MBIS/MBISS GCh Am & Can Ch Darwyn's I'm Not Arguing That
Welsh Terrier
(Click on breed to view standings)
Call Name: Joe - (Male)
Owner: Larisa Hotchin, Darwyn Welsh Terriers
Breeder: Larisa Hotchin
Handler: Milton Lopes & Ash Oldfield
Website: http://www.welsh-terrier.com

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 1 1 1 1
All Breed Ranking: 7 6 5 5 6

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
16 6 74 15 6 6   2 1 1 0 5   5285
Win Record - 2012
Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 07 to December 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Trotter 0
  Group 2nd   Patricia Trotter 19
Saturday Best Of Breed   Charles Trotter 0
  Group 1st   Charles Trotter 31
Friday Best Of Breed   Walter Pinsker 0
  Group 2nd   Walter Pinsker 21

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 23 to November 25, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 1
  Group 1st   Luiz Ribas Silva 23
Saturday Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Group 2nd   Brenton Wright 24
Friday Group 1st   Geraldine Taylor 17
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Honey Glendinning 12
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 0
  Group 1st   Shirley Limoges 15
Friday Best Of Breed   Wendy Maisey 0
  Group 2nd   Wendy Maisey 10

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 02 to November 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mark Houston-McMillan 28
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Saturday Group 1st   Guy Jeavons 30
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Friday Reserve Best In Show   Mark Houston-McMillan N/A
  Group 1st   Karsten Kaemling 26
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of British Columbia October 25 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kerrie Reeder 1
  Group 1st   James Frederiksen 82
Saturday Best Of Breed   Sergio Pizzorno 1
  Group 3rd   Sergio Pizzorno 88
Friday Best Of Breed   Tan Hock 1
  Group 4th   Tan Hock 86
Thursday Best Of Breed   Jocelyn Croad 1
  Group 1st   Jocelyn Croad 105

Show Date
BC All Terrier Club October 25 to October 27, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   David Kirkland 101
  Best Of Breed   David Kirkland 1

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jane Forsyth 0
  Group 2nd   Jane Forsyth 29

Show Date
Prairie Canine Academy September 14 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Deborah Graffmann 152
  Best In Show   Davida Brown 161
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
  Group 1st   Deborah Graffmann 14
  Best Of Breed   Argus Wardhana 0
  Group 1st   Argus Wardhana 15
Saturday Best In Show   Jacqueline Rusby 161
  Best In Show   Argus Wardhana 168
  Group 1st   Davida Brown 14
  Best Of Breed   Davida Brown 0
  Group 1st   Jacqueline Rusby 14
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
Friday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 1st   Terry Carter 12
  Group 4th   Richard Lopaschuk 8

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 01 to September 03, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Group 3rd   Judy McVeigh 12
Saturday Best Of Breed   Jon Cole 0

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 17 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Barbara Watt 1
  Best Of Breed   Doreen Marsh 0
  Group 2nd   Doreen Marsh 2
  Best Of Breed   Barbara Watt 0
Saturday Reserve Best In Show   Cec Ringstrom N/A
  Group 1st   Susan Quesnel 3
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Best Of Breed   Butch MacDonald 0
  Group 1st   Cec Ringstrom 3
Friday Best In Show   Allan Brown 131
  Best In Show   Thora Brown 139
  Group 1st   Allan Brown 4
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Group 1st   Thora Brown 4

Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 23
Saturday Best Of Breed   John Lewington 0
  Group 4th   John Lewington 17
Friday Best Of Breed   Robert Shreve 0
Thursday Group 3rd   Jocelyne Gagne 16
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Hiroshi Kamisato 0
Sunday Group 1st   Patricia Trotter 68
  Best Of Breed   Patricia Trotter 0
Saturday Best Of Breed   Benjamin Luxton 0

Show Date
All Terrier Club of Alberta August 03 to August 03, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Lynda Berar 0

