MBIS MBISS MRBIS CanGCH AmGCH Bran Linn Amulet
Setter (Gordon)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Maddie - (Female)
Owner: Nikki Maounis and Candice Bell and Jerold Bell, DVM
Breeder: Nikki Maounis and Candice Bell and Jerold Bell, DVM
Conformation Handler: Will Alexander
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 2 3 3 4 2

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
19 10 53 12 6 2   0 0 0 0 0   6412
Win Record - 2018
Show Date
London Canine Association July 13 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   James Osborne 188 *
  Best In Show   Marilyn O'Neill 192 *
  Group 1st   James Osborne 23
  Group 1st   Marilyn O'Neill 27
Saturday Group 4th   Denise Branch 13
  Group 1st   Pamela Bruce 24
Friday Reserve Best In Show   Ron Mahon 116
  Group 1st   Ron Mahon 21

Show Date
Kawartha Kennel Club July 07 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Allan Brown 29
  Group 1st   Thora Brown 32
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0
Saturday Group 1st   Richard Lopaschuk 35
  Group 1st   Richard Paquette 34
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Best Of Breed   Richard Paquette 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 05 to July 06, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Jocelyne Gagne 29
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (1-0-0-1)
Thursday Group 1st   Sean Shields 45
  Best Of Breed   Tony Vandendool 0

Show Date
Sarnia Kennel Club June 29 to July 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Cheryl Myers-Egerton 147 *
  Best In Show   Davor Javor 145 *
  Group 1st   Robert Stein 28
  Group 1st   Davor Javor 26
Sunday Best In Show   Robert Stein 173 *
  Group 1st   James Frederiksen 34
Saturday Group 1st   James Noe 32
Friday Reserve Best In Show   Barbara Heal 114
  Reserve Best In Show   Olga Gagne 114
  Group 1st   Barbara Heal 29
  Group 1st   Olga Gagne 25

Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ole Nielsen 168 *
  Reserve Best In Show   Sandra Lex 154
  Group 1st   Ole Nielsen 25
  Group 1st   Sandra Lex 23
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
Saturday Best In Show   Rita Walker 184 *
  Group 1st   Rita Walker 26
  Group 1st   Robert Ennis 24
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Of Breed   Robert Ennis 0
Friday Group 2nd   Irene Latchford 17
  Best Of Breed   Irene Latchford 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 08 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jean Delisle 45
  Best Of Breed   Jean Delisle 1 (1-0-0-1)
Saturday Group 1st   Stephen Dainard 46
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (1-0-0-1)
Friday Group 4th   Jeremy Browne 16
  Group 1st   Robert Whitney 32
  Best Of Breed   Jeremy Browne 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Elizabeth Hindley 344
  Group 1st   Paula Nykiel 106
  Best Of Breed   Paula Nykiel 3
Sunday Reserve Best In Show   Robert Dawson 453
  Group 1st   Claire (Kitty) Steidel 172
  Best Of Breed   Claire (Kitty) Steidel 3
Saturday Best Of Breed   Robert Shreve 3
Friday Group 1st   Robert Dawson 152
  Best Of Breed   Frank Kane 3

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Brenton Wright 72
  Group 1st   Ted Fahlgren 26
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
Sunday Reserve Best In Show   Jack Ireland 75
  Reserve Best In Show   Barbara Heal 78
  Group 1st   Heather Langfeld 27
  Group 1st   Jack Ireland 26
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
Saturday Best In Show   Heather Langfeld 96
  Reserve Best In Show   Cheryl Myers-Egerton 79
  Group 1st   Barbara Heal 28
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 28
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0

Show Date
Arnprior Canine Association May 11 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Kathrine Grant 191 *
  Group 1st   Kathrine Grant 40
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Saturday Group 3rd   Gloria Geringer 30
  Best Of Breed   Gloria Geringer 0
Friday Best In Show   Nancy Popovich 174 *
  Group 1st   Nancy Popovich 35
  Group 3rd   Corinne Walker 24
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Corinne Walker 0

Show Date
Seaway Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Phyllis Pancel 169
  Group 1st   Phyllis Pancel 27
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
Saturday Group 1st   Judy McVeigh 31
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
Friday Group 1st   Kristen Francis 22
  Group 3rd   Bruce Owen 18
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Best Of Breed   Bruce Owen 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mike Jackman 51
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
Saturday Group 2nd   Michael Lanctot 62
  Best Of Breed LTD Breed Show Kim Ramey-Leblanc 0
  Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 0
Friday Group 1st   Lee Anne Bateman 54
  Group 3rd   Patricia Lanctot 44
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0

