RBIS MBPIS Am Ch Can Gr Ch Bearspaw Sampo, HIC
Finnish Lapphund
(Click on breed to view standings)
Call Name: Odin - (Male)
Owner: Dr. Nicole Prokopishyn, Leeza Friedman-Prokopishyn, and Shaunna Bernardin
Breeder: Dr. Nicole Prokopishyn and Leeza Friedman-Prokopishyn
Handler: Will Alexander
Website: http://www.bearspawlappies.ca

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2016

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 N/A 1 1 1
Group Ranking: 13 N/A 5 5 6
All Breed Ranking: 92 N/A 40 38 39

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 0   0 0 0 0 0   44
Win Record - 2016
Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Patricia Lanctot 25
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Saturday Best Of Breed   James Frederiksen 0
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 3rd   Michael Lanctot 19
Thursday Best Of Breed   Alan Bennett 0

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 5 5 5 5 6
All Breed Ranking: 45 44 40 38 39

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 17 20 19 19   0 0 0 0 2   1748
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Irene Latchford 0
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Deirdre McKinnon 25
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 0
Friday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Stefan Sinko 0
Friday Best Of Breed   Jacqueline Quiros-Kubat 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Friday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0

Show Date
United Kennel Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Mary White 31
  Best Of Breed   Mary White 0
Saturday Group 2nd   Donald Emslie 27
  Best Of Breed   Donald Emslie 0
Friday Group 2nd   Tim Doxtater 28
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers Spitzarama October 31 to October 31, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Joan Beech 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 30 to November 01, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Olvis 0
Saturday Group 1st   Steven Keating (Dr) 35
  Best Of Breed   Steven Keating (Dr) 0
Friday Group 4th   Grant Townsend 16
  Best Of Breed   Grant Townsend 0

Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
Saturday Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 35
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Friday Group 2nd   Dana Cline 26
  Best Of Breed   Dana Cline 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 09 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Lee Anne Bateman 13
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Sunday Group 3rd   Mary White 13
  Best Of Breed   Mary White 0
Saturday Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Group 1st   Letitia Bett 17
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 2nd   Olga Gagne 11

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 1st   James Reynolds 25
Saturday Best Of Breed   Frances Smith Moffat 0
  Group 1st   Frances Smith Moffat 29
Friday Best Of Breed   Klaus Anselm (Dr) 0
  Group 3rd   Klaus Anselm (Dr) 20
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 23

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 03 to September 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Janet Lobb 9
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Group 3rd   Joe Lobb 8
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Friday Group 4th   Brenton Wright 6
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
Thursday Group 3rd   Elizardo Valadez 5
  Best Of Breed   Elizardo Valadez 0

Show Date
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association August 28 to August 31, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
Sunday Group 4th   Robert Vandiver 34
  Best Of Breed   Robert Vandiver 5
Saturday Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 6
Friday Group 4th   Carlos Quinones 34
  Best Of Breed   Carlos Quinones 5

Show Date
MCA Working & Herding Specialty August 16 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michel Chaloux 9

Show Date
Manitoba Canine Association August 13 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Karen Chant 47
  Best Of Breed   Karen Chant 8
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 9
Friday Best Of Breed   Jean McErlane 6
  Group 3rd   Jean McErlane 56
Thursday Best Of Breed   Pamela Bruce 3
  Group 2nd   Pamela Bruce 48

Show Date
Edmonton Kennel Club August 06 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Cummins 0
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 0
Friday Best Of Breed   John Rowton 0
Thursday Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 4th   Judith Taylor 28

Show Date
Alberta Kennel Club / Purina National July 31 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Nina Karlsdotter 3
Sunday Best Of Breed   Joanne Sewell 3
  Group 3rd   Joanne Sewell 47
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 3
Friday Best Of Breed   Donna Conod 3
  Group 4th   Donna Conod 48

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rony Doedijns 21
  Best Of Breed   Rony Doedijns 0
Saturday Group 1st   Leyda Perez 27
  Best Of Breed   Leyda Perez 0
Friday Group 4th   Larry Kereluke 12
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0

Show Date
Valley Kennel Club July 20 to July 22, 2015
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Irenne Bader 0
  Group 1st   Irenne Bader 16
Tuesday Best Of Breed   Chris Graham 0
  Group 4th   Chris Graham 12
Monday Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 0
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 0
  Group 2nd   Franklin Van der Spuy 14
  Group 2nd   Alex Yu-Feng Zee 14

Show Date
Kars Dog Club July 17 to July 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Group 4th   Mark Houston-McMillan 6
Saturday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 1st   Avery Gaudin 18
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 1st   Doug Gaudin 15

Show Date
London Canine Association July 10 to July 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Group 1st   Sandy Gelinas 12
Saturday Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Group 1st   Michael Gelinas 12
Friday Best Of Breed   David Eadie 0
  Group 4th   David Eadie 4
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0
  Group 2nd   Paul Odenkirchen 16

Show Date
Hamilton Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Group 2nd   Valerie Gervais 20
Friday Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Mary White 0
  Group 3rd   Judith Taylor 28