Show Date
Prince George Kennel Club July 27 to July 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Fred Dewsbury N/A
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 1st   Nancy Popovich 14
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Group 1st   Fred Dewsbury 14
Saturday Best Of Breed   Russel Fletcher 0
  Group 1st   Russel Fletcher 15
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 1st   Larry Kereluke 15
Friday Best In Show   Terry Carter 155
  Reserve Best In Show   John B. Ross N/A
  Group 1st   John B. Ross 14
  Group 1st   Terry Carter 14
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Best Of Breed   John B. Ross 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 13 to July 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 1st   James Reynolds 30
Saturday Group 1st   Richard Meen (Dr) 32
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
Friday Group 1st   Rosemary Kemp 31
  Best Of Breed   Rosemary Kemp 0

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 06 to July 08, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Mary White 253
  Group 1st   Rick Fehler 19
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Saturday Group 1st   Lynda Berar 19
  Best Of Breed   Lynda Berar 0
Friday Group 1st   Jack Ireland 16
  Best Of Breed   Jack Ireland 0

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 29 to July 01, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Tim Doxtater 148
  Group 1st   Donald Emslie 14
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0
  Best Of Breed   Donald Emslie 0
  Group 1st   Tim Doxtater 14
Saturday Best Of Breed   Charles Bett 0
  Group 1st   Letitia Bett 15
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Group 1st   Charles Bett 17
Friday Best Of Breed   Doreen Marsh 0
  Group 1st   Doreen Marsh 17
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  Group 1st   Denise Cornelssen 17

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Rowton 0
  Group 1st   John Rowton 9
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Group 1st   Richard Lopaschuk 9
Saturday Best In Show   Linda Millman 152
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Group 4th   Judith Shurb 4
  Best Of Breed   Linda Millman 0
  Group 1st   Linda Millman 9
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 1st   Nancy Popovich 9
  Group 1st   Skip Stanbridge 9
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 0

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 15 to June 17, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Woods (Dr) 31
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Saturday Group 1st   Martin Doherty 32
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
Friday Group 2nd   Skip Stanbridge 18
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 0

Show Date
Yukon Kennel Club June 08 to June 10, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Lynda Saranchuk 122
  Reserve Best In Show   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 1st   Mel Saranchuk 9
  Group 1st   Lynda Saranchuk 9
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Saturday Group 1st   Nancy Popovich 9
  Group 1st   Neil Graves 9
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Neil Graves 0
Friday Reserve Best In Show   Lee Anne Bateman N/A
  Group 1st   Sharon Derrick 9
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Group 1st   Lee Anne Bateman 9
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada June 02 to June 02, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   David Merriam 61
  Best Of Breed   David Merriam 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Raymond Filburn 373
  Group 1st   Gay Dunlap 34
  Best Of Breed   Gay Dunlap 0
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 2nd   Kristen Francis 38
Saturday Best Of Breed   Rafael Otalora Robayo 0
Friday Group 1st   Deborah Graffmann 40
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Doug Gaudin 6
  Group 1st   Avery Gaudin 6
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Sunday Group 1st   Rick Fehler 8
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Group 1st   Margaret Jones 8
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Saturday Group 3rd   Thomas Nesbitt 6
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Group 1st   Carol Graham 8
  Best Of Breed   Carol Graham 0

Show Date
Medicine Hat Canine Association May 11 to May 13, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 11
Saturday Best In Show   Barbara Dempsey Alderman 190
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 1st   Sandra Lex 12
Friday Group 1st   Barbara Dempsey Alderman 10
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0

Show Date
Saskatchewan Terrier Association May 05 to May 05, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Donna Cole 31
  Best Of Breed   Donna Cole 0

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 04 to May 06, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Donna Cole 227
  Group 1st   Thomas Touzel 26
  Best Of Breed   Thomas Touzel 0
Saturday Group 4th   Margaret Moran McQuinn 20
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 0
Friday Group 1st   Diane Ivey 24
  Best Of Breed   Dianne Ivey 0

Show Date
Renaissance Dog Association April 06 to April 09, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Bart Miller 0
  Group 3rd   Bart Miller 31
Sunday Group 2nd   Oscar Valverde-Calvo 48
  Best Of Breed   Oscar Valverde-Calvo 0
Saturday Group 2nd   Christopher Neilson 48
  Best Of Breed   Christopher Neilson 0
Friday Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Group 1st   Edgar Bajona 52