Show Date
Champlain Dog Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Marilyn O'Neill 103 *
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 21
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
Saturday Group 1st   Marilyn O'Neill 23
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
Friday Best In Show   Jacqueline Rusby 113 *
  Group 3rd   Sharon Derrick 20
  Group 1st   Jacqueline Rusby 24
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 13 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Nicholas De Bedout 138 *
  Best In Show   Edna Gonzalez-Rubio 127 *
  Group 1st   Edna Gonzalez-Rubio 28
  Group 1st   Nicolas De Bedout 22
  Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 3 (1-2-0-1)
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 3 (1-2-0-1)
Saturday Group 1st   Mary White 29
  Group 2nd   Joy Lynne Huntley 30
  Best Of Breed   Mary White 3 (1-2-0-1)
  Best Of Breed   Laurie Campbell 3 (1-2-0-1)
Friday Best In Show   Kathrine Grant 113 *
  Group 1st   Kathrine Grant 22
  Best Of Breed   Kathrine Grant 3 (1-2-0-1)

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 24 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Charles Olvis 154 *
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 46
  Group 1st   Charles Olvis 43
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 3 (1-2-0-1)
  Best Of Breed   Charles Olvis 2 (0-2-0-1)
Saturday Group 1st   Elizabeth Muthard 43
  Group 2nd   Ed Wild 43
  Best Of Breed   Elizabeth Muthard 3 (1-2-0-1)
  Best Of Breed   Ed Wild 3 (1-2-0-1)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Karsten Kaemling 47
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
Saturday Group 1st   Michael Hill 74
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Friday Group 1st   Anik Primeau 28
  Group 2nd   Linda St-Hilaire 25
  Best Of Breed   Anik Primeau 0
  Best Of Breed   Linda St-Hilaire 0

Show Date
Ontario Breeders Association March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Zeferino Jose Cardoso Silva 0
Saturday Best Of Breed   Guillermo Carrillo 0
Friday Group 3rd   Stewart Dankner 82
  Group 1st LTD Breed Show William Gunn 85
  Best Of Breed LTD Breed Show Peter Martin 0
  Best Of Breed   Tony Vandendool 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Dana Cline 50
  Best Of Breed   Dana Cline 1 (0-1-0-1)
Saturday Group 1st   Margaret Jones 58
  Best Of Breed   Margaret Jones 1 (0-1-0-1)
Friday Best In Show   Brian Taylor 204 *
  Group 1st   Brian Taylor 51
  Group 2nd LTD Breed Show Cheryl Paterson 43
  Best Of Breed   Brian Taylor 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Cheryl Paterson 1

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mike Macbeth 52
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0
Saturday Group 2nd   Barbara Dempsey Alderman 56
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
Friday Group 1st LTD Breed Show Pierrette McLean 64
  Best Of Breed LTD Breed Show Pierrette McLean 0
  Best Of Breed   Michael Leonard 0
Thursday Best In Show   Elaine Whitney 192 *
  Group 1st   Jo Ann Pavey 40
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 6 6 13 15 15
All Breed Ranking: 22 22 53 62 60

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
5 1 17 12 7 2   0 0 0 0 0   2809
Win Record - 2017
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Opposite Sex   Allan Pepper N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Sylvia Barkey N/A
Wednesday Group 3rd   Jeremy Browne 80
  Best Of Breed   Garth Gourlay 1 (0-0-1-1)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 03, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Glen Stark 1 (0-0-1-1)

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st LTD Breed Show Benny Blid von Schedvin 114
  Group 1st   Jacqueline Stacy 119
  Best Of Breed LTD Breed Show Benny Blid von Schedvin 1
  Best Of Breed   William (Bill) Shelton 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 1st   Jay Richardson 135
  Best Of Breed   Jay Richardson 1 (0-0-1-1)
Friday Group 2nd   Nancy Liebes 62
  Best Of Breed   Nancy Liebes 1 (0-0-1-1)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 10 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Morris 0
Saturday Best In Show   William deVilleneuve 346 *
  Group 2nd LTD Breed Show Sean Shields 68
  Group 1st   Michael Hill 80
  Best Of Breed LTD Breed Show Sean Shields 0
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Friday Best In Show   Michael Hill 245 *
  Group 1st   Heather Langfeld 57
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0