Show Date
Monarch Kennel Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 4th   Carol Graham 18
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Group 3rd   Mark Houston-McMillan 16
Friday Group 2nd   Donald Fitzsimmons 20
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 12 to June 14, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 3rd   Rick Fehler 25
Saturday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
  Group 2nd   Peggy Gutierrez-Otero 31
Friday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 1st   Kathrine Grant 19

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 17
Sunday Best Of Breed   Dana Cline 0
  Group 3rd   Dana Cline 38
Saturday Group 2nd   Carolyn Cederman 42
  Best Of Breed   Carolyn Cederman 0
Friday Group 1st   William Usherwood 43
  Best Of Breed   William Usherwood 0

Show Date
Arnprior Canine Association May 08 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Virginia Lyne 11
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Saturday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
  Group 4th   Jo Ann Pavey 8
Friday Group 2nd   Joe Lobb 15
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 2nd   Janet Lobb 14
  Best Of Breed   Janet Lobb 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 24 to April 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Patricia Lanctot 28
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Saturday Group 1st   Michael Lanctot 34
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Friday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 20

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 17 to April 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Frances Smith Moffat 0
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 0
Friday Group 1st   Edgar Bajona 27
  Group 1st   Thomas Nesbitt 29
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 10 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Saturday Group 3rd   Sumiko Ikeda 19
  Best Of Breed   Sumiko Ikeda 0
Friday Group 3rd   Heather Langfeld 10
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 0

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 04 to April 06, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Best Of Breed   Len Harfield 0
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 0
Saturday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0

Show Date
Nickel District Kennel Club March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Doug Windsor 16
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Group 4th   Davor Javor 5
Saturday Best Of Breed   Patrice Johansen 0
  Best Of Breed   Dianne Jovanovic 0
Friday Group 2nd   John Hodgkinson 26
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Group 3rd   David Paterson 15
  Best Of Breed   David Paterson 0

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Richard Lopaschuk 29
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0
Friday Best Of Breed   Carl Liepmann 0
  Group 2nd   Carl Liepmann 41

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jon Cole 0
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
  Group 3rd   Barbara Dempsey Alderman 34
Friday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Group 4th   Bruce Owen 25

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ron Tolson 0
Saturday Group 4th   Doug Windsor 29
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
Friday Group 3rd   Wendy Schira 23
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
Thursday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2014
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Natalja Skalin 0
Sunday Best Of Breed   Bo Skalin 0
Saturday Best Of Breed   Irene Latchford 0

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 2 2 5 N/A N/A
Group Ranking: 54 54 111 N/A N/A
All Breed Ranking: 381 372 751 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 4 2 0 1   0 0 0 0 0   248
Win Record - 2013
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Melvin Beech 14
  Best Of Breed   Melvin Beech 1
Saturday Reserve Best In Show   Mike Macbeth N/A
  Group 1st   Mike Macbeth 32
  Best Of Breed   Mike Macbeth 2
Friday Group 1st   Joan Beech 29
  Best Of Breed   Joan Beech 1

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Byrne 1
  Group 2nd   William Byrne 29
Saturday Best Of Breed   Charles Olvis 2
Friday Best Of Breed   Judith Byrne 1
  Group 2nd   Judith Byrne 39

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Paquette 3
  Group 1st   Richard Paquette 48
Saturday Group 1st   Michael Woods (Dr) 52
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 3
Friday Best Of Breed   Christian Gomez 3

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 15 15 16 17 18
All Breed Ranking: 116 112 113 110 120

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 7 8 13   0 0 1 0 2   978
Win Record - 2012
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 2
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 2
Friday Best Of Breed   John Rowton 2

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 3
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 3

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 02 to November 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Karsten Kaemling 3
  Group 4th   Karsten Kaemling 47
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 3
Friday Best Of Breed   Guy Jeavons 3
  Group 4th   Guy Jeavons 30

Show Date
Peace Arch Working & Herding Association October 28 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Frederiksen 3

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Gabriel Valdez-Valdes 0
Sunday Group 4th   Cheryl Paterson 31
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Saturday Best Of Breed   Linda Millman 0
Friday Best Of Breed   Jane Forsyth 0

Show Date
Prairie Canine Academy September 14 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Deborah Graffmann 2
  Best Of Breed   Argus Wardhana 2
  Group 1st   Argus Wardhana 31
  Group 2nd   Deborah Graffmann 30
Saturday Best Of Breed   Davida Brown 2
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 2
  Group 4th   Jacqueline Rusby 34
Friday Group 4th   Terry Carter 24
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2
  Best Of Breed   Terry Carter 2

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 01 to September 03, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Darle Heck 1
  Group 4th   Darle Heck 10
Sunday Best Of Breed   Jon Cole 2
  Group 3rd   Jon Cole 20
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 2
  Group 2nd   Virginia Lyne 24

Show Date
Shamrock Kennel & Obedience Club August 24 to August 26, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Kraft 3
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 3
  Group 3rd   Denise Cornelssen 14
Saturday Best Of Breed   Avery Gaudin 2
  Best Of Breed   Doug Gaudin 2
  Group 3rd   Doug Gaudin 11
Friday Group 4th   Butch MacDonald 8
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 1
  Best Of Breed   Butch MacDonald 1

Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1
Saturday Best Of Breed   Michel Chaloux 1
Friday Best Of Breed   John Lewington 1
Thursday Best Of Breed   Robert Shreve 1

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Benjamin Luxton 35
  Best Of Breed   Benjamin Luxton 1
Sunday Group 3rd   Wendy Schira 47
  Best Of Breed   Wendy Schira 1

Show Date
Sagebrush Working, Herding & Obedience Club Of B.C. July 07 to July 07, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   John Connolly 19
  Best Of Breed   John Connolly 0

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 06 to July 08, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Group 2nd   Jack Ireland 23
Saturday Best Of Breed   Mary White 0
  Group 2nd   Mary White 26
Friday Group 3rd   Rick Fehler 27
  Best Of Breed   Rick Fehler 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Kristen Francis 0
Sunday Group 4th   Rafael Otalora Robayo 45
  Best Of Breed   Rafael Otalora Robayo 0
Saturday Group 4th   Gloria Kerr 51
  Best Of Breed   Gloria Kerr 0
Friday Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
  Group 4th   Deborah Graffmann 42

Show Date
Finnish Lapphund Club Of Canada May 19 to May 19, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Brace   Heather Langfeld N/A

Show Date
Mid Canada Dog Association May 11 to May 13, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Leslie Rogers 9
  Best Of Breed   Leslie Rogers 3
  Best Of Breed   Honey Glendinning 2
Saturday Group 3rd   Karsten Kaemling 15
  Group 4th   John B. Ross 11
  Best Of Breed   John B. Ross 3
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 3
Friday Group 2nd   Geraldine Taylor 13
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 3

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 04 to May 06, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Touzel 3
  Group 1st   Thomas Touzel 43
Saturday Group 2nd   Donna Cole 36
  Best Of Breed   Donna Cole 3
Friday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0

Show Date
Renaissance Dog Association April 06 to April 09, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Oscar Valverde-Calvo 1
Sunday Group 3rd   Bart Miller 55
  Best Of Breed   Bart Miller 1
Saturday Best Of Breed   Edgar Bajona 1
  Group 4th   Edgar Bajona 52
Friday Best Of Breed   Christopher Neilson 1

Show Date
Alberta Kennel Club February 03 to February 05, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 1
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 1
Friday Group 2nd   Charles Trotter 76
  Best Of Breed   Charles Trotter 1

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 70 70 80 75 88
All Breed Ranking: 469 474 542 520 609

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 3 3 3   0 0 0 1 2   232
Win Record - 2011
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 3
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 3
Friday Best Of Breed   Garry Allan 3

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 04 to November 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 4
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 4
Friday Group 3rd   Lydia Coleman-Hutchinson 43
  Best Of Breed   Lydia Coleman-Hutchinson 4

Show Date
Peace Arch Working & Herding Association October 30 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Philip John 2

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC October 27 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Eugene Yerusalimskaya (Dr) 2
Saturday Best Of Breed   Denys Janssen 2
Friday Best Of Breed   Aramis (Joey) Lim 2

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 03 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Edward MacDonald 2
Sunday Group 3rd   Sandy Gelinas 12
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 2
Saturday Group 4th   Catherine McMillan 11
  Best Of Breed   Catherine McMillan 2

Show Date
Saskatoon Working and Herding Dog Association September 03 to September 03, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Robert Rowbotham 16
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 2

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Brown 0
Sunday Best Of Breed   Irene Latchford 0
Saturday BPIG   Fred Dewsbury N/A
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
Friday BPIG   John Hodgkinson N/A
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Group 4th   John Hodgkinson 29

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Paul Odenkirchen 1
  Group 4th   Susan Badick 8
  Best Of Breed   Susan Badick 1
Sunday Best Puppy In Show   Mel Saranchuk N/A
  BPIG   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1
  Group 2nd   Mel Saranchuk 14
  Best Of Breed   Barbara Watt 1
Saturday Group 2nd   Judith Shurb 12
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 1
  BPIG   Geraldine Taylor N/A
  Best Of Breed   Judith Shurb 2
  Group 1st   Geraldine Taylor 15
  BPIG   Judith Shurb N/A

Show Date
Medicine Hat Canine Association May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Virginia Lyne N/A
  BPIG   Phyllis Wolfish N/A
  Group 3rd   Phyllis Wolfish 19
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 1
Saturday Best Of Breed   Stephen Hubbell 1
Friday Best Of Breed   Virginia Lyne 1
  BPIG   Virginia Lyne N/A
  Group 2nd   Virginia Lyne 23

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 06 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Leslie Rogers N/A
Friday BPIG   Edna Perks N/A

Show Date
Renaissance Dog Association April 08 to April 11, 2011
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Butch MacDonald N/A

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC February 25 to February 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Thomas Alexander N/A
Friday Best Puppy In Show   Marilyn Foulds N/A
  BPIG   Sandy Alexander N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2013

Win Record - 2013
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club June 15 to June 16, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Novice A   Stephen Hazelwood 92.0
Saturday Novice A   Marion Postgate 71.0

     
               

Sponsored By