Show Date
Terrier Breeders Association of Canada April 06 to April 06, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Vandra Huber 53
  Best Of Breed   Vandra Huber 2

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Chan Weng Woh 21
  Best Of Breed   Chan Weng Woh 0
Saturday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
  Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 24
Friday Group 1st   Barbara Dempsey Alderman 19
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club March 02 to March 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 22
Saturday Best In Show   Cheryl Myers-Egerton 298
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 1st   Ed Wild 22
Friday Best In Show   Ed Wild 250
  Group 1st   Peter Machen 18
  Best Of Breed   Peter Machen 0

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC February 24 to February 26, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michelle Scott 31
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Saturday Group 2nd   Guy Jeavons 30
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Friday Group 1st   Mark Houston-McMillan 29
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0

Show Date
Alberta Kennel Club February 03 to February 05, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Trotter 0
  Group 1st   Charles Trotter 37
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 2nd   Grant Townsend 36
Friday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 3rd   Robert Whitney 29

Show Date
Ladies Kennel Club of BC January 27 to January 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Annika Ulltveit-Moe 0
  Group 1st   Annika Ulltveit-Moe 22
Saturday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 1st   Carol Graham 22
Friday Group 4th   Jacqueline Rusby 16
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 3 3
All Breed Ranking: 10 10 7 11 12

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
12 7 63 30 15 5   1 0 1 0 3   5704
Win Record - 2011
Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 09 to December 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Shurb 1
  Group 2nd   Judith Shurb 14
Saturday Best Of Breed   Sylvia Barkey 1
  Group 1st   Sylvia Barkey 16
Friday Best Of Breed   Everett Mincey 1
  Group 1st   Marilyn Mincey 14
  Best Of Breed   Marilyn Mincey 1
  Group 1st   Everett Mincey 13

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 25 to November 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 1
  Group 1st   Rick Fehler 24
Saturday Best Of Breed   Robert Verhulst 1
  Group 2nd   Robert Verhulst 25
Friday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 1st   Larry Kereluke 16

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 18 to November 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Everett Mincey 0
  Group 1st   Everett Mincey 16
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 3rd   Pamela Bruce 10
Friday Best Of Breed   Charles Cyopik 0
  Group 2nd   Charles Cyopik 10

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 04 to November 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 2nd   Thomas Alexander 29
Saturday Best Of Breed   Lydia Coleman-Hutchinson 0
  Group 3rd   Lydia Coleman-Hutchinson 33
Friday Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 0
  Group 2nd   Javier Ramirez Gomez 23

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC October 27 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Anderson 1
Saturday Group 1st   Carl Stafberg 99
  Best Of Breed   Carl Stafberg 2
Friday Group 1st   Elena Yerusalimskaya 108
  Best Of Breed   Elena Yerusalimskaya 4
Thursday Group 2nd   Jack Ireland 89
  Best Of Breed   Jack Ireland 1

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 23, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Jean Fournier 406
  Group 1st   Roberto Velez-Pico 37
  Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 0
Saturday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 3rd   Olga Gagne 32
Friday Best In Show   Sandra Lex 352
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 1st   Sandra Lex 27

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 07 to October 10, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Lynne Myall 0
Sunday Group 2nd   Garry Allan 24
  Best Of Breed   Garry Allan 0
Saturday Best Of Breed   Ricardo Saldana 0
  Group 1st   Ricardo Saldana 29
Friday Best In Show   Walter Pinsker 306
  Best Of Breed   Walter Pinsker 0
  Group 1st   Walter Pinsker 19

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 2nd   Brenton Wright 12
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Group 1st   Michael Lanctot 21
Saturday Group 3rd   Harold Hutchinson 17
  Best Of Breed   Harold Hutchinson 0
  Group 1st   Donald Fitzsimmons 23
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
Friday Best Of Breed   Donald Emslie 0
  Group 3rd   Donald Emslie 19
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0
  Group 4th   Tim Doxtater 14

