Group 2nd   Evelyn Beilhartz 17
Friday Group 4th   Wendy Maisey 8
Thursday Group 2nd   Joe Lobb 16
  Group 1st   Janet Lobb 20

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 04 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 43

Show Date
Saskatoon Working & Herding Dog Association September 04 to September 04, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Grant Townsend 41

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 27 to August 30, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Jim Bricknell 63
Friday Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 39

Show Date
Shamrock Kennel & Obedience Club August 20 to August 22, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Deborah Graffmann 23
Friday Group 2nd   David Markus 18

Show Date
Boxer Club of Canada August 08 to August 08, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Stud Dog   Donna Cole N/A
  Best Of Breed   Donna Cole 16

Show Date
Manitoba Boxer Club August 07 to August 07, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Stud Dog   Thomas Perret N/A
  Award Of Merit   Thomas Perret N/A

Show Date
Manitoba Canine Association August 05 to August 08, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Patricia Mowbray-Morgan 49
Saturday Group 3rd   Glen Stark 40

Show Date
Lakehead Kennel Club July 23 to July 25, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Kathrine Grant 147 *
  Group 1st   Olga Gagne 12
Saturday Group 2nd   Peter Machen 9
Friday Group 2nd   Jack Ireland 9

Show Date
Boxer Club Of Western Ontario July 11 to July 11, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   James Frederiksen N/A

Show Date
Bluewater Kennel Club July 06 to July 08, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Michael Shoreman 30
Tuesday Group 1st   Rosemary Shoreman 31

Show Date
Portage Kennel Club July 02 to July 04, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Clive Davies 29
Saturday Group 2nd   Patricia Taylor 28

Show Date
Algoma Dog Fanciers June 25 to June 27, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Stephen Dainard 6
  Group 4th   Jacqueline Rusby 6
Friday Group 2nd   Terry Carter 6

Show Date
Kenora & District Dog Club June 18 to June 20, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Charles Bett 18
  Group 3rd   Letitia Bett 23
Saturday Best In Show   Kathleen Anderson-Wulff 174 *
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 31
  Group 4th   Lee Anne Bateman 24
Friday Group 3rd   Leslie Rogers 30
  Group 4th   Barbara Watt 21

Show Date
Ontario County Kennel Club June 11 to June 13, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Terry Carter 56
Saturday Group 1st   Michael Gelinas 63
Friday Group 3rd   Lucie Paradis 31

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 22 to May 24, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Cheryl Paterson 16
  Group 4th   Christopher Neilson 12
Sunday Group 1st   Sandy Gelinas 26
Saturday Group 1st   Donna Cole 29

Show Date
Mid Canada Dog Association May 07 to May 09, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Mary White 27
Friday Group 2nd   Yvonne Savard 30

Show Date
Lakehead Kennel Club April 30 to May 02, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Touzel 66
Saturday Group 2nd   Rosemary Shoreman 62
Friday Group 3rd   Michael Shoreman 45

Show Date
Northwestern Ontario Working Dog Association April 30 to April 30, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Robert Rowbotham 37
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 23 to April 25, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Lucie Paradis 38
Saturday Group 1st   Avery Gaudin 50

Show Date
Renaissance Dog Association April 02 to April 05, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Polly Smith 131

Show Date
Dogwood Boxer Club April 02 to April 02, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Opposite Sex   Mary White N/A

Show Date
Northwinds Dog Club March 26 to March 28, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Geraldine Taylor 46
Friday Group 3rd   Virginia Lyne 46

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 05 to March 07, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Doreen Marsh 33
Friday Group 3rd   Alan Bennett 20
  Group 4th   Edna Perks 16

Show Date
Ontario Breeders Association February 19 to February 22, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Narelle Hammond Robertson 34

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 14 to February 15, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Narelle Hammond Robertson N/A
  Group 1st   Narelle Hammond Robertson 34

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 3 3 2 1 1
Group Ranking: 17 17 17 14 15
All Breed Ranking: 87 89 90 78 85

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 13 17 7 11   0 0 0 0 0   1687
Win Record - 2009
Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 11 to December 13, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   John B. Ross 70
Saturday Group 1st   Walter Pinsker 71

Show Date
Wheat City Kennel Club November 20 to November 22, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Richard Lake 37
Saturday Group 3rd   Fred Dewsbury 35

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Rick Fehler 34
Friday Group 2nd   Janet Buchanan 25

Show Date
Fort Garry Kennel Club October 10 to October 12, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Donna Cole 53

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Mark Houston-McMillan 21

Show Date
Prairie Canine Academy September 18 to September 20, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Donna Cole 26
  Group 2nd   Thomas Burke 21
Saturday Group 3rd   Heather Langfeld 20
  Group 4th   Michel Bouchard 17
Friday Group 1st   Wayne Thompson 27
  Group 4th   Ann Hennigan 14

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 04 to September 07, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Neil Graves 49
Sunday Group 3rd   Larry Kereluke 51

Show Date
Shamrock Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Geraldine Taylor 27
Saturday Group 2nd   Janet Buchanan 29

Show Date
Manitoba Canine Association August 06 to August 09, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mark Houston-McMillan 60
Thursday Group 1st   Olga Gagne 59

Show Date
South West Saskatchewan Kennel & Obedience Club July 24 to July 26, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Gelinas 24

Show Date
Hamilton Kennel Club July 17 to July 19, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Rosemary Shoreman 47
Friday Group 2nd   Michael Shoreman 26

Show Date
Portage Kennel Club July 03 to July 05, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Jack Ireland 36

Show Date
Argus Kennel Club June 26 to June 28, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Larry Kereluke 25

Show Date
Kenora & District Dog Club June 19 to June 21, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Tim Doxtater 33

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 22 to May 24, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Lynn Storeshaw 23

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 16 to May 18, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Sheila Verhulst 25
Sunday Group 1st   Donna Cole 46
  Group 1st   Jacqueline Rusby 48
Saturday Group 3rd   Christopher Neilson 26

Show Date
Mid Canada Dog Association May 08 to May 10, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Susan Badick 29
Saturday Reserve Best In Show   Linda Millman N/A
  Group 1st   Linda Millman 40
Friday Group 1st   Sharon Derrick 38

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 01 to May 03, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Elaine Whitney 21
Saturday Group 2nd   Geraldine Taylor 31

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 24 to April 26, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Garry Allan 31

Show Date
Chautauqua Canine Club April 10 to April 12, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Carmen Haller 39
Saturday Group 1st   Walter Pinsker 44
Friday Group 2nd   Patricia Taylor 40

Show Date
Northwinds Dog Club March 27 to March 29, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Walter Pinsker 40
Friday Group 2nd   Cec Ringstrom 40

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 05 to March 08, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thora Brown 23
  Group 2nd   Allan Brown 20
Saturday Group 1st   Cec Ringstrom 27
Friday Group 1st   Rick Fehler 26

Show Date
Wheat City Kennel Club February 15 to February 16, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Carol Graham 42

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 13 to February 14, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Shirley Limoges 51

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By