Show Date
United Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Elaine Whitney 49
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 2nd   Larry Kereluke 63
Friday Group 1st   Robert Whitney 48
  Best Of Breed   Robert Whitney 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gloria Geringer 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Erin Brown N/A
Friday Group 1st   Gunnar Nymann 65
  Best Of Breed   Gunnar Nymann 1 (0-0-1-1)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Honey Glendinning N/A
  Group 1st   Honey Glendinning 72
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Laurie Campbell N/A
Friday Group 1st   Guy Jeavons 45
  Best Of Opposite Sex   France Godbout N/A
  Best Of Breed   Guy Jeavons 1 (0-0-1-1)

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Donna Conod 19
  Group 3rd   Rick Fehler 17
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Saturday Group 2nd   Glen Stark 17
  Group 4th   Joy Lynne Huntley 16
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Anna Hewson N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Jo Ann Pavey N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ekarat Sangkunakup 65
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Hans van den Berg N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Alberto Berrios 1
Friday Best Of Opposite Sex   Dann Wilson N/A

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Rafael Malo Alcrudo N/A
Saturday Group 2nd   Ole Nielsen 34
  Best Of Breed   Ole Nielsen 1 (0-0-1-1)
Friday Group 3rd   Michael Shoreman 30
  Best Of Breed   Michael Shoreman 1 (0-0-1-1)
Thursday Group 3rd   Rosemary Shoreman 22
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 1 (0-0-1-1)

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 117
  Best Of Breed   Ramon Podesta 8
Sunday Group 2nd   Jeffrey Pepper 168
  Best Of Breed   Jeffrey Pepper 9

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 1 (1-0-0-1)
Saturday Group 3rd   Ed Wild 32
  Best Of Breed   Ed Wild 1 (1-0-0-1)
Friday Best Of Breed   Cheryl Paterson 1 (1-0-0-1)

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Show   John Reeve-Newson (Dr) 142 *
  Best In Show   Heather Langfeld 119 *
  Group 1st   Heather Langfeld 27
  Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 31
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 3 (1-2-0-1)
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1 (1-0-0-1)
Wednesday Group 2nd   Thomas Alexander 32
  Group 2nd   Bruce Owen 28
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3 (1-2-0-1)
  Best Of Breed   Bruce Owen 1 (1-0-0-1)
Tuesday Best In Show   Rita Walker 156 *
  Group 1st   Rita Walker 35
  Group 1st   Mary White 37
  Best Of Breed   Michael Guy 3 (1-2-0-1)
  Best Of Breed   Mary White 1 (1-0-0-1)

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Francois Bernier N/A
Saturday Group 2nd   Carlos Quinones 73
  Best Of Breed   Carlos Quinones 2 (1-0-1-1)

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Patricia Lanctot 21
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (1-0-0-1)
Thursday Group 1st   Fred Dewsbury 39
  Group 2nd   Michael Lanctot 23
  1st Open Bitch Class   Fred Dewsbury N/A
  1st Open Bitch Class   Michael Lanctot N/A
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 1 (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Fred Dewsbury (1-1-0-0)
  Winners Bitch   Fred Dewsbury (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Michael Lanctot (1-1-0-0)
  Winners Bitch   Michael Lanctot (1-1-0-0)
Wednesday Group 2nd   Sean Shields 32
  Group 3rd   Letitia Bett 21
  1st Open Bitch Class   Sean Shields N/A
  1st Open Bitch Class   Letitia Bett N/A
  Best Of Breed   Sean Shields 1 (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Sean Shields (1-1-0-0)
  Winners Bitch   Sean Shields (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Letitia Bett 1 (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Letitia Bett (1-1-0-0)
  Winners Bitch   Letitia Bett (1-1-0-0)

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Open Bitch Class   William Gunn N/A
  Best Of Opposite Sex   William Gunn N/A
  Winners Bitch   William Gunn (0-1-1-0)
Friday Group 1st   Vickie Umpleby 32
  1st Open Bitch Class   Vickie Umpleby N/A
  1st Open Bitch Class   Thora Brown N/A
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 1 (0-1-1-0)
  Winners Bitch   Vickie Umpleby (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Tony Vandendool 1 (0-1-1-0)
  Winners Bitch   Tony Vandendool (0-1-1-0)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By