Show Date
Prairie Canine Academy September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Robert Dawson N/A
  Best Of Breed   Janet Buchanan 0
  Group 1st   Robert Dawson 23
  Group 2nd   Janet Buchanan 21
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Saturday Best In Show   Larry Kereluke 210
  Group 1st   Fred Dewsbury 24
  Best Of Breed   Darle Heck 0
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Group 1st   Larry Kereluke 22
Friday Reserve Best In Show   Doug Gaudin N/A
  Group 1st   Patricia Taylor 23
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 1st   Avery Gaudin 24
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0

Show Date
Skaha Kennel Club September 09 to September 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Group 1st   Cec Ringstrom 16
Saturday Reserve Best In Show   Oscar Valverde-Calvo N/A
  Group 1st   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 19
  Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 0
Friday Group 1st   Oscar Valverde-Calvo 12
  Best Of Breed   Oscar Valverde-Calvo 0

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 03 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Bruce Fraser 19
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
Sunday Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Group 2nd   Sandy Gelinas 18
Saturday Best Of Breed   Joe Tacker 0

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Robert Whitney 7
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1
  Group 2nd   Elaine Whitney 12
  Best Of Breed   Robert Whitney 1
Saturday Best Of Breed   John Rowton 1
  Group 2nd   Harold Pybus 10
  Best Of Breed   Harold Pybus 1
  Group 2nd   John Rowton 12
Friday Reserve Best In Show   Terry Carter N/A
  Reserve Best In Show   Edgar Bajona N/A
  Best Of Breed   Edgar Bajona 1
  Group 1st   Edgar Bajona 13
  Best Of Breed   Terry Carter 1
  Group 1st   Terry Carter 13

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Larry Kereluke 22
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Saturday Best Of Breed   Bud Haverstock 0
  Group 1st   Bud Haverstock 32
Friday Group 2nd   Terry Carter 30
  Best Of Breed   Terry Carter 0
Thursday Group 2nd   Neil Graves 27
  Best Of Breed   Neil Graves 0

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Garry Allan 50
  Best Of Breed   Garry Allan 3
Sunday Best Of Breed   Linda More 3
Saturday Best Of Breed   Elliott Weiss 3
  Group 3rd   Elliott Weiss 81

Show Date
All Terrier Club of Alberta July 29 to July 29, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Harry O'Donoghue 3

Show Date
South West Saskatchewan Kennel & Obedience Club July 22 to July 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Group 1st   Charles Bett 15
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Group 3rd   Letitia Bett 10
Saturday Best Of Breed   Butch MacDonald 0
  Group 1st   Cec Ringstrom 16
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Group 2nd   Butch MacDonald 15
Friday Best Of Breed   Garry Allan 0
  Group 1st   Garry Allan 17
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Group 2nd   Sharon Derrick 15

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 15 to July 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1
  Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 25
Saturday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1
  Group 4th   Jocelyne Gagne 16
Friday Best Of Breed   Shirley Limoges 1
  Group 1st   Shirley Limoges 21

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 08 to July 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Carol Graham 33
  Best Of Breed   Carol Graham 3
Saturday Group 1st   Patricia Trotter 35
  Best Of Breed   Patricia Trotter 3
Friday Group 1st   Dianne Ivey 32
  Best Of Breed   Dianne Ivey 3

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Barbara Watt 0
  Group 2nd   Barbara Watt 10
  Group 1st   Nancy Popovich 11
Saturday Best In Show   Donna Cole 148
  Group 1st   Donna Cole 11
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Best Of Breed   Donna Cole 0
  Group 1st   Martin Doherty 12
Friday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 3rd   Margaret Jones 8
  Group 1st   Carol Graham 13
  Best Of Breed   Margaret Jones 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   David Eadie 10
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Group 2nd   Heather Langfeld 9
  Best Of Breed   David Eadie 0
Saturday Best In Show   Mike Macbeth 161
  Group 1st   Denise Cornelssen 10
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0
  Group 1st   Mike Macbeth 8
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
Friday Best Of Breed   Donald Emslie 0
  Group 3rd   Tim Doxtater 8
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0
  Group 3rd   Donald Emslie 8

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 17 to June 19, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shirley Limoges 3
  Group 1st   Shirley Limoges 46
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 3
  Group 2nd   Mel Saranchuk 41
Friday Best In Show   Lynda Saranchuk 224
  Group 1st   Lynda Saranchuk 33
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 3

Show Date
Yukon Kennel Club June 09 to June 12, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Marilyn Mincey 0
  Best Of Breed   Everett Mincey 0
  Group 1st   Marilyn Mincey 5
  Group 1st   Everett Mincey 4
Saturday Best In Show   Terry Carter 110
  Group 1st   Bruce Fraser 5
  Group 1st   Stephen Hubbell 5
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Best Of Breed   Stephen Hubbell 0
Friday Best In Show   Rick Fehler 106
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 2nd   Valerie Gervais 5
  Group 1st   Rick Fehler 6

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Ralph Scoggins 373
  Group 1st   James Ham 38
  Best Of Breed   James Ham 0
Sunday Group 4th   Sandra Anderson 44
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0
Saturday Group 1st   Fred Dewsbury 71
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
Friday Reserve Best In Show   Elaine Mathis N/A
  Best Of Breed   Elaine Mathis 0
  Group 1st   Elaine Mathis 53

Show Date
Terrier Breeders Association of Canada June 03 to June 04, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ralph Scoggins 0
  Group 1st   Ralph Scoggins 59

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 20 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Elaine Whitney 13
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Sunday Best Of Breed   Lee Steeves 0
Saturday Group 1st   Ed Wild 16
  Best Of Breed   Ed Wild 0
Friday Best In Show   Walter Pinsker 183
  Best Of Breed   Walter Pinsker 0
  Group 1st   Walter Pinsker 12

Show Date
Medicine Hat Canine Association May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Stephen Hubbell 29
  Best Of Breed   Stephen Hubbell 0
Saturday Group 3rd   Virginia Lyne 25
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Friday Group 1st   Phyllis Wolfish 30
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 0

Show Date
Saskatchewan Terrier Association May 07 to May 07, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Dianne Ivey 0
  Group 3rd   Diane Ivey 30

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 06 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Leslie Rogers 0
  Group 1st   Leslie Rogers 35
Saturday Group 2nd   Neil Graves 35
  Best Of Breed   Neil Graves 0
Friday Group 1st   Edna Perks 37
  Best Of Breed   Edna Perks 0

Show Date
Renaissance Dog Association April 08 to April 11, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Cec Ringstrom N/A
  Group 1st   Jeannine Dowell 29
  Best Of Breed   Jeannine Dowell 0
Sunday Group 4th   Butch MacDonald 51
  Best Of Breed   Butch MacDonald 0
Saturday Group 2nd   Cec Ringstrom 52
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
Friday Group 1st   John B. Ross 40
  Best Of Breed   John B. Ross 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Marilyn Mincey 406
  Group 1st   Sharon Derrick 43
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Saturday Best Of Breed   Lynda Berar 0
  Group 1st   Lynda Berar 45
Friday Best Of Breed   Marilyn Mincey 0
  Group 1st   Marilyn Mincey 30

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Group 1st   Bruce Fraser 23
Saturday Best Of Breed   Judy Webb 0
  Group 3rd   Judy Webb 21
Friday Group 3rd   Joe Tacker 16
  Best Of Breed   Joe Tacker 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club March 11 to March 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
  Group 2nd   Skip Stanbridge 31
Saturday Group 2nd   Karsten Kaemling 33
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Group 1st   Thomas Nesbitt 35

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club February 04 to February 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edd Bivin 0
  Group 2nd   Edd Bivin 48
Saturday Group 2nd   Donald Fitzsimmons 54
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
Friday Group 4th   Ramon Podesta 34
  Best Of Breed   Ramon Podesta 0

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 6 6 6 6 6
Group Ranking: 187 185 178 168 161
All Breed Ranking: 1890 1862 1804 1715 1591

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 1   0 0 0 0 0   40
Win Record - 2009
Show Date
Oceanside Kennel Club March 26 to March 29, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Fred Gordon N/A
  Group 4th   Fred Gordon 18
Saturday BPIG   Darle Heck N/A
Friday Best Puppy In Show   Terry Carter N/A
  BPIG   Judith Shurb N/A
  Group 3rd   Judith Shurb 22
Thursday BPIG   Terry Carter N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association March 06 to March 08, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Bud Haverstock N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By